30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Vyhláška o vytápění  (Přečteno 6997 krát)

Schmebulock

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 84
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #15 kdy: 19 Srpna 2022, 20:50:21 »

Ta vyhláška ovšem není vůbec nic nového. Existující vyhláška 194/2007 Sb. je velmi podobná (včetně způsobu měření průměrně teploty). Takže se nejedná vůbec o nic nového. Co se sankcí týče, tak ty jsou v prováděném zákoně 406/2000 Sb. taky už dávno a dodneška to nikoho netrápilo. Neviděl bych to tak tragicky...

Odesláno z mého KB2003 pomocí Tapatalk

IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #16 kdy: 20 Srpna 2022, 20:27:33 »

Reálně uvažuju nad tím, že v případě nouze zimu strávím na chatě, kde mám kamna na dřevo a les do 50 metrů; pak mi nějaký Russák může vlézt na záda.
Cerstve drevo moc nehori(cca <2 roky) a kdyz uz hori moc nehreje a hodne dehtuje.
Souse a sisky docela rychle proleti kominem...jeste bych to s tim rusakem na zadech promyslel.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #17 kdy: 20 Srpna 2022, 22:31:16 »

Chápu, že to není optimální, ale ten prostor není problém do pár hodin vytopit i čerstvým dřevem, to mám ozkoušeno z dřívějších "romantických" výletů. I kdybych měl používat jen první patro o nějakých 20 m2, které je z 1/2 zanořené ve svahu, takže celkem solidně izolované, a podlahu druhého patra zateplit (vystlat) polystyrenem. Mám dojem, že jste si příliš mírně vyložil pojem "nouze"; kvůli chození doma ve svetru bych takové plány nedělal  ;)
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #18 kdy: 21 Srpna 2022, 11:50:00 »

Nebylo to sice úplně v souladu s nejnovějšími protipožárními pravidly, nicméně stará kamna měla zpravidla u sebe vyhřívaný prostor, do kterého se předskládalo dřevo, které pak krásně proschlo, než přišla na něj řada.
Jinak já osobně už jsem si objednal malá krbová kamínka s příkonem pod 10 kW (aby nespadala pod povinné revize) a s tepelným výměníkem. Člověk musí být připraven na vše (a nebo se alespoň trochu snažit), v tomhle státě, kterémnu jde jen o okrádání vlastních občanů…
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #19 kdy: 22 Srpna 2022, 06:25:50 »

Já teď vybírám košík na pelety do krbových kamen. To abych mohl topit v krbovkách i štěpkou.
IP zaznamenána

Jenyk

  • Příspěvků: 686
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #20 kdy: 22 Srpna 2022, 09:02:01 »

...malá krbová kamínka s příkonem pod 10 kW (aby nespadala pod povinné revize) a s tepelným výměníkem.…
Nucený oběh, předpokládám? Pak pozor. Nejde elektřina - netopite ani v kamnech.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #21 kdy: 22 Srpna 2022, 09:49:21 »

Nucený oběh, předpokládám? Pak pozor. Nejde elektřina - netopite ani v kamnech.
A řešíme stále optimalizaci nákladů na energie, nebo už prepping? Kdyby to někoho trápilo, čerpadélko utáhne UPS, kterou není problém nadimenzovat tak, aby překlenula pravděpodobnou maximální délku výpadku. YMMV, ale já osobně bych na té chatě bez proudu buď spal, nebo sednul do auta a dojel někam, kde mají elektřinu i internet.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #22 kdy: 22 Srpna 2022, 17:40:16 »

hh: přesně tak, čerpadélko má příkon 45 W, to hravě utáhne UPSka na hodně dlouhou dobu…
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #23 kdy: 22 Srpna 2022, 20:22:57 »

Záleží co je myšleno dlouhou dobou.
Třeba aku 70Ah 12V pokud vemu nějakou rezervu 20%, tak ten motorek vydrží táhnout 15h. A to nepočítám ztráty na měniči 12V->230V. Reálně bych to viděl tak na 10h. Což není až tak moc.
A mít doma větší aku postrádá smysl.
IP zaznamenána

concorde

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 404
  • V for Vendeta
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #24 kdy: 22 Srpna 2022, 20:46:00 »

pánové, vy mi čtete myšlenky a třeba poradíte ...
mám malý domek, topím odjakživa elektrokotlem ( 9 kW)plus normální radiátory. měsíčně cca 7000 Kč. (ale to je vše co platím, vodu si tahám z vrtu a studny, odpad jde do septiku s pískovým filtrem) Plynaře jsem  - co vedli ulicí plyn před 10 lety od branky vyhnal se slovy, až nám rus plyn vypne, nechci u toho být. plus bych měl divný pocit, že mi doma furt něco hoří. A finančně mi ta elektrika nevadila.

