30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Příkaz - dorazil poštou a nikoliv datovkou  (Přečteno 3123 krát)

honz

  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
Příkaz - dorazil poštou a nikoliv datovkou
« kdy: 05 Května 2023, 09:10:22 »

Ahoj, dneska mi prišel příkaz. Ale přišel poštou, ačkoliv mám založenou a aktivovanou datovou schránku (jakožto podnikající soukromá osoba). Bohužel jsem to převzal. Dá se z toho ještě něco vytěžit?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - dorazil poštou a nikoliv datovkou
« Odpověď #1 kdy: 05 Května 2023, 09:33:10 »

Pokud je příkaz na FO a nikoli PFO, pak je v pořádku, že byl doručován poštou.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - dorazil poštou a nikoliv datovkou
« Odpověď #2 kdy: 05 Května 2023, 09:42:45 »

Ne, pokud jste převzal, je materiálně doručeno, není co řešit.

I kdybyste nepřevzal, je velmi nejisté, jak by to s povahou doručení a možnostmi využití ve svůj prospěch v následném procesu bylo, pokud máte jen DS PFO a ne FO. Dost možná to doručení poštou bylo správně (pokud se ten příkaz netýká vašeho podnikání ani auta, které máte registrované na IČO).

Je zde řešeno opakovaně - aby z DS (ať už dobrovolně zřízené či vnucené) byla nějaká výhoda, je třeba jako FO mít všechny v úvahu připadající typy (tj. u OSVČ/podnikatelů DS_FO a DS_PFO). Nicméně v současné době už to není žádný magický "recept na pokuty", zejména u těch dopravních agend bude mít většina úřadů nějaké technické řešení, které existenci DS nepřehlédne. Spíš je to třeba chápat jako prevenci, odpadnutí potřeby zajistit kontrolu schránky, když je člověk delší dobu pryč atp. A když čas od času přesto nějaký pruhovaný dopis přijde papírově, tak možnost vybrat si, zda vlastně byl či nebyl doručen, je už jen náhodný bonus, ne smysl celé operace.
IP zaznamenána

honz

  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - dorazil poštou a nikoliv datovkou
« Odpověď #3 kdy: 05 Května 2023, 09:52:33 »

Děkuji za opdovědi. Mohu tedy odpor podat přes PFO datovou schránku a požádat úřad ať odteď komunikuje výhradně takto?
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - dorazil poštou a nikoliv datovkou
« Odpověď #4 kdy: 05 Května 2023, 10:12:22 »

Požádat můžete, úřad může vyhovět, ale nemusí. Pokud nebude vaše přání respektovat, nelze napadnout chybné doručení (lze, ale to jim nadřízené SO v pohodě podrží), nanejvýš lze podat stížnost, že nedoručují na adresu pro doručování nebo elektronickou adresu, kterou jim účastník řízení sdělil ve smyslu § 19 odst. 4 zákona č. 500/2004 Sb. správní řád.
IP zaznamenána

honz

  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - dorazil poštou a nikoliv datovkou
« Odpověď #5 kdy: 05 Května 2023, 10:20:00 »

Díky ještě jednou! A explicitně se zeptám, když pošlu odpor přes onu PFO datovku, bude to validní? Nebo je lepší podatelna?
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - dorazil poštou a nikoliv datovkou
« Odpověď #6 kdy: 05 Května 2023, 10:40:40 »

Mělo by to být OK, já to tak někdy dělám, ač mám i DS pro FO, ale ne vždy se tam chci přihlásit. A založte si i DS pro FO, možná dokonce v přůběhu řízení, to by pak mohli projednou poslat pořád pozemní poštou, ač už budete mít správnou DS, to už by při nepřevzetí byla vada doručení.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - dorazil poštou a nikoliv datovkou
« Odpověď #7 kdy: 05 Května 2023, 15:41:05 »

Mohu tedy odpor podat přes PFO datovou schránku a požádat úřad ať odteď komunikuje výhradně takto?
To jsou 2 různé otázky.

Je třeba odlišit směr vy -> úřad a úřad -> vy. A pozor, až na okrajové případy tyhle věci v podstatě nesouvisí, tedy to, kam/jak bude doručovat úřad, není nijak odvozeno od toho, jakým způsobem s nimi komunikujete vy.

