30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Neporušil, ale měl ještě více neporušit  (Přečteno 2927 krát)

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Neporušil, ale měl ještě více neporušit
« Odpověď #30 kdy: 04 Ledna 2024, 15:32:18 »

jen technicka, do zabomysich valek se zapojovat nechci:
Na skutecne dalnic nema zver(ma ta byt plot, ano u nas na <50%(2019) neni), ani lide bez reflexni vesty(nehoda, jinak snizeni rychlosti prenosnym znacenim) co pohledavat.

https://www.rsd.cz/documents/38144/57469/PPK_PLO_06-22.pdf
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Neporušil, ale měl ještě více neporušit
« Odpověď #31 kdy: 04 Ledna 2024, 15:38:41 »

(1) Rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, předpokládanému stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, její kategorii a třídě, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat; smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.

Pokud vidí dál, než se motá chodec, stačí, když je schopen zastavit až za chodcem.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:Neporušil, ale měl ještě více neporušit
« Odpověď #32 kdy: 04 Ledna 2024, 17:30:49 »

Špatně jsem se vyjádřil. V tomto to bylo myšleno tak, že musí jet tak rychle, aby byl schopen reagovat na nečekanou překážku za horizontem. Bavíme se o této konkrétní situaci. Jen ostatní sem furt tahají absurdní situace, aby dokázali svojí pravdu, že takovou povinnost nemám a můžu přejíždět přecházející lidi.
Pokud mě zase chce někdo chytat za slovo, tak to rozhodně není myšleno tak, že musím být schopen reagovat na to, že mi někdo z nenadání skočí před auto.

§ 18
Rychlost jízdy

(1) Rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, předpokládanému stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, její kategorii a třídě, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat; smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.

Opět jste se špatně vyjádřil. Z tohoto ustanovení nic o nečekané překážce neplyne. Teprve po odstranění slova nečekaná bude toto ustanovení správně použité.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Neporušil, ale měl ještě více neporušit
« Odpověď #33 kdy: 05 Ledna 2024, 00:39:04 »

Přijde mi, že tady nějak překvapivě je potřeba řešit základní rozdíl mezi situací, která se stala a mezi tím, co se vše může a nemůže stát a kde. Dálnice je prostě jiné prostředí, kde jsou jiná očekávání, princip omezené důvěry má jiný "soubor předpokládatelných parametrů". Je to asi, jako bychom začali argumentovat opačný směr a tedy, že jízda hustě obydlenou oblastí je stejná, jako ta situace, která je obsahem tématu.

Když to zcela záměrně zjednoduším, tak máme 3 typy jízdy, jedna je jízda městy/obcemi a obecně tam, kde jde očekávat výskyt lidí, psů, větší "chaos", více náhleho (ač předpokládatelného), pak máme okresní silnice, kde očekávám míň lidí, ale zase třeba více lesní zvěře, a pak dálnice, kde lidi a zvěř neočekávám, resp. očekávám v tak extrémním případě, že na to ani nemyslím a "nechávám to koni", protože pak bych samozřejmě opravdu musel jezdit třeba těch 30km/h, což ale neznačí, že tam nevznikají situace, které mi mají naznačit, že mám být více opatrný, zpomalit, .... Zároveň ale je potřeba řešit i to, že v těchto 3 prostředích mám díky tomu, v jakých rychlostech se jezdí, jiný čas na vyřešení situace. A toto když dám dohromady, tak na dálnici mám míň času, ale taky menší pravděpodobnost, že budu řešit nečekanou situaci. Právě proto tam můžu jezdit rychleji. Naopak ve městě je ta pravděpodobnost větší a nemůžu tam jet rychle, jako na dálnici, ač i z jiných důvodů (hustota provozu, komplikovanost silnic, ostré změny směrů, rozmanitost účastníků, ...).

Tady tento případ ale za mně prostě není otázkou toho, že se stalo něco náhlé a nešlo už reagovat, resp. reagovat dostatečně, kdy řidiči skočil někdo do cesty a je jedno, jestli to byla zvěř, která tak nějak netuší, že tam nemá co dělat a je jí jedno, že my lidi jsme si to postavili pro sebe, nebo jsou to ožralí lidé, rodiny s dětmi a tak dále. Tento motorkář v prvním řadě měl vědět, že jede "na horizont", ten mu tam nevlítnul náhle, ale je před ním silnice, po které je, už to samo o sobě by mělo být podkladem pro zvýšenou opatrnost, nemůže vědět, co je za ním (bratr mi vyprávěl o jednom takovém horizontu u nás a jak vyšetřovali nehodu, kdy najel řidič snad to nějakých plechů na korbě odstaveného auta a rozsekal se na nich). Dále, tento řidič viděl osoby, ač samozřejmě, nemusel vědět hned, že jde o děti.

