30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Odvolání při žádosti dle InfZ  (Přečteno 1170 krát)

sennheiser

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 938
  • Zobrazit profil
Odvolání při žádosti dle InfZ
« kdy: 04 Března 2023, 10:21:53 »

Na infožádost, která byla odmítnuta bylo podáno odvolání ke SO2 prostřednictvím SO1.
Po několika dnech přišlo psaní s tučným nadpisem: Odpověď na žádost dle zákona - dodatečné poskytnutí informace.
Prý na základě autoremedury dle SprŘ.
Je v tomto případě nadřazený InfZ nebo SPrŘ? V InfZ je jednoznačně psáno, že úřad musí odvolání postoupit do 15 dnů SO2.
I kdyby se však jednalo o využití SprŘ ( §87)- pro možnost autoremedury- tak by mělo být vydáno rozhodnutí s poučením o možnosti odvolání.
Zde zcela absentuje jak slovo Rozhodnutí ( ani v textu není nikde neuvedeno např stylem, že Rozhodl  atd..), tak i poučení o možnosti
odvolání..

Jak reagovat? Odvoláním?  Stížností na nesprávný úřední postup? nebo je to v souladu se zákonem?

v Metodice MVCR  jsem našel následující větu:
Po novelizaci účinné od roku 2023 tak bude informační zákon umožňovat autoremeduru ve dvou variantách, jednou jako stávající možnost vyhovět podané stížnosti (tj. například poskytnout informace), podruhé jako možnost snížit dříve stanovenou úhradu za poskytnutí informací, a tím žadatele rovněž uspokojit bez nutnosti ingerence dalšího (funkčně nadřízeného) správního orgánu

V metodice od Královehradeckého kraje se zase píše:
Povinný subjekt předloží dle ustanovení § 16 InfZ odvolání spolu se spisovým materiálem nadřízenému orgánu ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení odvolání. Možnost rozhodnutí povinného subjektu v rámci autoremedury vyplývá, dle názoru krajského úřadu, i bez výslovného ustanovení InfZ z ustanovení § 87 správního řádu, který je v řízení aplikovatelný dle ustanovení § 20 odst. 4 InfZ


Ať tak či tak, SO1 měl zcela jistě vydat Rozhodnutí, kde sám zruší svoje předchozí Rozhodnutí o odmítnutí a odůvodní proč přistoupil k autoremeduře a pokytne informace, včetně poučení o možnosti odvolání.
« Poslední změna: 04 Března 2023, 11:13:07 od sennheiser »
IP zaznamenána

Číkus

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 9 062
  • Zobrazit profil
Re:Odvolání při žádosti dle InfZ
« Odpověď #1 kdy: 04 Března 2023, 11:27:03 »

Kdy bylo odvolání podáno? Pokud nebude/nebylo do měsíce vydáno rozhodnutí, nabízí se žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti SO2 (krajský úřad) podané k SO3 (ÚOOÚ). Pokud to nepomůže, následně nečinnostní žaloba.
IP zaznamenána

sennheiser

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 938
  • Zobrazit profil
Re:Odvolání při žádosti dle InfZ
« Odpověď #2 kdy: 05 Března 2023, 11:28:57 »

25.2.
tak asi 13.3. pošlu na Kraj kopii odvolání s přípisem, že z procesní opatrnosti zasílám po 15 dnech přímo na SO2 vzhledem ke zkušenostem, že SO1 velice často odvolání nepostoupí dál.. Dokonce už minulosti SO2 vyžadoval vysvětlení po tomto SO1 proč nezasílá odvolání na SO2. Text odpovědi se pokouším zjistit přes InfZ. 
IP zaznamenána