30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Prokazani totoznosti "cizince" & ridicak mimo EU  (Přečteno 2490 krát)

tichucko

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Prokazani totoznosti "cizince" & ridicak mimo EU
« kdy: 01 Května 2023, 05:32:45 »

Cau, uplne nevim kam to zaradit, mam par otazek, ktere by mi snad nekdo znaly mohl rychle rozpovedet. Snazil sem se vygooglit, ale trochu se v tech paragrafem atd ztracim...
Abych nastinil situaci. Mam dvoji obcanstvi ( ceske a kanadske), ale v CR uz 10let neziju, nemam trvaly pobyt, tudiz ani obcanku, jen pas a puvodni ridicak na auto (stale platny).
Z Kanady mam taktez pas i ridicak na nekolik skupin (ridicak funguje taky jako obcanka).

Kanada ma bezvizovy styk s CR na 3mesice.
Stehuju se do CR ale na cca rok a budu si kupovat auto i motorku (nevim jestli je muzu prihlasit/pojistit na cizi ridicak, hlavne masinu, jelikoz cesky ridicak nemam na motorky?) Ale abych ulehcil ostatnim vecim (pojisteni atd.) si znovu zaridim trvaly pobyt v CR a dostanu tak novou obcanku.

Ted prichazi moje otazky...
Kdyz me zastavi hlidka PCR a ja se prokazu kanadskym ridicakem + papiry od auta/motorky bud psane na me nebo na nekoho z rodiny, je to dostatecne prokazani totoznosti? nebo musim sebou vozit i kanadsky pas? (kanadsky ridicak ma na sobe vsechny informace ohledne trvaleho pobytu v kanade apod) Spoleham na to ze PCR nema pristup do databaze zjistit jak dlouho jiz v CR sem jako cizinec....

Nebo jaka by nastala situace pokud bych ukazal kanadsky ridicak a policajti by chteli dalsi doklad, tak bych dal ceskou obcanku? Na internetu sem se docetl ze muzou klidne zadat do systemu moje informace a zjistili by ze cesky ridicak mam taky (pouze na auto). Mohli by mi pripadnou pokutu/body uplatnit na cesky ridicak misto kanadskeho kterym sem se prokazal?

Diky za rady & info pokud vite  ;)
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Prokazani totoznosti "cizince" & ridicak mimo EU
« Odpověď #1 kdy: 01 Května 2023, 08:09:51 »

Znám případy (několik), kde se řidiči u nás prokazují standardně neevropským řidičákem a neevropskou "občankou". Zatím jsem o žádném problému nmeslyšel, ale asi nikdy to ještě nedošlo ke zkoumání, zda má dotyčný správný typ řidičáku.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 598
    • Zobrazit profil
Re:Prokazani totoznosti "cizince" & ridicak mimo EU
« Odpověď #2 kdy: 01 Května 2023, 08:19:31 »

Jen k jedné části otázek - jeví se, že Kanada přistoupila v roce 1965 k ženevské konvenci, tudíž by její ŘP měl odpovídat vzoru dle této dohody a být uznáván i v ČR. Viz par. 104 zák. 361/2000 Sb. (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361#p104).
https://www.mdcr.cz/Dokumenty/Silnicni-doprava/Ridicske-prukazy,Autoskoly/Popis-ridicskeho-prukazu-stanoveny-Umluvou-o-silni
https://treaties.un.org/pages/ViewDetailsV.aspx?src=TREATY&mtdsg_no=XI-B-1&chapter=11&Temp=mtdsg5&clang=_en
Pokud tam jsou uvedeny příslušné kódy, neměl by s jeho platností být problém. Případně by to mohl řešit mezinárodní ŘP vydaný Kanadou.
Otázkou samozřejmě je, jak by to vypadalo na místě v praxi, protože pro místní mozkový trust je to situace, se kterou se běžně nepotkávají, a bude automaticky podezřelá. Vytištěné paragrafy s sebou se mohou hodit :-)

U českého ŘP může být problém kvůli trvalému bydlišti, které už nebude platit (pokud se ho napr. nepodaří včas vyřídit na adrese, která už je zapsaná v ŘP).
Zda/jak jde rozšířit český ŘP o skupiny z kanadského jsem nezjišťoval.

