30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Prošlá dálniční známka  (Přečteno 5937 krát)

hadic

  • Příspěvků: 35
    • Zobrazit profil
Prošlá dálniční známka
« kdy: 19 Března 2023, 18:48:26 »

Zdravím, mám vylepenou starou dálniční známku (pouze jednu) a při silniční kontrole mi jí připsali "na vrub" k dalším drobným technickým závadám. Sepisuji právě odvolání proti rozhodnutí SO1 a nemám žádnou ideu jak zformulovat tento bod. Chybí minimálně materiální aspekt, je-li vůbec povinnost známku odlepovat (soudím dle debaty zde na fóru, níže dám odkazy).

K dálniční známce se v rozhodnutí vyjadřují takto:
Citace: SO1
K dálniční známce správní orgán uvádí, že v roce 2019 byla v zákoně č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích stanovena platnost kupónu, takto: "Platnost kuónu prokazujícího úhradu časového poplatku na kalendářní rok počíná 1. prosincem roku, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku vyznačenému na ku=onu, a končí 31. lednem bezprostředně následujícího kalendářního roku s výjimkou kupónu, prokazujícího úhradu časového poplatku na kalendářní rok bezprostředně předcházející kalendářnímu roku nabytí účinnosti tohoto zákona. V tomto kalendářním roce končí platnost kupónu prokazujícího úhradu časového poplatku za kalendářní rok 31. prosince kalendářního roku vyznačeného na kupónu" ( https://next.codexis.cz/legislativa/CR1408_2018_10_01 ). Řidič vozidla v systému časového zpoplatnění byl povinen odstranit díl kuónu prokazujícího úhradu časového poplatku na viditelném místě ve vozidle, jakmile jeho platnost skončila.

Novela zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zrušila ustanovení §21d a ustanovení §21e zákona o pozemních komunikacích, zrušila tímto i výjimku z povinnosti neumisťovat na čelní sklo nic, co by řidiči bránilo ve výhledu, kterou dálniční známky disponovaly. Na čelním skle totiž nic být nesmí. Jen pro dálniční známky platila výjimka, kterou však zmíňěná novela zrušila. Správní orgán k tomu dodává, že dálniční známka je v den její neplatnosti pokládána za překážku v poli přímého výhledu řidiče.

Máte nějaký tip jak nejlépe odvolání sepsat? Díky za rady!

https://www.30kmh.cz/index.php?topic=10534
https://www.30kmh.cz/index.php?topic=9199

Btw jako další prohřešek bylo nefunkční osvětlení, to je myslím předem vyhrané.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Prošlá dálniční známka
« Odpověď #1 kdy: 19 Března 2023, 19:06:27 »

Zmiňuje úřední parazit, jakou povinnost jste měl porušit a jakého přestupku se tím dopustit? Myslím paragrafové znění.

Asi by pomohlo sem dát k dispozici ono rozhodnutí.
IP zaznamenána

concorde

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 404
  • V for Vendeta
    • Zobrazit profil
Re:Prošlá dálniční známka
« Odpověď #2 kdy: 20 Března 2023, 08:38:30 »

na 99% byla ta dálniční známka mimo stíranou plochu na čelním skle. tam v podstatě můžete mít cokoli - sníh, prasklinu, nahatou pin-up girl,... i dálniční známku.
IP zaznamenána
Concorde

hadic

  • Příspěvků: 35
    • Zobrazit profil
Re:Prošlá dálniční známka
« Odpověď #3 kdy: 20 Března 2023, 13:07:36 »

Posilam cast rozhodnuti kde se resi dalnicka. Mnedle se tam nepise o paragrafu ktery jsem mel porusit

Edit: na zadost pridavam komplet rozhodnuti
« Poslední změna: 20 Března 2023, 14:58:42 od hadic »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Prošlá dálniční známka
« Odpověď #4 kdy: 20 Března 2023, 13:14:05 »

Dejte to sem celé. Nejdůležitější je ale výroková část.

edit: A pozor na anonymizaci (3. odstavec od konce).
« Poslední změna: 20 Března 2023, 13:16:55 od Číkus »
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Prošlá dálniční známka
« Odpověď #5 kdy: 20 Března 2023, 14:42:47 »

Koukam že fantazie úředníků nezná mezí. Technické prohlídky by chtěli provádět podle vyhlášky č. 211/2019 Sb., o způsobu provádění klasifikace jatečně upravených těl jatečných zvířat :-)
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Prošlá dálniční známka
« Odpověď #6 kdy: 20 Března 2023, 14:46:36 »

urban.novak> Třeba to je myšleno jako vyhrožování. :-)
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 598
    • Zobrazit profil
Re:Prošlá dálniční známka
« Odpověď #7 kdy: 20 Března 2023, 14:49:10 »

Je to takové kreativní ... Správní orgán mj. neuvádí, na základě čeho se mu tam objevila věta, že "na čelním skle totiž nic být nesmí".
V návaznosti na to by měl zajímalo, jak by tento orgán posuzoval práci s připevněnou navigací.
IP zaznamenána

hadic

  • Příspěvků: 35
    • Zobrazit profil
Re:Prošlá dálniční známka
« Odpověď #8 kdy: 20 Března 2023, 15:00:00 »

Prave jsem nahral zbytek rozhodnuti, snad je dobre anonymizovane ;)
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Prošlá dálniční známka
« Odpověď #9 kdy: 20 Března 2023, 21:02:11 »

historicky se kdesi objevil výrok, že platnost časového kuponu se vztahuje pouze ke zpoplatněnému úseku
laicky řečeno, dálniční známka mimo zpoplatněný úsek je irelevantní

snad někdo zkušenější poradí, kde to bylo
IP zaznamenána

hadic

  • Příspěvků: 35
    • Zobrazit profil
Re:Prošlá dálniční známka
« Odpověď #10 kdy: 20 Března 2023, 23:56:26 »

Myslíte rozhovor Tomáše Neřolda pro irozhlas?

Citace
„Motoristé mají povinnost odstranit starý dálniční kupón bez zbytečného odkladu, jakmile přestane platit. To je přestupek, nicméně vztahuje se to jednoznačně na dálniční síť, která je zpoplatněná,“

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/stara-dalnicni-znamka-se-muze-prodrazit-v-rakousku-zkontroluji-platnost-i-te-ceske_201606130415_mhromadka
IP zaznamenána

hadic

  • Příspěvků: 35
    • Zobrazit profil
Re:Prošlá dálniční známka
« Odpověď #11 kdy: 21 Března 2023, 12:31:41 »

Sepsal jsem do odvolání toto, může být? Nějaké připomínky? (dálniční známky se týká poslední odstavec):

Díky urban.novak za povšimnutí si jiného čísla zákona :) Je to super fun-faktor :D

Citace
Dne X.X.2023 jsem byl uznán vinným z domnělého přestupku, který se měl stát dne X.X.2022 v X:X kdy mne v obci XXX, v ulici XX, zastavila hlídka PČR při řízení motorového vozidla XXX RZ XXX. Dle úředního záznamu policie byly zjištěny nedostatky v osvětlení vozidla, kterých jsem si však nebyl vědom a ani samotní policisté nebyli schopni důkladně popsat či zadokumentovat o jaké konkrétní poškození se jedná. Úřední záznam hovoří pouze o „nefunkční osvětlení zadní SPZ“ a „nefunkční pravý přední světlomet“ přičemž chybí jakákoliv fotodokumentace nebo detailnější popis domnělé závady. Celá silniční kontrola trvala okolo 45 minut, přičemž asi 20 minut jsem měl vozidlo nastartované a plně osvětlené, tedy policie měla dostatek času na pořízení fotodokumentace. Poté jsem z ekonomických a ekologických důvodů vozidlo zhasl a zastavil motor. Pokud fotodokumentaci ani jednoho z policistů nenapadlo provést, naštěstí byli oba dva vybaveni BodyCam a mohli si tak důkaz vystříhnout z pořízeného videozáznamu kontroly. Vzhledem k tomu, že ani jedno ani jeden z policistů neučinil, jsem toho názoru, že jednali účelově, a k žádnému poškození osvětlení ve skutečnosti nedošlo. Náhradní žárovky vozím stále při sobě, tedy pokud by opravdu k závadě během jízdy došlo, přistoupím k jejich okamžité výměně. V tomto nevidím žádný problém a v minulosti jsem již na upozornění PČR či protijedoucího vozidla „problikáním“ vždy žárovky bezodkladně vyměnil a až poté pokračoval v jízdě. To jsem také policistům nabízel, přičemž jsem byl odmítnut, že stejně budu muset zaplatit pokutu. Jsem přesvědčen, že za osvětlení, které selže v průběhu jízdy, nelze jakkoliv trestat. Navíc pokud vyjádřím ochotu poškození na místě opravit.
Jsem navíc toho názoru, že ani pan Čůředník, ani nikdo jiný na světě krom osob přítomných v místě silniční kontroly nejsou kompetentní k retrospektivnímu posouzení světelných podmínek panujících více než 5 měsíců zpět na konkrétním místě v konkrétní den a hodinu aniž by k tomu měli jakékoliv podklady a už vůbec nelze na takovém názoru stavět rozhodnutí.
K poškození zpětného zrcátka a nezáviděníhodné situace jak k němu došlo uvádím, že jsem velice rád, že jsem střet s traktorem přežil, a je minimálně nemorální se snažit na takové situaci stavět obvinění ze špatného technického stavu ve snaze uložit pokutu. Naštěstí poškození zrcátka nebylo takového rázu, aby představovalo ohrožení či omezení silničního provozu a aby mne znemožňovalo nouzové dojetí do místa, kde zrcátko opravím. Věřím, že by určitě pan Čůředník okamžitě vozidlo uvedl do klidu, uprostřed polí a v noci rozsvítil výstražné osvětlení a začal by shánět odtahovou službu. Možná by měl i vybitý telefon, tak by v reflexní vestě začal mávat na projíždějící vozidla s prosbou o zavolání. Možná by odtahová služba nepřijela hned, možná by se mezitím vybila baterie, auto by přestalo blikat, a neosvětlené vozidlo by tvořilo až do příjezdu odtahové služby obrovské bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky provozu. Já naštěstí tomuto riziku žádné účastníky silničního provozu nevystavil, a rozhodl se bezpečně pokračovat v jízdě do nejbližšího místa, kde vozidlo odstavím a nebude až do odtahu či výměny zrcátka tvořit žádnou překážku. Spodní část zrcátka, která zůstala bez poškození, je totiž více zaoblená a nabízí tak ve skutečnosti ještě větší rozhled do všech směrů, kam ani větší horní zrcátko nevidí. Z tohoto důvodu i při běžném řízení hledím pouze do spodního zrcátka. Velké horní zrcátko používám pouze pro detailní manévry, například couvání do úzkých prostor. Vzhledem k poškození jsem i tak preventivně dbal zvýšené opatrnosti a vyvaroval se nebezpečných manévrů jako například předjíždění či couvání.
K vylepené dálniční známce uvádím, že jsem z rozhodnutí nevyčetl, jakého konkrétního přestupku bych se měl tímto jednáním dopustit. Jsem přesvědčen, že žádný z bodů zmiňovaného § 37 zák. č. 56/2001 Sb.  ani ze zmiňované vyhlášky č. 211/2019 Sb o způsobu provádění klasifikace jatečně upravených těl jatečných zvířat a podmínkách vydávání osvědčení o odborné způsobilosti fyzických osob k této činnosti jsem neporušil.
« Poslední změna: 21 Března 2023, 12:37:02 od hadic »
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
Re:Prošlá dálniční známka
« Odpověď #12 kdy: 21 Března 2023, 13:09:36 »

Zdravím, laický pohled na věc je takový, že poslední odstavec je pro odvolání o ničem. Podívejte se na závady na TK, jak je hodnocené prasklé zrcátko. Myslím si, že pokud bylo pravé a zároveň máte vnitřní, tak nemohli nic. Pravé zrcátko na autě nemusí být, pokud je instalované vnitřní (ověřte si to, už je to delší dobu, co to vím). Pokud se jedná o levé zrcátko, je to horší, ale nouzové dojetí je stále validní.

Domněnka hlídky, že máte závadu v osvětlení - důležité je uvést, že před jízdou bylo osvětlení v pořádku, protože jste to kontroloval.

Celkově by bylo dobré vyhnout se formulacím, jak by jistě úředník jednal.
IP zaznamenána

hadic

  • Příspěvků: 35
    • Zobrazit profil
Re:Prošlá dálniční známka
« Odpověď #13 kdy: 21 Března 2023, 13:39:30 »

Děkuji, tu formulaci o úředníkovi odstraním - mělo to být jen rejpnutí jak by si asi představovali co bych měl dělat (a víc tak ohrozit provoz).

Vnitřní zrcátko nemám, jde o dodávku (proto ta dělená zrcátka).

Co se týče osvětlení, to jsem nikdy nepřiznal že o tom vím (opicajtům jsem poděkoval za upozornění, u SO1 jsem se vyjádřil že jsem to kontroloval).

Ohledně odstavce o známce tak to je přesně proč zakládám vlákno - nemám nápady jak to sesmolit
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Prošlá dálniční známka
« Odpověď #14 kdy: 21 Března 2023, 20:26:49 »

já bych tam necitoval ta jateční zvířata, pouze zákon
neboli, úředníkovi nenapovídat
tedy asi takhle Jsem přesvědčen, že žádný z bodů zmiňovaného § 37 zák. č. 56/2001 Sb.  ani ze zmiňované vyhlášky č. 211/2019 Sb jsem neporušil.

a ke známce bych uvedl citaci, kterou uvádíte
dle popisu vás zastavili v obci, tedy DK je irelevantní
IP zaznamenána