30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Sedmnáctiletý řidič se slovenským ŘP sk. B  (Přečteno 3264 krát)

Paulie86

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Sedmnáctiletý řidič se slovenským ŘP sk. B
« kdy: 21 Října 2022, 18:22:27 »

Jen taková úvaha. Může sedmnáctiletý řidič, kterému byl na Slovensku vydán řidičák sk. B, legálně řídit auto v ČR?
Na Slovensku je to tak, že od 17 může mít člověk řidičák na auto, ale do 18 smí řídit jen pod dohledem někoho, kdo má sám papíry aspoň deset let (tzn. to, co se plánuje i u nás).

A otázka zní - jak je to s platností takového řidičáku v ČR?

ZPPK říká v § 3, že
"Řídit motorové vozidlo může pouze
a) osoba, která je držitelem řidičského oprávnění pro příslušnou skupinu motorových vozidel (dále jen „skupina vozidel“) uděleného Českou republikou, státem, který je členským státem Evropské unie nebo smluvní stranou Dohody o Evropském hospodářském prostoru (dále jen „jiný členský stát“), nebo jiným státem podle mezinárodní smlouvy, kterou je Česká republika vázána a která upravuje oblast silničního provozu,"


Což on splňuje, je držitelem ŘO sk. B vydaného státem EU. A Vídeňská úmluva říká jen to, že smluvní státy MOHOU omezit platnost zahraničních řidičáků mladších 18 let, nikoliv že musí. A v českém ZPPK není o žádném omezení ani zmínka. Ust. § 83 "Řidičské oprávnění lze udělit jen osobě, která dosáhla věku..." se imho vztahuje jen na vydávání ŘO českými orgány (tzn český ouřad nemůže vydat "béčko" nezletilému), ale nemá vliv na platnost ŘP, vydaných jinými státy EU v souladu s jejich legislativou. Pokud jde o to řízení pod dohledem, tak český ZPPK (zatím) nic takového nezná. Zákonoprasce nejspíš jaksi nepočítal s variantou, že by tu mohl řidit auto nezletilý cizinec/držitel zahraničního ŘP. Není nikde explicitně napsáno, že mladší 18 let nesmí v ČR řídit auto - jen že mu v ČR nesmí být vydáno ŘO sk. B.

Domnívám se správně, že by se o žádný přestupek nejednalo? (jak by na to v praxi reagovaly opice/poloopice, to už je samozřejmě věc druhá)

P.S.: za Slovensko si klidně dosaďte jakýkoliv jiný stát EU, který má ten věkový limit pro béčko nižší.
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Sedmnáctiletý řidič se slovenským ŘP sk. B
« Odpověď #1 kdy: 21 Října 2022, 18:44:48 »

No a nemá v tom ŘP nějakej harm. kód? Třeba něco jako:
Citace
65.   Řízení   vozidla   povoleno   výhradně   v   doprovodu   jiného   držitele   řidičského   oprávnění   minimálně   stejné   skupiny   vozidel
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

Paulie86

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Sedmnáctiletý řidič se slovenským ŘP sk. B
« Odpověď #2 kdy: 21 Října 2022, 19:06:10 »

To netuším, já jsem takový slovenský řidičák ještě neviděl. Ale i kdyby to tam bylo, má to vůbec nějakou relevanci v ČR?
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Sedmnáctiletý řidič se slovenským ŘP sk. B
« Odpověď #3 kdy: 22 Října 2022, 07:37:55 »

ŘP jsou uznávány mezinárodně, takže tu s tím řídit může, pokud bez dohledu zkušené osoby, spáchá tím z pohledu policajtů bezpochyby nějaký přestupek.
IP zaznamenána

Paulie86

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Sedmnáctiletý řidič se slovenským ŘP sk. B
« Odpověď #4 kdy: 22 Října 2022, 09:26:21 »

To, že se (polo)op domnívá, že byl spáchán nějaký přestupek, neznamená že je to i pravda, tu snad není třeba ani zmiňovat...
V ZPPK jaksi nevidím přestupek "řízení bez dohledu", takže maximálně to zbytkové "káčko" bez bodů a zákazu (pokud vůbec něco). A to není nic, za co by mohl fízl sebrat řidičák nebo zakázat další jízdu.

Otázka pak zní, jestli za stavu, kdy český zákon (zatím) neumožňuje podmínit řízení nějakým dohledem, by ta poznámka měla nějakou relevanci.
Pokud by tam vůbec byla, když na Slovensku to řízení pod dohledem řeší přímo "zákon o cestnej premávke" a to omezení plyne už ze samotného věku/data narození. Pochybuju, že za takové situace dávají ještě nějaký extra kód do ŘP (to by pak musel člověk v 18 měnit řidičák, protože jinak by to tam měl pořád).
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Sedmnáctiletý řidič se slovenským ŘP sk. B
« Odpověď #5 kdy: 22 Října 2022, 11:42:42 »

Harmonizované kódy mají relevanci. Viz diskuze ohledně jízdý bez brýlí zde.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

Paulie86

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Sedmnáctiletý řidič se slovenským ŘP sk. B
« Odpověď #6 kdy: 22 Října 2022, 18:20:22 »

Na jisté diskusi jsem našel příspěvek Slováka, který se na to ptal na webu autoškoly a na dotaz, zda má v ŘP nějaký harmonizační kód:

Citace
"Mám skupiny B,AM,T a pri všetkých skupinách je dátum skúšky 30.12.2014 a vedla mám platnosť do 31.12 2029,inak nič."

Je to teda příspěvek z roku 2015, ale pokud se od té doby nic nezměnilo, tak tam nic "navíc" nepíšou.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 907
    • Zobrazit profil
Re:Sedmnáctiletý řidič se slovenským ŘP sk. B
« Odpověď #7 kdy: 23 Října 2022, 06:23:21 »

§ 83 (1) Řidičské oprávnění lze udělit jen osobě, která dosáhla věku
d) 18 let, jedná-li se o skupiny A2, B, B+E, C1 a C1+E

Ve smyslu zásady personality bude v ČR takový ŘP neplatný, si myslím.

Edit: 16ti letý USA občan s mezinárodním ŘP zde také nesmí řídit, pokud se nic nezměnilo.

Edit2: V ČR je možné zapsat harmonizační kód 65 Řízení vozidla povoleno výhradně v doprovodu jiného držitele řidičského oprávnění minimálně stejné skupiny vozidel.
Ale už tam asi nepůjde dát podmínka na tu slovenskou praxi 10 let.

Omlouvám se, za neustálé editování, vždy mě něco napadne po odeslání. Ale stále si myslím, že 18 let je podmínka.
« Poslední změna: 23 Října 2022, 06:56:57 od Hugo »
IP zaznamenána

Paulie86

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Sedmnáctiletý řidič se slovenským ŘP sk. B
« Odpověď #8 kdy: 23 Října 2022, 07:17:32 »

"lze UDĚLIT jen osobě..." - to ale z kontextu celé hlavy III. platí jen pro ŘP vydávané Českou republikou a samotný akt toho udělení, tzn. orgány ČR nesmí nezletilému vydat český "B" řidičák. Ale on nežádá o vydání řidičáku, on už ho vydaný má. Ostatně celá ta hlava III. řeší formality stran toho samotného vydávání, lékařské prohlídky a tyhlety administrativní blbosti okolo, což mě vede k závěru, že se to týká jen českých řidičáků a na platnost zahraničních to žádný vliv nemá.

