30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Žádost o prominutí zmeškání úkonu  (Přečteno 254 krát)

virtual

• Zobrazit profil
Žádost o prominutí zmeškání úkonu
« kdy: 25 Listopadu 2022, 11:59:32 »

Dokázal by někdo poradit? V době rekonstrukce bytového domu jsem byl několik týdnů mimo bydliště (termín i délka stavebních prací byly původně úplně jiné, začátkem prázdnin), ve stejné době vydal SO1 rozhodnutí, které bylo doručeno fikcí do schránky. Domů jsem se dostal poslední den lhůty na podání odvolání. Zaslal jsem Žádost o prominutí zmeškání úkonu (podání odvolání v předepsané lhůtě) a přiložil odvolání, vč. potvrzení majitele nemovitosti, že jsem byt v uvedeném období nemohl používat. SO1 neprominul, neboť jsem údajně "neprokázal, že překážkou byly závažné důvody, které nastaly bez mého zavinění". V odůvodnění uvádí, že jsem musel předpokládat, že se bude doručovat a udat jinou adresu, a také, že jsem ze schránky převzal ještě ve lhůtě, kdy se mohl opravný prostředek podat. Zásilka uložena na poště 16. 9., vhozena do schránky 4. 10., ze schránky převzata 10. 10. večer, žádost o prominutí odeslána 21. 10. (po dostatečném seznámení se s rozhodnutím a sehnání potvrzení majitele nemovisti).
Jak postupovat, aby se pokudmožno odvolání ještě dostalo k odvolacímu orgánu?
Opravdu je mou povinností takto předvídat? A lze považovat 1 den (jestli dobře počítám) za dostatečnou lhůtu na podání odvolání?
IP zaznamenána

Fogyn

• Zobrazit profil
Re:Žádost o prominutí zmeškání úkonu
« Odpověď #1 kdy: 25 Listopadu 2022, 12:22:09 »

Nejak nerozumim jak jste dosel k tomu jednomu dni. Doruceno 4.10. fyzicky doruceno 10.10. a odvolani poslane 21.10. Ja vidim nejmin 11 dnu kdy stacilo napsat e-mail "odvolavam se". Tak nejak nerozumim kde je problem (byt jsem obecne proti urednimu simlu)..
IP zaznamenána

virtual

• Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 25 Listopadu 2022, 12:38:39 »

Díky za reakci, asi jsem to tedy totálně zvoral, měl jsem za to (mám v tom už zmatek, ale nebylo to uvedeno v rozhodnutí?), že standardní lhůta na podání odvolání byla 15 dnů od 26. 9., tedy 11. 10. byl poslední den na podání odvolání...
IP zaznamenána

Fogyn

• Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 25 Listopadu 2022, 12:45:34 »

Pocitate nejspis spravne. Co rozporuji (a asi jsem se spatne vyjadril) je fakt, ze jste se 10.10. seznamil s obsahem a nasledne vam trvalo 11 dni nez jste reagoval. Pricemz kdykoli v te dobe stacil jednoduchy e-mail. I kdybyste v posledni den (11.10.) napsal jen "odvolavam se", tak jste mel dalsich 5 dni na sesmoleni duchaplnejsi odpovedi pisemne (a treba se zapomenutym podpisem)....
IP zaznamenána

virtual

• Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 25 Listopadu 2022, 13:05:24 »

Neznalost a neobratnost nepopírám ;-) bohužel jsem ten případ, co se učí chybami. Blanketní e-mail ve 23:55 by udělal lepší službu, než sepisování argumentů a shánění razítek.
Je ale řešení aktuální situace? Žádost podle § 41 jsem snad podal včas a lze elektronickou komunikaci (či její možnost) považovat za standard? S orgánem zatím komunikuju výhradně písemně.
IP zaznamenána

Eric

• Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 25 Listopadu 2022, 15:57:30 »

Pokud to rozhodnutí má reálně nějaké vady, zbývá přezkumné řízení dle par. 94 a násl. Správního řádu. Pokud tedy mezitím tento prostředek nebude zrušen jako buržoazní přežitek :-)
Byl bych ale procesně opatrný ohledně nabytí práv (ostatních účastníků) v dobré víře.
IP zaznamenána

virtual

• Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 25 Listopadu 2022, 18:51:00 »

Jaké rozhodnutí máte na mysli? O neprominutí zmeškání úkonu mi přišlo Usnesení s odůvodněním viz. nahoře. Tam bych rád znal názor odborníka, jestli opravdu musím předpokládat doručení (v případě dvoutýdenní absence v místě bydliště, která se nikoliv mojí vinnou protáhla, právě k tomu nástroj prominutí zmeškání úkonu má sloužit, ne?), a především, jestli ten den je dostatečná lhůta na shození žádosti o prominutí zmeškání úkonu (a tedy přijmutí odvolání proti rozhodnutí), když standardně je lhůta 15 dnů, předpokládám právě kvůli času na seznámení se s rozhodnutím a rozmyšlení dalších krokům.
Pokud myslíte rozhodnutí, proti kterému jsem se chtěl odvolat, nepochybně pojedou podle "manuálu", o stejných případech slyším možná poslední rok, viz mé vlákno https://www.30kmh.cz/index.php?topic=11903.0 zastavení na IP13c. Osobně považuju za neprokázané, že jsem v místa stál ve smyslu § 2 zákona o silničním provozu (resp. nezastavil podle písmena o), tedy že vznikla povinnost platit poplatek za stání, a že nedošlo k nerespektování značení. V odvolání mám i další argumenty a výhrady k vedení SO.
Poslední větě nerozumím, za každou radu ale budu rád.
IP zaznamenána

Eric

• Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 25 Listopadu 2022, 20:20:53 »

Jediné rozhodnutí je:
ve stejné době vydal SO1 rozhodnutí, které bylo doručeno fikcí do schránky
Je otázkou, jestli by to "neprokázání" zafungovalo i v přezkumném řízení. Podnět k přezkumnému řízení k SO2 může podat kdokoliv, SO2 ale řízení zahájit nemusí, pokud dojde předběžně k názoru, že je vše v pořádku. Přezkumy znám spíš ze stavebních věcí, nemám s nimi zkušenost v dopravních záležitostech. Dobrá víra tady odpadá, protože účastník řízení je jediný, tudíž tuto větu prosím zapomeňte (myslel jsem v tu chvíli na stavební přezkumy, pardon).
IP zaznamenána