nyní zálohy na el. cca12-13 tis. to mi trochu už vadí, ale  pořád to není smrtící A reálně čekám blackout.

mám i kotel na uhlí/dřevo - starý dakon po původním majiteli, stačí otočit ventily na trubkách ale ani jedno nemám moc kde složit, ve sklepě jsem si udělal pracovnu. (navíc to je jen teplo, jinak jsem bez elektřiny bez vody a bez teplé vody - bojler

než se rozhoupu a bude k mání solár na střechu a tepelné čerpadlo nebo zatím jen tepelko  - což ale neřeší ten blackout, napadla mě elektrocentrála za barákem připojená do rozvodu za hlavní jistič ( tedy, přijde black out, vyhazuju hlavní jistič,zapínám jistič od centrály  a startuju )

máte někdo poznatek, jestli je taková nouzová sestava funkční ? samozřejmě musím pohlídat výkon centrály s rezervou, případně nasadit na ní nějakou ochranu, kdybych se odběrem nějak rozšoupl - spíš moje bábovka, kdyby při tom zatmění měla neodolatelnou náhlou potřebu navíc prát a mýt nádobí ...  :)

díky
« Poslední změna: 22 Srpna 2022, 20:49:13 od concorde »
IP zaznamenána
Concorde

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #25 kdy: 22 Srpna 2022, 22:12:20 »

Jsou i dieselagregáty, s cenou do 30K. Ty mají výhodu v tom, že v případě nouze pojedou i na normální olej a nebo třeba i transformátorový olej…
např.: https://www.dum-dilna.cz/jednofazove/generator--elektrocentrala-7500w-se-starterem--avr--230v--kraft-dele-kd168/
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #26 kdy: 22 Srpna 2022, 22:22:14 »

Asi to bude dost páchnout a hlučet, čili problémy se sousedy?
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #27 kdy: 22 Srpna 2022, 22:50:55 »

Kolik litrů takovej agregát bere na hodinu? :D Chápu, že to má souvis s tím, jaký příkon se z něj čerpá, tak řekněme, že třeba 3 kW.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #28 kdy: 23 Srpna 2022, 00:25:52 »

300-500g/kWh

Z levných jedině Kipor.
« Poslední změna: 23 Srpna 2022, 00:27:31 od Medojed »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška o vytápění
« Odpověď #29 kdy: 23 Srpna 2022, 01:29:33 »

concorde:
Teplou vodu resi napr. bojler s vymenikem na otopnou vodu/aku nadrz pro delsi vypadky

Levne elektrocentraly nejsou moc delany do vnejsiho prostredi, tzn. odvetravani/privod vzduchu
- hluk 65db odhlucnne, bezne kolem 90db+
- start studeneho dieselu jen okolo 0 je zazitek, smrad a spaliny po cele zahrade nez se zahreje coz je cca 3-5min
- nemalo elektrocentral dokaze odrovnat treba jen start lednice, potrebuji vykon 2-3KVA+ na jednu fazi(!), pozor na ruzne marketingova manipulace u vyse vykonu
- pri cenach dieselu bych premyslel o LPG(benzin)
- spotreba je spis +1L/h pro kazde 3KVA pri  zatezi, jizda naprazdno nedava moc smysl ~0,5 L/h

Doporucovane jsou Medved, ale tusim nemaji pod 100K a pozor co za cenu dodavatele skutecne nabizeni.

Co se tyce zalohy, soused ma peak 8kW FVE(plna strecha)  s baterii 10KW a jel na ostrovnim systemu cca rok(cena pred 3 lety 0.5M), nyni uz je pripojen k siti.
V zime ci pod mrakem mu to da behem dne treba jen 100-300W, coz je tak na to cerpadlo/TV/internet, takze na vytapeni listopad-unor to ani tepelny cerpadlem neni.


ostatni:
- UPS na bateriich toho moc neudrzi, levne(pro PC) ani neroztoci motor protoze nemaji SIN prubeh.  SIN maji obvykle externimi baterii jsou tak na 4h+, podle vykonu a baterie a obvykle ceny 4000,- na 300W zalohovaneho vykonu
- otopny system je nejlepsi mit samotizny, tam staci jen zatopit
« Poslední změna: 23 Srpna 2022, 01:42:06 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin