30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Je měření z policejního vozu porušujícího zákaz stání platným důkazem?  (Přečteno 1243 krát)

gofree

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil

Vozidlu V bola mimo obce (edit: na ceste I. triedy) nameraná rýchlosť vyššia ako maximálna povolená. Rýchlosť však bola nameraná vozidlom PČR stojacom na krajnici (zmestilo sa za krajincu celé). Podľa zákona je však mimo obce možné stáť len na miestach k tomu určených, tj. najmä na parkoviskách. Navyše toto meranie prebehlo v noci a vozidlo PČR nebolo absolútne nijak označené. Tj. človek ho zbadá až na poslednú chvíľu (nepochybujem, že presne to bolo zámerom PČR).

Otázka: Je možné takéto meranie označiť za meranie vykonané v rozpore so zákonom, a teda neplatné?
« Poslední změna: 15 Srpna 2022, 20:24:30 od gofree »
IP zaznamenána

mungo

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil

Osobně se obávám, že tohle je jako jediný argument moc slabé. Možná by to šlo použít jako nějaký doplňkový bod vyjádření se k podkladům, případně odvolání, se kterým by se úřad musel vypořádat. Za mě je tedy takové měření z pohledu úřadu obhajitelné.

Pokud museli být s autem nějak smáčknutí u krajnice, tak bych se spíš zaměřil na to, jestli byl radar nastaven v souladu s manuálem (např. dodržen úhel pro měření).
IP zaznamenána

gofree

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil

Nebude sa jednať o jedinú námietku, ale ak by táto stačila (pretože https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-500#p51-1), tak by to celý prípad výrazne uľahčilo :D.

Bohužiaľ nepodarilo sa mi k tomu nič zaujímavé dohľadať, tj. či to už niekto s úspechom alebo neúspechom použil ako obranu.
IP zaznamenána

urban.novak

  • Příspěvků: 190
    • Zobrazit profil

Není mi jasné, z čeho usuzujete, že měření z vozidla zaparkovaného na krajnici je v rozporu se zákonem? Policie měří rychlost na základě zákona  č. 361/2000 Sb. § 79a,  a tam se nic o parkování nepíše.
IP zaznamenána

gofree

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil

Nič neusudzujem ale pokúšam sa dobrať nejakých rozumných informácií. Konkrétne sa pokúšam dobrať odpovede na otázku uvedenú v názve tohto vlákna.

V danom paragrafe (č. 361/2000 Sb. § 79a) sa nič nepíše ani o tom, že pri meraní PČR nesmie strieľať po autách. To ale neznamená, že strieľať môže. Nerozumiem tiež, ako súvisí státie s parkovaním? To sú podľa mňa dve rôzne veci. Ale samozrejme rád sa nechám poučiť.

Platí zákon o pozemných komunikáciách a ten platí pre všetkých účastníkov cestnej premávky, tj. aj pre PČR. A daný zákon státie na cestách I. triedy mimo obce zakazuje. Zároveň nikde v zákone nie je napísané (resp. neviem o tom), že PČR môže pri meraní stáť ako sa jej zachce.

Naopak zastavenie a stánie upravuje https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361#p27. Zastavenie a státie PČR pri konaní svojich povinností upravuje §27, bod 6, ktorý výslovne hovorí:
Citace
Zákaz zastavení a stání podle odstavce 1 neplatí pro řidiče vozidel bezpečnostních sborů, ozbrojených sil a vojenského zpravodajství při plnění služebních povinností, řidiče vozidla obecní policie při výkonu její působnosti a řidiče vozidel jednotek požární ochrany, zdravotnické záchranné služby a Horské služby při řešení mimořádných událostí8a). Řidič tohoto vozidla je při zastavení a stání povinen učinit opatření nezbytná k tomu, aby neohrozil bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích nebo aby takové ohrožení co nejvíce zmírnil.

« Poslední změna: 15 Srpna 2022, 22:39:56 od gofree »
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 647
    • Zobrazit profil

Pokud bych to chtěl hnát tímto směrem, oznámil bych dopravní přestupek policajtů na jejich OVK s žádostí o vyrozumění, jak byl přestupek policajtů právně kvalifikován a jakým způsobem to bylo vyřízeno. Potom bych s tím vyrozuměním od OVK argumentoval u SO, pokud by tam bylo opravdu konstatováno, že stáním na silnici 1. třídy spáchali policajti přestupek. Byl by to jasný písemný důkaz o porušení zákona policajty při měření rychlosti, a ne jen pouhé tvrzení změřeného řidiče.
IP zaznamenána

urban.novak

  • Příspěvků: 190
    • Zobrazit profil

gofree> Obecně o dokazování ve správním řízení - https://is.muni.cz/th/u7211/Dokazovani_ve_spravnim_rizeni.pdf.
Zásada souladu se zákonem je probírána na stranách 13-16. Aby měření rychlosti nebylo platným důkazem, museli by buď nedodržet návod k obsluze radaru nebo používat radar, který byl kalibrován před více než rokem.

Ovšem to, že v rámci výkonu služby porušují pravidla silničního provozu snižuje jejich věrohodnost jako svědků. Při jednání se jich zeptejte na to, jaký mají postoj k dodržování zákonů nebo jestli vůbec znají jaká je platná legislativa. Pokud budou tvrdit, že nikdy nic neporušují, ukažte jim záznam z vaší palubní kamery, ze kterého je jasné, že porušili č. 361/2000 Sb. § 79a.  Jaká je ale šance na úspěch to vůbec netuším.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil

Takřka nulová. Nemám teď k dispozici judikaturu, ale pamatuji si rozsudek NSS, podle kterého sice obecní policie nesmí používat neoznačená vozidla, ale pokud provádí z takového vozidla měření, nemá to vliv na zákonnost důkazu výstupem měření. Dtto měření provedené ze soukromého pozemku bez souhlasu majitele.
IP zaznamenána

gofree

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil

Práve sa mi tiež mlhavo zdá, že už nejaký taký rozsudok bol, ale nepodarilo sa mi to dohľadať.

Každopádne, ďakujem vám za odpovede :) .
IP zaznamenána