30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Vyhláška o vytápění  (Přečteno 6996 krát)

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #30 kdy: 23 Srpna 2022, 01:43:35 »

UPS na bateriich toho moc neudrzi, levne(pro PC) ani neroztoci motor protoze nemaji SIN prubeh

Zálohujeme oběhové čerpadlo kempingovým (kamioňáckým) měničem a není problém.
Leze z toho "modifikovaná sinusovka", tedy pravoúhlý signál, a čerpadlo točí - obyčejné Grundfoss.
Jsou slyšet vyšší harmonické, motor čerpadla asi víc hřeje, ale čerpadlo je stejně ohřívané otopnou vodou.

Když čerpadlo bude s EC motorem, resp. s fr. měničem, bude mu ta chybějící sinusovka úplně jedno. Hlavně ať tam nejsou velká přepětí - centrály bez regulace při odlehčení zátěže.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #31 kdy: 23 Srpna 2022, 03:35:23 »

Mozna, ze modifikovana sinusovka je pro konkretni vase cerpadlo vhodna (nevim co to je obycejne grunfosss nebo kamionacky menic a ani to neminim zjistovat). Mel jsem namysli hlavne UPS co maji spis jen obdelnikovy/trapez prubeh, a modifikovany SIN muze vypadat ruzne.

Lide delaji ruzne veci a nektere docasne funguji, nekteri se u toho zrani/vyhori/zabiji - v poradku, je to jejich volba.
Pokud by byl argument, ze to je jednou do roka nebo jako mimoradne kratokodobe reseni "pod" dohledem, asi to nema cenu resit. Ja tedy po zatopeni nejradeji spim nez hlidam a posloucham cerpadlo.

Pro toho kdo chce vedet, jak se veci provozuji spravne https://www.energoportal.cz/forum/pevna-paliva/zalozni-zdroj-na-obehove-cerpadlo-40040-261/?kotva=zalozni-zdroj-na-obehove-cerpadlo-40359#zalozni-zdroj-na-obehove-cerpadlo-40359
Zvlast dobre je nesetrit u neceho co nestoji malo(kotel) a muze napachat znacne skody, zvlast kdyz se prestane cerpadlo tocit at z duvodu UPS nebo motoru.
« Poslední změna: 23 Srpna 2022, 03:38:58 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #32 kdy: 23 Srpna 2022, 07:57:49 »

Mě doma zůstal měnič z 12V na 230V 1200W čistej sínus.
Takže až bude nějaký výpadek, tak jako centrálu použiju auto na LPG.
Prostě ho nechám na volnoběh. Měnič v pohodě utáhne lednici i mrazák. Čerpadlo na topení + nějaké světlo bude jako bonus.
Díky měniči nemusím řešit nějaké špičky.
Kdybych měl přípravu i na napojení domu na vodní okruh auta, tak by to nemělo chybu :-D

Levnou centrálu nechci a za kvalitní se mi zase nechce dávat tolik peněz. Protože výpadky jsou u nás v řádu minut max. jednou do roka.

Ještě mám doma solární regulátor a 240Wp panel. Kdyby bylo nejhůř, tak můžu rychle udělat malý ostrovní systém. Ale přes zimu by byl dobrý jedině tak na dobíjení svítilen.
« Poslední změna: 23 Srpna 2022, 08:00:23 od cocomoon »
IP zaznamenána

concorde

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 404
  • V for Vendeta
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #33 kdy: 23 Srpna 2022, 11:44:55 »

díky za vaše poznámky.

vidím to tak, že jakmile rus ten plyn zavře - aby vydíral, tak všichni co mají plynové kotle a nemají jinou možnost, začnou topit elektrikou - různá kamínka, teplomety a tak - co seženou v krámě. Spotřeba násobně vzroste a síť padne. Pokud se nestane zázrak a nebude elektriky najednou dostatek. Proto se bojím a dělám si přípravu.

mám velký pozemek a sousedy daleko, takže vrčící centrála za barákem není problém. Začínám vidět, že se nedostanu pod 100 k za výkonnou centrálu, leda bych měl známého u vojáků a prodali mi pod rukou tu jejich vojenskou.

ještě mohu ušetřit a koupím jen 230 V centrálu - kotel to taky umí a budu opravdu šetřit. Kotel, vodárna (ta běží jen občas, a ten Grundflos toho moc nevezme) světla mám všude led a zbytek vypnout... a doufat, že black out nebude trvat týdny ale spíše dny.
(smutné je, že si člověk pak nezahraje ani WOTko - komp vezme cca 500 w, ale on by stejně asi nešel internet, pokud nemají vlastní záložní napájení)
« Poslední změna: 23 Srpna 2022, 11:49:43 od concorde »
IP zaznamenána
Concorde

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #34 kdy: 23 Srpna 2022, 12:08:49 »

Reseni jsou problem s vladou co udela:
- zakazat export EE a plynu
- zrusit verejne osvetleni (jen brno ~14TWh/rok) - co nesviti muze hrat, ono k tomu castecne dojde vyvojem ceny
- uz jen kvuli cene budou tak nejak prirozene snizovat spotrebu
- v okoli pozoruji vyrazne stipani a uskladnvoani dreva, to taky snizi odber
- uhelky nejedou na plny vykon
- omezeni vyroby z plynovych EE, coz je nejakych 12% celkove spotreby ZP

Je otazka na kolik ty zasobniky jsou skutecne plne, podavane informace se zasadne lisi.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #35 kdy: 23 Srpna 2022, 12:38:47 »

Osvětlení je jen symbol, tvoří řádově jednotky procent celkových nákladů. U toho Brna jste se spletl o tři nuly, jsou to GWh, nikoli TWh, to by jim nestačil městský rozpočet.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #36 kdy: 23 Srpna 2022, 13:04:33 »

Veřejné osvětlení je důležité. Už jen jako prevence kriminality. Nechci vědět, co by se dělo, kdyby se všude zhaslo.
Nicméně jako zcela zbytečné se mi jeví ty halogeny na nasvícení všelijakých památek. Však němci už to začali vypínat.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #37 kdy: 23 Srpna 2022, 13:18:23 »

Tak si kupte mikroturbínu. Dělají se s výkonem 30kW a výstupní teplotou cca 260°C. Teplotní výkon je tak 12 kW.
Jede to na NG, LPG, CNG a bioplyn. Taky se dají lehce modifikovat a pak se palivo přepne na kapaliny: benzín, NM, kerosin, petroleje, lehké oleje.
Jinak jsem viděl, jak to při poloviční zátěži mělo hluk jen 52 dBA.
IP zaznamenána

concorde

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 404
  • V for Vendeta
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #38 kdy: 23 Srpna 2022, 13:51:43 »

už mi radili i dát si motor z auta, vodní chlazení napojit na ústřední topení - tedy odpadní teplo z motoru by topilo doma, o to méně bych potřeboval výkonu pro samotný elektrokotel a bojler. Zní to dobře, ale zase takový konstruktér nejsem  :)
IP zaznamenána
Concorde

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 476
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #39 kdy: 23 Srpna 2022, 14:45:01 »

