30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Financni Urad, zajistovaci prikazy jsou jeste slabota  (Přečteno 2264 krát)

salda

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Financni Urad, zajistovaci prikazy jsou jeste slabota
« kdy: 22 Srpna 2022, 23:06:17 »

Dobry den,
kdyztak me odkazte na vhodnejsi forum, pokud existuje.

Mel jsem prerusenu zivnost na Praze 1, protoze jsem se odstehoval do zahranici.
Po nejvetsich kovid opatrenich jsem se vratil (duben 2021), zivnost obnovil.
Nedoslo mi, ze mam nastavenu dorucovaci adresu, kterou mi pri obnoveni zivnosti ponechali, to byl asi ze strany FU spravny postup.
Nastehoval jsem se na Prahu 3 a mel nastavenou zmenu sidla podle trvaleho pobytu.
Datovou schranku jsem nemel (a nemam) a FU mi skoro nic duleziteho neposilal a kdyz uz, tak na muj email (to mi vyhovovalo).
Donedavna mi nedoslo, ze mi od nej nic nechodi postou (protoze taky nikdy nechodilo a Ceska Posta moc nedorucuje).
Fakticky nedulezita poznamka je, ze jsem se snazil s FU na Praze 1 i 3 spojit, ale jak dojizdela kovidova opatreni, tak me osobne odkazovali na telefonickou komunikaci a telefonicky na osobni.
Nakonec mi z FU tvrdili, ze mam vsechno v poradku (nemam zadny dukaz), k tomu jen dodam, ze danove priznani za 2020 jsem mel hodne slozite a nesehnal jsem specializovanou ucetni, ktera by mi pomohla s prijmy ze zahranici, rusenim a obnovovanim zivnosti a dalsimi komplikacemi a nechal se ukecat na vyplneni priznani podle FU, ktere mi po precteni zakonu sice prislo v rozporu se zakonem a financne jsem tratil, ale nemel jsem prostredky (hlavne cas a silu) porad s nimi neco resit, navic pak priznani pres FU opravdu proslo.

Mezitim jsem nasel lepsi byt a prestehoval se na Prahu 1.
V tu chvili nastal problem, protoze FU Prahy 1 se mnou nekomunikoval, protoze spis byl na Praze 3 a FU Prahy 3 nekomunikoval, protoze sidlo bylo na Praze 1.
Mezitim jsem si spocetl, ze jsem se stal platcem DPH (rok jsem nebyl kvuli HPP v zahranici) a podle toho se snazil prihlasit k DPH.
Pamatoval jsem si, ze me k tomu naposledy FU sam vyzval a to byl prvni okamzik, kdy jsem si rekl, ze je neco spatne.
V cervenci mi pak mailem prisla vyzva k podani kontrolniho hlaseni za cerven 2022, tak jsem ho hned podal.
Protoze mi jinak od FU nic nechodilo, tak hned, jak jsem objevil na netu ve statnich registrech, ze me prihlasili k DPH, tak jsem dal vedet svym zakaznikum, at zpetne opravime faktury a hned jak mi prisly penize za DPH, tak jsem zpetne dopsal zbyvajici kontrolni hlaseni a hlaseni DPH za mesice, kde uz jsem mel platcem DPH byt a poslal DPH FU.
Nakonec mi FU aspon sdelil, ze mi nic nechodi, protoze mam nastavenu dorucovaci adresu nekam na Prahu 3, tak jsem ji hned zrusil.
To ale z meho pohledu nebylo dulezite, protoze do te doby se mnou vzdy komunikovali mailem.
Po nekolikatem pokusu o komunikaci a pulrocnim zpozdenim mi konecne z FU Prahy 3 presunuli spis na Prahu 1.

