30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Spravni rizeni za parkovani na modre zone  (Přečteno 3945 krát)

chipper

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Spravni rizeni za parkovani na modre zone
« kdy: 18 Ledna 2023, 14:21:21 »

Pekny den vsem,

ze zcela banalni zalezitosti vzniklo neco absurdniho. V Brne vlastnim nemovitost, kde si k ni platim modrou zonu (200kc rocne). Minuly rok na konci ledna nebo unora mi skoncila platnost a bylo potreba zaplatit 200kc. Bohuzel si nepamatuju na vsechny terminy a tak jsem spolehal na to, ze mi prijde pripominka na e-mail. Bohuzel na e-mail mi nic nedoslo a nebo to mozna skoncilo nekde ve spamu. Mesic jsem tedy parkoval auto na modre zone neopravnene, aniz bych o tom vedel.

Po mesici mi prisla vyzva k uhrade pokuty - 700kc, ze parkuji neopravnene na modre zone. Okamzite jsem to zacal resit a rezidencni parkovani za 200kc zaplatil. Bohuzel skoro kazdy dalsi den mi zacal chodit dopis (bylo to skoro jak v prvnim dilu Harryho Pottera), ze jsem parkoval na modre zone neopravnene a ze mam zaplatit dalsich 700kc. Dopisy jsem tedy ignoroval a doufal jsem v hromadne slouceni ve spravnim rizeni, pripadne odlozeni celeho nesmyslneho rizeni.

Skoro cely rok se nic nedelo a ja se mezitim vydal na delsi dovolenou. Od 15. prosince jsem nebyl doma a nez jsem se stihl vratit (porad jsem na dovolene), tak mi asi 18. prosince prisel na trvale bydliste dopis, ze si mam vyzvednout dopis s vysledkem spravniho rizeni, ktery byl doporucene. Dopis jsem si zamozrejme nemohl vyzednout a ani nikdo za me (protoze byl do vlastnich rukou) a po uplynuti 10 dnu byl povazovan za doruceny a spravni rizeni bylo udajne ukonceno a ulozeno do archivu. Z vlastni iniciativy jsem volal na magistrat a zacal podle oznaceni na utrzku zjistovat, co a kde mam zplatit, ale tam mi nebyli schopni nic rict, pry mam pockat na upominku z financniho oddeleni, kdyz udelenou pokutu nezaplatim.

Obavam se, ze dopis bude opet do vlastnich rukou a nasledne bude na me uvalena exekuce kvuli tomu, ze jsem 1 mesic nemel zaplacene rezidencni parkovani. Prijde mi to opravdu smesne, az skoro desive. Nijak jsem se nicemu nevyhybal, jen proste nejsem na adrese sveho trvaleho bydliste. Pani mi radila, ze jsem si mel zridit nahradni dorucovaci adresu, ale jakou adresu jsem mel uvest, kdyz jsem ani dopredu nevedel, kde se budu nachazet? Pak mi jeste poradila jako variantu datovou schranku.

Pak jsem se snazil jsete zachranit paragrafem 41 spravniho radu - Navraceni v predesly stav, ale to mi pani pres telefon tvrdila, ze to lze pouze ve vaznych pripadech, ktere sam neovlivnim - podle ni napr. kdyz bych byl v komatu v nemocnici a ne, ze jsem na dovolene delsi dobu.

Predem mockrat dekuji za odpovedi.

IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Spravni rizeni za parkovani na modre zone
« Odpověď #1 kdy: 18 Ledna 2023, 18:53:40 »

Ten dopis následně nebyl vhozen? Tušíte alespoň podací číslo?
IP zaznamenána

Quick

  • Příspěvků: 171
    • Zobrazit profil
Re:Spravni rizeni za parkovani na modre zone
« Odpověď #2 kdy: 18 Ledna 2023, 18:57:33 »

Nie som extra skúsený z jednania s úradmi, ale tie výmluvy pri telefonáte na magistrát považujem za smiešne. Kto iný ako správny orgán má vedieť, aký je výsledok správního řízení, ktoré sám viedol? Zavolal by som tam ešte raz a dúfal, že to zdvihne niekto kompetentnejší a bude Vám vedieť poskytnúť detaily, prípadne znovu zaslať poštou výsledok. Ak majú bordel v organizácii a jednotlivé oddelenia spolu nekomunikujú, tak to nie je Váš problém, ale ich.

