30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nesprávný úřední postup, náhrada škody (odmítnutí nahlížení do spisu)  (Přečteno 1609 krát)

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil

Dobrý den, ahoj,
byl jsem dnes nahlédnout do spisu ve věci, kde zítra končí lhůta pro vyjádření se k podkladům pro vydání rozhodnutí. Dorazil jsem hodinu a 20 minut před koncem „provozní doby“, kterou má SO uvedenou na webu s poznámkou, že jde o dobu, kdy je možné u SO činit podání ústně do protokolu, nahlížet do spisů a je otevřena podatelna. Na klepání nikdo nereagoval, člověk z vedlejší kanceláře mi řekl, že ani referentka, která tu věc řeší, ani nadřízení, už dnes v práci nejsou a nebudou. Na žádost mi sepsal úřední záznam, kde uvedl, že jsem se dostavil nahlédnout do spisu, žádná OÚO nebyla přítomná a proto nebylo možno mi spis zpřístupnit.

Jel jsem k SO ne úplně krátkou cestu, v práci jsem si kvůli tomu musel vybrat půlden dovolené. S využitím sazebníku náhrad za používání soukromých vozidel a průměru pro náhrady z výplatnice jsem předběžně došel k tomu, že mě to stálo něco pod 4k Kč.

Po prostudování zákona o OdpŠk a tohoto https://www.30kmh.cz/index.php?topic=3206.msg38867#msg38867 příspěvku od hh jsem došel k tomu, že bych mohl žádat náhradu škody způsobené nesprávným úředním postupem, neboť nahlížení neproběhlo čistě z důvodů na straně SO a já kvůli tomu musím opět vynaložit ty necelé 4k Kč, abych jel nahlížet znovu, až bude nějaká OÚO zrovna v práci, nemluvě o tom, že na to vyplýtvám svůj poslední půlden dovolené a po vánočním večírku budu muset s kocovinou do práce, což je nemajetková újma jak vyšitá.

Mám k tomu čtyři dotazy:
1) Žádali jste někdo náhradu škody způsobené nesprávným úředním postupem? Ocenil bych nějakou ukázkovou žádost, ať se mám při sepisování od čeho odpíchnout, nic moc jsem k tomu nenašel.

2) Jak mám vypočítat tu náhradu za čas, který jsem nestrávil v práci? Předpokládám, že to bude jiné než u běžného svědectví, protože tam zaměstnavatel poskytuje neplacené volno a ta pravidla jsou poměrně jasná. Pro nahlížení ovšem nárok na neplacené volno nemám a buď to musím dělat mimo pracovní dobu, nebo si na to vzít dovolenou (neplacené volno bez zákonného důvodu nedostanu, pokud mám nějakou nevybranou dovolenou). Mám chtít částku v čistém nebo v hrubém?

3) Žádost se adresuje Ministerstvu dopravy, protože to je výkon přenesené působnosti?

4) Příslušný orgán rozhoduje o žádosti jako celku, nebo jí může vyhovět částečně? Pokud může vyhovět částečně, přidal bych k tomu nějakou tu nemajetkovou újmu
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil

Je to mj. porušení základních zásad pro činnost správních orgánů a ve světle nedávného rozsudku, který zde byl citován, bych se asi na nahlížení vykašlal a nechal jim to sežrat u nadřízené instance. Pokud by se to trochu protáhlo, letošní dovolená možná zůstane nedotčena, je skoro konec září.
IP zaznamenána

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil

Jakože se mám na další nahlížení vykašlat a nechat SO1 rozhodnout? Jestli jo, kde najdu ten nedávný rozsudek? Vůbec nevím, o čem by měl být.

Mám zkušenost, že tenhle konkrétní SO2 zpravidla potvrzuje to, co SO1 vyplodí, tak si nejsem úplně jistý, jestli je to vhodný postup. Pak je samozřejmě možnost podat správní žalobu, ale nikdy jsem to nedělal.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil

Tyjo, pročetl jsem to a nejsem si úplně jistý. Ta situace z rozsudku je dost specifická v tom, že tam už běžela lhůta na doplnění odvolání a pak si s tím akorát SO2 vytřel prdel. U mě ještě nedošlo k vydání rozhodnutí, takže SO1 má spoustu prostoru na to pokusit se mi vyjít vstříc (jak o tom ostatně mluví i NSS v tom rozsudku, že ten případ, se kterým to KS srovnával, byl odlišný, protože tam se SO1 snažil vyjít vstříc, umožnil nahlížení do pozdních večerních hodin, navrhoval možné termíny...) a prekluze je daleko.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil

Minimálně žádat o zaslání spisu poštou.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil

V čem je bod 21 odlišný od Vaší situace?
IP zaznamenána