30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nový způsob převýchovy řidičů: 20 hodin terapií, promítání drastických záběrů.  (Přečteno 2459 krát)

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil

Promítání drastických následků reálných kolizí a poté zevrubná diskuse o všech souvislostech dopravních nehod. I to zřejmě od 1. dubna 2024 čeká v rámci takzvaných terapeutických programů potížisty za volantem, kteří budou chtít získat své řidičské oprávnění zpět. Vyhlášku, jež s jejich povinným absolvováním počítá, zpracovalo ministerstvo dopravy a odeslalo ji do připomínkového řízení.


https://www.lidovky.cz/domov/ridici-pirati-silnic-automobily-terapeuticky-program.A230419_105304_ln_domov_hud
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil

To už bylo v Mechanickém pomeranči. A Beethoven už je taky free licence řekl bych.
https://www.youtube.com/watch?v=uSQApGLbgNg
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil

Dashcam kanály na YT mají velkou sledovanost, takže kdyby omezili kecy na minimum a kromě následků by ukazovali i to, co nehodám předcházelo, mohlo by to být docela populární :-)
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil

Dashcam kanály na YT mají velkou sledovanost, takže kdyby omezili kecy na minimum a kromě následků by ukazovali i to, co nehodám předcházelo, mohlo by to být docela populární :-)
Neco takoveho dela na youtube dandanthefireman
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

mungo

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 234
    • Zobrazit profil

Zahraniční dashcam kompilace sleduju příležitostně už přes pět let. Nekomentované, maximálně s textovým popisem situace tak, jak ji před incidentem vnímal autor videa. Hledám v tom třeba jak rozpoznat, že se schyluje k maléru, co dělat, co nedělat, na co si dát pozor atp. IMHO totiž do krizové situace se člověk dostává tak zřídka, že ji nemusí včas rozpoznat a zabránit následkům. Svoje závěry se pak snažím implementovat - například začal jsem se pečlivěji rozhlížet, jestli mě někdo nesestřelí, když vjedu na zelenou do křižovatky - jedna z často zachycených situací.

Takže za mě můžu nějaké to dashcam video čas od času doporučit. Moje oblíbené youtube heslo je "russian roads":)

K tomu původnímu nápadu. Možná by to mohlo fungovat na část cílovky, ale vždycky se najdou jedinci jako třeba Homer Simpson.
https://www.youtube.com/watch?v=QGceHaq1wgM
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil

Já jsem třeba nechápal z těch videí na youtube jednu věc. (sleduji hlavně ruské, protože tam je velká kocentrace kamer a co oni dokážou vymyslet je občas i zábavné až občas nepochopitelné).

Situace. Křižovatka klasika T. Auto vyjíždí z vedlejší doleva. Auto po hlavní příjíždí z prava (z pohledu řidiče na vedlejší) a odbočuje doleva do té vedlejší. Auto na vedlejší se rozjede a nahulí to do boku toho odbočujícího auta na hlavní.

No a co se mi nestalo. Vyjíždím z vedlejší, takže koukám doleva nic. Z prava jede auto rovně. Tak čekám až bude na mojí provni. Opět kouknu doleva, doprava a rozjíždím se.
No a když se kouknu před sebe, tak to auto stojí předemnou a chce odbočit doleva. Všiml jsem se v čas a stihl zastavit.
Sice by to byla moje vina, ale kdyby řidič na hlavní včas dal blinkr, tak bych s tím počítal.
Takže i z vlastní zkušenosti chápu jak se to může stát a v čem je problém. Hlavně v tom že lidi neumějí blikat.
« Poslední změna: 20 Dubna 2023, 14:57:50 od cocomoon »
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil

Souhlasím s mungo, delší sledování sovětských videí má význam, myslíim, že hlavně pro předvídavost.
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil

V podání státních expertů to bude mít asi stejnej efekt, jako "drastické" fotky na krabičkách od cigaret.

Nevim jak jinde, ale mě promítali docela pěkný chuťovky už v autoškole, když jsem kdysi ve 14 dělal řidičák na ficthla (maloměsto) a pak to samý video když jsem si dělal B (jedno z největších měst v ČR).

Jak píšou ostatní, mnohem větší smysl, když už, by mělo promítat příčiny, než následky. Ale to by asi na naše soudruhy bylo už moc chytrý.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil

...
 Hlavně v tom že lidi neumějí blikat.
pane kolego, kdyby jen blikat  ;)
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil

Souhlasím s mungo, delší sledování sovětských videí má význam, myslíim, že hlavně pro předvídavost.
Je to občas zajímavé na druhou stranu se systematicky nepřipravuju na situace typu, na dálnici prorazí nenadále svodidla jedoucí tank, z oblohy padá meteorit, hoří půl okresu lesa a nikoho to nesere atd. A taky u nás není zdaleka tolik řidičů, co vozí v kufru auta pálku nebo tyč.
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil

A taky u nás není zdaleka tolik řidičů, co vozí v kufru auta pálku nebo tyč.

"Pokud v aute vozite baseballovou palku, vozte s sebou i rukavici. Vas pravnik vam jednou podekuje."
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil

To jde řešit i replikou pálky, např. já mám v seznamu Harley Quinn:)



Alternativně ještě Lucille:)
« Poslední změna: 24 Dubna 2023, 09:53:24 od swenak »
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil

Přesně o tomto jsem se před pár lety bavil z toho času dopravním psychologem a říkal, že dashcamy by byly z "bezpečnostního" výchovného hlediska praktické, ale je to málo šokovací a krvavé.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil

Přesně o tomto jsem se před pár lety bavil z toho času dopravním psychologem a říkal, že dashcamy by byly z "bezpečnostního" výchovného hlediska praktické, ale je to málo šokovací a krvavé.
No to je především proto, že ty, co dopadnou špatně se na stream nedostanou a když ano, tak to youtube nedovolí nahrát.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil

Povinná terapeutická sezení si navíc sami zaplatí. Cenu třítýdenního kurzu nyní stanovilo ministerstvo dopravy na 12 tisíc korun bez DPH.


https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/ridicsky-prukaz-prestupek-trest-terapie.A230516_165729_eko-doprava_ven
IP zaznamenána