P.S.: Do budúcna Vám doporučujem zriadiť si datovú schránku, čím by ste týmto nepríjemnostiam predišli.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:Spravni rizeni za parkovani na modre zone
« Odpověď #3 kdy: 18 Ledna 2023, 20:05:01 »

Z mého pohledu byla chyba/zbytečnost někam volat, to vždycky skončí nezdarem. Člověk na sebe dobrovolně řekne něco, čím si může potenciálně přitížit, a úřad mu stejně zalže.
Pokud si pamatuju, dlouhodobá dovolená je regulérním důvodem, proč něco nemůžete vyzvednout ani učinit. Úřad by to měl jako důvod uznat. Úkon se pak podává neprodleně s příslušným zdůvodněním.
Neuvádíte termíny, tzn. kdy jste se dozvěděl, že Vám něco přišlo, jak jste se to dozvěděl, jak a kdy se to doručilo (mělo by to být vhozeno do schránky), kdy jste někam volal, atd. - to může být důležité pro posouzení celé věci.
Teoreticky by ještě měla být možnost dělat jakoby nic a po skutečném doručení/seznámení se učinit příslušný úkon včetně doložení důvodu, proč se s písemností nebylo možno seznámit dříve. Ale právní principy tady pomalu přestávají platit, nevím, zda to už není překonaná rada.
IP zaznamenána

chipper

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Spravni rizeni za parkovani na modre zone
« Odpověď #4 kdy: 19 Ledna 2023, 02:13:12 »

Dopis vhozen doted nebyl. Zacal jsem po tom patrat sam, protoze jen prisel nekdy 18. prosince ustrizek s oznacenim pisemnosti a poucenim, ze kdyz zasilka nebude vyzvednuta do 10 dnu, tak bude povazovana za dorucenou. Zacal jsem tedy vcera po tom patrat a pres to oznaceni pisemnosti jsem se dostal az k pani, ktera to mela na starosti.

Ta uz mi ale bohuzel rekla, ze jsem se neozval ve lhute a ze tedy je spravni rizeni ukonceno, i kdyz jsem namital, ze jsem se nemohl nikam dostavit, ani kdybych chtel. Nasledne jsme se bavili a bylo mi receno, ze nyni uz musim pouze zaplatit 3000!!! kc za 4 sloucene prestupky (a 4 tam jeste cekaji, takze budu platit potom za dalsi spravni rizeni?).

Kdyz jsem se ptal, na jaky ucet to mam zaplatit a pripadne jestli mi muze k tomu dat nejake platebni udaje, tak mi jen rekla, ze bohuzel k tomu nema zadne informace a ze to bude v tom archivovanem spisu. Rekla mi, ze ted bezi lhuta na zaplaceni a pokud to nezaplatim do 30 dni (coz budu porad jeste na dovolene), tak to pak financni oddeleni zasle jeste jednu vyzvu (ktera opet bude do vlastnich rukou, takze opet nebudu schopen si ji prevzit) a nasledne pokud pokutu nezaplatim, tak se pokuta predava na exekuci. Rekl jsem, jestli mi tedy muze ten spis ofotit, ale pani namitla, ze nahlizeni do spisu jde jen osobne a ze na soukromy e-mail mi nemuze nic zasilat. Kazdopadne nakonec jsme se nejak domluvili, ze ten spis zkusi dohledat a napise mi, jestli tam bude vraceny dopis pripadne dodejka (pak by to ztratila posta?).

Jestli to teda chapu spravne, kdybych nemel adresu trvaleho bydliste u rodicu, kteri by mi vyfotili aspon ten ustrizek s upozornenim, tak bych se po 3 mesicich ze zahranici vratil do CR a mel bych prelepene dvere do bytu exekutorskou paskou, pripadne obstaveny ucet?!?

Kdybych se jim neozval, tak bych asi ocividne prijel a byl hodne velmi prekvapeny. Kvuli zapomenuti (neumyslnemu!!!) zaplaceni rezidencniho parkovani, coz dela za ten zapomenuty mesic asi 18kc, bych mohl skoncit s exekuci a naslednymi problemy s bankami a dalsimi institucemi, protoze hadam, ze i takove exekuce se uvadeji do registru.

