30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Jaký trestný čin u veřejné zakázky - nesplnění specifikace  (Přečteno 2174 krát)

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil

Jaký trestný čin/y by mohl přicházet v úvahu pokud zadavatel veřejné zakázky vybere vítěze veřejné zakázky, který nesplnil podmínky technické specifikace zadání?
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Jaký trestný čin u veřejné zakázky - nesplnění specifikace
« Odpověď #1 kdy: 30 Dubna 2023, 16:58:17 »

Žádný - je to sice veřejnoprávní delikt, ale spadá do kategorie přestupků - konkrétně Vámi popsané jednání by za situace, kdy již byla uzavřena smlouva na veřejnou zakázku, naplňovalo znaky skutkové podstaty přestupku dle § 268 odst. 1 písm. a) ZZVZ, neboť výběrem dodavatele, který nesplnil podmínky účasti v zadávacím řízení, zadavatel ovlivnil nebo mohl ovlivnit výběr dodavatele.

Dovolím si dále poznamenat, že veřejné zakázky jsou primárně civilní kontraktační proces (a ZZVZ představuje "pouze" velmi výrazný veřejnoprávní regulativ) - dodavatel poškozený nezákonným postupem zadavatele by se tak teoreticky mohl na zadavateli domáhat náhrady škody soukromoprávní cestou, tedy podáním žaloby k obecnému soudu (a za určitých podmínek uspět).
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:Jaký trestný čin u veřejné zakázky - nesplnění specifikace
« Odpověď #2 kdy: 30 Dubna 2023, 19:13:45 »

Díky, takže i u zakázky malého rozsahu např. za 1,5 mil Kč vč. DPH by šlo pro zadavatele pouze o přestupek a nehrozil by mu žádný postih? Jde mi o tu náhradu škody 8).
« Poslední změna: 30 Dubna 2023, 20:04:14 od Kevil »
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Jaký trestný čin u veřejné zakázky - nesplnění specifikace
« Odpověď #3 kdy: 02 Května 2023, 00:57:33 »

U VZMR toto bohužel neplatí. Dle návětí § 248 odst. 1 ZZVZ je totiž pravomoc ÚOHS k přezkumu postupu zadavatele při zadávání VZMR fakticky vyloučena - s tím koresponduje také rozhodovací praxe ÚOHS, který sám konstatuje, že např. k projednání návrhu ve věci týkající se VZMR není povolán (k tomu např. rozhodnutí ÚOHS č. j. 23829/2022/500 ze dne 18. července 2022). Jedinou výjimku z tohoto pravidla představuje přestupek na úseku uveřejňování smluv (kdy ust. § 219 odst. 1 písm. a) ZZVZ vyžaduje uveřejňovat smlouvy nad 500.000,-- Kč bez DPH), a dále situace, kdy dochází k obcházení režimu veřejné zakázky (např. nedovoleným dělením zakázky tak, aby předpokládaná hodnota zůstala v limitu pro VZMR).

Za mě je to ale diskutabilní, protože k tomu v ZZVZ není žádné speciální zmocnění, a pokud má ÚOHS pravomoc projednat přestupek na úseku publicity, pak nevidím důvod, proč by neměl v mezích zákona rozhodovat u VZMR i o přestupku dle § 268 odst. 1 ZZVZ. V případě postupu mimo ZZVZ se totiž na VZMR uplatní nejméně zásady § 6, dále pravidla stanovení předpokládané hodnoty, a povinnost uveřejnit smlouvu. Komentářová literatura i důvodová zpráva se k tomu nijak výrazně nevyjadřují, a ÚOHSu se do toho zjevně nechce - jediné přestupky, které jsem našel, byly právě ty "uveřejňovací" - překročení lhůty k uveřejnění smlouvy na profilu zadavatele. K zahájení řízení o přestupku můžete podat podnět podle § 42 SprŘ, avšak zahájení řízení není nárokové. Pokud byste se o to pokoušel, prosím pak o zaslání reakce ÚOHS.

Co se týče náhrady škody, výše uvedené vám v tom nijak nebrání. Je však potřeba mít postaveno najisto, že vaše nabídka by v případě vyloučení vybraného dodavatele byla nejvýhodnější (protože jedině v tom případě vám skutečně vznikla škoda - narozdíl od řízení před ÚOHS už v civilním sporu nepostačuje potencialita újmy, ale je potřeba prokázat skutečný nexus causalis).
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:Jaký trestný čin u veřejné zakázky - nesplnění specifikace
« Odpověď #4 kdy: 02 Května 2023, 09:40:54 »

Zkusím podat trestní oznámení (TO), zakázku malého rozsahu nebudu řešit s ÚOHSem, ten by to odpálkoval s tím, že tyto zakázky neřeší.

Mimo podvodu, budu TO směrovat hlavně na majetkový trestný čin a budu požadovat náhradu škody (ušlý zisk), kterou snadno prokáži. Z VZ jsem nebyl vyloučen tj. splnil jsem podnímky zadání, ale cena byla vyšší, než u "vítězné" firmy, která nesplnila podmínky zadání - doložím důkazem.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Jaký trestný čin u veřejné zakázky - nesplnění specifikace
« Odpověď #5 kdy: 02 Května 2023, 10:22:21 »

TO vám s největší pravděpodobností odloží. Tedy, jeho podání je samozřejmě na vás - a pokud jste si z mých příspěvků odnesl to, že pokud vámi popisované jednání sotva naplňuje znaky přestupku, tedy společensky méně škodlivého jednání, máte zkusit podat TO, tak je to vaše věc. Podporu ode mě v tomto ohledu ale nečekejte.
Obecně zde bude chybět úmysl. Pro naplnění skutkové podstaty porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti podle § 221 TZ chybí splnění podmínky vzniku značné škody, která musí dle § 138 odst. 1 písm. d) TZ dosahovat nejméně 1.000.000,-- Kč.

Že vaše firma nebyla ze zadávacího řízení vyloučena nic neznamená. Posouzení nabídek z hlediska splnění podmínek účasti v zadávacím řízení se provádí pouze u vybraného dodavatele - tedy příjmu nabídky, provedu hodnocení podle stanovených kritérií, a dál pracuju už jen s tou nabídkou, kterou jsem vyhodnotil jako ekonomicky nejvýhodnější.
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:Jaký trestný čin u veřejné zakázky - nesplnění specifikace
« Odpověď #6 kdy: 02 Května 2023, 11:57:10 »

Jaký postup tedy doporučujete?

U VZ za 2 mil. Kč určitě nejde o "společensky méně škodlivého jednání". Pokud specifikace např. požaduje zelené hrušky a je vybrána nabídka na žluté hrušky, tak buď zadavatel neumí číst, nebo je barvoslepý. Úmysl podvodu je v tom, že kašlal na podmínky zadání a vybral levnější nabídku.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Jaký trestný čin u veřejné zakázky - nesplnění specifikace
« Odpověď #7 kdy: 02 Května 2023, 15:14:20 »

To záleží, v jakém stavu se zadávací řízení momentálně nachází - byla již uzavřena smlouva? Pokud ne, kdy vám bylo doručeno oznámení o výběru dodavatele (pokud zadavatel postupoval analogicky k ZZVZ), případně kdy jste se o výběru dodavatele dověděl?
Rovněž vás poprosím, zda byste mi připojil sem nebo do soukromé zprávy odkaz na předmětnou veřejnou zakázku - nerad bych se ocitl ve střetu zájmů.
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:Jaký trestný čin u veřejné zakázky - nesplnění specifikace
« Odpověď #8 kdy: 02 Května 2023, 15:31:06 »

Oznámení o výběru dodavatele mi bylo zasláno před pár dny. Asi počkám, až bude kupní smlouva zveřejněna v registru smluv.

Asi chápete, že vám ale odkaz na konkrétní VZ nemohu poslat. Netuším, zda nejste třeba její zadavatel u něhož jsem zakázku již bezvýsledně napadl :D.

