30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: ČKP výzva  (Přečteno 2137 krát)

Hreny

  • Příspěvků: 24
    • Zobrazit profil
ČKP výzva
« kdy: 25 Dubna 2023, 16:56:04 »

Zdravím, mám historické vozidlo, které loni procházelo kompletní rekonstrukcí a bylo rozdělané takřka do posledního šroubku. V tu dobu skončila platnost PR a protože nebylo v plánu s autem jezdit do konce roku se nové PR neudělalo. Obdržel jsem výzvu k zaplacení příspěvku ČKP.

Lze se v tomto případě nějak placení vyhnout?

Děkuji
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva
« Odpověď #1 kdy: 26 Dubna 2023, 10:48:56 »

Řešeno zde již mnohokrát, zkuste hledat.
IP zaznamenána

Hreny

  • Příspěvků: 24
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva
« Odpověď #2 kdy: 26 Dubna 2023, 20:30:17 »

Já jsem tedy nic relevantního nenašel, jinak bych nezakládal nové vlákno.
IP zaznamenána

Doggazz

  • Příspěvků: 102
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva
« Odpověď #3 kdy: 09 Června 2023, 15:33:02 »

I já obdržel výzvu, kvůli 18 dnům nepojištění. Byť vozidlo bylo uložené ve stodole mimo veřejné komunikace. Zkusil jsem se otřít o judikát nálezu Ústavního soudu sp.zn. IV ÚS 2221/13 ze dne 31.3.2014, který tak sjednotil právní výklad zákona č. 168/1999 Sb. s tím, že pokud neodhlásíte vozidlo z registru, neznamená to automaticky, že ho provozujete. Nicméně oni argumentují něčím čerstvějším:

Dle § 1 odst. 2 písm. a) novely zákona č. 168/1999 Sb. účinné od 01.01.2018 musí být vozidlo pojištěno po celou dobu, kdy je zapsáno v registru silničních vozidel, s výjimkou doby, kdy je zapsáno jako vyřazené z provozu ("depozit"), vyvezené do jiného státu, nebo zaniklé a také doby, kdy je odcizeno.

Námitka neprovozování není dle stávající platné legislativy, účinné od 1.1.2018,  akceptovatelná.  Rozhodující je stav evidovaného vozidla.

Pokud vozidlo není možné provozovat, pak nemusí být hrazeno pojištění, je ale nutné jej vyřadit (dříve „dočasně“) Pro tento úkon není nutné mít ani evidenční kontrolu ani platnou STK. Toto je nutné zajistit při opětovném zprovoznění pro ukončení depozitu.


Rovněž rady na toto téma jsou staršího data, tak by mě jen zajímalo, jestli je z toho možná cesta ven.
IP zaznamenána

František Dobrota

  • Příspěvků: 363
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva
« Odpověď #4 kdy: 10 Června 2023, 11:04:42 »

Presne, myslim si ze neni uniku, pokud neni vyrazene nebo v depozitu nejde se z toho vyvlect. Taky bych potreboval, mam nepojistenych par dni protoze prodavajici zrusil pojisteni hned po prepisu a nez mi dal technicak ubehla nejaka doba. Auto byl vrak, ale to ckp nezajima. Posila vytrvale slozenky.

Pokud se jde vyhnout platbe, uvital bych napovedu.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva
« Odpověď #5 kdy: 10 Června 2023, 12:33:58 »

navštivte pojišťovnu, kde jste měl sjednáno ručení a zkuste  se s nimi domluvit. Měli by umět uzavřít pojištění nepojízdného vozidla i zpětně.
Řešil jsem to nedávno u jednoho auta (v garáži), u kterého se mi podařilo ztratit někde doma klíčky. Podmínkou je, že auto není zaparkované na pozemní komunikaci a že v době uzavření tohoto pojištění zaručeně nevyjede na komunikace. Cena je samozřejmě úplně jiná a nebál bych se ji označit spíše sa symbolickou…
IP zaznamenána

Doggazz

  • Příspěvků: 102
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva
« Odpověď #6 kdy: 12 Června 2023, 13:25:05 »

Tak bohužel, předchozí ani současná pojišťovna ty nepokryté dny dopojistit nechce, nezbývá tedy, než výpalné uhradit.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva
« Odpověď #7 kdy: 12 Června 2023, 14:33:55 »

Měli by umět uzavřít pojištění nepojízdného vozidla i zpětně.

Přijde mi to trochu jako urban legend. Ano, pojištění bývá možné uzavřít "zpětně" - leč v drtivé většině případů u korporátních flotil a "zpětně" je obvykle navázáno na nějaký objektivně stanovitelný okamžik - například dealer dodává dopravci nový truck v sobotu, kdy pojistitel/makléř nepracují, aby vozidlo zařadili do flotily apod.  Reálně to tedy není "zpětně".  Taktéž pozor na § 2772(2) OZ.
Ale že by kdejaký Vojta (či ViktorN :) ) požadoval zpětné pojištění  s odůvodněním, že ztratil klíče - je silný příběh. Nejsem ochoten tomu věřit.

OT : součástí implementace nové motorové směrnice do legislativy má být jakýsi jednotný systém, zabraňující sjednání pojištění jinak, než "odteď až později". Tedy "zpětně" by systémově mělo být nemožné.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva
« Odpověď #8 kdy: 18 Června 2023, 09:25:17 »

Jste drzý, „kdejaký“ gumidosi. Já tu smlouvu s pojišťovnou mám, protože se skutečně jednalo o mé sekundární vozidlo.
Rozdíl je totiž v přístupu. Zatímco Vy byste zřejmě šel verbální silou, vymýšlel paragrafy v domění, že pracovník pojišťovny je prostě taky úředník a pod., já jsem se s tím pánem u stolu přímo v té pojišťovně domluvil. Já jsem po něm nic nepožadoval, já ho poprosil o pomoc.
Po mém příchodu mne přivítal otázkou „jak Vám mohu pomoci?“ a já mu odpověděl, že to je moc pěkná otázka, ale že nevím, jestli je možné mi pomoct a začal jsem mu vysvětlovat celý můj problém (nikdo jiný na pobočce nebyl, takže jsem měl čas a on mi k tomu ještě dal kávu, protože si zrovna také uvařil). Tak jsem mu vše vysvětlil, jak se věci mají. Že mám auto delší dobu v garáži a protože jsem ho dlouho nepoužíval, ztratil jsem klíčky. A než auto opětovně zprovozním, nechce se mi platit těch 8,5k povinného ručení a navíc že jsem asi přes 14 dnů v prodlení platby, protože jsem si myslel, že stihnu vozidlo vyřadit z evidence a kvůli svým služebním cestám do zahraničí jsem to nezvládnul a že se bojím vyděračů z ČKP.

Po delším přátelském rozhovoru (a po jeho telefonickém rozhovoru s nějakým kolegou) mi dotyčný pán nabídnul, že to vyřeší následujícím způsobem:
0) podle něj je zbytečné vyřazovat vozidlo, je to byrokratická komplikace a on nabízí lepší řešení — viz dále;
1) doplatím (zpětně) pojistné ve výši 780 Kč (a následně smlouva bude tím řádně ukončena bez dopadu na parazity v ČKP);
2) uzavře se nové pojištění na dobu neurčitou (náhrada smlouvy předchozí), jehož podmínkou bude, že vozidlo nevyjede z garáže, cena 1020 Kč (na celý rok, srovnej s předchozí částkou 8,5k);
3) pokud vozidlo budu chtít odvézt do servisu (a následně STK a pod.), přijdu opět (ale s předstihem) a pojištění se zaktualizuje na plnou verzi.

Takže možné to je, jde jen o to, zda-li člověk narazí na rozumného zástupce pojišťovny, který je ochoten pomoci s reálným výhledem, že nepřijde o klienta…


Dovětek: jen došlo k malému pochybení. Dostal jsem do ruky papír k provedení platby, kde byly obě částky sloučeny do jedné a tedy s jedním variabliním symbolem. Pak mi došel od té pojišťovny (účetní oddělení) mail „pokus o smír, výzva k úhradě“. Odpověděl jsem mailem, kde jsem uvedl parametry platby a přiložil jsem sken toho papíru s pokyny k platbě. Druhý den mi odpověděla pojišťovna omluvou, že je vše v pořádku a že obě platby byly řádně přiřazeny a že vše platí tak, jak bylo domluveno…  :)
IP zaznamenána