30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Příkaz - provozovatel vinný z přestupku  (Přečteno 3280 krát)

katka__s

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Příkaz - provozovatel vinný z přestupku
« kdy: 25 Ledna 2023, 10:38:23 »

Dobrý den,
chtěla bych řešit svůj případ. V příloze zasílám příkaz, co mi přišel z MěÚ.
S manželem máme společné auto, které je psané na mě. Od léta 2022 do prosince (19.) 2022 bylo v depozitu. Dne 17.12.22 si manžel potřeboval vyzkoušet brzdy, způsobil nehodu, řešila to PČR - viz příkaz. Auto v době nehody bylo pojištěné, mělo i platnou STK.
Dokud mi to neřekl, nevěděla jsem o tom, pokud si chce vzít auto, tak si ho bere, stejně jako já.
Dne 16.1.2023 mě telefonicky kontaktoval policista a ptal se, zda auto užíváme společně a zda jsem o tom věděla.
Nyní mě MěÚ uznává vinnou z přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích z nedbalosti dle ust. § 125c odst. 1 písm. k) zákona o silničním provozu, porušením § 10 odst. 1 písm. a) zákona o silničním provozu a porušením § 10 odst. 3 zákona o silničním provozu, kterého jsem se dopustila tím, že dne 17.12.2022 jsem přikázala nebo dovolila, aby bylo v provozu na pozemních komunikacích užito vozidlo jehož jsem provozovatelkou.
Chci podat odpor, nesouhlasím s příkazem. Ráda bych věděla, jakou mám šanci v podání odporu proti příkazu.
Díky za odpověď a případné rady.
« Poslední změna: 27 Ledna 2023, 08:51:57 od katka__s »
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 627
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - provozovatel vinný z přestupku
« Odpověď #1 kdy: 26 Ledna 2023, 19:03:22 »

Na okraj debaty jsem chtěl poznamenat, že dotyčný úřad uvádí věci nezvykle přesně, myslím, že jsem ještě neviděl podobný úkon, kde by byl uveden přehled součástí spisu.
IP zaznamenána

Paulie86

  • Příspěvků: 233
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - provozovatel vinný z přestupku
« Odpověď #2 kdy: 26 Ledna 2023, 20:47:24 »

V první řadě technická poznámka - anonymizujte znovu a lépe. Ty "vymazané" údaje lze zobrazit.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 861
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - provozovatel vinný z přestupku
« Odpověď #3 kdy: 27 Ledna 2023, 09:17:09 »

Můžete být provozovatelkou, když je auto v depozitu..? :-)
IP zaznamenána

katka__s

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - provozovatel vinný z přestupku
« Odpověď #4 kdy: 27 Ledna 2023, 10:19:19 »

V první řadě technická poznámka - anonymizujte znovu a lépe. Ty "vymazané" údaje lze zobrazit.

Anonymizace PDF je pro mě novinka a zjištění, že to není tak jednoduché, také.
IP zaznamenána

katka__s

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - provozovatel vinný z přestupku
« Odpověď #5 kdy: 27 Ledna 2023, 10:21:24 »

Můžete být provozovatelkou, když je auto v depozitu..? :-)

S takovýmto případem člověk pronikne do tajů, za co všechno je člověk dle státu zodpovědný.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 627
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - provozovatel vinný z přestupku
« Odpověď #6 kdy: 27 Ledna 2023, 11:23:49 »

Asi by bylo dobré jednak neprošvihnout lhůtu pro podání odporu, jednak ofotit spis.
Soudě podle popisu, možná byla porušena zásada, že s příslušníky se nebavíme.
IP zaznamenána

katka__s

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - provozovatel vinný z přestupku
« Odpověď #7 kdy: 27 Ledna 2023, 11:39:53 »

Asi by bylo dobré jednak neprošvihnout lhůtu pro podání odporu, jednak ofotit spis.
Soudě podle popisu, možná byla porušena zásada, že s příslušníky se nebavíme.

