30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Odtah - vymáhání peněz za neoprávněný odtah  (Přečteno 19058 krát)

laser

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
[?] Odtah - vymáhání peněz za neoprávněný odtah
« kdy: 25 Března 2015, 00:28:53 »

Ahoj všichni,

parkoval jsem na ulici, odtáhli mě, odtah jsem musel zaplatit, aby mi dali auto, které jsem potřeboval, fotka viz příloha, čumák auta jsem měl u toho kanálu. Křižovatka je oblá, ale k hranicím je bezpečně 5 m. Chtěl bych jít do střetu přímo, napráskat se a rozporovat přestupek i odtah. vidíte ten pětimetr z OBI ? to je přes 5m. Jaký je nejvhodnější postup ? Nebo mi radíte něco jiného ?
IP zaznamenána

laser

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - vymáhání peněz za neoprávněný odtah
« Odpověď #1 kdy: 25 Března 2015, 00:32:21 »

Ještě fotku nemám, tu mají oni, ještě jsem tam nebyl, ale vím, kde jsem stál.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - vymáhání peněz za neoprávněný odtah
« Odpověď #2 kdy: 25 Března 2015, 06:17:52 »

Obávám se, že ve vyhlášce je formulace "5m před hranicí" křižovatky a Ty to měříš  někam do středu.......
Nejsem si úplně jistý zda hranicí je již počátek zaoblení (tedy zhruba ten kanál)ú nebo jestli je to až konec zaoblení - tedy někde v polovině tvého metru.
V obou případech je to pro Tebe špatně.
« Poslední změna: 25 Března 2015, 06:23:30 od pk202 »
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - vymáhání peněz za neoprávněný odtah
« Odpověď #3 kdy: 25 Března 2015, 06:29:27 »

Souhlas s pk202, ten metr by si měl dát od kanálu směrem ke stojícímu autu.
Hranice křižovatky začíná od konce zaoblení toho obrubníku.

Hranice křižovatky je místo vyznačené vodrovnou dopravní značkou "Příčná čára souvislá", "Příčná čára souvislá se symbolem Dej přednost v jízdě!", "Příčná čára souvislá s nápisem STOP".

Kde taková dopravní značka není, tvoří hranici křižovatky kolmice k ose vozovky v místě, kde pro křižovatku začíná zakřivení okraje vozovky.

IP zaznamenána

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - vymáhání peněz za neoprávněný odtah
« Odpověď #4 kdy: 25 Března 2015, 19:54:31 »

Já bych si dovolil shrnout něco k tématu samotného vymáhání nákladů na odtah (podobné téma máme na http://30kmh.cz/index.php?topic=305.msg1618#msg1618). Tedy shrnuji to, jak se na věc dívám já sám osobně (nejsem právník). Sám budu co nevidět řešit vlastní odtah z února 2014 (Praha). Moje auto parkovalo v modré zóně, dle názoru MP neoprávněně, proto nařízen odtah na parkoviště Sprrávy služeb hl.m. Prahy. Auto zadržováno a správce parkoviště si vynutil platbu 2150 Kč (v Praze 1900,- Kč za odtah (1,2 km!) + další peníze za "hlídání"). V souvislosti s parkováním nebyl řešen žádný přestupek. Věc je nyní více než rok stará -> prekluze případného přestupku.

Uvažoval jsem o těchto rovinách vedení sporu:
- vymáhání neoprávněného obohacení od Správy služeb (náklad na odtah se má platit ten, kdo odtah nařizuje (MP), která má náklady vymáhat po provozovateli vozidla)
- vymáhání vrácení poplatku díky neoprávněnému rozhodnutí o odtahu přímo od MP
- rozporovat výši nákladů, protože tržní úroveň ceny za odtah byla cca 1200 Kč (pokud MP zavolala dražší odtahovou službu, způsobila mi škodu)
- zadržovat drahý automobil proti zaplacené částky o mnoho řádů nižší není hezké (v této souvislosti bych mluvil také o vidírání: auto by vydali, pokud bych podepsal dokument s názvem "Uznání dluhu", který ovšem nedají ani k nahlédnutí)
- úřad na ochranu osobních údajů by mohlo zajímat, proč si správce parkoviště kopíruje osobní doklady

Judikáty ke studiu:
- http://30kmh.cz/index.php?action=dlattach;topic=305.0;attach=140
- http://kraken.slv.cz/III.US150/03

Oba judikáty jsou sice inspirativní, ale není to příjemné čtení...

Další poučení je zde: http://www.autoweb.cz/odtah-vozidla-co-rika-zakon-a-jaka-je-praxe-cast-1/

Rád bych, abychom tu diskutovali k smotnému vymáhání. Diskuse, kde začíná křižovatka, nesměřuje k jádru problému.

« Poslední změna: 25 Března 2015, 20:08:43 od macoch »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - vymáhání peněz za neoprávněný odtah
« Odpověď #5 kdy: 26 Března 2015, 05:07:11 »

Rád bych, abychom tu diskutovali k smotnému vymáhání. Diskuse, kde začíná křižovatka, nesměřuje k jádru problému.

Ehm...dovolil bych se oponovat, ale utvrzovat "lasera" v tom že se má jít s MP soudit v jeho případě opravdu nebudu. Diskuze o tom kde začíná křižovatka naprosto jasné jádro JEHO problému a tím pádem i tohoto threadu.
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - vymáhání peněz za neoprávněný odtah
« Odpověď #6 kdy: 26 Března 2015, 13:49:15 »

já bych to rozdělil na dvě otázky:

1. přestupek samotný - tady by tě měli obeslat a to bych řešil jedním z mnoha postupů (cizinec, mrtvola, ping-pong, Helmut)

2. odtah samotný - tady by ti museli prokázat bod č. 1 že jsi byl vinen a pak by byly na koni. Jestli ale bod 1 nezvládnou (horší je, že teď je prekluze na to nejspíš delší než 1 rok), tak pak bys mohl požadovat vrácení peněz jako provozovatel, který ale není uznán jako vinník v tomto přestupku
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - vymáhání peněz za neoprávněný odtah
« Odpověď #7 kdy: 26 Března 2015, 14:43:37 »

Jestli ale bod 1 nezvládnou (horší je, že teď je prekluze na to nejspíš delší než 1 rok),
Pokud se nepletu, tak prekluze je rok v případě přestupku. Tedy pokud to nepřeklopěj na SPRDEL, ale provozovatel označí viníka, ten se přizná a bude se pokrčovat ve fázi přestupku, tak je prekluze jeden rok.
Případně mne opravte :)
IP zaznamenána

laser

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - vymáhání peněz za neoprávněný odtah
« Odpověď #8 kdy: 26 Března 2015, 22:31:46 »

já bych to rozdělil na dvě otázky:

1. přestupek samotný - tady by tě měli obeslat a to bych řešil jedním z mnoha postupů (cizinec, mrtvola, ping-pong, Helmut)

2. odtah samotný - tady by ti museli prokázat bod č. 1 že jsi byl vinen a pak by byly na koni. Jestli ale bod 1 nezvládnou (horší je, že teď je prekluze na to nejspíš delší než 1 rok), tak pak bys mohl požadovat vrácení peněz jako provozovatel, který ale není uznán jako vinník v tomto přestupku
co je ping pong a co helmut, to další dvě znám ?
nemůže se stát, že mi řeknou, ať to vymáhám po cizinci, mrtvole , ...?

IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - vymáhání peněz za neoprávněný odtah
« Odpověď #9 kdy: 26 Března 2015, 23:28:59 »

co je ping pong a co helmut, to další dvě znám ?
nemůže se stát, že mi řeknou, ať to vymáhám po cizinci, mrtvole , ...?
Tam trochu výše je takové okénko a tam se napíše třeba "Helmut" a za pár minut je vše jasné. Kluky už musí bolet ruce to psát dokolečka dokola.
Říkat budou akorát, že máte platit, jinak jste jim volnej.
IP zaznamenána

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - vymáhání peněz za neoprávněný odtah
« Odpověď #10 kdy: 27 Března 2015, 10:29:51 »

Napada me myslenka - jak to je s pripadnou ne/protipravnosti odtahu, kdyz by clovek zaplatil "urcenou castku"? Stal se vubec prestupek? Zadne rizeni o prestupku ani sprdeli nebylo zahajeno..
IP zaznamenána

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - vymáhání peněz za neoprávněný odtah
« Odpověď #11 kdy: 27 Března 2015, 19:32:19 »

Tak myšlenka je to docela přirozená: nestal se přestupek, nelze odtáhnout. Ale v obou judikátech, které odkazuji, je situace, kdy auto bylo bylo odtaženo a přestupek se ani neřešil. Prostě tam byly znaky přestupku, v obou případech věc dopadla v neprospěch řidiče. Zdá se, že z jednoho judikátu (http://30kmh.cz/index.php?action=dlattach;topic=305.0;attach=140) - situace neoprívněného stání v tuším v modré zóně (mimochod, to je i můj případ) - plyne, že pokud by tam auto stálo méně než tři minuty, dalo by se s odtahem zpětně něco udělat...

Já zkusím prokopnout jinou cestu: budu rozporovat náklady na odtah. Správa služeb si totiž účtuje za odklad vysoko nad tržní cenu, byť stále v souladu s městskou vyhláškou o maximálnch cenách. Je to prasárna... Městapo nařídí odtah, odtahuje městská odtahovka na měststké parkoviště, kde se účtuje maximální cena dle vyhlášky, kterou si samo město schválí. Kdyby městapo odtahovalo přes libovolou jinou odtahovku, vše by pro "viníka" vyšlo levněji. V tomto faktu vidím určitou cestu, jak systém potrápit a získat zpět pár stovek.

Vyhraju-li, bude to Pyrhovo vítežství.:-) Pochopitelně uvítám pomoc.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - vymáhání peněz za neoprávněný odtah
« Odpověď #12 kdy: 27 Března 2015, 21:15:18 »

Já zkusím prokopnout jinou cestu: budu rozporovat náklady na odtah. Správa služeb si totiž účtuje za odklad vysoko nad tržní cenu,
Vyhraju-li, bude to Pyrhovo vítežství.:-) Pochopitelně uvítám pomoc.
Držím palce. Chtělo by to začít dělostřeleckou přípravou, a to vyžádáním informací podle InfZ na odbor odtahů http://www.sshmp.cz/cs/organizacni-struktura/odbor-odtahu ohledně ekonomiky odtahů = počet, výnosy, přímé náklady, způsob kalkulace poplatku za odtah apod.
A mimochodem Pyrrhos toho dost i vyhrál a je řazen spolu s Alexandrem a Hannibalem mezi největší vojevůdce.  :)   
IP zaznamenána

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - vymáhání peněz za neoprávněný odtah
« Odpověď #13 kdy: 27 Března 2015, 21:40:05 »

Rozumím, chcete prokázat, že cena za odtah je nad náklady a provozovatel má povinnost uhradit jen ty náklady. Asi dobrá cesta.... díky za tip

V reálném světě došli k ceně odtahu tak, že svou cenu převzali z městské vyhlášky, která stanovuje maximální ceny.

Já útok a přípravu budu směřovat také na samotné Městapo (protože i po městapu mohu soukromoprávně chtít nahradit škodu):
- podle jakých kritérií si městapo vybírá konkrétní odtahovou službu? (je to vždy ta městská - nejdražší)
- proč nevybere městapo pro odtah komerční odtahovku, která je levnější? Nepůsobí tím provozovatelům vozidel zbytečné škody?
- kolik zaplatilo městapo za odtahy, které nařídilo? (nula, Správa služeb odtahy neúčtuje městapu, ale vydírá provozovatele, že jim auto nevydá, pokud nezaplatí, přičemž účtovat odtah by se mělo městapu a to by mělo náklady na odtah vymáhat po provozovateli
« Poslední změna: 27 Března 2015, 21:49:09 od macoch »
IP zaznamenána

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - vymáhání peněz za neoprávněný odtah
« Odpověď #14 kdy: 27 Března 2015, 21:50:33 »

A mimochodem Pyrrhos toho dost i vyhrál a je řazen spolu s Alexandrem a Hannibalem mezi největší vojevůdce.  :)

Tak toto vědomí mi dává vnitřní sílu.:-)
IP zaznamenána