30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: [1] 2 3 ... 6

Autor Téma: [WIN] Přerov, rychlost - můj vozík páchal přestupek  (Přečteno 3178 krát)

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil

Zdravim,
tak uz konecne doslo i na mne. S pripojnym vozikem, ktereho jsem provozovatelem, byl v obci Lysky u Prerova spachan hrdelni zlocin (jizda 63 km/h po odectu), ktery byl odhalen a zadokumentovan automatizovanym technickym prostredkem Ramer10 T.

Dnes je to 10 dni od doruceni Vyzvy k uhrazeni urcene castky do DS, takze jsem to otevrel.

Jelikoz je to muj prvni pripad poruseni rychlosti, dovoluji si hned na zacatku zalozit toto tema, kde bych rad diskutoval pripadny postup.

Predpokladam, ze doporucujete standardni postup - za 30 dni naprasit zahranicniho Helmuta s kontaktni adresou v CR a pockat, co prijde. Budu muset sehnat nejakou postovni schranku, jelikoz na tu, kterou disponuji, si nemohu dat jeho jmeno (bydlim v najmu a majiteli bytu by se to nelibilo).

Pokud byste meli nejaky jiny bezpecny napad, jak zvysit fun factor a dojit do zdarneho konce, bude vitan. Jelikoz oznameni o prestupku je pouze na tazny vozik, napadl mne nejaky konstrukt s tim. Ale neco mi rika, ze objektivni odpovednost provozovatele vozidla si celkem automaticky vytre prdel s tim, ze vozik sam o sobe neni vybaven ani motorem, ani brzdami, aby byl schopen spachat prestupek (a nevim, jak vypada fotografie, mozna je na ni zachycena i RZ tazneho vozidla soupravy, ktere ma provozovatele velice blizkeho moji osobe... :D )
« Poslední změna: 11 Srpna 2022, 12:54:25 od lerion »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Přerov, rychlost - můj vozík páchal přestupek
« Odpověď #1 kdy: 11 Srpna 2022, 10:21:31 »

To zní jako případ s velkým potenciálem na fun factor. Pokud byste netrval na Helmutovi a spokojil se s Číkusmutem, jsem nakloněn každé legraci.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 690
    • Zobrazit profil
Re:Přerov, rychlost - můj vozík páchal přestupek
« Odpověď #2 kdy: 11 Srpna 2022, 12:50:40 »

Na druhé a třetí stránce toho PDFka není provedena anonymizace.
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
Re:Přerov, rychlost - můj vozík páchal přestupek
« Odpověď #3 kdy: 11 Srpna 2022, 12:55:51 »

solaris: Diky za upozorneni. Tiskopis k nabonzovani ridice jsem nechal, protoze jsem ho nemel v planu nahravat a pak jsem to "vytiskl" i s touto stranou. A ta jedna RZ mi utekla. Dekuji.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Přerov, rychlost - můj vozík páchal přestupek
« Odpověď #4 kdy: 11 Srpna 2022, 15:56:53 »

To zní jako případ s velkým potenciálem na fun factor.
Jen abyste se nedivili. V Kocourkově je možné všechno. Přesná textace § 125f(1) ZPPK zní Provozovatel vozidla se dopustí přestupku tím, že v rozporu s § 10 nezajistí, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem. Odkazuje na § 10(3), kde je primární povinnost stanovena shodnými slovy: Provozovatel vozidla zajistí, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem.

Aplikováno na káru, nepíše se tam "při řízení vozidla" ani "povinnosti jeho řidiče". Má-li kára jiného provozovatele než auto, které ji táhne, klidně může nějaký aktivnější orgán zkoušet podojit oba provozovatele - oba se přece dopustili toho hrozného zločinu, že pyrátovi svěřili své vozidlo a ani jeden z nich nezajistil, že s ním nebude prasit ...
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
Re:Přerov, rychlost - můj vozík páchal přestupek
« Odpověď #5 kdy: 11 Srpna 2022, 17:50:12 »

Neco podobneho (daleko mene obsahleho a ozdrojovaneho) jsem psal v SZ. Jako provozovatel jsem nezajistil, ze s mym vozidlem nebyl pachan prestupek. To, ze s vozikem k tomu jako provozovatel mam jeste mene moznosti nez s autem, uz zakon nezajima. Ve vyzve vsude pekne pisi, ze jde o soupravu a ridice soupravy. Akorat jsem nikde nenasel, zda je souprava vozidel postavena na stejne urovni jako vozidlo. Logika rika ze ano, prislusnou legislativu jsem nedohledal.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Přerov, rychlost - můj vozík páchal přestupek
« Odpověď #6 kdy: 17 Srpna 2022, 10:31:33 »

Jen abyste se nedivili. ...

Možné je všechno a žádná kauza není předem vyhraná (ale ani prohraná) na 100 %. Já bych se toho až tak nebál, navíc je určitě lepší něco udělat než pasivně vyčkávat.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Přerov, rychlost - můj vozík páchal přestupek
« Odpověď #7 kdy: 17 Srpna 2022, 10:53:25 »

Já to rozhodně nemyslel jako výzvu k pasivitě. Jen je třeba to brát vážně, ne jako čistou zábavu a kopání do mrtvoly. Pokud zkusíte nějakého *muta (např. Číkusmuta), určitě to dává smysl, už kvůli tomu, že to minimálně dočasně chrání oba provozovatele ...
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Přerov, rychlost - můj vozík páchal přestupek
« Odpověď #8 kdy: 17 Srpna 2022, 21:06:24 »

Má provozovatel vozíku povinnost znát totožnost osoby, které vozík zapůjčil? K tlačení vozíku není nutné řidičské oprávnění…
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
Re:Přerov, rychlost - můj vozík páchal přestupek
« Odpověď #9 kdy: 17 Srpna 2022, 21:42:29 »

I kdyby si to takto provozovatel obhajil, urad to shodi na tom, ze nezajistil, aby se s vozikem nepachaly tezke zlociny.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Přerov, rychlost - můj vozík páchal přestupek
« Odpověď #10 kdy: 18 Srpna 2022, 00:41:22 »

A lze vůbec s vozíkem spáchat takový přestupek? § 125c(1)(f) ZPPK začíná slovy "při řízení vozidla".
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Přerov, rychlost - můj vozík páchal přestupek
« Odpověď #11 kdy: 18 Srpna 2022, 09:41:27 »

No moc se mi to nelíbí, ale z § 125f odst. 1 ZPPK: "Provozovatel vozidla se dopustí přestupku tím, že v rozporu s § 10 nezajistí, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem." přičemž vozidlem je dle § 2 písm. f) ZPPK "vozidlo je motorové vozidlo, nemotorové vozidlo nebo tramvaj," a dle písm. h) "nemotorové vozidlo je přípojné vozidlo a vozidlo pohybující se pomocí lidské nebo zvířecí síly, například jízdní kolo, ruční vozík nebo potahové vozidlo,"

Z toho mi vyplývá, že nějaký prostor pro objektivní odpovědnost tu je.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Přerov, rychlost - můj vozík páchal přestupek
« Odpověď #12 kdy: 18 Srpna 2022, 10:59:26 »

Primární otázka zní, zda rychlá jízda vozíku naplňuje znaky přestupku. Pokud se shodneme na tom, že auto vs. přípojný vozík jsou ve vztahu master/slave, tak po mém soudu nemůže rychlost prokázaná přípojnému vozíku znaky přestupku vykazovat, protože:
1) Formálně se přestupku možná dopustil řidič automobilu, ale nikoli vozíku, neboť na něm řidič ze zákona ani jet nesmí. Ve vztahu k vozíku si lze představit např. přestupky, jako je neoznačený nebo nezakrytý náklad či absence osvětlení, ale nikoli rychlost jízdy.
2) Materiální znak přestupku chybí, protože vozík se sice pohyboval nějakou rychlostí vzhledem k vozovce, ale vůči automobilu, jímž byl tažen, nikoliv. Nadto vozík si mohl kdokoli připřáhnout a vrátit jej po jízdě na původní místo, aniž by si toho provozovatel všiml.
3) Zavinění (zejm. pokud by vlastníkem vozíku byla právnická osoba) chybí zcela, neboť lze prohlásit za notorietu, že vozík se sám o sobě naměřenou rychlostí pohybovat nemůže, a tedy byl bez vlastní viny a vůle vláčen vozidlem rychlostí dle rozhodnutí řidiče vozidla.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Přerov, rychlost - můj vozík páchal přestupek
« Odpověď #13 kdy: 18 Srpna 2022, 13:26:46 »

Jsem líný otevírat ZPPK a číst definice soupravy vozidel a zda to je nějak konzistentní. Ale IMHO tímto směrem cesta nevede. V 1) připouštíte, že se asi přestupku dopustil řidič tažného auta, a to stačí. Nějaký řidič se dopustil přestupku (resp. jednání vykazujícího znaky přestupku) a dopustil se toho při provozu vozíku ...
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
Re:Přerov, rychlost - můj vozík páchal přestupek
« Odpověď #14 kdy: 08 Září 2022, 10:44:39 »

Asi je to vetsi risk, jak Helmut, ale jelikoz zajem Cikuse o nabonzovani stale trva, zachovam se jako uvedomely obcan a hodim to na nej...

Prilozeny tiskopis vyzvy se mi nechce vyplnovat. Takze poslu nasledujici:

Citace
Příjemce:
Magistrát města Přerova
Odbor evidenčních správních služeb a obecního živnostenského úřadu
Oddělení dopravních přestupků a registru řidičů
Bratrská 34, 750 02 Přerov 2

Odesílatel:
mceza
Tam a tam
Nikdy nenarozen

sp. zn.: MMPr/112-567

Podání vysvětlení
K vaší výzvě ohledně sdělení totožnosti řidiče vozidla registrační značky XYZ jako provozovatel uvedeného vozidla uvádím, že toto vozidlo v uvedeném čase ve dne 24. 7. 2022 řídil tento řidič:

Čikusmut
Tam a tam
Nikdy nenarozen

V Prčicích dne 10. 9. 2022
mceza

Opravte mne, pokud se mylim, ale jeden z duvodu proc nevyplnuji prilozeny formular je to, ze tam chteji nabonzovat ridice soupravy, ve ktere bylo vozidlo a ja zde bonzuji ridice vozidla. Nic to asi uplne neznamena, ale mohlo by to dat do budoucna pro Cikusmuta nejaky manipulacni prostor. Zaroven prilozena vyzva neni editovatelna. A sice byl spachan prestupek se 41 let starym zigulikem, ktery tahnul 40 let stary sovetsky vozik (tu fotku musim mit! :D ), ale ja chranim prirodu a tak prece nebudu tisknout, vyplnovat a skenovat nic... Prave proto mam DS.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 ... 6