Jenze tim asi zaclo peklo.
Protoze jsem nemel od FU porad zadne informace ohledne bezicich procesu, ale uz aspon presunuli ten spis na Prahu 1, tak jsem zkusil pouzit statni sluzbu mojedane.
Dalsi fakticky nedulezita poznamka je, ze mojedane ma uplne nefunkcni prihlasovani, kde ze 7 nabizenych moznosti mi 6 nefunguje, prestoze mam vsechno mozne aktivovano i vytvoreny souvisejici ucty davno predtim nez ta sluzba vznikla.
Jedina moznost, ktera mi vyjimecne funguje, je prihlaseni pres mou bankovni identitu a to pouze pres Edge, po mnoha obnovenich a po mnoha zadani sms kodu v ramci autorizace, protoze nejdriv dostavam chyby s nevalidnimi sessions, pak haze banka chyby s timeouty (prestoze klikam nekolikrat za sekundu), pak nejdou zadavat sms kody a nakonec se prihlasim.
Kazdopadne jsem ze sluzby zjistil, ze jsem dostal pokutu za pozde podane KH za brezen, ta pokuta se tam objevila pred par dny tento mesic, srpen.

Do minuleho tydne jsem byl na dovolene v zahranici a protoze jsem mel nevyzvednutou postu, tak jsem ji byl hned dnes vyzvednout a zjistil jsem, ze v ni jsou vyzvy k podani kontrolnich hlaseni za posledni 4 mesice (realne byly podane jeste predtim nez mi prisla ta pokuta).
Hned jsem volal na FU a ptal se, jak pokutu zrusit a vysvetlil situaci z meho pohledu, ze jsem s urady ani nemohl komunikovat, protoze jsem musel cekat, az mi presunou spis podle sidla a zaroven zacal podavat KH a hlaseni DPH hned, co jsem k nim mel vsechno potrebne.
Hovor byl na 2.5 hodiny behem kterych jsem opravdu jen sdeloval z meho pohledu fakta, podobne jako tady.
Pani zapirala, ze bychom se kdykoli bavili. Mozna opravdu se mnou mluvil pokazde nekdo jiny, i kdyz o tom pochybuju.
Sdelila mi, ze ji pridavam praci, protoze ted prochazi moji zivnost od jejiho pocatku (asi 2017) a musi mi vystavovat pokuty a penale za vsechny veci, co jsem mel nespravne, protoze to predtim na FU Praha 3 neudelali. => WTF?
Kdyz jsem zjistil, ze muj u nich evidovany stav neopravi tak, jak bych chtel ani nezrusi pokuty a penale, tak jsem zjistoval, co to vlastne za pokuty a penale jsou a rekla mi, ze tam mam treba z roku 2020 nejake nepodani kontrolniho hlaseni (urcite nebylo danitelne plneni, ale protoze se kvuli kovidovym opatrenim nedalo s urady komunikovat a nemel jsem treba informaci, odkdy mi prerusili zivnost, tak mi mohlo chybet treba jedno nulove DPH). Dale pry pokuty za pozdni podani vsech 4 kontrolnich hlaseni od brezna do cervna a ke vsem tem pokutam i penale a dodala, ze teprve prochazi celou historii moji zivnosti.

Co mi ted doporucujete delat, abych se tomu placeni vyhnul? Pripadne aby me to stalo co nejmin usili nebo ze vzniklych problemu naopak penize dostal?
Dale, da se nejak zajistit, aby mi opet po nejake dobe neprochazeli historii zivnosti a nevymysleli dalsi placeni?
Jinak me zajima, co si o tom myslite, protoze ja uplne ztracim silu davat vsechny ty problemy FU do poradku.

