30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: [1] 2 3 ... 6

Autor Téma: Rozhlasový poplatek  (Přečteno 34237 krát)

HOHO

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Rozhlasový poplatek
« kdy: 16 Března 2015, 14:07:20 »

Asi má stát pocit že mi málo píše, takže pro změnu teď přišla datovkou na firmu výhružka, že jako máme auto a neplatíme rozhlasový poplatek. Vše bude OK za bratru 45 Kč měsíčně. Asi nemusím psát, co si o tom myslím.

Můj dotaz zní, nevíte jestli toto někdo vymáhá, kontroluje, jaká je šance že uvalí pokutu? Ta je prý 5000.
Díky
IP zaznamenána

wit.cz

  • Příspěvků: 128
    • Zobrazit profil
Re:Rozhlasový poplatek
« Odpověď #1 kdy: 16 Března 2015, 14:43:59 »

čestné prohlášení, že auto není vybaveno zařízením schopným příjem pro FM a mohl by být klid, ne?
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Rozhlasový poplatek
« Odpověď #2 kdy: 16 Března 2015, 15:05:41 »

Pokud vím, vymáhá to Český Rozhlas (a ne stát) jako rozhlasový poplatek. Podnikatelé a firmy platí za každý držený rozhlasový přijímač (s několika málo vyjímkami) a za každý přijímač ve vozidlech, kterým jsou provozovateli.

Čestné prohlášení bych neriskoval, dá se jednoduše pohledem dovnitř zjistit zda má vozidlo rádio - a pokud autorádio může přijímat a přehrát cokoliv (AM, FM, DAB, DVB-T, DRM ...) je zpoplatněno.

Každý odběratel elektřiny je automaticky poplatníkem rozhlasového poplatku, pokud nedodá čestné prohlášení o opaku.

Na druhou stranu, nevím o tom, že by někoho Český Rozhlas kontroloval.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Rozhlasový poplatek
« Odpověď #3 kdy: 17 Března 2015, 10:23:49 »

Začněte vydáním směrnice. Směrnice je základ. Ordnung muss sein. Směrnici můžete připíchnout k čestnému prohlášení. Pro inspiraci cituji kus naší interní směrnice. Když přijdete na to, odkud pramení inspirace pro preambuli, přihodím i směrnici na dreskoud. ;)

Citace
1. PREAMBULE
My, shora podepsaní jednatelé společnosti ACAB, s.r.o., u vědomí toho,
- že Česká televize a Český rozhlas neobjektivně hájí mainstreamové názory a nekriticky podporují myšlenku Evropské unie, jež je podle našeho přesvědčení zásadním nebezpečím pro samotné základy svobody, spravedlnosti a míru ve světě,
- že zneuznání lidského rozumu a přirozenoprávních principů a pohrdání jimi vedlo k vydání zákona č. 348/2005 Sb., na základě nějž bude v budoucnu docházet k vymáhání skryté daně na právnických osobách ze strany České televize a Českého rozhlasu,
- že je nutné neparticipovat ani sebemenším finančním příspěvkem na nespravedlnosti zvané „koncesionářské poplatky“, a uchýlit se tak alespoň k pasivnímu odboji proti stále více bující byrokratické tyranii a útlaku,
- že je třeba nepodílet se na podpoře státních médií prolezlých podle našeho přesvědčení korupcí finanční i politickou,
- že každý náš zaměstnanec i my sami jsme již beztak nedobrovolnými poplatníky této nespravedlivé a skryté daně, k níž jsme registrováni ve svých domovech, rozhodli jsme se vydat tuto interní směrnici:

2. ÚČEL PŘEDPISU A VÝKLADOVÁ USTANOVENÍ

2.1. Pro účely tohoto vnitřního předpisu se rozumí:

2.1.1. zaměstnavatelem - společnost ACAB, s.r.o.,
2.1.2. zaměstnanci - osoby v pracovněprávním či obdobném vztahu k zaměstnavateli, a
2.1.3. služebním vozidlem – vozidlo poskytnuté zaměstnavatelem zaměstnanci, jehož provozovatelem je zaměstnavatel.

2.2. Cílem tohoto vnitřního předpisu je dosáhnout jednotného a efektivního postupu v rámci zaměstnavatele při plnění povinností podle zákona č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

2.3. Tento vnitřní předpis je vydáván zejména podle § 4b odst. 2 a § 305 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“).

2.4. Tento vnitřní předpis je vydáván na dobu neurčitou.

2.5. Za dodržování čl. 2 tohoto vnitřního předpisu je odpovědný každý zaměstnanec, kterému bylo služební vozidlo poskytnuto, vedoucí zaměstnanci těchto osob a provozní oddělení zaměstnavatele. Za dodržování čl. 3 tohoto vnitřního předpisu je odpovědný každý zaměstnanec zaměstnavatele.