P.S.: Jeste jsem se ptal, jak je vubec mozne, ze mi prislo 8 pokut za to, ze jsem mesic parkoval na modre zone a nevedel o tom, kdyz by se podle me melo jednat o jeden prestupek. Bylo mi sdeleno, ze jelikoz pres den je povolene nerezidentum na modre zone parkovat, tak v noci to povolene neni a nejedna se tudiz o pretrvavajici (nebo dele trvajici, nemapatuji si to presne) prestupek, protoze se to kazdy den strida.
IP zaznamenána

chipper

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Spravni rizeni za parkovani na modre zone
« Odpověď #5 kdy: 19 Ledna 2023, 12:43:19 »

Pardon, uvedu jeste data:

-  skutek se stal nekdy na zacatku roku 2022 (leden nebo unor)
-  18.12. se pokouseli dorucit dopis + hodili do schranky vyzvu + pouceni s oznacenim pisemnosti
-  29.12. se povazoval dopis za doruceny
-  18.1. jsem si vzpomnel, ze mi mel dojit nejaky dopis, ale nedosel a tak jsem zacal obvolavat urady a zjistovat.
« Poslední změna: 19 Ledna 2023, 12:45:08 od chipper »
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 322
    • Zobrazit profil
Re:Spravni rizeni za parkovani na modre zone
« Odpověď #6 kdy: 19 Ledna 2023, 13:39:10 »

 Zdravím,

víte jak poznáte, že úředník lže? Hýbe pusou. 90% toho, co ta kráva navykládala, je lež a zbylých 10% účelově překroucená pravda. A kdy přibližně se vracíte z dovolené?

Ve vaší situaci bych se možná obrátil na ombudsmana - toto je už příliš absurdní.
IP zaznamenána

chipper

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Spravni rizeni za parkovani na modre zone
« Odpověď #7 kdy: 19 Ledna 2023, 13:50:40 »

Bohuzel se vracim az 30.4. (1.5.). Kdybych situaci neresil, tak predpokladam, ze by me cekala exekuce, pokud bych nezaplatil upominku platebniho prikazu, kterou si taktez nemuzu prevzit. Letenky s mojim jmenem, fotografie, platby kartou a i jine dukazy, ze jsem se nachazel v zahranici mam, takze to si myslim, ze by nemel problem byt dolozit.

Chapu, ze se zneuzivalo nevyzvedavani zasilky a proto se v minulosti zavedlo doruceni fikci, ale prece pro cloveka, ktery odjede do zahranici na 4 mesice - 5 mesicu a nevyzvedava si postu, tak je to pro nej likvidacni.

Pani mi samozrejme doporucila, ze jsem si mel v tom pripade vytvorit datovou schranku (coz nechci), a nebo pokud jsem vedel, ze jedu do zahranici, tak jsem si mel zmenit misto pobytu (dopredu jsem nevedel, jak dlouho v zahranici budu a jestli nedoletim driv). Taky se zaroven nenachazim na jednom miste, takze tento jeji argument moc platny neni.
IP zaznamenána

Quick

  • Příspěvků: 171
    • Zobrazit profil
Re:Spravni rizeni za parkovani na modre zone
« Odpověď #8 kdy: 19 Ledna 2023, 15:04:29 »

Aký máte dôvod na to, že si nechcete vytvoriť datovú schránku? Ja v tom vidím len výhody - nemusím chodiť na poštu vyzdvihávať si zásielky a môžem s úradmi zdarma komunikovať elektronicky, nemusím posielať listy poštou.

Máte nejaké špecifické dôvody, prečo by Vám to nevyhovovalo? Možno len niečo prehliadam...
IP zaznamenána

arterius

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Spravni rizeni za parkovani na modre zone
« Odpověď #9 kdy: 19 Ledna 2023, 15:18:38 »

Osobně DS mám a používám bez nějakých problémů. Ale když se ptáte tak:
Za naprosto největší průšvih považuji automatické mazání zpráv po třech měsících. Ještě bych pochopil zpoplatnění nějakého velkoobjemového trezoru pro firmy, ale pár zpráv by si měl imho být schopný bezplatně uložit každý. Nějaká možnost stahovat zprávy v důvěryhodném formátu tam už myslím je, ale nebyla vždycky.
Druhý průšvih je relativně obtížná (ne)možnost je zrušit jakmile si je jednou člověk zapne.
Třetí je povinné zapínání DS fyzickým osobám z poslední doby ve stylu "když to lidi nechcou, tak jim to nařídíme"
Čtvrtý (historický) průšvih, je to polostátní IT projekt české pošty. Za tu dobu se to už sice utřepalo a funguje to dobře, ale nebylo tomu tak vždy.

Nevím jaké jsou chipperovy důvody, ale asi se dokážu do nich vcítit  :)
IP zaznamenána

Quick

  • Příspěvků: 171
    • Zobrazit profil
Re:Spravni rizeni za parkovani na modre zone
« Odpověď #10 kdy: 19 Ledna 2023, 16:17:08 »

Tak dovolím si reakciu na tie 4 body:

Za naprosto největší průšvih považuji automatické mazání zpráv po třech měsících. Ještě bych pochopil zpoplatnění nějakého velkoobjemového trezoru pro firmy, ale pár zpráv by si měl imho být schopný bezplatně uložit každý. Nějaká možnost stahovat zprávy v důvěryhodném formátu tam už myslím je, ale nebyla vždycky.
Ak sa nemýlim, tak samotný dôležitý obsah správy je vždy zasielaný v PDF súbore ako príloha, takže je možné si takéto správy celkom dobre zálohovať. Ale áno, mazanie správ po 3 mesiacoch je dosť obmedzujúce, stále však lepšie ako chodiť každých pár týždňov na poštu pre doporučené listy od úradu, čím rozhodne stratím viac času ako zálohovaním, ktoré trvá pár sekúnd.

Druhý průšvih je relativně obtížná (ne)možnost je zrušit jakmile si je jednou člověk zapne.
To je možné, zrušiť som ju ešte nechcel. Aký presne je problém pri žiadosti o zrušenie na CzechPointe?

Třetí je povinné zapínání DS fyzickým osobám z poslední doby ve stylu "když to lidi nechcou, tak jim to nařídíme"
Áno, podobné nariadenia zo strany štátu tiež nemám rád, ale považujem to za donucovací prostriedok zo strany štátu, nie problém DS samotnej.

Čtvrtý (historický) průšvih, je to polostátní IT projekt české pošty. Za tu dobu se to už sice utřepalo a funguje to dobře, ale nebylo tomu tak vždy.
DS používam asi 4 roky, ale len ako fyzická nepodnikajúca osoba. Na preberanie a zasielanie správ úradom mi dostupná funkcionalita postačuje. Je tiež možné, že ten projekt bol predražený, ale žiadna lepšia alternatíva pre elektronickú komunikáciu s úradmi bohužiaľ neexistuje, pokiaľ viem.

Za prevenciu problémov, ktoré sú jadrom tohto threadu, mi používanie DS teda rozhodne stojí...
IP zaznamenána

arterius

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Spravni rizeni za parkovani na modre zone
« Odpověď #11 kdy: 19 Ledna 2023, 19:24:09 »

Souhlas, nejsou to úplně zásadní věci. Pouze si dokážu představit důvody, proč by někdo DS nemusel chtít.

Jinak pozor při archivaci samotných PDF. Samotné pdf totiž nemá právní váhu (není prokazatelné např. při soudních sporech). Je potřeba si k němu stáhnout i "obálku":
https://www.mvcr.cz/clanek/nejvetsi-omyly-a-myty-o-datovych-schrankach.aspx
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:Spravni rizeni za parkovani na modre zone
« Odpověď #12 kdy: 19 Ledna 2023, 20:16:17 »

To je zajímavá teorie, která by implikovala, že pokud materiálně vznikne rozhodnutí, tak ho zneplatníte použitím samotného PDF.
Ano, sice u nás dochází k erozi i těch nejzákladnějších právních principů, ale až takhle? ?-)
IP zaznamenána

Viktor Š.

  • Příspěvků: 91
    • Zobrazit profil
Re:Spravni rizeni za parkovani na modre zone
« Odpověď #13 kdy: 20 Ledna 2023, 18:23:23 »

To je zajímavá teorie, která by implikovala, . . .

Opravdu si myslíte, že pokud něco není důkazem platnosti, stává se to automaticky důkazem neplatnosti?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Spravni rizeni za parkovani na modre zone
« Odpověď #14 kdy: 20 Ledna 2023, 19:50:46 »

Jinak pozor při archivaci samotných PDF. Samotné pdf totiž nemá právní váhu (není prokazatelné např. při soudních sporech). Je potřeba si k němu stáhnout i "obálku": https://www.mvcr.cz/clanek/nejvetsi-omyly-a-myty-o-datovych-schrankach.aspx

Což je natolik zkreslené, až je to blbost. Podkladový článek je dosti neaktuální, ale pokud jsem správně identifikoval, jde asi o rozvinutí této myšlenky:

Omyl: Dokumenty doručené do datové schránky po čase ztratí platnost (až skončí platnost elektronického podpisu nebo časového razítka) a občan tak bude mít pouze bezcenný elektronický soubor, který navíc ani nepůjde konvertovat na Czech POINTu.
Skutečnost: Datová zpráva (pokud si ji uživatel uloží kompletní, tedy včetně obálky s elektronickým podpisem a časovým razítkem) nikdy v budoucnu neztratí platnost a nebude třeba ji nějak „přerazítkovávat“ ani jinak obnovovat.


Případně možná šlo o toto:

Omyl: Na rozdíl od dopisu nemám u datové schránky doklad, co jsem úřadu poslal.
Skutečnost: Je možné si uložit odeslanou datovou zprávu, včetně obálky s elektronickým podpisem a elektronickým časovým razítkem. To je jednoznačný důkaz, který kdykoliv v budoucnu obstojí při každém dokazování.


Těžko říct, jak to autor citovaného fragmentu myslel, ale to, že v některých situacích se může hodit mít kromě samotných dokumentů i kompletní zálohu zprávy včetně podpisu a metadat, rozhodně neimplikuje, že by "samotné PDF nemělo právní váhu u soudu". Zejména pokud jde o příchozí poštu, tak elektronické stejnopisy úkonů OVM musí být opatřeny uznávaným podpisem původce a s jejich uplatněním jako důkazu by v principu neměl být problém. Pro uplatnění po dlouhé době je (teoreticky) třeba mít pořešenou kontinuitu těch podpisů, reálně je asi třeba počkat, jak se vyvine judikatura (a nejspíš i legislativa), protože aktuálně moc praktických zkušeností není (zejména proto, že o platnost/neplatnost takových předkládaných dokumentů/důkazů nejsou spory).

Obálka datové zprávy v DS není žádný magický artefakt, který by vylepšoval právní kvality nějakého dokumentu, ale pouze důkaz o tom, že daná zpráva prošla systémem DS. Tvrzení v ministerském článku o tom, jak obstojí "kdykoliv v budoucnu", a o absenci potřeby "přerazítkování", bych také bral s rezervou. Je to úplně obyčejný el. podpis, a jako každý jiný z principu s plynutím času důkazní sílu ztrácí. Sice tuším, že v architektuře ISDS jsou nějaké pojistky, např. pokud si to správně pamatuju, tak ten systém navěky ukládá otisk všech zpráv, které jím prošly, tedy důkaz toho, zda nějaká zpráva přišla či nepřišla do DS, lze provádět i jinak než ze zálohy obálky a v ní obsaženého podpisu, ale pořád to bude závislé minimálně na síle použité kryptografické hashovací fce ... Každopádně neumím si moc představit praktickou situaci, kdy by po 10+ letech bylo klíčové řešit, jestli a jak byl nějaký dokument jakýmsi starým systémem doručován. Podstatnější bude důkaz pravosti takové písemnosti, resp. projevu vůle různých osob k tomuto dokumentu, a k tomu ten automatický strojový podpis, který do obálky ISDS přidává, nijak nepřispěje.
« Poslední změna: 20 Ledna 2023, 19:53:17 od hh »
IP zaznamenána