Doplněk: zákon zná pouze výměnu, při které sebere původní řidičák a pošle ho do ciziny, kde nechápou, proč jim přišel platný řidičák. Viz par. 116, https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361#p116.
« Poslední změna: 01 Května 2023, 08:24:51 od Eric »
IP zaznamenána

tichucko

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Prokazani totoznosti "cizince" & ridicak mimo EU
« Odpověď #3 kdy: 01 Května 2023, 08:41:52 »

o kovenci/smlouvach sem si vedom, ikdyz to Kanada i CR podepsala, v praxi to nefunguje  ;D ;D kdyz sem odcestoval do kanady, cesky ridicak neuznali a musel sem delat autoskolu i tam. A stejne tak v CR ten kanadsky taky ne. Dle tech podminek pro uznani vymeny to kanadsky splnuje, ale co sem slysel v praxi, tak to urednik zamitne. Ale urcite tomu dam sanci (snad narazim na schopneho urednicka) az na to prijde, byla by to nejjednodussi cesta  8)

Jinak s tou vymenou to sem si vedom, teoreticky ted porusuju zakon, jelikoz mam 2x ridicaky/karticky zaroven...  ::)

Ale nerozumim te platnosti ceskeho RP. Jeho platnost je podminena trvalym pobytem v CR? na mem je pouze " Misto obvykleho bydliste" - obec, zadna presna adresa.
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Prokazani totoznosti "cizince" & ridicak mimo EU
« Odpověď #4 kdy: 01 Května 2023, 09:13:45 »

Jen mala rada k jednani s uredniky: Pokud vam urednik odmitne ridicak vydat, chtejte to po nem pisemne. Mate na to pravo a je az s podivem, kolik uredniku v tu chvili prepne z kategorickeho "ne" na "no tak ja udelam vyjimku a vam to vyridim, ale je to naposledy".
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 598
    • Zobrazit profil
Re:Prokazani totoznosti "cizince" & ridicak mimo EU
« Odpověď #5 kdy: 01 Května 2023, 09:41:26 »

Pardon, napsal jsem to blbě. Na adrese samozřejmě ne. V obci jo :-)
IP zaznamenána

blnktb

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Prokazani totoznosti &quot;cizince&quot; & ridicak mimo EU
« Odpověď #6 kdy: 01 Května 2023, 10:52:40 »

Platnost českého ŘP není navázána na trvalý pobyt.
Měl jsem několik let odhlášený pobyt v ČR, registraci k pobytu jinde v EU a párkrát jsem byl kontrolován.
Pravda, příslušníci se divili, když jsem jim dával CZ pas místo občanky a český ŘP, vždycky se ohledně pasu šli s někým poradit přes vysílačku, ale  nikdy nic dál neřešili.
Maximálně se ptali, jestli nemám občanku, neměl jsem.
V zahraničí místní předpisy nařizovaly původně, že po asi půlroce nebo roce pobytu je potřeba udělat místní řidičák, ale pak to změnili a uznávali EU řidičáky.
IP zaznamenána

tichucko

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Prokazani totoznosti "cizince" & ridicak mimo EU
« Odpověď #7 kdy: 01 Května 2023, 18:44:49 »

Jen mala rada k jednani s uredniky: Pokud vam urednik odmitne ridicak vydat, chtejte to po nem pisemne. Mate na to pravo a je az s podivem, kolik uredniku v tu chvili prepne z kategorickeho "ne" na "no tak ja udelam vyjimku a vam to vyridim, ale je to naposledy".
Diky, to si zapamatuju. Myslim si ze presne tohle je duvod proc to "nejde", kdyz sem si rusil trvaly pobyt, tak mi taky rekla zenska ze to nejde, ze trvaly pobyt musim atd, musel sem ji to najit na webu ja a ukazat, ona si to pak sla najit do nejakych svych knizek a nakonec mi ho zrusila, ale stravil sem na urade snad hodinu kvuli 3min ukonu... a vyslo najevo ze to "neslo" protoze nevedela jak na to ::)

Platnost českého ŘP není navázána na trvalý pobyt.
Měl jsem několik let odhlášený pobyt v ČR, registraci k pobytu jinde v EU a párkrát jsem byl kontrolován.
Pravda, příslušníci se divili, když jsem jim dával CZ pas místo občanky a český ŘP, vždycky se ohledně pasu šli s někým poradit přes vysílačku, ale  nikdy nic dál neřešili.
Maximálně se ptali, jestli nemám občanku, neměl jsem.
V zahraničí místní předpisy nařizovaly původně, že po asi půlroce nebo roce pobytu je potřeba udělat místní řidičák, ale pak to změnili a uznávali EU řidičáky.

