30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Ťažba dreva vo vlastnom lese  (Přečteno 2782 krát)

Quick

  • Příspěvků: 171
    • Zobrazit profil
Ťažba dreva vo vlastnom lese
« kdy: 19 Února 2023, 17:44:46 »

Dnes som narazil na pekný kus lesa, ktorý je na predaj za dobrú cenu, tak ma napadlo, že by som ho mohol kúpiť s tým, že by som ho primárne využíval na ťažbu dreva na topení v zime. Keď som začal googliť, aké sú obmedzenia pre ťažbu, tak som samozrejme narazil na nariadenie, ktoré hovorí, že ťažba je možná len v súlade so schváleným lesním hospodářským plánem alebo so súhlasom odborného lesního hospodáře.

Má niekto skúsenosti s tým, či je ten súhlas len formalita alebo je to podobne náročné získať ako stavebné povolenie?

Ide mi o to, či do podobného zámeru ísť alebo je to blbosť vďaka byrokracii, ktorá je s tým spojená, prípadne ďalším obmedzeniam/povinnostiam, ktoré si ako nelesník neuvedomujem. Díky za postrehy.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Ťažba dreva vo vlastnom lese
« Odpověď #1 kdy: 19 Února 2023, 18:53:52 »

Ve svém lese primárně (skoro bych řekl výhradně) těžím jen souše. A že jich teď v poslední době bylo.. U mě kupodivu více napadené borovice než smrky. Jako souseda mám LČR a protože mi psal někdy před 2ma lety - jak vrcholila kůrovcová kalamita - jak je důležité les zbavovat napadených stromů a sami jich v lese měly přehršel a nic s tím nedělali, tak jsem jim od nich pomohl.
Záleží v jakém stavu je ten les, který hodláte kupovat. Před probírkou, po probírce.. Zdravé stromy když už těžit tak určitě ne jako palivové dříví, ale jako stavební řezivo. Tam už Vám k tomu ten lesní hospodář musí dát nějaké vyjádření s podmínkami (vysázet za to nové stromy atp.)
IP zaznamenána

Quick

  • Příspěvků: 171
    • Zobrazit profil
Re:Ťažba dreva vo vlastnom lese
« Odpověď #2 kdy: 19 Února 2023, 18:59:40 »

Ďakujem za info. Takže napadnuté stromy sa v podstate dajú ťažiť bez ohlásenia/povolenia?
IP zaznamenána

Emanuel

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Ťažba dreva vo vlastnom lese
« Odpověď #3 kdy: 19 Února 2023, 19:19:10 »

Myslím, že je to dokonce i Vaše povinnost. Jsem také vlastníkem kousku lesa a musím mít svého lesního správce v té oblasti. Ten mě upozornil, že musím napadené stromy vykácet a dokonce mi i nařídil, jakou dřevinu tam vysázet.
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 472
    • Zobrazit profil
Re:Ťažba dreva vo vlastnom lese
« Odpověď #4 kdy: 19 Února 2023, 19:42:17 »

 Mohou dokonce nařídit jaká nová dřevina přijde vysadit. Vykácíte smrky  nařídí vysadit buk. Stalo se před 15 lety. Dle nařízení se zakoupili semenáčky buku. Neskutečný opruz. Je třeba je intenzivně chránit před zvěří. Nakonec jich 75 procent zajde a po 15 letech jsou to stále záprdky. Stálo to docela dost peněz. Semenáčky smrku mohly být skoro zadarmo a dnes by to byl už slušný les 6m stromů. Takže ten drtek stavebního řeziva a palivového dřeva měl  tenkrát ve finále cenu pěkné hromady koksu.
Takže kácet ano, potichu nenápadně častěji a v menším množství, kácet nejlépe když se kácí v  sousedním lese,  pokácet a neprodleně odvézt, vyhýbat se hajnému i úřadům než se probudí. Nepřebírat poštu a zatloukat. Dělat mrtvého brouka. V případě setkání nejsem majitel, jen tu tak prořezávám soušky a sbírám klest na příkaz majitele. Ideálně mluvit česko- ukrajinsky a nikoho na nic neptat a nahrazovat průběžně stejnou dřevinou.
Po špatné zkušenosti s výsadbou buku,  mrtvý brouk vychází.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:Ťažba dreva vo vlastnom lese
« Odpověď #5 kdy: 19 Února 2023, 22:08:24 »

Není to sice moc použitelné v měřítku celého lesa, ale hodím sem odkaz na jeden gumový paragraf používaný zhusta v případech, kdy potřebujete zmizet několik málo stromů, dokonce mohou být za hranicí Vašeho pozemku, odstavec 4:

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-114#p8
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Ťažba dreva vo vlastnom lese
« Odpověď #6 kdy: 20 Února 2023, 04:52:23 »

To je nepoužitelné úplně.
Citujete zákon o ochraně přírody a krajiny (114/1992 Sb.)
Tam se dřevinou rozumí dřevina rostoucí mimo les.
V lese se jede podle lesního zákona.
IP zaznamenána

jimmy

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:Ťažba dreva vo vlastnom lese
« Odpověď #7 kdy: 29 Listopadu 2023, 09:09:29 »

Vlastník může vytěžit bez jakéhokoliv povolování 3 m3/ha za rok.
Víc jen se souhlasem odborného lesního hospodáře, což je u drobných vlastníků obvykle nejbližší revírník Lčr.
Nebo si můžete sjednat vlastního OLH, který má licenci, ale toho si musíte zaplatit

P.S. Toto platí v ČR, za Slovensko mluvit neumím
IP zaznamenána