30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Prodej auta  (Přečteno 1942 krát)

František Dobrota

  • Příspěvků: 363
    • Zobrazit profil
Prodej auta
« kdy: 09 Září 2022, 13:55:45 »

Dobry den, potreboval bych poradit ohledne smlouvy k prodeji auta. Jde mi o to ze ackoliv je to auto v peknem stavu tak je uz velmi stare (20 let) a muze se v nem vysypat cokoliv co muze byt potencialne velmi drahe. Jelikoz mam za to ze pri prodeji auta odpovida prodavajici za skryte vady po dobu sesti mesicu a pokud to auto dostane poradne nalozeno muze v nem neco odejit rad bych se z teto odpovednosti vyvazal.

Potreboval bych poradit zdali je toto nejakym zpusobem mozne.
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 006
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta
« Odpověď #1 kdy: 09 Září 2022, 17:18:15 »

Prodával jsem starou 20-letou Fabii a za 3 měsíce to začalo - že se vybíjí baterie, a že se tam něco rozsvítilo a že toto … a jako Vy jste nám to zatajil a v televizi říkali, že za to ručíte půl roku …

Za mě nelhat, říct že to má takový a makový vady, je to starý auto, které muže mít časem takový a makový vady, cena je tolik - chcete / nechcete.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta
« Odpověď #2 kdy: 09 Září 2022, 19:11:53 »

Furt je to možné prodat jako soubor náhradních dílů.
Do smlouvy to vyloženě napsat a chtěl bych k té informaci i zvlášť podpis kupujícího, aby se pak nemohl vymlouvat, že jste mu to nevědomky ve smlouvě podstrčil.
A klidně bych to napsal i do inzerátu, pokud to auto budete inzerovat.

Ale je potřeba počítat s tím, že takový soubor náhradních dílů by se měl držet na spodní hranici běžných cen pro tyto auta.

A ještě je rozdíl mezi skrytou závadou a prostým opotřebením.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta
« Odpověď #3 kdy: 09 Září 2022, 20:00:01 »

Potreboval bych poradit zdali je toto nejakym zpusobem mozne.
Neberte to jako závaznou právní radu, protože v hlavě to nemám a dělat hloubkovou rešerši kvůli tomu nebudu. Ale IIRC, nepůjde-li o spotřebitelskou smlouvu, a nemáte problém se s kupujícím domluvit, aby vám to podepsal, nejčistším a funkčním řešením je formulace, že se kupující výslovně předem vzdává veškerých práv z vadného plnění, včetně práv ze skrytých vad. Může to být součást smlouvy, nebo samostatné jednostranné prohlášení, ale musí to být písemně (viz § 1916 odst. 2 OZ).

Co naopak nefunguje vůbec jsou různé formulace, jak kupující věc přebírá jak "stojí a leží", že se se stavem podrobně seznámil atp., nefungují pokusy zkrátit dobu trvání těchto práv, nefungují formulace, kde svoji odpovědnost vylučuje prodávající (byť by to druhá strana podepsala). Částečně může zafungovat, je-li řečeno, že je to vrak, soubor náhradních dílů, resp. že úplně všechno je vadné, že to výslovně kupující kupuje jako nepojízdné atp. Ale to trochu smrdí zastřeným jednáním, pokud kupující bude schopen prokázat, že ve skutečnosti, v rozporu s textem smlouvy, to prodávající prodával jako pojízdné auto, tak by tuto techniku vyloučení odpovědnosti mohl prolomit ... zejména pokud se to přežene a relativně slušné a funkční auto bude ve smlouvě popsané zhruba takto: https://www.youtube.com/watch?v=TZao5KScuwE
« Poslední změna: 09 Září 2022, 20:21:58 od hh »
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta
« Odpověď #4 kdy: 09 Září 2022, 21:34:49 »

Např. autobazar AAA se zbavuje odpovědnosti protokolem o předání vozidla, kam napíše všechny možné závady.



IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta
« Odpověď #5 kdy: 09 Září 2022, 22:36:06 »

Tyhle praktiky AAA auto jsou teda dost brutální :D Defacto formálně kupujete skoro nepojízdný vrak....
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

František Dobrota

  • Příspěvků: 363
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta
« Odpověď #6 kdy: 09 Září 2022, 22:39:04 »

Dekuji moc,

udelam to do smlouvy jak mne radi pan hh a zkombinuju s predavacim protokolem kde budou hlavni agregaty opotrebovane, V ackach zakaznik kupuje auto kde je vlastne vsechno spatne -) I kdyz je to auto ve vybornem stavu na jeho vek, preci jen najeta porce kilometru je vysoka, cca 350k a soucasti jako turbo, prevodovka nebo 4x4 muzou odejit zcela nahle a necekane a nechtel bych se na oprave spolupodilet. Prodavat budu asi za necelych 6% puvodni ceny coz by melo naznacovat ze je to silne opotrebovana vec.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta
« Odpověď #7 kdy: 11 Září 2022, 11:47:06 »

Upřímně, já se divím, že něco takového v áčkách někdo podepíše.
Schodou okolností budu zrovna kupovat vrak za 9 tis. Je to orezlé, zastudena motor cuká, mlátí náprava. Ale vživotě by mě nenapadlo jít něco reklamovat k prodejci jako skrytou vadu. Však kupuju vrak, který má náhodou ještě rok stk. Jedinej případ, kdy bych to vrátil, by asi bylo kdyby se tomu do týdne rozpadnul motor, nebo převodovka.
IP zaznamenána