2.6. Tento vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem 1.7.2008, tj. dnem vyhlášení.

3. ROZHLASOVÉ PŘIJÍMAČE JAKO PŘÍSLUŠENSTVÍ AUTOMOBILU

3.1. Zaměstnavatel nařizuje všem zaměstnancům, jimž byl poskytnut služební automobil, jehož příslušenstvím je rozhlasový přijímač, aby tuto skutečnost do 3 dnů od vyhlášení tohoto vnitřního předpisu, tj. do dne 4.7.2008, oznámili svým vedoucím zaměstnancům.

3.2. Vedoucí zaměstnanci pak bez zbytečného odkladu, nejpozději však následující pracovní den, předají takto získané údaje provoznímu oddělení zaměstnavatele, které zajistí odbornou demontáž těchto rozhlasových přijímačů, a to nejpozději do 31.7.2008.

3.3. Zaměstnancům, kterým byla poskytnuta služební vozidla, se nadále přísně zakazuje instalovat do služebních vozidel rozhlasové přijímače.

3.4. Porušení ustanovení podle odst. 2.1 a odst. 2.3 tohoto článku zaměstnancem se považuje za méně závažné porušení pracovní povinnosti zaměstnance ve smyslu § 52 písm. g) zákoníku práce.

4. TELEVIZNÍ A ROZHLASOVÉ PŘIJÍMAČE V PROSTORÁCH ZAMĚSTNAVATELE

4.1. Provozní oddělení zaměstnavatele provede evidenci všech televizních a rozhlasových přijímačů případně se nacházejících v prostorách zaměstnavatele a v součinnosti s příslušnými vedoucími zaměstnanci zajistí jejich odstranění, pokud budou rozhlasové přístroje v prostorách zaměstnavatele nalezeny.

4.2. Zaměstnavatel nadále zakazuje umisťování či užívání televizních a rozhlasových přijímačů ve svých prostorách. Výjimku ze zákazu tvoří televizní a rozhlasové přijímače v soukromém vlastnictví zaměstnanců a jiných osob pohybujících se v prostorách zaměstnavatele, jestliže jsou tyto přijímače uzpůsobeny pro individuální poslech s použitím sluchátek a jsou takto i užívány.

4.3. Porušení povinnosti podle odst. 3.2 tohoto článku zaměstnancem se považuje za méně závažné porušení pracovní povinnosti zaměstnance ve smyslu § 52 písm. g) zákoníku práce.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Rozhlasový poplatek
« Odpověď #4 kdy: 11 Září 2017, 12:41:55 »

Nechce se mi zakladat nove vlakno, takze pisi sem.

Predstavte si modelovou situaci - jsou nemovitosti A, B, C, ve všech jsem jako odběratel elektřiny veden já.
A = RD (tam mám trvalý pobyt, je psán na mne, kromě mne tam má trvalé bydliště matka a sestra)
B = RD (je psán na mne, trvalý pobyt tam má babička)
C = byt (tam jsem v pronájmu).

Historicky platíme 2x poplatky (jak rozvid, tak rozhlas - na 2 SIPO - jakoby pro nemovitosti A+C a B). V objektu B byl trvale hlášen děda, který loni zesnul. Elektřina ještě loni byla psána na dědu. Takže jsem tu dvojí platbu (ač nerad) akceptoval. Nyní bych rád to jedno SIPO zrušil. Pro sebe bych si to opřel o § 5 odst. 2 zákona, kde se uvádí: "Rozhlasový (televizní) poplatek neplatí fyzická osoba žijící ve společné domácnosti* s poplatníkem rozhlasového (televizního) poplatku,..."
*) odkazují na § 115 starého (!) občanského zákoníku; takže bych to viděl tak, že si společnou domácnost nadefinuju tak, že jí nedílně tvoří uživatelé objektů A, B, C jako součást jedné rodinné domácnosti. Napadají Vás nějaká úskalí?

