30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: úsekové měření na D1 před Mirošovicemi a značka pouze vlevo  (Přečteno 2371 krát)

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil

Zdravím,
před pár týdny mi začaly chodit výzvy z D1 v úseku 16,4 - 20,5 km (před Mirošovicemi). V místě je řazení 2 pruhy + 1 pruh svedený do protisměru za svodidla. Rychlost je omezena na 80, ale v cca jedné třetině úseku je osazena značka 100. A já vůl se podle ní skoro 2 měsíce řídil, než jsem si všiml, že značka je umístěna pouze na levé straně a ne na pravé. No a v tu chvíli mi došlo, že je zřejmě myšlena pro souběžný pruh "za svodidly" a ne pro ty dva vpravo. (Bohužel nemám foto, ale snad je to z popisu jasné).

Moje otázka, platí značka umístěná z mého pohledu pouze vlevo?
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:úsekové měření na D1 před Mirošovicemi a značka pouze vlevo
« Odpověď #1 kdy: 28 Srpna 2023, 13:26:01 »

Bohužel.

294/2015 § 2 (2)
Svislé dopravní značky se umísťují při pravém okraji pozemní komunikace nebo nad vozovkou; pro zdůraznění jejich významu mohou být značky nacházející se při pravém okraji pozemní komunikace zopakovány i při levém okraji pozemní komunikace.
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:úsekové měření na D1 před Mirošovicemi a značka pouze vlevo
« Odpověď #2 kdy: 28 Srpna 2023, 18:19:43 »

Jj, to jsem si dohledal. Ale znamená to nutně, že pokud je značka umístěna v rozporu s touto vyhláškou, tak se jí řidič nemusí (nesmí) řídit? Mám pocit, že judikatura je spíš taková, že řidič nemá posuzovat platnost značky a má se jí prostě řídit.

Pokud ale samostatná značka vlevo neplatí, jak má řidič postupovat v situaci, kdy například na pravou stranu vozovky nevidí, protože jede vedle kamionu? Má předpokládat existenci i značky vpravo? Nebo v takovém případě značka na levé straně nemá význam? Co když takhle projel už kolem úvodní 80 a nemohl vidět značku při pravém okraji, pouze při levém? Začínám mít pocit, že to bude ještě legrace...
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:úsekové měření na D1 před Mirošovicemi a značka pouze vlevo
« Odpověď #3 kdy: 28 Srpna 2023, 21:49:08 »

Nepsal jsem, že nemáte bojovat. Ale jen jsem odpověděl na původní dotaz
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:úsekové měření na D1 před Mirošovicemi a značka pouze vlevo
« Odpověď #4 kdy: 29 Srpna 2023, 07:12:08 »

Tak základ bude si opatřit důkazní materiál.
Takže pokud tam jezdíte pravidelně, tak si udělat foto umístění té značky, která je tak blbě umístěná, že není jasné pro jaký pruh vlastně platí.

Imho. Pokud je více pruhů a v každém je jiná rychlost. Nemá být značka taková, kde jsou nakreslené pruhy a v nich vyznačená rychlost. Aby bylo jasné jak to je a nedošlo k omylu?

Nejsem si moc jistý, ale podle mě objížďka tažená přes protisměr (bez rozdílu, že je oddělená stavebně) nedělá z objížďky novou komunikaci. Takže by mělo platit i umístění pro dopravní značky, při pravém okraji.

Ilustrační obrázek
« Poslední změna: 29 Srpna 2023, 07:28:21 od cocomoon »
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:úsekové měření na D1 před Mirošovicemi a značka pouze vlevo
« Odpověď #5 kdy: 29 Srpna 2023, 11:56:36 »

Nepsal jsem, že nemáte bojovat. Ale jen jsem odpověděl na původní dotaz
Z toho bych vás ani nepodezíral :) Spíš se snažím upřesnit svoji otázku. To, že značka má být umístěna vpravo, je bez diskuze. Otázka ale zní, zda se řidič musí řídit značkou na levé straně, případně jak postupovat, pokud na pravou stranu nevidí.

cocomoon > přesně tuhle značku bych tam čekal, pak by to bylo jednoznačné. Důkazy samozřejmě zkusím zajistit, ale teď jsem tam dlouho nejel a na kameře úsek již nemám. Při první příležitosti se tam projedu a pořídím záznam.

Dohledal jsem rozsudek, kde KS tvrdí "Žádná právní norma nepřipouští, aby účastníci provozu na pozemních komunikacích sami hodnotili zákonnost umístění dopravních značek a teprve poté se rozhodli, zda se jimi budou řídit, či nikoliv." (42 Ca 2/2008 - 34) a NSS mu následně dal za pravdu (8 As 68/2009 - 84).
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:úsekové měření na D1 před Mirošovicemi a značka pouze vlevo
« Odpověď #7 kdy: 29 Srpna 2023, 14:21:35 »

Taky dobrý experti, trošku tam motají vozovku a jízdní pruhy.

 ale čím víc nad tím přemýšlím, tak nemají dle mě pravdu. Kdyžtak mě někdo opravte.

