30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Kontrola čipu/očkování psa  (Přečteno 3761 krát)

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Kontrola čipu/očkování psa
« kdy: 20 Prosince 2022, 22:45:29 »

Vím, že se to tu zde již několikrát řešilo, nicméně si nepamatuji přesný výsledek/výstup a proto bych rád odhalil tu pravdu :D

Nepletu-li se, tak od nového roku vstupuje v účinnost zákon, který dává za neočipovaného psa (resp. neregistrovaného v tom novém společném registru) sankci 50 000 Kč. Není to "až 50k", je to prostě 50k... jestli si tedy dobře pamatuji :D

Kdo je oprávněn tohle kontrolovat a vymáhat? Může měšťák (kteří běžně mají ty detektory čipů pro případ ztráty psa), nebo policista, nebo tohle může/musí dělat exkluzivně zaměstnanec hygieny? Protože pokud je platná poslední možnost, tak asi nikomu nic nehrozí, ale v případě městských parazitů by se z toho dala udělat solidní kasírka.

A mám právo tuto kontrolu svého majetku (psa) odmítnout? Musí se podrobit? V jakém režimu tohle vůbec běží?
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

concorde

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 404
  • V for Vendeta
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola čipu/očkování psa
« Odpověď #1 kdy: 20 Prosince 2022, 23:04:03 »

JÁ MYSLÍM, ŽE PRÁVĚ V TUTO CHVÍLI VENČÍM PSA SVÉ TCHYNĚ ZE SLOVENSKA, SOUDRUZI .... NALOŽTE S TÍM PO SVÉM ....
IP zaznamenána
Concorde

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola čipu/očkování psa
« Odpověď #2 kdy: 20 Prosince 2022, 23:04:48 »

Fízle, ten pes není můj, patří osobě blízké.
IP zaznamenána

concorde

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 404
  • V for Vendeta
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola čipu/očkování psa
« Odpověď #3 kdy: 20 Prosince 2022, 23:07:50 »

nnnnnebo tak  :)
IP zaznamenána
Concorde

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola čipu/očkování psa
« Odpověď #4 kdy: 20 Prosince 2022, 23:09:26 »

concorde > Tohle ale potenciálně smrdí tím, že budou chtít údaje tchýně ze Slovenska a případně vás pak budou popotahovat za nepravdivé svědectví, pokud by zjistili, že na Slovensku není nikdo takový :D To co píše Číkus dává mnohem větší smysl a logiku.

Otázka pak je, kdo je z toho deliktu odpovědný, jestli majitel, nebo já jakožto řidič daného psa. A zajímavá by byla otázka, jestli mě jako řidiče psa v tomto případě vyviňuje to, že jsem o neočipování nevěděl (... nedbalost nevědomá?) :D Vím, že už dost zacházím do hypotetických scénářů, ale nerad bych se pak dočkal situace, kdy MP "pojme podezření" že je pes kradený, zabaví ho s tím, ať si pro něj přijde právoplatný majitel :D
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola čipu/očkování psa
« Odpověď #5 kdy: 21 Prosince 2022, 09:10:38 »

Nepletu-li se, tak od nového roku vstupuje v účinnost zákon, který dává za neočipovaného psa (resp. neregistrovaného v tom novém společném registru) sankci 50 000 Kč. Není to "až 50k", je to prostě 50k... jestli si tedy dobře pamatuji :D

Poslední stav zákona 166/1999, který již upravuje centrální evidenci psů uvádí:
§71 - Přestupky fyzických osob
(2) Za přestupek lze uložit pokutu do
 a) 20 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. a), c) a x),
 b) 50 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. b), d) až v) a y),
 c) 100 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. z).
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola čipu/očkování psa
« Odpověď #6 kdy: 21 Prosince 2022, 10:36:02 »

Jako nepejskař jsem se doteď domníval, že čipování/známkování je od toho, aby se dalo dohledat čí je zaběhlý pes. Nebo vás při venčení namátkou staví měšťáci?

V připadě tvrzení že pes není můj bych se reálně o svého hypotetického mazlíka bál, že ho nějaký přemotivovaný šimpanz bude chtít dát do útulku nebo tak něco. Jak se prokazuje (ne)vlastnictví psa?
IP zaznamenána

Quick

  • Příspěvků: 171
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola čipu/očkování psa
« Odpověď #7 kdy: 21 Prosince 2022, 11:17:13 »

V tom prípade to, čo radí Číkus, by malo byť najistejšie.

Ja mám už niekoľko rokov psa, ale ešte sa mi nestalo, že by ma strážnici námatkovo kontrolovali.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola čipu/očkování psa
« Odpověď #8 kdy: 21 Prosince 2022, 11:39:19 »

Možná by Číkusovo sdělení šlo mírně upravit: namísto "Fízle, ten pes není můj, patří osobě blízké" sdělit "Fízle, nejsem chovatelem tohoto psa, chovatelem je osoba blízká".
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola čipu/očkování psa
« Odpověď #9 kdy: 21 Prosince 2022, 12:01:17 »

Možná lépe:
PACH: Ten pes není čipovaný,očkovaný,zanesený v evidenci....a pod.
PSOVOD: Hmm
PACH: To je Váš pes ?
PSOVOD: Źádáte po ně tímto podání vysvětlení?
PACH: ANO
PSOVOD: S odvoláním na listinu základních svobod odmítám v této věci podat vysvětlení.

IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola čipu/očkování psa
« Odpověď #10 kdy: 21 Prosince 2022, 18:38:38 »

gumidos > Díky.

Jan Novák > Budete se divit, ale ano. Začalo to když jsme s kamarádem začali aktivně udávat úředníky a měšťáky za jejich špatné parkování (až jsme skutečně dosáhli toho, že město muselo vyzvat samo sebe k uhrazení určené částky), parkování v parku a podobně. MP mě při venčení stavěla a začala obtěžovat s tím, že kontrolují, jestli jsou zaplaceny poplatky za psa (městu). Dali mi přitom jasně najevo, že dobře ví kdo jsem a tedy co dělají. V té době jsem zrovna bohužel procházel kritickým obdobím a neměl jsem ani myšlenky na to, abych si zjišťoval či 106koval na základě jakého oprávnění se mě vůbec na něco ptají. Skončilo to tím, že po mě chtěli slyšet rodné číslo majitele, načež jsem řekl, že nevím, spakovali se a odjeli. Nežiju v schizofrenii, že na mě mají natolik spadeno, aby mě ihned začali kontrolovat. Ale chci být připraven. Stále si myslím, že tyhle kontroly mají jednu zásadní trhlinu. Nemyslím si, že městští sekuriťáci, kteří mohou řešit pouze některé ZonP přestupky a některé přestupky v dopravě, mohou vůbec kontroloval psy.

Díky i ostatním za reakce
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola čipu/očkování psa
« Odpověď #11 kdy: 26 Prosince 2022, 11:57:07 »

Jaký by měl ten centrální registr být? Našel jsem nějaké soukromé, tři z nich tak trochu dávají smysl, ale asi by něco měl rozjet stát, ne?

Dohledal jsem, že existuje registr veterinářů https://petpas.vetkom.cz/ kde lze podle čísla čipu nebo pasu čoklíka dohledat, pokud mu byl vystavený "Průkaz zvířete v zájmovém chovu", veterinář ho tam zadá automaticky.
Jestli zákon nestavoví konkrétní databázi, tak bych tím považoval registraci jako provedenou, náš pes tam je. 
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola čipu/očkování psa
« Odpověď #12 kdy: 26 Prosince 2022, 16:57:14 »

Podle tohoto článku by ho teprve měla v roce 2023 zřídit komora veterinárních lékařú.

https://www.finance.cz/543337-centralni-evidence-psu/
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola čipu/očkování psa
« Odpověď #13 kdy: 26 Prosince 2022, 17:21:02 »

Je to celkem zvlastni, ale opravdu zadny registr neexistuje. Zaznam o cipu vede osetrujici veterinar a neni zadna centralni databaze.
Vy si v tuto chvili muzete (samozrejme za penize) nechat psa zapsat do jednoho z asi tri statnich registru, ale nikdo neni povinny v tom vyhledavat.
Takze typicke polovicate statni reseni... Vsichni psi maji povinne cipy, ale neexistuje databaze podle ktere by se dal identifikovat majitel...
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola čipu/očkování psa
« Odpověď #14 kdy: 26 Prosince 2022, 18:28:17 »

No právě toto vlákno jsem zakládal kvůli tomu, že ten centrální registr má platit od začátku roku 2023 a prý se to bude kontrolovat.......říkali na Nově :D
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.