30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: "Neuhradena" dialnicna znamka - Slovensko, chyba v systeme NDS  (Přečteno 5884 krát)

kstano

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil

Zdravim,

este v maji som dostal vyzvu na uhradenie za to, ze som uzival dialnicu bez uhrady dialnicnej znamky. Kedze som si pamatal, ze som znamku kupoval, zistoval som k comu doslo. NDS ma chybu v systeme, pred dvoma rokmi zaviedli 365 dnovu znamku a toto nemaju osetrene: Ak kupujete rocnu znamku, a v tom case mate platnu 365 dnovu znamku, tak system akceptuje kupu, tvari sa, ze vsetko prebehlo v poriadku, ale nasledne transakciu system stornuje bez toho, aby uzivatela o storne informoval.

Nebudem to tu znova rozpisovat, je to popisane v odpor.pdf

Najviac ma dorazilo, ze ked som volal spravnemu organu a vysvetlil situaciu, tak tetuska co to mala pridelene mi povedala, ze mam zaplatit tych 150 Eur, ze to bude najjednoduchsie pre vsetkych

Mesiac a pol po doruceni odporu spravnemu organu som bol predvolany na ustne jednanie. Musel som cestovat tam a spat cez 300km, a spravny organ mal len otazku, ci trvam na podanom odpore a ci nechcem nieco dodat, inak v pripade nijako nekonal, ani nevykonal navrhnute dokazy, ani ich nezamietol, asi teta ten odpor citala prvykrat predo mnou na ustnom.

To ma dost nasrdilo, tak som tetusku sfukol, ze nech v pripade kona a nech zabezpeci dokazy, je to jej povinnost zo zakona, aby skumala okolnosti a zabezpecovala dokazy.

Popoludni mi volala, ze poslal e-mail do NDS a uz ma odpoved, ziadnu taku transakciu ako som popisoval neeviduju. Ten e-mail mi potom preposlala.

Tak som zasiel do banky a poziadal ich o pisomne potvrdenie, to mi zaslali o par dni. PotvrdenieSlSp.pdf

Medzitym mi do datovej schranky prisla ziadost spravneho organu o predlzenie lehoty. Najprv nic nerobia a potm chcu predlzovat lehoty, nastval som sa znova. Ziadali predlzit lehotu do 15.8.2022.

Tak som 11.7. poslal spravnemu organu prostrednictvom datovej schranky "Predloženie dôkazov a vyjadrenie ku konaniu OU-SN-OCDPK-2022/007181" - v prilohe ako vyjadrenie.pdf

Mozno bude zaujimavy este screen.png, priatelia z ceska nemusia vediet ako vyzera zrealizovana transakcia po kupe znamky (ak neboli dlho v Tatrach :-) )

Odvtedy sa neozvali, lehota uz uplynula, som nahnevany nad amaterizmom s akym konal nielen spravny organ, ale aj samotna NDS.

Co myslite, bude to mat este nejake pokracovanie a ak ano, tak ake?

Davam to sem aj preto, lebo toto forum rad citam a ked som dostal vyzvu, nenasiel som tu nic co sa tyka dialnicnej znamky zo Slovenska, mozno niekomu pomoze. Ale upozorujem, ze tie moje amaterske zdrapy nie su urcene ako vzor :-)


 
« Poslední změna: 23 Srpna 2022, 08:56:37 od kstano »
IP zaznamenána

Ifik1979

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Re:"Neuhradena" dialnicna znamka - Slovensko, chyba v systeme NDS
« Odpověď #1 kdy: 23 Srpna 2022, 09:46:56 »

Asi se už neozvou,ale v podstatě přiznáváte,že tu známku jste neměl,a je otázka zda to ,že neproběhl obchod,nemáte reklamovat u toho u koho jste známku nakupoval a vymáhat náklady pokutu,atp.
IP zaznamenána

kstano

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:"Neuhradena" dialnicna znamka - Slovensko, chyba v systeme NDS
« Odpověď #2 kdy: 23 Srpna 2022, 12:54:36 »

Asi se už neozvou,ale v podstatě přiznáváte,že tu známku jste neměl,a je otázka zda to ,že neproběhl obchod,nemáte reklamovat u toho u koho jste známku nakupoval a vymáhat náklady pokutu,atp.

Ja som si poriadne pozrel zakon, a priestupok nie je, ze nemam znamku, ale ze som zanedbal povinnost uhrady:
Úhrada diaľničnej známky

§ 4

(1) Povinnosť úhrady diaľničnej známky má vodič vozidla alebo vodič jazdnej súpravy (ďalej len „vodič“).

(2) Prevádzkovateľ vozidla je povinný zabezpečiť, aby pri užívaní vymedzených úsekov ciest vozidlom alebo jazdnou súpravou bola splnená povinnosť úhrady diaľničnej známky.

A davaju mi za vinu spravny delikt podla § 10a, ods. 1:

§ 10a
Správny delikt

(1) Správneho deliktu sa dopustí ten, kto ako prevádzkovateľ vozidla poruší povinnosť podľa § 4 ods. 2.

Ked som im pomocou 2 dokladov dokazal, ze ja som si znamku uhradil, nemohol som sa dopustit porusenia povinnosti "uhrady dialnicnej znamky". Ja som znamku uhradil, ale system NDS mi nasledne transakciu zrusil a prachy poslal spat - ale to nie je moje porusenie povinnosti a toboz uz nie protizakonne konanie.

A k tomu, ze ci to nemam reklamovat u predajcu - ja som to kupoval priamo od NDS, teda ich systemu eznamka.sk, na vypise transakcie figuruje SkyToll, co je slovensky vyberca myta. Cize ich system sposobil tu chybu a nasledne rovnaka spolocnost aj tie znamky kontroluje.
« Poslední změna: 23 Srpna 2022, 12:57:12 od kstano »
IP zaznamenána

Ifik1979

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Re:"Neuhradena" dialnicna znamka - Slovensko, chyba v systeme NDS
« Odpověď #3 kdy: 23 Srpna 2022, 13:23:24 »

Je ta úhrada provedena nějakým zvláštním předpisem?
IP zaznamenána

Ifik1979

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Re:"Neuhradena" dialnicna znamka - Slovensko, chyba v systeme NDS
« Odpověď #4 kdy: 23 Srpna 2022, 13:35:17 »

Chápu,že to berete tak,že jsou jedna grupa(úřad,výběrčí mýta......)......,ale z pohledu práva by měl být úřad ,,nestranný,,a vyšetřit všechny okolnosti pro ,,spravedlivé rozhodnutí,,
IP zaznamenána

kstano

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:"Neuhradena" dialnicna znamka - Slovensko, chyba v systeme NDS
« Odpověď #5 kdy: 23 Srpna 2022, 14:16:26 »

Spravca vyberu je totozny s kontrolnym organom. A priestupky potom riesi okresny urad, s ktorym som mal tu komunikaciu. Treba pozriet aj prilohy v tom prvom prispevku, lebo tam je poriadne vysvetlene co okresny urad robil a moj postup a moja argumentacia. 

§ 8
Správca výberu úhrady diaľničnej známky

(1) Správcom výberu úhrady diaľničnej známky je Národná diaľničná spoločnosť, a.s. Správca výberu úhrady diaľničnej známky je oprávnený výkonom činností podľa tohto zákona poveriť inú osobu; táto osoba musí byť zapísaná v registri partnerov verejného sektora,15a) inak správca výberu úhrady diaľničnej známky poverenie zruší.

(2) Správca výberu úhrady diaľničnej známky je povinný zabezpečiť miesta na úhradu diaľničnej známky, ktoré musia byť prístupné aj pre osoby so zdravotným postihnutím.

(3) Na účely tohto zákona a osobitného predpisu16) správca výberu úhrady diaľničnej známky v elektronickej podobe elektronickým zariadením zhromažďuje, spracúva, využíva a uchováva údaje podľa § 5 až 7, fotografické zobrazenie vozidla alebo jazdnej súpravy a spracúva podľa osobitného predpisu17) údaje o prevádzkovateľovi vozidla.18)

(4) Správca výberu úhrady diaľničnej známky alebo ním poverená osoba podľa odseku 1 nie sú oprávnení zhromažďovať, spracúvať, využívať a uchovávať údaje podľa odseku 3 o vozidlách alebo jazdných súpravách oslobodených od úhrady diaľničnej známky podľa § 7 ods. 1 písm. a), b), c), h), o) a p) a o ich prevádzkovateľoch.

(5) Správca výberu úhrady diaľničnej známky a osoba poverená podľa odseku 1 sú povinní Policajnému zboru, Slovenskej informačnej službe, finančnej správe a Vojenskému spravodajstvu na plnenie ich úloh podľa osobitných predpisov19) umožniť nepretržitý a priamy prístup k informáciám zhromaždeným elektronickým zariadením podľa odseku 3.

(6) Správca výberu úhrady diaľničnej známky a osoba poverená podľa odseku 1 sú povinní na požiadanie poskytnúť ministerstvu a okresným úradom informácie zhromaždené elektronickým zariadením podľa odseku 3 na plnenie úloh podľa tohto zákona a osobitných predpisov.19a)

§ 9
Kontrola

(1) Kontrolu dodržiavania povinností prevádzkovateľa vozidla a vodiča podľa tohto zákona vykonávajú osoby poverené výkonom kontroly v súčinnosti s orgánmi Policajného zboru v rámci vykonávania dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky.

(2) Osobami poverenými výkonom kontroly sú

a) zamestnanci správcu výberu úhrady diaľničnej známky,

b) zamestnanci osoby poverenej správcom výberu úhrady diaľničnej známky podľa § 8 ods. 1.


§ 10a
Správny delikt

(1) Správneho deliktu sa dopustí ten, kto ako prevádzkovateľ vozidla poruší povinnosť podľa § 4 ods. 2.

(2) Za správny delikt podľa odseku 1 sa uloží pokuta od 150 eur do 500 eur.

(3) Za viac správnych deliktov podľa odseku 1 toho istého prevádzkovateľa vozidla spáchaných tým istým vozidlom alebo tou istou jazdnou súpravou sa v jednom konaní uloží len jedna pokuta podľa odseku 2.

(4) O viacerých správnych deliktoch podľa odseku 1 toho istého prevádzkovateľa vozidla spáchaných rôznymi vozidlami alebo rôznymi jazdnými súpravami sa rozhodne a pokuta sa uloží osobitne vo viacerých samostatných konaniach vedených podľa vozidla alebo jazdnej súpravy, ktorými bol správny delikt spáchaný. Samostatné konania o všetkých správnych deliktoch toho istého prevádzkovateľa vozidla podľa odseku 1 spáchaných viacerými vozidlami alebo viacerými jazdnými súpravami nie je možné spojiť do jedného konania ani o takýchto správnych deliktoch rozhodnúť jedným rozhodnutím.

(5) Správne delikty podľa odseku 1 prejednáva okresný úrad, v obvode ktorého má prevádzkovateľ vozidla sídlo, ak ide o právnickú osobu, miesto podnikania, ak ide o fyzickú osobu – podnikateľa, alebo bydlisko, ak ide o fyzickú osobu. Ak je prevádzkovateľom vozidla osoba s bydliskom, miestom podnikania alebo so sídlom mimo územia Slovenskej republiky, miestne príslušným na konanie o správnom delikte podľa odseku 1 je okresný úrad v sídle kraja, v obvode ktorého došlo k prvému zisteniu porušenia povinnosti podľa § 4 ods. 2.
IP zaznamenána

grg

  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
Re:"Neuhradena" dialnicna znamka - Slovensko, chyba v systeme NDS
« Odpověď #6 kdy: 23 Srpna 2022, 19:05:08 »

Ak tomu správne rozumiem, na obrazovke sa ti ukázalo, že je to uhradené, ale e-mail "Automatická správa: Notifikácia o úhrade diaľničnej známky", ktorý obsahuje príslušnú zjednodušenú faktúru, ti už nedošiel?

Podľa môjho sedliackeho názoru snáď už nie je jasnejšia situácia, kde by sa to malo odložiť na absencii zavinenia (myslím, že nemožno rozumne požadovať, aby si človek ešte overoval, či platba nebola vrátená, keď sám e-shop jasne napísal, že úhrada bola vykonaná - viď aj tie formulácie v zákone). Ale SO1 sa na takéto veci nehrajú, tie si idú podľa nejakej šablóny, a nič viac ich nezaujíma. A je tam otázka, aká šanca je vyhrať to v odvolaní či v správnej žalobe v pomere s nákladmi a rizikom.

Ja som síce dve podobné konania vyhral (z toho jedno až na správnu žalobu), ale čisto na chybách správneho orgánu v kombinácii s tým, že vtedy sa tie rozkazy posielali neskoro, a tak to došlo do preklúzie. Ty to tie dva roky do mája 2024 nemáš šancu (minimálne bežným postupom bez správnej žaloby) dotiahnuť.
IP zaznamenána

grg

  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
Re:"Neuhradena" dialnicna znamka - Slovensko, chyba v systeme NDS
« Odpověď #7 kdy: 23 Srpna 2022, 19:20:57 »

A vlastne, ak tomu správne rozumiem, ešte neprišlo Rozhodnutie. Ak by prišlo, treba pozrieť, či medzitým nezískali nejaké nové podklady, ku ktorým si sa ešte nevyjadril, v tom prípade by ti mali najprv určiť lehotu na vyjadrenie sa k nim (inak ústne jednanie ma prekvapuje, ja som kompletne všetko riešil korešpondenčne, vrátane správnej žaloby), pokiaľ to opomenú, je to jasný dôvod na vrátenie v odvolacom konaní. Poštu sa treba snažiť preberať niekedy na konci lehoty, aby sa trochu natiahol čas, aj keď ako hovorím, asi to samo o sebe nepomôže.

Zatiaľ by som do toho nerýpal a samozrejme ešte pokutu neplatil. Možno im to "spadne pod stôl", keď zistili, že by s tebou bolo veľa práce.
IP zaznamenána

kstano

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:"Neuhradena" dialnicna znamka - Slovensko, chyba v systeme NDS
« Odpověď #8 kdy: 24 Srpna 2022, 04:28:15 »

Neviem ako to je s tymi lehotami, prikladam ich "Predlzenie lehoty - ziadost"

Tam sa pise:
Podľa § 49 odsek 2 zákona č.71/1967 Zb. o správnom konaní (ďalej len „zákon č. 71/1967 Zb.“) je správny orgán
povinný rozhodnúť vo veci do 30 dní od začatia konania; vo zvlášť zložitých prípadoch rozhodne najneskôr do 60
dní; ak nemožno vzhľadom na povahu veci rozhodnúť ani v tejto lehote, môže ju primerane predĺžiť odvolací orgán.

Keďže v uvedenom konaní je potrebné zabezpečiť vyjadrenie z Národnej diaľničnej spoločnosti, žiadame Vás ako
nadriadený správny orgán v zmysle ustanovenia § 49 ods.2 zákona č.71/1967 Zb. o správnom konaní o predĺženie
lehoty pre vydanie rozhodnutia do 15.08.2022.


Neviem preco to zasielali mne, ja som bol ako adresat a pritom z obsahu ziadaju odvolaci organ. Na tu ziadost ziadna reakcia neprisla, ale ak by aj odvolaci organ predlzil lehotu, tak ta uz 15.8.2022 uplynula. A ziadne rozhodnutie vydane nebolo, cize ak by som aj chcel platit, tak neviem kolko a kde :-) Neviem ako je to s tym premlcanim, ale tuto vyzera, ze to premlcanie je velmi rychle.

Co sa tyka predosleho prispevku o "absencii zavinenia", ja ako kupujuci, ked mi system vygeneruje dokument - screen, kde je jednoznacne potvrdenie o uspesnej uhrade, a obsahuje identifikaciu vozidla, platnost znamky od - do, identifikaciu vybercu poplatku, tak nic ma nenuti si toto oznamenie overovat. A ani nemam sancu na to prist, ze mi ma dojst este dodatocne overenie - ja som si po roku naozaj nepamatal, ze este posielaju nejaku notifikaciu. To potom ak niekto spacha podvod a je trestne stihany, tak sa moze branit, ze ten podvedeny sa mal znova opytat, ci to co mu slubuje naozaj plati. Alebo ked podpisem zmluvu, tak budem tvrdit, ze uz som od nej odstupil a neplati, a ze tu platnost si mala druha strana zakazdym overovat u mna, ci som jednostranne neodstupil.
IP zaznamenána

grg

  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
Re:"Neuhradena" dialnicna znamka - Slovensko, chyba v systeme NDS
« Odpověď #9 kdy: 24 Srpna 2022, 11:10:07 »

(na 2. strane nemáš anonymizované svoje údaje)

No tebe to ide akože "na vedomie", nie že by od teba niečo chceli, ale vtedy som to videl robené tak, že adresátom v tom políčku vpravo hore bol ten-ktorý správny orgán, ale tá adresa bola preškrtnutá. Ak tam je tvoja adresa, tak je možné, že to nejako dochaosili, ale možno aj nie a v pozadí sa dejú veci.

"Premlčanie" (presnejšie preklúzia) nie je vôbec rýchle; to, že nerozhodnú do nejakej 30-dňovej lehoty, ťa z povinnosti platiť pokutu neodbremení - lehoty sú 2 roky odkedy sa orgán o porušení dozvedel, resp. max. 3 roky od spáchania. A do tých dvoch rokov bez problémov otočia aj dve kolá odvolania, pokiaľ teda odvolací orgán nedôjde k názoru, že k správnemu deliktu nedošlo.
IP zaznamenána

kstano

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:"Neuhradena" dialnicna znamka - Slovensko, chyba v systeme NDS
« Odpověď #10 kdy: 24 Srpna 2022, 15:56:03 »

Ja pracujem v chemickej fyzike, takze pravo je pre mna divocina. Neorientujem sa v tom, len logicky rozmyslam, co je v pripade prava casto na skodu.

Tak ja nerozumiem tomu terminu 15.8.2022, dovtedy musia vydat rozhodnutie, ktore v tom termine nevydali. Podla zakona zakona č. 488/2013 Z. z. (Zákon o diaľničnej známke a o zmene niektorých zákonov), je spravnym organom okresny urad. Ak okresny urad nevydal rozhodnutie v lehote, moze ho vydat neskor?
Alebo moze zacat nove konanie? Ale to podla spomenuteho zakona
§ 10a
   
Správny delikt
(8 ) Konanie o uložení pokuty možno začať do 60 dní odo dňa porušenia povinnosti. Pri určovaní výšky pokuty sa prihliadne na závažnosť, spôsob, čas trvania a následky porušenia povinnosti.

A to uz tiez davno uplynulo (udajne porusenie povinnosti nastalo 4.4., teda do 3.6. mohli zacat konanie).....

P.S.: Co sa tyka neanonymizovanych udajov, podla mna v mojom pripade to nie je dolezite, lebo ja som spravnemu organu vylozil vsetky karty rovno v odpore a vyjadreni, kedze som presvedceny, ze ja som sa nicoho nedopustil a chyba je na strane systemu NDS.

Mimochodom, na infolinke SLovenskej sporitelne mi povedali, ze podobnych pripadov ako som ja je relativne vela od zavedenia 365 dnovej znamky, uz aj samotna banka opakovane na to upozornovala NDS, ale k naprave nedoslo. To uz je z ich strany vedome konanie a neviem, ci to naozaj nenaplna znaky podvodu ako som pisal aj v odpore.
IP zaznamenána

Ifik1979

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Re:"Neuhradena" dialnicna znamka - Slovensko, chyba v systeme NDS
« Odpověď #11 kdy: 25 Srpna 2022, 07:54:58 »

ve všeobecných podmínkách při nákupu není něco napsáno o této situaci?
IP zaznamenána

grg

  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
Re:"Neuhradena" dialnicna znamka - Slovensko, chyba v systeme NDS
« Odpověď #12 kdy: 25 Srpna 2022, 10:08:25 »

Tak ja nerozumiem tomu terminu 15.8.2022, dovtedy musia vydat rozhodnutie, ktore v tom termine nevydali. Podla zakona zakona č. 488/2013 Z. z. (Zákon o diaľničnej známke a o zmene niektorých zákonov), je spravnym organom okresny urad. Ak okresny urad nevydal rozhodnutie v lehote, moze ho vydat neskor?
Tá lehota na vydanie rozhodnutia je len "poriadková", neznamená, že sa konanie zastavuje (trebárs, keby nevydali stavebné povolenie v lehote, tak by si musel podávať novú žiadosť a išlo by sa odznova?), nanajvýš by sa dalo nejako popoťahovať úrad, pokiaľ by tým vznikla škoda alebo čo.

Pokiaľ nedošlo rozhodnutie alebo vyrozumenie o zastavení konania, tak konanie stále beží, a pokutu ti môžu uložiť až do tých dvoch rokov (zák 488/2013 - § 11 ods. 6 - sú to dva roky celkovo, zle som si pamätal predošlé znenie).
IP zaznamenána

kstano

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:"Neuhradena" dialnicna znamka - Slovensko, chyba v systeme NDS
« Odpověď #13 kdy: 04 Dubna 2023, 16:24:34 »

Zdravim,

tak medzitym prislo rozhodnutie, dal som odvolanie a prikladam aj rozhodnutie o odvolani. Moze sa to niekomu zist v buducnosti. Dokumenty neanonymizujem, ja sa za svoje konanie nehanbim a pripad je uz skonceny.

Vyberam podstatnu cast, ktora moze pomoct v podobnych pripadoch (v prilozenom Rozhodnuti o odvolani su aj odcitovane rozhodnutia Najvyssieho sudu a Najvyssieho spravneho sudu):
Citace
Účastník konania doručil prvostupňovému správnemu orgánu dňa 11.07.2022 vyjadrenie ku konaniu označené ako
„Predloženie dôkazov a vyjadrenie sa ku konaniu OU-SN-OCDPK-2022/007181 (ďalej len „vyjadrenie“) a predložil
dôkazy na podporu svojich tvrdení. Účastník konania predložil stanovisko Slovenskej sporiteľne zo dňa 11.07.2022.
V tomto stanovisku Slovenská sporiteľňa uviedla, že dňa 30.06.2022 prijala podanie účastníka konania týkajúce sa
transakcie vo výške 50 eur realizovanej dňa 09.02.2022 jeho platobnou kartou u obchodníka eznamka.sk. Uviedla,
že v podaní účastník konania žiadal vystavenie potvrdenia o stornovaní transakcie. Slovenská sporiteľňa uviedla
nasledovné: „Vašou platobnou kartou č. 454412**** ****7649 bola dňa 09.02.2022 o 19:01. hod. uskutočnená
transakcia v sume 50 eur v prospech obchodníka eznamka.sk. Obchodník transakciu v ten istý deň v čase 19:04 hod
stornoval. Dôvod storna zo strany obchodníka nám nie je známy.
Z napadnutého rozhodnutia o uložení pokuty je zrejmé, že k porušeniu povinnosti došlo dňa 04.04.2022 a z obsahu
listinných dôkazov, ktoré predložil účastník konania v rámci konania je evidentné, že účastník konania vykonal resp.
mal v úmysle vykonať úhradu diaľničnej známky dňa 09.02.2022.
Na základe uvedeného má tunajší odbor za to, že účastník konania nemal v úmysle užívať vymedzené úseky ciest
bez úhrady diaľničnej známky, nakoľko dňa 09.02.2022 vykonal úhradu diaľničnej známky a bol v domnení, že
transakcia u obchodníka E- známka prebehla úspešne, čo potvrdzuje aj skutočnosť, že transakcia bola uskutočnená
a následne zo strany obchodníka stornovaná.
...
Na základe uvedeného odvolací orgán poukazuje na nespochybniteľnú vôľu účastníka konania splniť si povinnosť
úhrady diaľničnej známky, v konečnom dôsledku ktorej nerealizovanie nebolo spôsobené úmyselne zo strany
účastníka konania a ani jeho konaním. Skutočnosť, že systém pre kupovanie E – známky online niekedy nie
je funkčný a ako uviedla NDS a.s platby, ktoré nie sú priradené k úhrade diaľničnej známky sú po spracovaní
automaticky vrátené späť na účet z ktorého bola úhrada realizovaná, o čom však portál eznámka.sk nikde
neinformuje, nemôže byť v danom prípade na ťarchu prevádzkovateľa vozidla. Skutkovú podstatu správneho deliktu
teda upravuje § 10a ods. 1 zákona č. 488/2013 Z.z., pričom jej objektívna stránka je vyjadrená v § 4 ods. 2. Podstatou,
ku ktorej smeruje objektívna stránka je, aby prevádzkovateľ vozidla pri užívaní vymedzeného úseku ciest, zabezpečil
povinnosť úhrady diaľničnej známky.
Sankcionuje sa konanie prevádzkovateľa spočívajúce v porušení jeho povinnosti zabezpečiť, aby pri užívaní
vymedzených úsekov ciest konkrétnym vozidlom alebo konkrétnou jazdnou súpravou bola splnená povinnosť
úhrady diaľničnej známky. Účastník konania zabezpečil úhradu diaľničnej známky, ktorá bola aj zrealizovaná, čo
vyplýva z potvrdenia Slovenskej sporiteľne a skutočnosť, že táto úhrada/platba bola zo strany obchodníka následne
stornovaná, nie je spôsobené konaním účastníka konania.

Este ohladom VOP, na ktore sa stale odvolavala NDS:
Citace
Odvolací orgán konštatuje, že Najvyšší správny súd Slovenskej republiky v rozsudku č. 4Asan/18/2020 tiež poukázal
na to, že VOP správcu výberu úhrady diaľničnej známky, nemajú povahu všeobecne záväzného právneho predpisu
publikovaného v Zbierke zákonov Slovenskej republiky. Pokiaľ preto má dôjsť k ich aplikácií alebo odvolávaniu
sa na ne, musia byť buď predmetom dokazovania (a teda obsiahnuté v administratívnom alebo súdnom spise) alebo
musia byť posúdené ako všeobecne známa skutočnosť či skutočnosť známa príslušným orgánom z vlastnej činnosti
(§ 122 SSP a § 32 ods. 2 Správneho poriadku)

Najviac ma na tomto hneva, ze ta osoba co to spachtlala, sa dopustila niekolkych poruseni, ktore konstatoval odvolaci organ, ale ziadna sankcia pre nu. Ale o tom je vlastne toto forum.
Da sa dat podnet na preskumanie jej konania? Lebo ona sa dopustila viac poruseni spravneho poriadku - inymi slovami vlastne nedodrziavala spravny poriadok, jednala svojvolne. Nejaka disciplinarka, aby si nabuduce rozmyslela, ci bude sikanovat ludi....
IP zaznamenána