Přesně tuto myšlenku máme s kámošem dlouho v hlavě. Jen postupem času se tak nějak mění vize, jaké palivo by bylo nejlepší a začíná to být stále aktuálnější a zřejmě brzy dojde na samotnou realizaci.
 Původně to měl být tříválec od Daihatsu na zemní plyn, pak diesel 1.9D od VW na fritovací olej a podobné sračky.
Nakonec jsme původní vizi z gruntu přepracovali. Dospěli jsme k jednoduchému zážehovému vodou chlazenemu motoru s karburátorem ( stačila by asi stará oktávie, embéčko, 120)+ třífázový generátor cca 6-9kW+ zbastlit vyvíječ dřevoplynu. Systém doplnit o nějakých 60-70Ah ve starém poctivém olovu, které zajistí noční provoz (osvětlení, lednice a malé spotřebiče) Hodila by se i akumulační nádrž na horkou vodu pro noční vytápění do radiátorů. Na yt je spousta návodů, v americe s dřevoplynem hodně experimentují.
 A múžeme vyrábět krásnou zelenou energii třeba pro domácnost nebo pro elektromobil. Samozřejmě ideální by bylo mít motorgenerátor duplicitně, kvůli servisním odstávkám. Ten dřevoplyn dokáže dost zakarbonovat a zaneřádit motor. Stejně tak bych si moc nelámal hlavu s akumulátory. Klidový noční odběr domu je max. 250W. Na to by stačili levné netrakční (startovací) olověné baterie nebo NiFe nebo mokré NiCd.
Do fotovoltaiky a tepelného čerpadla se mi moc nechce.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #40 kdy: 23 Srpna 2022, 14:59:08 »

Tak to přeju mnoho úspěchů.
Počítám, že několik let budete vyvíjet dřevoplynový generátor. A pak začnete řešit kde brát suché dřevo, ktere nebude dechtovat.
A pak zjistíte, že jste promrhali xxx hodin a všechno to hodíte do šrotu, protože to prostě nikdy nebude pořádně fungovat :)

Kdyby to bylo tak super, proč myslíte, že se to nikde komerčně nepoužívá?
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #41 kdy: 23 Srpna 2022, 15:54:28 »

Ladin: Asi jsem se prehledl a z 14000 MWh v jednom clanku a v druhem to byly stovky GWh asi omylem udelal TWh.
Diky za opravu, ale nekdy v roce 2010 to bylo 1.14% (600GWh) v cele CR,. Zanedbatelne to neni a VO funguje v noci, kdy je nejnizsi teplota a i 1% se hodi, kdyz bude krize - je to ten ~1C navic.

cocomoon:Kdyz nekdo krade, tak k tomu obvykle potrebuje svetlo, ktere jde ve tme videt, kdyz mu k tomu VO nesviti.
Nejsem presvedcem o tom ze VO obecne kriminalitu snizuje. A pokud prece ano, mame prece pomocne  zednicke jednotky v kazdem meste, tak sup do ulic a slapat chodnik.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #42 kdy: 23 Srpna 2022, 16:09:51 »

Já jen prodávám jak jsem koupil. Protože už je to hodně dávno, co jsem přemýšlel nad tím, proč se VO tak plýtvá a našel jsem právě toto zdůvodnění.

Nicméně argument s baterkou nějak neberu. Pokud nebude VO svítit, tak každý kdo půjde v noci domů si bude svítit baterkou. Takže nějaké svícení baterkou na ulici už nebude nikdo vnímat.

Nicméně k vyhlášce. Já to pochopil tak, že se jen upraví minimální teploty. Například teď když jsem jako kancelářská krysa neměl natopeno na 20°C, tak jsem mohl držkovat a požadovat nápravu. Teď budu muset skousnout o pár stupňů méně.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #43 kdy: 23 Srpna 2022, 16:42:04 »

Tak urednici/politici a fizlove nam zduvodnuji plno veci, ze... ani nevim, kdy jsem mel pocit ze mluvi pravdu.
Mozna u toho svetru, ze zahreje.

Vyhlaska muze upravovat minimalni, ne maximalni teploty.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #44 kdy: 23 Srpna 2022, 17:00:42 »

Vyhlaska muze upravovat minimalni, ne maximalni teploty.
Jděte už s tím právní státem fakt do prdele. Takhle tu krizi nezvládneme. Vyhláška prostě upraví cokoli se do ní napíše a basta. Maximálně to soud na jaře shodí no.
IP zaznamenána