Diky za info. Abych to upresnil, mam ridicak kanadsky (auto +motorka) a cesky (pouze auto), pokud se mi podari vymenit kanadsky za cesky aby mi uznali nove i motorku, pak nic neresim a budu mit cesky RP + obcanku.
Pokud mi ho ale neuznaji, nechci si hned delat autoskolu na motorku kvuli par mesicum v CR. Takze bych se prokazoval kanadskym ridicakem (vyridim si i mezinarodni , takovou tu hnousnou knizecku) a k tomu tedy budu muset asi vozit i kanadsky pas kvuli totoznosti  :( cemuz sem se chtel vyhnout, abych ho nahodou neztratil.



https://www.mdcr.cz/Zivotni-situace/Ridicske-prukazy/vymena-RP-mimoEU-CZ
"Držitel platného řidičského průkazu vydaného cizím státem (nečlenský stát EU), který má na území České republiky trvalý pobyt nebo přechodný pobyt na dobu delší než 1 rok je povinen požádat o jeho výměnu za český řidičský průkaz.
Učinit tak musí do 3 měsíců ode dne návratu do České republiky, pokud jde o občana České republiky, nebo ode dne, kdy mu byl povolen trvalý pobyt nebo přechodný pobyt na dobu delší než 1 rok. Stačí k tomu klasická žádost o vydání řidičského průkazu."

Pokud se ale budu prokazovat kanadskym ridicakem + pasem, jako cizinec. Dela mi vrasky tenhle odstavec. Ma PCR sanci zjistit jak dlouho jsem jiz na uzemi CR?  (je to problem pokud bych se prokazal jako cizinec ale pritom vlastnim i obcanku, atd? jelikoz z obcanky by zjistili kdy sem obnovil trvaly pobyt a jestli jiz zminene 3mesice uplynuly)...
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 598
    • Zobrazit profil
Re:Prokazani totoznosti "cizince" & ridicak mimo EU
« Odpověď #8 kdy: 01 Května 2023, 19:41:44 »

Cizinec v Schengenu se registruje a běžně se to tady ověřuje. Jenže pokud projedete na českou občanku, nejste cizinec ... :-)
IP zaznamenána

tichucko

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Prokazani totoznosti "cizince" & ridicak mimo EU
« Odpověď #9 kdy: 01 Května 2023, 20:02:19 »

Ted sem si to zkontroloval a mate pravdu, kdyz jezdim na dovolenou, tak priletam do Rakouska(vidne) tak mi tam davaji razitko na prilet/odlet... takze pokud se prokazu kanadskym ridicakame + pasem, tak z nej vyctou kdy jsem priletel do Schengenu a jestli sem nepresahl ony 3mesice.

Jenže pokud projedete na českou občanku, nejste cizinec ... :-)
Nevim jak to myslite, projet odkud/kam?  :)
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 598
    • Zobrazit profil
Re:Prokazani totoznosti "cizince" & ridicak mimo EU
« Odpověď #10 kdy: 01 Května 2023, 21:11:10 »

Uvažoval jsem nad tím, že kdybyste prošel na vstupním letišti kontrolou jako občan EU, neměl by existovat ten cizinecký záznam o vstupu (nezkoušel jste to někdy?).
Ale snad to někdo ví přesněji.
IP zaznamenána

tichucko

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Prokazani totoznosti "cizince" & ridicak mimo EU
« Odpověď #11 kdy: 01 Května 2023, 21:24:52 »

jo, uz to chapu. Mohu se prokazat ceskym pasem na letisti, drive sem tak cestoval a to zadne razitko nedostanu.
Otazka je, pokud se pak pri kontrole PCR prokazu kanadskym RP, mam svou totoznost dolozit kanadskym pasem ( v kterem ale nebude zadne potvrzeni o priletu, takze nastava otazka jak se dotycny dostal do EU) a hrat to komplet na cizince, ale co sem slysel v pripade ze bych nesouhlasil s prestupkem, casto PCR dava kauci jelikoz se boji ze se budu vyhybat spravnimu rizeni...... nebo se radsi prokazat ceskym OP a zkouset to uhrat ze jsem zde jen na dovolene (ale nemam zruseny trvaly pobyt) a tudiz nema cenu si vymenovat kanadsky RP za cesky, jelikoz jeste neubehly 3mesice od meho prijezdu
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Prokazani totoznosti "cizince" & ridicak mimo EU
« Odpověď #12 kdy: 01 Května 2023, 22:40:37 »

Jen mala rada k jednani s uredniky: Pokud vam urednik odmitne ridicak vydat, chtejte to po nem pisemne. Mate na to pravo a je az s podivem, kolik uredniku v tu chvili prepne z kategorickeho "ne" na "no tak ja udelam vyjimku a vam to vyridim, ale je to naposledy".
Diky, to si zapamatuju. Myslim si ze presne tohle je duvod proc to "nejde", kdyz sem si rusil trvaly pobyt, tak mi taky rekla zenska ze to nejde, ze trvaly pobyt musim atd, musel sem ji to najit na webu ja a ukazat, ona si to pak sla najit do nejakych svych knizek a nakonec mi ho zrusila, ale stravil sem na urade snad hodinu kvuli 3min ukonu... a vyslo najevo ze to "neslo" protoze nevedela jak na to ::)

Je dobré kategoricky tvrdit, že máte ověřeno, že to tak jde a pokud se ouřada vzpírá, tak říci "OK je to váš názor a já ho respektuji, ale prosím vystavte mi o tom potvrzení, že jste moji žádost z toho a toho důvodu zamítli, protože mi tím může vznikonou nemalá finanční škoda."
Často vyměknou a udělají i to co dle zákona ani nemusí.....
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 235
    • Zobrazit profil
Re:Prokazani totoznosti "cizince" & ridicak mimo EU
« Odpověď #13 kdy: 02 Května 2023, 11:43:47 »

Znám člověka, co je na tom podobně, jen USA místo Kanady, přijíždí pravidelně na cca měsíc, jméno české bez diakritiky, auto z německé/švýcarské půjčovny. Jelikož vzbuzuje pozornost, tak kontrolní kontroly zažívá pravidelně a vždy stylem americký pas a řidičák a úsměv, plynulá angličtina, zaseklá gramofonová deska. Do pěti minut kontroly končí, nikdy pokus o českou lustraci, nikdy dýchání ani drogy, nikdy kvůli jazykové bariéře pokusy (přestože česky se pomahači baví, co by tak mohli najít) o kauci atd.

Druhý člověk z okolí čistokrevný USA, ale dlouhodobě legálně v Česku, průběh vždy naprosto stejný, přestože v českém (psaném na českého známého) autě.
IP zaznamenána

Ladislav Laker

  • Příspěvků: 124
    • Zobrazit profil
Re:Prokazani totoznosti &quot;cizince&quot; & ridicak mimo EU
« Odpověď #14 kdy: 04 Května 2023, 21:31:09 »

Pravda, příslušníci se divili, když jsem jim dával CZ pas místo občanky a český ŘP, vždycky se ohledně pasu šli s někým poradit přes vysílačku, ale  nikdy nic dál neřešili. Maximálně se ptali, jestli nemám občanku, neměl jsem.

Vy jste ale vůbec nemusel předkládat český pas. ŘP je oficiální doklad a ten plně postačuje. Pro úplnost uvádím co řidič musí mít a na požádání předložit:
- řidičský průkaz,
- osvědčení o registraci vozidla,
- doklad o zdravotní způsobilosti, pokud jde o řidiče seniora podle § 87 odst. 3,
- zelenou kartu nebo doklad o hraničním pojištění.



IP zaznamenána