Diky,
Lukas
« Poslední změna: 22 Srpna 2022, 23:23:28 od salda »
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Financni Urad, zajistovaci prikazy jsou jeste slabota
« Odpověď #1 kdy: 22 Srpna 2022, 23:10:52 »

Nebylo by lepší v takovémto případě kontaktovat právní/advokátní kancelář, která by vám pomohla? Tohle mi už nepřijde jako pár tisícová "hra", ale teoreticky seriózní problém.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

salda

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Financni Urad, zajistovaci prikazy jsou jeste slabota
« Odpověď #2 kdy: 22 Srpna 2022, 23:20:56 »

Mozna jo, nikdy jsem v takove situaci nebyl a nevim, jak se praktikam FU branit.
« Poslední změna: 22 Srpna 2022, 23:24:41 od salda »
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Financni Urad, zajistovaci prikazy jsou jeste slabota
« Odpověď #3 kdy: 23 Srpna 2022, 03:23:15 »

1) Založit DS, nevidím důvod ji nemít, tím mají na FÚ povinnost psát na DS a máte jistotu, že co jí neprojde, neuškodí.
2) Počkat na to, co z nich vypadne a pak řešit, informace "per huba" nejsou podkladem pro formální řízení a z popisu mi přijde, že dost věcí jste si způsobil sám "volným přístupem".
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Financni Urad, zajistovaci prikazy jsou jeste slabota
« Odpověď #4 kdy: 23 Srpna 2022, 08:55:48 »

Nebylo by lepší v takovémto případě kontaktovat právní/advokátní kancelář, která by vám pomohla?
Jestli advokáta, tak někoho, kdo se na daně přímo specializuje. Ale spíš by v této fázi pomohl daňový poradce, aby vám zmapoval, co přesně máte za problém/problémy (jak to, co už FÚ řeší, tak na co by ještě teoreticky mohl přijít) a případně se to pokusil nějak urovnat (bude to fungovat líp, když to bude vyjednávat někdo, kdo mluví stejnou řečí jako ty tetky na FÚ, než když to budete zkoušet sám).

Jít do otevřeného konfliktu s FÚ nedává smysl, pokud nemáte solidně nabito, a zároveň jistotu, že na vás nevypadnou nějací další kostlivci. Nicméně v popsaném příběhu se zdá být naprosto klíčovým to určení doručovací adresy. Tak jestli chcete fight, zkuste dohledat, jestli a jak přesně jste si tu doručovací adresu u FÚ navolil. Pro inspiraci https://zpravy.aktualne.cz/domaci/nss-financni-urad-chyboval-kdyz-jane-necasove-domeril-darova/r~8897864c223611ea8776ac1f6b220ee8/ (ale bacha, ve vašem případě to nebude totéž, protože stále patříte pod stejný FÚ, ty jednotlivé Prahy jsou jen územní pracoviště).
IP zaznamenána

salda

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Financni Urad, zajistovaci prikazy jsou jeste slabota
« Odpověď #5 kdy: 23 Srpna 2022, 12:15:57 »

Diky.
Nedorucitelna dorucovaci adresa muze nastat, ale pokud clovek nema datovku, tak pak podle me nema, jak dostavat od FU komunikaci.
Zrizeni datove schranky jako reakce na problem mi nepripada jako odstraneni problemu komunikace, ale jako pouziti nesouvisejici alternativy.
Navic pokud clovek o problemu nevi, tak ani nema z ceho vyvodit, ze nastal a ze ho ma resit treba tim zrizenim datove schranky.
Proto to podle me u te dorucovaci adresy nekonci.
Ta urednice z Prahy 1 mi v tom telefonatu potvrdila, ze je spravny postup, ze se mnou ty urady behem presunu spisu odmitaly komunikovat a cekaly na dokonceni presunu podle sidla.
To mi prijde silene, ale verim, ze ta nekomunikace nevychazi z zadneho pravidla a muzou zacit lhat, ze jedna ze stran byla komunikaci svolna, az se vnitrne domluvi, jak to jakoze maji delat.
Zkusim teda nekoho kontaktovat.

Jake jsou na reseni tech problemu lhuty? Je to v ramci dnu nebo delsi?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Financni Urad, zajistovaci prikazy jsou jeste slabota
« Odpověď #6 kdy: 23 Srpna 2022, 13:35:21 »

Nedorucitelna dorucovaci adresa muze nastat, ale pokud clovek nema datovku, tak pak podle me nema, jak dostavat od FU komunikaci.
Jak nemá? FÚ vám bude v drtivé většině případů doručovat podle daňového řádu. V něm máte celý algoritmus (§ 39 a násl.) Proti správnímu řádu je to trochu složitější, ale v zásadě vždy lze najít nějakou adresu, na které vám FÚ může platně doručit, byť byste se o tom nemusel dozvědět. A sice chápu, že jste se do té pasti možná dostal ne zcela zaviněně, ale rozhodně to nebylo nic, co byste celou dobu neměl ve svých rukou.

Zrizeni datove schranky jako reakce na problem mi nepripada jako odstraneni problemu komunikace, ale jako pouziti nesouvisejici alternativy.
Jenže DS není jen další alternativa komunikace. Ten doručovací algoritmus má hierarchii. Pokud máte zřízenou DS, FÚ vám zkrátka musí doručovat do této DS (pomineme-li doručení krátkou cestou přímo při úkonech, kterých se osobně účastníte). A nejede přes to vlak, dokonce i kdybyste zkoušel vůči FÚ aktivně žádat o jiný způsob doručování. Pro někoho, kdo se častěji stěhuje, bydlí mimo své úředně hlášené bydliště, nebo zkrátka nemá ve svých papírech a právních poměrech absolutní pořádek, aby měl vždy jistotu, že u podstatných věcí bude mít protistrana aktuální kontakty a povinnost je pro komunikaci použít, je DS určitě řešením. Nehledě na to, že je trochu zbytečné nad tím spekulovat, protože k začátku příštího roku vám stejně bude jako živnostníkovi zřízena automaticky.

Proto to podle me u te dorucovaci adresy nekonci. Ta urednice z Prahy 1 mi v tom telefonatu potvrdila, ze je spravny postup, ze se mnou ty urady behem presunu spisu odmitaly komunikovat a cekaly na dokonceni presunu podle sidla. To mi prijde silene, ale verim, ze ta nekomunikace nevychazi z zadneho pravidla a muzou zacit lhat, ze jedna ze stran byla komunikaci svolna, az se vnitrne domluvi, jak to jakoze maji delat. Zkusim teda nekoho kontaktovat.
Samozřejmě, že to s tou doručovací adresou jen začíná. Ale je to nejspíš jediný moment v celém příběhu, kde byste teoreticky (v závislosti na detailech, ve kterých je ukryt ďábel) mohl tahat za delší konec provazu.

Pro začátek je zásadní, jestli, kdy a jak přesně jste si tu doručovací adresu u tehdějšího FÚ zavedl. Jako FO máte někde hlášený trvalý pobyt, jako živnostník máte sídlo, plus jste možná v dalších registrech. Tohle tak jako tak musíte udržovat ideálně v souladu s realitou, nebo aspoň na těch adresách mít vyřešený příjem pošty, není tak důvod mít ještě nějakou další adresu zavedenou u FÚ. Dále tvrdíte, že jste uprostřed procesu přesunu příslušnosti (byť jen interně v rámci Prahy) - to jste si jen změnil trvalý pobyt a FÚ to spustil automaticky, nebo jste o tom nějak s FÚ aktivně komunikoval? Protože pokud FÚ od vás v nějaké formě měl info o změně adresy, dalo by se to chápat jako (minimálně implicitní) žádost o změnu dříve zavedené adresy pro doručování. Krom toho, DPH zjevně souvisí s podnikáním, a § 44(2) DŘ tvrdí, že na doručování písemností souvisejících s podnikáním se i na FO použije úprava pro doručování PO. A v § 45(2) DŘ se píše, že PO se na zvolenou adresu pro doručování doručuje pouze v případě, že je na této adrese skutečně umístěna. Tedy pokud jste na té adrese nebydlel ani tam nepodnikal, ale FÚ tam vesele něco doručoval, možná postupoval chybně a účinně doručeno nemá (ale je to jen pracovní hypotéza, neznáme ani všechny vstupy, a já osobně ani přesný výklad těch ustanovení).