Navíc, a to je reakce i na fogyn, to o 5ti vteřinách, co jsem psal a on argumentoval, že to nečetl nikde, je to přímo napsáno v tom posledním odkazovaném článku, cituji: „Měl jen pět vteřin na to, jak nenadálou situaci zareagovat. Vyhodnotil to tak, že se dá skupince vyhnout a že provede úhybný manévr. Ačkoliv chlapce srazil, nepřipadá v úvahu jeho trestněprávní odpovědnost za nehodu,“ vysvětlil soudce.

Při 90km/h rychlosti, pokud budu brát, že těch 5 vteřin je od prvního shlédnutí překážky je 130m. Při této rychlosti motorka údajně zabrzdí na vzálenost cca 65m (https://begin-motorcycling.co.uk/the-5-elements-of-cbt/element-c/braking/) a to horizont, resp. brždění do kopce brzdnout dráhu snad i pozitivně ovlivňuje. Pokud srážka byla v cca 77km/h (dle znalce, původní článek), tak i kdyby jel původně 100km/h, nebo nebo i více, tak pořád byl schopen zabrzdit bezpečně na 0km/h. On ale zpomalil na těch cca 77km/h a i dle leho slov se ani nesnažil zastavit, cituji: „V okamžiku, kdy jsem skupinku chodců zaregistroval, se pohybovali uprostřed silnice na dělicí čáře. Začal jsem přibržďovat, aby stihli přejít. V protisměru nic nejelo, tak nebyl důvod, abych dupnul na brzdu. Bohužel se tam zaseknul ten kluk, v té vteřině jsem už nedokázal zareagoval,“ uvedl obžalovaný motorkář.

Za mně tedy měl hooodně nadlimitní podmínky pro uvažování (a to i bez prvního "bacha" díky horizontu), jak se zachovat, vyhodnotit situaci, korigovat původní rozhodnutí (z pouze přibrzdím na "kurwa, chodci jsou děti, raději přitlačím na brzdy a zastavím"). Rozhodnul se špatně i bez toho, jak to dopadlo, o to více je to špatně ve vztahu k tomu, jak to skončilo. To, že tam chodci, děti, ... neměli být je pravda, ale on je viděl a měl čas, viděl, že to není 1 osoba a už to opět dle mého značí "nejistotu, kam kdo půjde/nepůjde". Ano, za mně i ta babička by měla nést nějaké důsledky (a to jsem psal už nahoře po původním článku o IQ osob), ale to na tom, že motorkář prostě udělal "vše špatně" nezmění nic. Pouze by mu to mohlo dejme tomu ulehčit na svědomí + snížit jeho samotné potrestání, ale za mně tam nevidím nic, co by měl značit, že se zachoval správně, resp. je to v pořádku, protože tam nikdo neměl co dělat.

fogyn: Nic ve zlém, ale snad můžeme, i když máme jiné názory, komunikovat trošku míň agresivně a hystericky.

IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Neporušil, ale měl ještě více neporušit
« Odpověď #34 kdy: 05 Ledna 2024, 07:22:39 »

Nikdo z nás tam nebyl. Všechny tyhle úvahy jsou jen teorie. Zrovna tak to mohlo být obráceně, chlapec se nemusel zastavit a motorkář mohl při prudkém brždění položit mašinu a srazit celý hlouček. Byla to nešťastná náhoda, kdy oba účastnící přispěli k tragickému výsledu svým dílem. Podobných rozhodnutí děláme všichni denně spoustu a stát se to může i tomu nejopatrnějšímu.

Pěkně to popsal Eric:
Na okraj vaší plamenné hádky bych si dovolil poznamenat, že nemůžu předpokládat chodce všude "protože tam můžou" a podle toho jezdit. To bychom pak mohli zrušit pravidla. Ve skutečnosti se řídíme principem omezené důvěry (tzn. předpokládám, že ostatní dodržují tatáž pravidla), viz příslušný pojem.
Jako předvídat něčí blbost je samozřejmě praktické, ale nemůže to být bezbřehé.

IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Neporušil, ale měl ještě více neporušit
« Odpověď #35 kdy: 05 Ledna 2024, 07:59:05 »

Tak samozřejmě je to jenom plkání, jim to nepomůže nikomu, ale na straně druhé, nějaké informace máme a můžeme "se učit na cizích chybách". Chlapec tam mohl i tančit, ale mám za to, že to moc nezmění. Motorkář samozřejmě taky mohl upadnout, ale pokud je pravdou 5 vteřin času a pokud nejel 250km/h, takl těch kolizních 77km/h je prostě otázka rozhodnutí (a dle mého špatného) a nikoliv technická/bezpečností a k tomu, pokud měl prostředky osobní ochrany, tak by i po pádu v nějaké takové rychlosti mohl být na tom pořád lépe, než mrtvé dítě. A pořád je tam ta otázka slepého horizontu. Ale ano, nikdo z nás tam nebyl, ale taky zárověn snad nikdo netvrdí, že čekat máme vše všude.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:Neporušil, ale měl ještě více neporušit
« Odpověď #36 kdy: 05 Ledna 2024, 09:04:12 »

Ad pk202 a swenak - pardon, já reagoval na předchozí hádku, ne na tu věc z článku. Což byl cocomoon 10:46:28.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:Neporušil, ale měl ještě více neporušit
« Odpověď #37 kdy: 05 Ledna 2024, 09:47:00 »

otázka rozhodnutí (a dle mého špatného)
Tímto jste skvěle popsal situaci.

Stala se nepředstavitelná tragédie. A asi nejen ti, co máme děti to chápeme. ZPK dává soubor pravidel. Nelze v něm najít odpověď na každou situaci. A jsem přesvědčen, že každý se již na silnici blbě rozhodl. Někdy jsme měli štěstí, nebo to byla drobnost. Případně ostatní účastníci to správně vyřešili a zareagovali a nedošlo k ničemu vážnému.
IP zaznamenána

Zox

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:Neporušil, ale měl ještě více neporušit
« Odpověď #38 kdy: 11 Ledna 2024, 11:54:04 »

IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Neporušil, ale měl ještě více neporušit
« Odpověď #39 kdy: 11 Ledna 2024, 23:54:44 »

Precizně popsáno. Dále doporučuji každému si vštípit to co je napsáno "pod čarou"...... především těm kterým se to podle jejich názoru nikdy nemůže stát, protože jezdí jako bozi....ale pozor na karmu -to je pěkná mrcha a pak se jim to ponaučení bude móc hodit.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Neporušil, ale měl ještě více neporušit
« Odpověď #40 kdy: 19 Ledna 2024, 17:30:01 »

Protože, možná když člověk nemá děti, nemůže pochopit ten fakt, že děti i když jsou poslušné a vychované, tak prostě jednají občas nesmyslně, zkratovitě a vůbec si neuvědomují nebezpečí.  Můj prcek se vyloženě bojí aut...  a jak auto jede, volá i na mě ať dávám pozor. Přesto když jdeme po cestě ( není jiná možnost) tak mu na 100 metrech musím 5x říct aby šel více nakraj...

To jsou prostě děti.... Pokud je nemáš.... tak se potom pravděpodobněji dostaneš do takovýhle průserový situace. Toť můj názor.
tak je aspoň voď za ruku, když už si je nedáš na provázek

ať se nikdo nezlobí, ale NEUSTÁLE Xkrát KAŽDEJ DEN řešit neco za blbečky, vymejšlet furt co by mohli posrat a na ty situace všecko připravovat mi stačí profesně, eště do toho minimálně při každé druhé jízdě (ale nekdy taky 4× za jednu cestu!!!) po PK furt reagovat na průserový situace vostatních a řešit je za ně, a nad to se každej kokot bude v situacích, kdy odpovědnost je na něm (přecházení vozovky mimo přechod je jednoznačně situace, kde má zvýšené opatrnosti dbát ten, co tam leze, nikoli ten, co tam jede*), dožadovat, aby vostatní opět řešili toto za něj?

zapomeň na to, a čím víc se toho budete dožadovat represivním aparátem, tím víc na to lidi budou lidi reagovat opačně a smrťáků přibude (asi jak při snížení rychlosti na 30 začnou kreténi sebevražedně skákat přímo před auta několikanásobně víc, však přece, voni zastavijou!)

však sem zachytil že i bába sama vypověděla, že dyž motorku zmerčila, tak bez dalšího očekávala, že zpomalí nebo i zastaví! a proč jako? vona vlezla do silnice, todle může vočekávat, kdyby motorkář byl na chodníku
__________
*výjimkou je např. právě to vosazení značkou upozorňující na chodce - pak je řidič s tímto obeznámen předem a dbát zvýšené vopatrnosti musí (i) von
Na okraj vaší plamenné hádky bych si dovolil poznamenat, že nemůžu předpokládat chodce všude "protože tam můžou" a podle toho jezdit. To bychom pak mohli zrušit pravidla. Ve skutečnosti se řídíme principem omezené důvěry (tzn. předpokládám, že ostatní dodržují tatáž pravidla), viz příslušný pojem.
Jako předvídat něčí blbost je samozřejmě praktické, ale nemůže to být bezbřehé.
aspoň že někdo má rozum  :)
« Poslední změna: 19 Ledna 2024, 17:40:54 od Behemot »
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky