30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: kopírování vezených dokumentů  (Přečteno 7770 krát)

Zdenek.123

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
kopírování vezených dokumentů
« kdy: 01 Listopadu 2022, 01:58:21 »

Mohou policisté zastavit auto, chtít otevřít zavazadlový prostor a vytáhnout si z kufříku dokumenty a ty si někam odnést a mít je půl hodiny u sebe bez toho, aby jste jako řidič zastavovaného auto byl u toho? Mohlo dojít ke kopírování.

Je to složitá otázka, ale jednalo se o obchodní smlouvy, technické parametry, smluvní ujednání, atp. U zastavení byly jak auta civilní, a civilové, a jedno označené, které zastavení si vyžádalo uniformou.

Co v takovém případě dělat. Mohu se nějak bránit?

Mohu odmítnout vydat dokumenty, myslel jsem, že hledají zbraně a proto jsem kufřík otevřel, aby bylo patrno, že tam nic není.

Žádný záznam nemám bylo by to tvrzení mé, proti mnoha. Nikdo mi nic neukázal, myslím žádné usnesení.

nakonec mi všechno vrátili a popřáli mi šťastnou cestu větou, po které jsem radšii jel domů 100km oklikou.

děkuji Vám
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 421
    • Zobrazit profil
Re:kopírování vezených dokumentů
« Odpověď #1 kdy: 01 Listopadu 2022, 09:24:17 »

Je potřeba zaznamenávat průběh. Aspoň od okamžiku, kdy Vás napadne, že to není úplně běžná situace (když už ne hned od začátku).
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:kopírování vezených dokumentů
« Odpověď #2 kdy: 01 Listopadu 2022, 11:01:00 »

Toto svádí k zažádání o potvrzení o provedeném úkonu, na které máte dle Zákona o policii právo (paragraf 109). Tušíte, odkud ti policajti byli, nebo třeba aspoň služební čísla?

Policista na žádost osoby vystaví bez zbytečného odkladu písemné potvrzení o provedeném úkonu. Tuto povinnost nemá, dokud její splnění neumožňují okolnosti úkonu.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:kopírování vezených dokumentů
« Odpověď #3 kdy: 01 Listopadu 2022, 15:46:43 »

§ 42 zákona o fízlech, resp. zákona 273/2008 Sb.
Je tam v podstatě paušálně "důvodné podezření", které by měl jednoduchým  a srozumitelným způsobem sdělit řidiči. Takto provedená kontrola je dosti na hraně legálnosti - ale co s tím chcete dodatečně dělat. Měl jste se zeptat na důvody prohlídky.

Předpokládám, že se fízlové asi neuvedli obligátním "dobrý den pane řidiči, silniční kontrola..."
IP zaznamenána

Zdenek.123

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:kopírování vezených dokumentů
« Odpověď #4 kdy: 01 Listopadu 2022, 18:51:17 »

Laffayette.

pár km před tím na mě najížděla bílá Q5, blikala a pak mě předjela a znizela přede mnou ... za několik chvil mě staví ... myslel jsem že je to něco k tomu. Byl jsem vystresovaný, byl jsem sám a jich hodně. To vás prostě nenapadne.

dj bobr.

vzpomínám si, že mě ty papíry a doklady donesl uniformovaný kolega toho, co mě stavěl a civilové mezi tím odjeli pryč, nechápal jsem souvislost, myslel jsem že to jsou auta, které jsou rovněž kontrolována.

Gumidos.

důvodné podezření čeho prosím? Z Čeho může být člověk - řidič jedoucí z A do B podezřelý? Stál jsem po boku auta ani ve snu by mě toto nenapadlo a navíc jsem se díval na ty, kteří stáli u mě a bavili mě a odváděli mou pozornost. To vás prostě nenapadne. Ptali se, že auto je firemní a jestli mám nějakej průkaz, doklad, souhlas jednatele, jestli jsem osobou zapsanou v OR a jak si to mohou ověřit, čí jestli úvěrová společnost mi umožnila v noci jezdit, a jinej zas povídal, že si to poznamená, a prověří, jestli to nebyla soukromá cesta a jak bude rozepsaná k DPH.  Bylo pozdě večer, vím že jsem se stavil za kámoškou a to vás prostě znejistí. Pak minete jednu hlídku, drhou schovanou a pak jsem točil na 100 km objížďku, kde jsem už nikoho nepotkal.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 861
    • Zobrazit profil
Re:kopírování vezených dokumentů
« Odpověď #5 kdy: 02 Listopadu 2022, 10:52:29 »

Duvodne podezreni znamena "libovolne". Duvod je treba to, ze se fizlovi chce....
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:kopírování vezených dokumentů
« Odpověď #6 kdy: 02 Listopadu 2022, 12:16:35 »

Podle mě se zabýváte úplně zbytečně tím, co už nastalo. Proti čemu se chcete vlastně bránit? Že jste jim v podstatě dobrovolně vydal nějaké listiny, aniž jste kváknul?
Myslím, že vám uniká mnohem významnější prvek celé záležitosti - že jste byl nejspíše nějak sledován, čemuž nasvědčuje vyšší množství lidí a vozidel, přítomnost civilních osob na místě zastavení a zejména důvod, proč se to děje.
Vaše 100km zajížďka už byla jenom úsměvná.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:kopírování vezených dokumentů
« Odpověď #7 kdy: 03 Listopadu 2022, 21:39:43 »

... - že jste byl nejspíše nějak sledován, ...
otázkou je, je-li ten minulý čas oprávněný  :o
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:kopírování vezených dokumentů
« Odpověď #8 kdy: 04 Listopadu 2022, 03:46:33 »

Obecně bych předpokládal, že policie může zajišťovat důkazy kopírováním smluvních listin. A to je pravděpodobně to, co se při té silniční kontrole stalo. Proč by si to jinak na půl hodiny odvezli? Protože nemají v autech kopírky. Otázka je, jestli nám tazatel popsal všechny jemu známé okolnosti té události, když chtěl jen vědět takovou technikálii, zda si může policie na půl hodiny odvězt smluvní dokumenty z jeho auta pryč. Pravděpodobně to chce vědět, aby mohl zajištění důkazu později napadnout, když už tomu nemohl na místě zabránit? Pravděpodobně si k tomu ale v takovém případě přibrali nezúčastněnou osobu, což řidič ani nepoznal, když jich tam bylo víc v civilu. Připadá mi to jako trochu vytržené z neznámého kontextu, který nám zůstal utajen. Ale možná se mýlím a řidič vůbec netuší, co se kolem něj děje.
« Poslední změna: 04 Listopadu 2022, 04:11:08 od alo.is »
IP zaznamenána

Zdenek.123

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:kopírování vezených dokumentů
« Odpověď #9 kdy: 04 Listopadu 2022, 20:55:22 »

alo.is

podle Vás bych tuto událost měl oznámit smluvní protistraně ? Jestli jsem před napsáním dotazu byl naštvaný, po Vaší odpovědi jsem přímo zděšený.

Gumídek

já jim nic dobrovolně nevydával, oni si brali za mými zády, a úsměvné to teda nebylo. Neznám okolo toho žádné konsekvence. Celé mě to vrtá hlavou. Nic netajím.

To jako mohu ještě něco očekávat? Vaše odpovědi jsou návodné si něco hrozného domýšlet a z toto dále větvit.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:kopírování vezených dokumentů
« Odpověď #10 kdy: 04 Listopadu 2022, 21:30:29 »

Z Vašeho příběhu plyne hlavní doporučení. Při jakékoliv, zdůrazňuji jakékoliv interakci s policií nebo jiným státním orgánem okamžitě začít nahrávat alespoň audionahrávku. Již jsem to zde mnohokrát psal. Já to dělám tak že jakmile zastavím vezmu mobil, na ploše mám ikonu záznamu zvuku, spouštím, vypínám zvonění a zasunu do náprsní kapsy nebo do přední kapsy kalhot mikrofonem nahoru. Pokud by měl orgán nějaké řeči na toto téma (a že nikdy neměli), pak mám připravenu odpověď - ztlumoval jsem zvonění aby nás nikdo nerušil.
Záznam je poměrně kvalitní, jen pokud je to na silnici a kolem jezdí vozidla je dobré dělat trochu nahluchlého a donutit orgána opakovat případnou píčovinu, kterou vypustil z huby, například "promiňte špatně jsem vám rozumněl můžete to zopakovat" případně velké fopá zdůraznit "opravdu jste říkal že se jedná o paragraf devatenáct"  a pod.
Nikdy nevíte kdy se vám to bude hodit a je lepší 100 zbytečných nahrávek smáznout než jednou zapomenout. Čekat až na to jestli se situace nějak vyhrotí má spoustu úskalí. V první řadě už vás to nenechají udělat ala "vyzývám vás dle zákona odložte ten předmět  co máte v ruce nebo budou použity donucovací prostředky", a když nechají, tak už si začnou dávat pozor a při případném dalším řízení si  dovymyslí co všechno se před nahrávkou stalo co bylo řečeno apod.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:kopírování vezených dokumentů
« Odpověď #11 kdy: 05 Listopadu 2022, 10:04:14 »

No jestli jste nikdy předtím nezažil standardní silniční kontrolu, a nejste si jist, jestli to bylo nebo nebylo normální, tak vám tu můžeme s klidem sdělit, že tohle standardní silniční kontrola nebyla. Ale zdá se mi přesto neuvěřitelné, že netušíte, co se kolem vás děje. Opravdu vůbec netušíte důvod, proč si policajti kopírovali vaše smluvní dokumenty? Pokud je to tak, zaměřte se na to, s kým jste před silniční kontrolou naposledy smluvně jednal, od koho jste naposledy odjíždèl.
« Poslední změna: 05 Listopadu 2022, 10:11:17 od alo.is »
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 909
    • Zobrazit profil
Re:kopírování vezených dokumentů
« Odpověď #12 kdy: 05 Listopadu 2022, 10:49:43 »

Co to potvrzení o úkonu, jak už bylo zmíněno.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:kopírování vezených dokumentů
« Odpověď #13 kdy: 05 Listopadu 2022, 10:50:39 »

A rozhodně doporučuji si vyžádat kopii úředního záznamu o provedené kontrole. Povinnost policie Vám poskytnout kopii úředního záznamu o provedeném úkonu vyplývá ze zákona.
IP zaznamenána

Zdenek.123

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:kopírování vezených dokumentů
« Odpověď #14 kdy: 18 Listopadu 2022, 10:12:37 »

Děkuji všem, já počkám, mám svědomí čisté. Ty papíry vyhotovil smluvní právník ...

PK2002

to je super nápad .. to je dobrý.

Alo.is

Ale zažil, mockrát ...  nejlepší po tady té popsané "inscenaci" bylo asi před 20 lety dokonce při nějaké akci KRYŠOT mě stavěli 5* na vzdálenosti asi 100 km. Pokaždé žárovky, rezerva, nůžky, lékárna, trojůhelník, emisní knížku.

Jinak to co píšete bude správná cesta. Už to řeší advokát. Pak sem napíšu. Ale zatím ... asi chápete.

Hugo + ViktorN

to mám žádat kde? Za kým mám jít?
IP zaznamenána