P.S: V záloze mám i další VZ v celkovém objemu cca 10 mil. Kč, kde by již šlo o škodu velkého rozsahu. Přesně to spočítám po jejich "nasázení" do Excel tabulky.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Jaký trestný čin u veřejné zakázky - nesplnění specifikace
« Odpověď #9 kdy: 02 Května 2023, 16:56:00 »

V tom případě - v rámci zachování kultivovaného prostředí zadávání VZ - bych se nejprve pokusil podat námitky analogicky k § 241 ZZVZ. Ačkoliv to je v případě VZMR víceméně nezávazný institut, mám zkušenost takovou, že zadavatel na námitky vždy odpověděl. Zamítavou reakcí zadavatel případně generuje důkazní materiál sám proti sobě - to, že mu byl jeho postup vytýkán, bude v případě kontroly ze strany NKÚ nebo poskytovatele dotace bráno jako přitěžující.
V námitkách bych popsal rozpor v posouzení splnění podmínek účasti v zadávacím řízení, a zdvořile upozornil na to, že pokud zadavatel svůj postoj nepřehodnotí, budete nucen obrátit se na civilní soudy. Pokud jde o dotovanou veřejnou zakázku, můžete dát po uveřejnění smlouvy podnět poskytovateli dotace či finančnímu úřadu.

Upřímně odkazem na danou VZ byste nic nezkazil. Její zadavatel bych nemohl být určitě - mohl bych být maximálně na straně zástupce zadavatele, a tady už by pro vás měl být signál, že když se na to ptám, patrně v případě zjištění střetu zájmů budu ctít vaše i svoje zájmy a prostě tuto diskuzi ukončíme; naopak v případě, že to bude zakázka pro mě cizí, můžeme vést konkrétnější diskuzi, případně řešit nějakou hlubší spolupráci. Nejsem úředník, abych tu vymýšlel nějaké špinavosti - střet zájmů je věc, se kterou se prostě člověk v praxi setká častěji, než by si chtěl připustit, avšak lze ho řešit zcela profesionálně. Jako další závazek vnímám taky to, že nejsem "běžný" člen fóra. Z kombinace předpokládané hodnoty veřejné zakázky, orientačního odeslání oznámení a toho, že jde o kupní smlouvu nicméně mohu konstatovat, že zde k žádnému střetu nedochází.

Ke jmenovanému trestnému činu jsem si uvědomil ještě jednu věc - vaše nabídka se neumístila jako ekonomicky nejvýhodnější, tedy dle mého názoru zde podpisem smlouvy k žádné finanční újmě nedochází. Když jsem příspěvek psal, měl jsem v hlavě situaci, kdy zadavatel upřednostní ekonomicky méně výhodnou nabídku. To se však v tomto případě nestalo - při výběru levnější varianty nedochází k žádnému počátečnímu vzniku újmy. K té dojde až za situace, kdy zadavatel zjistí, že dodané plnění skutečně nevyhovuje jeho potřebám, a bude poptávat jeho úpravou například formou víceprací. Naplnění skutkové podstaty by se pak patrně mělo posuzovat optikou hodnoty, o kterou skutečná cena zakázky převýšila druhou nejvýhodnější nabídku v pořadí, která zároveň odpovídala požadavkům dle zadávací dokumentace.
Totéž platí pro vaši druhou zakázku z PH 10.000.000,- Kč - škoda vzniká až rozdílem mezi nabídkovými cenami.
Nezávisle na tom, zda to budou dodávky, služby nebo stavební práce to však bude přinejmenším podlimitní veřejná zakázka, a tam se můžete poměrně efektivně bránit námitkami, a v případě neúspěchu návrhem na ÚOHS. Uzavření smlouvy přitom do okamžiku vydání rozhodnutí ÚOHS není možné z důvodu běhu blokačních lhůt dle § 246 odst. 1 ZZVZ, což vám dává slušnou šanci na řádné projednání.
« Poslední změna: 02 Května 2023, 17:14:01 od IZS »
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:Jaký trestný čin u veřejné zakázky - nesplnění specifikace
« Odpověď #10 kdy: 02 Května 2023, 18:58:57 »

Jen upřesňuji, že má nabídka byla sice dražší, ale na rozdíl od "vítězné" nabídky 100% splnila podmínky zadání. Správně měla být tato nabídka vyřazena z VZ pro nesplnění specifikace zadání. Tím došlo k mé újmě na konkrétním zisku, se kterým jsem počítal.

Psát si do nekonečna s někým, kdo opakovaně porušuje zákon nemá moc smysl. Ryby si také rybník sami nevypustí.

V banánové ČR ale musím pečlivě zvážit, jak a kterým orgánům věc předat k řešení, aby to mělo alespoň nějakou šanci na úspěch  8).

IP zaznamenána