O tom, že by kvůli probíhajícímu předání byl u FÚ nějaký komunikační blok nic nevím. Přijímat od vás podání musí tak jako tak (a kdyžtak si to postoupit, navíc tohle je v rámci jednoho úřadu, takže pro vás je to zkrátka podané a další osud toho lejstra jejich interní záležitost). A je-li nějaký úkon, který má/musí udělat FÚ vůči vám, tak ho zkrátka měli udělat. Hádám ale, že problém bude spíš v tom, že vy jste nějaké povinnosti měl ze zákona, nezávisle na výzvě FÚ (a pokud jste se spoléhal jen na to, že se obvykle FÚ ozve, tak je klidně možné, že tohle nefungovalo, např. proto, že na tom jiném územním pracovišti prostě fungují jinak).

Lhůty u všeho kolem DPH jsou krátké. Pokud jste rok či déle neplatil DPH a neplnil související povinnosti, a nehodláte tu živnost ukončit a emigrovat, tak bych to nebral na lehkou váhu a rozhodně řešení neodkládal. Ani o den ... minimálně dokud nebudete sám aspoň tušit, jaká je přesně závažnost a rozsah problému.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Financni Urad, zajistovaci prikazy jsou jeste slabota
« Odpověď #7 kdy: 24 Srpna 2022, 08:52:28 »

Jinak jsem si vzpomněl, jak mi FÚ změnil adresu sám od sebe. Bydlel jsem asi 2km od FÚ, ale změnou v registrech (nejsem si teď jist, jestli zrušením trvalého pobytu cizince, nebo nějakou aktualizací registrů) mě přesunuli na FÚ obvodu, kde sídlilo Ministerstvo vnitra, kterého adresa se mi tam přenesla. Samozřejmě, "opačná strana Prahy". Vydali ale o tom nějaké rozhodnutí, nebo co to bylo, ale díky DS jsem se to dověděl. Nesouhlasil jsem s přesunem a to se děli věci. Volali majiteli bytu, kde jsem bydlel v té době už snad 10 let, ten potvrdil, že tam bydlím. Jim to nestačilo, tak šli na uvedenou adresu. Na zvoncích jsem jméno nikdy neměl, takže ho tam nenašli. Na schránce jsem jméno měl, ale tam se asi nedostali. Dokonce se ptali nějakého souseda, jestli mně zná. Neznal, což je ve vchodu se 28 byty na 7 patrech (a těch vchodů v domě bylo snad kolem 8) a s výtahem jistě "překvápko". FÚ mě poslal do pryč, neprokázal jsem, že tam bylím a spis přesunuli. Zavázal jsem se, že na nové pracoviště nikdy nevkročím, ale nakonec jsem tam jednou musel, když jsem po nich něco rychle chtěl a pak jsem se přesunul dobrovolně zcela jinam. Je to ale jinak smutné, že s FÚ je lepší se nepřít pro vlastní dobro, ač zrovna tento případ je dle mého daleko od zajišťovacích příkazů.
IP zaznamenána

salda

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Financni Urad, zajistovaci prikazy jsou jeste slabota
« Odpověď #8 kdy: 11 Září 2022, 21:44:26 »

Tak nakonec to vypada, ze mam jen penale 1041 CZK a 2x pokutu 500 CZK a protoze nemam vubec cas to resit, tak to zaplatim.

Tech 2x 500 CZK vzniklo takto (kopiruju):
"Jsem zjistil, jak jsem dostal pokuty od financaku (pres fikci doruceni) => v srpnu jsem si prerusil zivnost, ale nez mi preruseni financak "schvalil", tak utekly 2 mesice a zivnost byla teda pro stat prerusena az od listopadu (misto k datu podani nebo k datu preruseni zivnosti), za ty 2 mesice me nenapadlo podavat nulove priznani k DPH (ani jsem nemel od FU zpetnou vazbu nez se to objevilo v jinem statnim systemu)."
« Poslední změna: 11 Září 2022, 22:11:35 od salda »
IP zaznamenána