Pokud jde o směr vy -> úřad, je to jednoduché. DS použít můžete, a klidně DS_PFO (i na věci, které s podnikáním nemají nic společného). Platí i naopak, pokud něco ve věci podnikání podáte z DS_FO, nemělo by to ničemu vadit. Není ale povinnost DS použít, takže bez ohledu na to jestli a jaké DS máte, lze použít jiné akceptované způsoby učinění podání (osobně při úkonu, osobně na podatelně, poštou, mailem/faxem s následným potvrzením, mailem s uznávaným el. podpisem ...). Lze to i libovolně střídat, klidně v rámci jednoho řízení.

Směr úřad -> poddaný je složitější. V zásadě to ale člověk nemusí řešit, je to problém úřadu. Ohledně DS by to mělo fungovat jako automat, tj. pokud adresát má DS, úřad doručuje do DS. Striktně podle zákona to nelze z vůle účastníka ani úřadu nijak upravit, žádný opt-out ani opt-in, držiteli zpřístupněné DS nelze doručit poštou, mailem či jinak, ani na explicitní žádost (jedinou výjimkou je doručení napřímo při úkonu, tzv. "krátkou cestou"), a nelze ani žádat o doručení do nějaké jiné DS. Ale zároveň platí tzv. princip materiálního doručení, tj. i když úřad nebude doručovat podle zákonného algoritmu, ale adresátovi úkon dojde a prokazatelně se s ním seznámí, bere se to jako doručené.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 892
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - dorazil poštou a nikoliv datovkou
« Odpověď #8 kdy: 07 Května 2023, 19:07:36 »

Co podat poštou a dále již poštu nepřebírat?
IP zaznamenána

honz

  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - dorazil poštou a nikoliv datovkou
« Odpověď #9 kdy: 17 Května 2023, 09:14:54 »

Tak mám update. V pátek jsem poslal přes DS odpor. Měl jsem čas do soboty, ale pro jistotu jsem to podal v pracovní den - nejsem si jistý jak se to počítá přes DS. Zároveň mi vzápětí přišla na soukromý e-mail notifikace, že mi něco přistálo v DS. Tu jsem samozřejmě neotevřel kvůli doručení.
Nu a dnes (úterý) mi přišlo poštou další psaní od správního odboru, které jsem ale nemohl samozřejmě přebrat. Číslo jednací odpovídá mému případu. Jak mám postupovat dále?

@hh: Díky za zevrubný popis. Vzhledem k aktualizaci, kterou uvádím výše, dá se jako princip materiálního doručení brát fikce doručení poštou? Tj. je to prokazatelné seznámení?
« Poslední změna: 17 Května 2023, 09:29:21 od honz »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - dorazil poštou a nikoliv datovkou
« Odpověď #10 kdy: 17 Května 2023, 10:50:34 »

Tak na Vaše místě bych počkal 10 dnů (t.j. do pondělí 22) na fikci doručení páteční zprávy do DS, pak bych stáhnul a podle obsahu bych se rozhodoval dále.
Podstatné pro rozhodnutí také bude, co je na doručence papírového úterního dopisu vyznačeno jak má pošta postupovat po deseti dnech od prvního pokusu o doručení. Zda vhodit do schránky nebo vrátit odesilateli.
Až budete znát tyto dvě věci budete mít cca do čtvrtka čas se rozhodnout zda si pro papírový dopis na poštu zajdete či nikoliv.
IP zaznamenána

honz

  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - dorazil poštou a nikoliv datovkou
« Odpověď #11 kdy: 26 Května 2023, 08:19:21 »

Tak do datové schránky přišlo předvolání k ústnímu jednání. Předpokládám, že v poště bude to samé (měli by mi to vhodit do schránky).
Co tedy dál? Před jednáním se jít seznámit se spisem?

Ještě jedna věc, je nějaká minimální lhůta kterou musí úřad dodržet před předvoláním? Tj. jak moc dopředu má dát vědět. Jak se počítá?
« Poslední změna: 26 Května 2023, 08:32:28 od honz »
IP zaznamenána

Paulie86

  • Příspěvků: 229
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - dorazil poštou a nikoliv datovkou
« Odpověď #12 kdy: 26 Května 2023, 18:51:21 »

Lhůta před ústním jednáním je pět dní. Řešeno třeba zde:

https://www.30kmh.cz/index.php?topic=7364.0

Na kdy je nařízeno jednání?
V každém případě, nahlédnutí do spisu v téhle fázi už neodkládejte. A pokud se rozhodnete jít nahlížet sám, tak na úřadě jen ofoťte spis (všechno co je uvnitř + obálka) a zmizte odtamtud, s úředníkem se o ničem nevybavujte.
« Poslední změna: 26 Května 2023, 18:58:03 od Paulie86 »
IP zaznamenána