Citace
Obecně platí, že svislá dopravní značka se umisťuje buď nad vozovku, pak platí pro celou šíři vozovky, či nad jízdním pruhem, pak platí pro ten daný pruh.
Pokud je na pravé straně vozovky, platí pro celou šíři silnice.
Chápte co tím expert chtěl říci? Já jsem z toho nějaký zmatený.

O umístění značek mezi jízdní pruhy zákon nemluví a ani takové umístění nikde nepřipouští (protože proč? No protože by nikdo nepochopil pro jaký pruh vlastně ta značka platí, což je přesně tento paskvil na té dálnici).

Akorát se bojím, že by to šanci na úspěch mělo akorát u soudu. Podle mě to všichni podrží, protože by museli přiznat, že vybrali xxxxx pokut neoprávněně.


IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:úsekové měření na D1 před Mirošovicemi a značka pouze vlevo
« Odpověď #8 kdy: 29 Srpna 2023, 16:48:08 »

Hlavně bych si teď pohlídal spojení do jednoho řízení, ať případně minimalizujete škodu.

Jestliže v daném úseku Vaše vozidlo spáchalo několik přestupků, těžko SO1/2 nevyhodnotí obranu zakrytí pravé strany kamionem jako účelovou.
Jakým DZ je osazeno rozdělení jízdních pruhů?
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:úsekové měření na D1 před Mirošovicemi a značka pouze vlevo
« Odpověď #9 kdy: 29 Srpna 2023, 20:00:15 »

Zakrytí značky kamionem byl jenom jeden z řady příkladů, proč výklad "značka na levé straně neplatí" nedává smysl.
Obrana bude vedena tak, že řidič je povinen se značkou vlevo řídit.

Dnes jsem se byl podívat a situace v úseku je zas úplně jiná, dva pruhy v pravé části dálnice jsou teď svedeny na pravou stranu a u svodidel probíhá stavba. Značku jsem tentokrát neviděl (ale stejně by aktuálně o jejím smyslu nebylo pochyb).

Nemáte náhodou někdo ještě starší video z daného úseku, kdy se jezdilo hned u svodidel? :)
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 256
    • Zobrazit profil
Re:úsekové měření na D1 před Mirošovicemi a značka pouze vlevo
« Odpověď #10 kdy: 29 Srpna 2023, 22:14:24 »

Tuším, že toto značení řeší TP 66. Dále musí být někde stanoveno konkrétní opatření v grafické podobě. Vyhláška atd.
IP zaznamenána

Nuist

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:úsekové měření na D1 před Mirošovicemi a značka pouze vlevo
« Odpověď #11 kdy: 04 Září 2023, 16:55:30 »

Bohužel jsem jim tam na tu 100 naletěl taky... Záběr mám ze začátku srpna, ale v nic moc kvalitě.
Každopádně ta 100 byla hned na začátku zúžení s dodatkovou tabulkou 5 km a pak další s dodatkem 3 km.

Přiložil bych screeny, ale nevím jak je sem nahrát.

A rovnou se i zeptám, mám nějakou výhodu, když v jedné výzvě úředník otočil směr oproti skutečnosti? Nebo jim bude stačit, když následně ve SPRDEL směr jen opraví? Takže reálně můžu informováním úředníka před lhůtou zaplacení/udání docílit jen toho, že mi pošlou novou výzvu se správným směrem?
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:úsekové měření na D1 před Mirošovicemi a značka pouze vlevo
« Odpověď #12 kdy: 05 Září 2023, 13:27:09 »

Nuist> pod textem příspěvku klikněte na "Rozšířené možnosti" a tam je možné připojit soubor/y, případně video můžete dát někam na uschovna.cz nebo tak, byl bych za něj rád.
IP zaznamenána

Nuist

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:úsekové měření na D1 před Mirošovicemi a značka pouze vlevo
« Odpověď #13 kdy: 05 Září 2023, 14:07:22 »

Díky. Video nahraji zítra, zatím teda aspoň ty screeny.
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:úsekové měření na D1 před Mirošovicemi a značka pouze vlevo
« Odpověď #14 kdy: 08 Září 2023, 09:33:21 »

Paráda, díky moc, první obrázek je dokonce přesně v situaci, kdy řidič na pravou stranu nemá šanci vidět. Nic víc jsem si ani nemohl přát :)
IP zaznamenána