30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [LOST] ValMez - Zašová rychlost 40+ jen automat, neztotožněn  (Přečteno 4082 krát)

mortas

  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil

Zdravím - dostal se kě mě případ známého, omylem v brzkých ranních hodinách prolétnul ValMezem (nezná to tam, již se poučil..) a statický radar ho chytnul při rychlosti 40+ . Nyní ho MÚ ValMez vyzývá k udání řidiče, mám dojem, že rychlost 40+ nelze sprdelizovat, tím pádem stačí asi využít práva nevypovídat ( v souladu s článkem 37 LZPS odmítám výpověď ) a bude game over...? Nebo co dalšího na něj úřad může vymyslet?? Kamarád chce jít cestou nejmenšího odporu pro něj, o papíry přijít ale nechce tj. se nepřizná, pokutu ( odpustek) by byl ochoten uhradit.. 

Co tedy by měl očekávat??
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:ValMez - Zašová rychlost 40+ jen automat, neztotožněn
« Odpověď #1 kdy: 31 Srpna 2022, 18:31:44 »

Sprdelizovat lze, akorát nelze postupovat výzvou k uhrazení určené částky.

Máte několik možností. Helmut, odepření podání vysvětlení (povede ke sprdeli) a nebo ignorace (což taky povede ke sprdeli).

Pokud bude mít kamarád neklidné spaní z obav, že mu každou chvíli vyrazí dveře kriminálka, tak může proaktivně zaslat úřadu odepření podání vysvětlení. Pokud takovými obavami netrpí, pak může v klidu ignorovat.

Pokud by aktivně odepřel a úřad nedodržel 60denní lhůtu po kterou má povinnost vyšetřovat skutečného řidiče, mohlo by to vést k situaci, která se v místním argotu nazývá šach-mat (tedy WIN ve sprdeli na základě předčasného zahájení sprdelního řízení). Sice existuje judikatura, která šach-mat situaci vylučuje, je zde však stále nějaká šance, že správní orgán o ní nebude vědět.
« Poslední změna: 31 Srpna 2022, 18:37:45 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

mortas

  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
Re:ValMez - Zašová rychlost 40+ jen automat, neztotožněn
« Odpověď #2 kdy: 31 Srpna 2022, 18:38:40 »

Takže asi cesta ignorace - následně tedy nějaká varianta "sprdele" a uhrazení určené částky ( pokuty). Daný člověk je velmi svérázný, už jen poslat dopis s odepřením podáním vysvětlení je pro něj stresující, kontakt s úřady hodlá maximálně minimalizovat, zaplacení  pokuty je ale ochoten akceptovat ( do rozumné výše..).
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:ValMez - Zašová rychlost 40+ jen automat, neztotožněn
« Odpověď #3 kdy: 31 Srpna 2022, 18:51:48 »

Ne, tady nebude už žádná "určená částka" (tenhle termín je spojený s výzvou k uhrazení určené částky ("odpustkem"), což je nástroj ukotvený v § 125h ZPPK). Tento nástroj je v této věci nepřípustný (je přípustný pouze tam, kde je přípustné řešení tzv. příkazem na místě - dříve "blokem" - a příkaz na místě je přípustný tam, kde nejde o papíry).

V této věci už je možné jenom správní řízení, které však může začít a zároveň skončit příkazem. Pokud tedy bude provozovatel ignorovat, přijde mu příkaz (za spáchání přestupku provozovatele), proti kterému nebude podávat odpor a pokutu uhradí. Rozmezí pro pokutu je 5000 - 10000 Kč, přičemž vysoce pravděpodobně to bude právě 5000 Kč. Body ani zákaz řízení mu samozřejmě jako provozovateli nehrozí. Nevím, jestli je to ve vašem vidění světa rozumná výše, nicméně jiná cesta není. Tedy kromě výhry ve správním řízení.
« Poslední změna: 31 Srpna 2022, 18:53:25 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

mortas

  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
Re:ValMez - Zašová rychlost 40+ jen automat, neztotožněn
« Odpověď #4 kdy: 31 Srpna 2022, 21:39:30 »

Částka 5-10 K je pro daného člověka akceptovatelná, samozřejmě při nižší hladině bude jen rád... Do správního řízení se rozhodně nepustí ( ani pod nějakým mentorem..). Takže to lze považovat za WIN úřadu a LOST řidiče/provozovatele... Takže aktuálně provede jen ignoraci a vyčká si na další krok úřadu už jen s "účtenkou".
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:ValMez - Zašová rychlost 40+ jen automat, neztotožněn
« Odpověď #5 kdy: 31 Srpna 2022, 21:50:10 »

Ano.

Jenom trochu slovíčkaření. Správní řízení se s ním povede. Bude zahájeno doručením příkazu a ukončeno marným uplynutím 8denní lhůty pro odpor, kdy toto rozhodnutí nabyde právní moci.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Devitka

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:ValMez - Zašová rychlost 40+ jen automat, neztotožněn
« Odpověď #6 kdy: 05 Září 2022, 09:35:14 »

Ahoj,
nechci zakladat nove tema, kamarad ma v podstate stejny problem.
Nastin situace:
Usekovy radar v obci na 50, prujezd v nocnich hodinach pres 90kmh, takze § 125c odst. 1 písm. f) bod 2 zákona o silničním provozu. Řidič neztotožněn. Provozovateli přišla výzva k podání vysvětlení do 5 dnů (sic?). Vše datovka.
Primárně jde o papíry, ne o prachy. Cesta největší jistoty tedy předpokládám bude:
     - provozovatel pošle v souladu s článkem 37 LZPS odmítnutí výpovědi
     - tím začíná běžet 60 denní lhůta pro zjištění řidiče
     - pokud budou neznalí, zahájí sprdel před uběhnutím lhůty a win bez placení pokuty? (pochopil jsem správně)
     - pokud zahájí sprdel po uběhnutí 60 denní lhůty, hrozí pouze zaplacení pokuty ze strany provozovatele. Tudíž bez bodů, bez ztráty řp.

Existuje nějaká možnost že by provozovatel dostál většího postihu než peněžního? Samozřejmě nikdo nebude práskat ani sebe, ani nikoho cizího.

Díky.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:ValMez - Zašová rychlost 40+ jen automat, neztotožněn
« Odpověď #7 kdy: 05 Září 2022, 09:40:51 »

Existuje nějaká možnost že by provozovatel dostál většího postihu než peněžního? Samozřejmě nikdo nebude práskat ani sebe, ani nikoho cizího.

Ne.
IP zaznamenána

Devitka

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:ValMez - Zašová rychlost 40+ jen automat, neztotožněn
« Odpověď #8 kdy: 05 Září 2022, 10:24:02 »

Díky.

Výše uvedený postup je tedy v pořádku?
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:ValMez - Zašová rychlost 40+ jen automat, neztotožněn
« Odpověď #9 kdy: 05 Září 2022, 10:50:35 »

Ta 60denní lhůta počíná běžet okamžikem, kdy bylo správnímu orgánu oznámeno spáchání přestupku (tedy kdy se o něm "dozvěděl"). Může nastat situace, že se o něm dozvěděl v březnu (a tím počala běžet 60denní lhůta), ale řešit to (výzvou k uhrazení určené částky či výzvou k podání vysvětlení) začal v září. Pak už provozovateli zbývá jen ta lhůta, kterou mu garantuje výzva.

Pokud sprdelizují předčasně, je zde šance na výhru. Z pohledu zákona by zahájili předčasně a nelegálně. Bohužel existuje judikatura, která se v těchto případech staví na stranu úřadů. Je jen otázka, jestli si jí daný správní orgán bude vědom.

O řidičák ani body se ve sprdeli nehraje.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

pguru

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:ValMez - Zašová rychlost 40+ jen automat, neztotožněn
« Odpověď #10 kdy: 23 Září 2022, 12:08:46 »

Ahoj, lidi jak to teď je. Když mě naměří radar (nebo úsekový) ,(neztotožněn) ve vesnici 100, lze to stále řešit bez udání řidiče jen pokutou?

Někdu tu psal, že už ne (jestli jsem to správně pochopil ), ale nenašel jsem víc podkladů.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:ValMez - Zašová rychlost 40+ jen automat, neztotožněn
« Odpověď #11 kdy: 23 Září 2022, 21:52:36 »

pguru > Samozřejmě, že ano. Pokud přijde výzva k podání vysvětlení (u tak velkého překročení není výzva k uhrazení určené částky), jsou dvě možnosti. Obě dvě vyjdou úplně nastejno. Buďto jejich výzvy ignorujte a na 99% přijde provozovateli příkaz za přestupek provozovatele s pokutou 5000 Kč. Alternativně můžete správnímu orgánu zaslat odepření podání vysvětlení, čímž zajistíte přechod na přestupek provozovatel a pravděpodobně to trošku celé urychlíte (úředník bude mít radost, že to může snadno a rychle překlopit na provozovatele a zároveň mu tím ten případ připomenete). Je v podstatě jedno, jak se zachováte. Pokud by pro vás zaslání odepření znamenalo cestu na poštu a posílání doporučeného dopisu, tak bych se na to vykálel. Pokud máte datovku a chcete to jen mít z krku, tak můžete odepřít.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

mortas

  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
Re:ValMez - Zašová rychlost 40+ jen automat, neztotožněn
« Odpověď #12 kdy: 12 Prosince 2022, 15:29:42 »

Takže potvrzuji LOST... přišla mu pokuta za přestupek provozovatele... platil 7000,- Kč ( jen ať je představa, kolik ValMez účtuje).
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:ValMez - Zašová rychlost 40+ jen automat, neztotožněn
« Odpověď #13 kdy: 12 Prosince 2022, 15:31:58 »

Tak snad bude podáno odvolání, ne?
IP zaznamenána

mortas

  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
Re:ValMez - Zašová rychlost 40+ jen automat, neztotožněn
« Odpověď #14 kdy: 12 Prosince 2022, 19:24:01 »

Nikoli - jak jest psáno výše, daný jedinec se do žádného boje pouštět nehodlá - to že zaplatí bylo jasné od začátku, šlo mu jen o to, kolik to bude... 7 táců akceptuje.

Samozřejmě,pokud by to bylo např. 25K - tak by se možná už zlomit nechal.. a zabojoval.
IP zaznamenána