Vím, odpor podám, zjišťuji informace. Spis si ofotím.
Stále mi nejde do hlavy, jak můžu být vinna za něco, co udělal někdo jiný. Nikdo mě nevyslýchal, co manžel říkal policajtům, nevím. Telefonicky mě jeden kontaktoval a ptal se, zda auto užíváme společně - ano a zda jsem o tom, co manžel udělal, věděla - ne, nevěděla.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 627
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - provozovatel vinný z přestupku
« Odpověď #8 kdy: 27 Ledna 2023, 12:44:02 »

Podle mě správní orgán nemá prokázané, že dovolila či přikázala. Ale snad poradí někdo zkušenější.
Vozidlo je majetek jednoho z manželů, nebo spoluvlastnictví?
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 627
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - provozovatel vinný z přestupku
« Odpověď #9 kdy: 27 Ledna 2023, 12:53:43 »

Jinak pokud nemáte někoho třetího, komu dáte plnou moc na ofocení spisu, tak viz obecné zásady na zdejším fóru (především se na úřadě k ničemu nevyjadřovat, lepší nahrávat, atd.).
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 019
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - provozovatel vinný z přestupku
« Odpověď #10 kdy: 27 Ledna 2023, 13:25:46 »

Tohle by nemělo být problém vyhrát, úřední parazit Vám těžko dokáže, že jste přikázala nebo dovolila.

Ovšem chtělo by to si dát pozor ohledně přestupků Vašeho manžela, tam hrozí mnohem vyšší sankce (vozidlo bez RZ, pozitivní zkouška na alkohol) a zejména tam zabojovat.
IP zaznamenána

katka__s

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - provozovatel vinný z přestupku
« Odpověď #11 kdy: 27 Ledna 2023, 15:52:09 »

Podle mě správní orgán nemá prokázané, že dovolila či přikázala. Ale snad poradí někdo zkušenější.
Vozidlo je majetek jednoho z manželů, nebo spoluvlastnictví?

Auto jsme kupovali spolu již za trvání manželství, psané je na mě.
IP zaznamenána

katka__s

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - provozovatel vinný z přestupku
« Odpověď #12 kdy: 27 Ledna 2023, 15:54:20 »

Tohle by nemělo být problém vyhrát, úřední parazit Vám těžko dokáže, že jste přikázala nebo dovolila.

Ovšem chtělo by to si dát pozor ohledně přestupků Vašeho manžela, tam hrozí mnohem vyšší sankce (vozidlo bez RZ, pozitivní zkouška na alkohol) a zejména tam zabojovat.

S tím manželem je mi to jasné, tam jsem zvědavá, co z toho bude a uvidím, jak to bude chtít on řešit.
IP zaznamenána

katka__s

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - provozovatel vinný z přestupku
« Odpověď #13 kdy: 27 Ledna 2023, 15:56:03 »

Ještě bych ráda věděla, zda je normální a v pořádku, že mě MěÚ neinformoval o zahájení správního řízení a že mi pouze poslali tento příkaz?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz - provozovatel vinný z přestupku
« Odpověď #14 kdy: 27 Ledna 2023, 16:11:58 »

Souhlas s předřečníky, šance jsou dobré a možností obrany je víc. Příkaz je konstruován jako tzv. zbytkový přestupek fyzické osoby (§ 125c/1/k) spočívající v porušení zákazu v § 10(1)(a) ZPPK (nesmí přikázat ani dovolit), což má hned několik vad na kráse

1) Není to sprdel (§ 125f), tedy u fyzické osoby se klasicky vyžaduje (a SO musí prokázat) zavinění. Stačí sice nedbalost, ale pokud jste fízlům neodpovídala na otázky v minulém čase, tak je SO v důkazní nouzi.

2) Jak již uvedeno výše, nejen subjektivní stránka (tj. zavinění), ale i objektivní, tj. zda skutečně došlo k tomu, že provozovatelka něco někomu přikázala či dovolila, musí být předmětem dokazování. S "přikáže" zjevně není problém, to je jasně výlučně komisivní jednání. Ale i textace "nesmí dovolit" IMHO představuje aktivní konání (orgán sice bude asi tvrdit, že to zahrnuje i omisivní jednání, ale kdyby to tak zákonodárce myslel, tak tam nepíše dovolit, ale např. umožnit). Nicméně to je fuk, protože stejně jako u zavinění, orgán je bez vaší pomoci v naprosté důkazní nouzi, takže stačí shodně s manželem tvrdit, že jste užití auta výslovně zakázala a schovala klíčky (a ať si klidně SO pátrá a prokazuje, že to bylo jinak).

3) I kdyby to, že jste vlastním tělem nezabránila manželovi v odjezdu z garáže, někdo hodnotil tak, že jste dovolila něco, co ZPPK zakazuje, mám docela pochybnost, zda k tomuto skutku spáchanému provozovatelkou došlo "v provozu na PK", jak požaduje návětí § 125c(1) ZPPK.
IP zaznamenána