Ve Vídeňské úmluvě o silničním provozu čl. 41/2/a) se píše:
Citace
Smluvní strany musí uznat:
i) každý vnitrostátní řidičský průkaz, který odpovídá ustanovením přílohy 6 této Úmluvy;
ii) každý mezinárodní řidičský průkaz, který odpovídá ustanovením přílohy 7 této Úmluvy, za podmínky, že je předložen spolu s odpovídajícím vnitrostátním řidičským průkazem,
za platný na svých územích pro řízení vozidel, která patří do kategorií, na které se řidičské průkazy vztahují, za podmínky, že řidičské průkazy jsou dosud platné a že byly vydány jinou smluvní stranou nebo její částí, nebo organizací náležitě k tomu zmocněnou touto jinou smluvní stranou, nebo jednou z jejich částí.

a čl. 41/4/b):
Citace
Bez ohledu na ustanovení odstavců 1 a 2:
b)smluvní strany mohou odmítnout uznat na svých územích platnost řidičských průkazů osob, které nedovršily osmnáct let věku

což si já vykládám jedině tak, že neuznání takového ŘP by muselo být výslovně zakotveno v právních předpisech.

Pro srovnání slovenská právní úprava (§ 103 zák. o cestkej premávke):
Citace
Minimálny vek na vedenie motorových vozidiel držiteľa vodičského preukazu vydaného v štáte Európskeho hospodárskeho priestoru alebo v štáte dohovoru je zhodný s vekom na udelenie vodičského oprávnenia okrem minimálneho veku na vedenie motorového vozidla skupiny B, ktorý je 18 rokov.

Slovensko tedy využívá tu možnost danou Vídeňskou úmluvou a výslovně v tomto ustanovení mluví o samotném řízení vozidla jako takovém, tzn. sedmnáctiletý cizinec tam auto prostě řídit nemůže, i když řidičák vydaný svým státem má. V českém zákoně ale žádné takové omezující ustanovení není. Já prostě nevidím nic, podle čeho by byl takový řidičák v ČR neplatný a člověk s ním nemohl normálně řídit.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 907
    • Zobrazit profil
Re:Sedmnáctiletý řidič se slovenským ŘP sk. B
« Odpověď #9 kdy: 23 Října 2022, 07:28:20 »

Minimálně v tom, že má ŘO s omezením.

IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:Sedmnáctiletý řidič se slovenským ŘP sk. B
« Odpověď #10 kdy: 25 Října 2022, 08:27:52 »

Podle mě u nás řízení bez platné skupiny.
Tj. má řídičák na B s dohledem.
Pokud by jel sám, tak pojede v režimu klasické B bez dohledu, které nevlastní.
Úplně stejná situace ako by držitel A1 jel na motorce, pro kterou potřebuje A.
« Poslední změna: 25 Října 2022, 08:31:07 od cocomoon »
IP zaznamenána

Paulie86

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Sedmnáctiletý řidič se slovenským ŘP sk. B
« Odpověď #11 kdy: 25 Října 2022, 16:09:46 »

A a A1 jsou dvě různé skupiny ŘO. Ale on má klasické B. Povinnost dohledu je jen ve slovenském silníčním zákoně a ten se logicky vztahuje jen na území SR.
Neexistuje žádné "B s dohledem", to není zvláštní skupina ŘO. B je jenom jedno.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:Sedmnáctiletý řidič se slovenským ŘP sk. B
« Odpověď #12 kdy: 25 Října 2022, 19:46:24 »

Může sem někdo hodit vzor jak je to v tom ŘP zapsáno?
IP zaznamenána

Paulie86

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Sedmnáctiletý řidič se slovenským ŘP sk. B
« Odpověď #13 kdy: 26 Října 2022, 01:27:17 »

Sice neznám osobně nikoho sedmnáctiletého se slovenským řidičákem, ale podle toho, co jsem letmo vyzjistil na internetu, v tom řidičáku žádná extra poznámka není. Prostě normální B řidičák.

Viz:
Citace
"Mám skupiny B,AM,T a pri všetkých skupinách je dátum skúšky 30.12.2014 a vedla mám platnosť do 31.12 2029,inak nič."
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:Sedmnáctiletý řidič se slovenským ŘP sk. B
« Odpověď #14 kdy: 26 Října 2022, 06:52:02 »

Já bych vznesl dotaz na ministerstvo dopravy jak SK tak ČR. Třeba z nich vypadne něco zajímavého.
Neříkejte mi, že na SK si zavedou řidičák od 17 let a nikdo do dneška neřešil, jestli takový řidič může za hranice, nebo ne.
IP zaznamenána