Protože vyděračské oddělení ČT o sobě nejspíš nedá vědět (podle předchozích zkušeností jdou jen po nových odběratelech elektřiny, u kterých zjistí jejich nekoncesionářskou povahu /§3 odst. 4 zákona/), neměl by s tím být reálný problém..
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Rozhlasový poplatek
« Odpověď #5 kdy: 11 Září 2017, 13:43:01 »

Tak pokud to potřebujete pro klidný spánek, je to možné, ale v případném správním řízení a u soudu to asi neprojde.

https://www.epravo.cz/top/clanky/k-pojmu-spolecne-domacnosti-100793.html
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Rozhlasový poplatek
« Odpověď #6 kdy: 11 Září 2017, 13:57:21 »

jj, ten článek jsem četl. Teď je otázka, zda pojem "trvale spolu žijí" = mají tam všichni trvalý pobyt. I podle článku to spíše vypadá, že tomu tak býti nemusí, cit.: "Vedle toho je třeba si uvědomit, že předpokladem vzniku společné domácnosti není existence konkrétního obydlí. Společná domácnost může vzniknout i v případě, že spolu dvě a více osob žije ve více obydlích (mezi kterými se přemisťují např. v souvislosti s výkonem povolání apod.)"
Takže bych neviděl ani problém v případném řízení. Nebo kde ho tam Vy vidíte?
« Poslední změna: 11 Září 2017, 14:07:41 od akit »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Rozhlasový poplatek
« Odpověď #7 kdy: 11 Září 2017, 16:26:41 »

Když platíte dva poplatky tak to musí být na dva lidi?? Druhý poplatek je za koho??

Ale co vím..
úplně teoreticky asi jestli bydlíte v C samostatně tak máte platit 3 poplatky a jestli se podílíte na domácnosti A tak 2 poplatky..

..prakticky stačí aby platil ten na koho je elektřina..

..a nebo nemusíte platit vůbec.. aspoň do doby než přijde dopis o povinnosti platit.. tak aby šlo prokázat jeho doručení  :)
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Rozhlasový poplatek
« Odpověď #8 kdy: 11 Září 2017, 22:36:52 »

Citace
jednotliví členové přispívají podle svých schopností a možností k úhradě nákladů i k obstarávání společných potřeb

Babička, matka a sestra by se s Vámi musela podílet podle svých možností na pronájmu Vašeho bytu a ještě by si navzájem přispívaly na údržbu RD.

Citace
soudní praxe dospěla k závěru, že z požadavku trvalosti soužití vyplývá, že nikdo nemůže být současně členem dvou či více společných domácností

Pokud neplatí předchozí, pak Vy jako včelička, která se pohybuje mezi několika domácnostmi, rozhodně nemá společnou domácnost v každé z nich.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Rozhlasový poplatek
« Odpověď #9 kdy: 11 Září 2017, 23:39:09 »

podle předchozích zkušeností jdou jen po nových odběratelech elektřiny, u kterých zjistí jejich nekoncesionářskou povahu /§3 odst. 4 zákona/)...

Tak to by mne zajímalo, jak se o nich dozvědí.....
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Rozhlasový poplatek
« Odpověď #10 kdy: 12 Září 2017, 06:57:02 »

@pk202
Citace
Tak to by mne zajímalo, jak se o nich dozvědí.....
Musi existovat nejaky aktualizovany seznam odberatelu, ke kteremu ma CT pristup. Ucinte pokus - prehlaste elektrinu na nekoncesionare a uvidite, zda mu prijde dopis z CT. Ja jsem presvedcen, ze dojde..

@uziv:
Pro pripadne rizeni: podilime se vsichni na vsem a tvorime jednu (rodinnou) domacnost pro kterou vyuzivame vsechna  zminena obydli. Nevim, jak by mi kdo toto tvrzeni mohl vyvratit..
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Rozhlasový poplatek
« Odpověď #11 kdy: 12 Září 2017, 08:03:54 »

Dodavatelé elektřiny jsou povinni na vyžádání ČT jim poskytnout seznam zákazníků.

My už na sebe přepisovali elektřinu dvakrát za poslední dobu a nikdy nic nepřišlo.
IP zaznamenána

Spocklw

  • Příspěvků: 102
    • Zobrazit profil
Re:Rozhlasový poplatek
« Odpověď #12 kdy: 12 Září 2017, 11:13:41 »

Tady zrovna vyšel článek, kde trochu rozebírají problematiku.

https://www.penize.cz/bydleni/326421-velky-prehled-kdo-musi-platit-koncesionarske-poplatky-kdo-ne
IP zaznamenána

ipkis

  • Příspěvků: 180
    • Zobrazit profil
Re:Rozhlasový poplatek
« Odpověď #13 kdy: 12 Září 2017, 11:27:39 »

Nikdy jsem neplatil. Měl jsem svůj byt 5 let, ten jsem loni prodal a nyní bydlím ve svém domě. Nikdy mi nic nepřišlo, platit tedy nebudu nadále. Elektřina byla a je vedena přímo na mě. Jen doufám, že se mi to někde nestřádá a pak na mě vybafnou, že chtějí nějakou mordu :-)
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Rozhlasový poplatek
« Odpověď #14 kdy: 12 Září 2017, 11:59:03 »

Hlavně to musí televize poslat do datové schránky, je to podle zákona veřejná instituce.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 ... 6