30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Ústí nad Orlicí - UnicamSPEED-R  (Přečteno 1900 krát)

Monsieur Vélo

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Ústí nad Orlicí - UnicamSPEED-R
« kdy: 10 Srpna 2022, 09:10:05 »

Chytil jsem se jak moucha na lep v Ústí nad Orlicí při výjezdu na Č. Třebovou. Radar UnicamSPEED-R je instalovaný pouze při vjezdu, ale zřejmě funguje v obousměrném režimu, že měří oba pruhy (při výjezdu snímá auta zezadu). Dne 3. 8. 2022 doručeno cca měsíc po spáchání zločinů několik výzev najednou (každá za 1000 Kč). Ve všech případech střední překročení rychlosti v obci o 6 - 19 km/hod.

První dotaz:
V minulosti jsem opakovaně využíval 60 denní lhůty na udaní řidiče, ale jak vlastně přesně zjistím, kdy lhůta začíná běžet? Dle § 76 l) zákona č. 250/2016 Sb. je lhůta pro odložení přestupku 60 dnů od přijetí oznámení nebo ode dne, kdy se SO o přestupku dozvěděl, skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě. Jak ale zjistím, kdy SO přijal oznámení nebo se o přestupku dozvěděl. Ve sprdelní výzvě toto nikde nikdy uvedeno není. Je tedy pro jistotu potřeba brát vždycky datum spáchání přestupku s tím, že SO se o tom ještě tentýž den dozvěděl?
Hypotetická úvaha - předpokládám, že data z automatizovaného technického prostředku odesílá nejdříve majitel / provozovatel zařízení policii a ta následně oznámí přestupek správnímu orgánu. Přesné datum oznámení na SO a tím i začátek 60 denní lhůty se ale člověk imho nikdy nedozví. Celá pointa kam tím mířím je v tom, že pokud SO zašle výzvu ze zpozděním řádově týdnů až několika měsíců, což se bežně děje, tak ta 60 denní lhůta od přijetí oznámení dávno uběhla a člověk se musí držet už pouze té 30 denní lhůty ve sprdelní výzvě.

Co se týče uvedených hrdelních zločinů tak předpokládám, že dnes už je jediná možná taktická varianta udat spolupracujícího řidiče, uhrát to na sloučení přestupků do jednoho společného řízení a doufat dle zásady absorbce v mírnější postih než součet jednotlivých sprdelních výzev.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Ústí nad Orlicí - UnicamSPEED-R
« Odpověď #1 kdy: 10 Srpna 2022, 16:40:49 »

Tou lhůtou 60 dní nemá smysl se nějak extra trápit. Chcete-li jistotu, počítejte 30 od doručení odpustku nebo 60 od spáchání (podle toho, co nastane později). Přesný okamžik oznámení SO by případně šlo zjistit nahlížením do spisu (ale jen kvůli tomu by tam šel jen masochista). A zrovna v případě, že SO je úřad ORP ve stejné obci, jejíž MP formálně provozuje automat, který ty zločiny zjišťuje, je i sporné, zda okamžikem, kdy se SO o věci dozvěděl, je až oznámení jednoho orgánu obce jinému, nebo nějaký dřívější okamžik (např. už když to zaznamenal ten automat, případně když to pak první živý člověk nějak zpracoval - pokud tam vůbec takový filtr mají).

Pokud jde o praktickou stránku, pokud chcete někoho udat nebo cokoliv jiného úřadu k věci sdělit, stačí to udělat cca do 14 dní po termínu k platbě odpustku. Takto rychle obvykle SO sprdel nezahájí (a i kdyby jo, třeba se pak chytne námitka předčasného odložení a zahájení sprdele v rozporu s § 125f ZPPK), a zároveň to není žádné velké plýtvání (i kdyby byl SO rychlý a odpustek vypravil "obratem" třeba za týden, ten se pak chvíli doručoval, do těch 60 dní budou zbývat max. jednotky dní).

Pokud jde o strategie, není nic univerzálního. Ale máte-li toho hodně na jednoho provozovatele, není třeba tu pohromu odklánět na spolupracujícího řidiče, kde následně dojde k optimalizaci díky principu absorpce. Lze klidně jet ignore až do zahájení prvního sprdelního řízení (volitelně lze tento okamžik co nejvíc oddálit např. udáváním řidičů, kteří se s orgánem chvíli budou kočkovat, ale ve finále řízení popřou) a pak nechat všechno sloučit do společného sprdelního řízení. I tady funguje absorpční princip. Na druhou stranu, ty jednotlivé odpustky mají významnou slevu proti plné sazbě pokuty+nákladů, takže jde-li čistě o ekonomickou stránku, je třeba to pořádně propočítat.
« Poslední změna: 10 Srpna 2022, 16:44:52 od hh »
IP zaznamenána

Monsieur Vélo

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Ústí nad Orlicí - UnicamSPEED-R
« Odpověď #2 kdy: 11 Srpna 2022, 12:00:21 »

Díky za odpověď, s těmi lhůtami jsem si to tak nějak myslel. Hodně lidí si to ale vykládá tak, že těch 60 dní je od doručení výzvy a můžou to na tom projet.

Co se týče absorpčního principu a ekonomické stránky, tak předpokládám, že v tomto konkrétním případě může SO za střední překročení rychlosti v obci o 6 - 19 km/hod uložit ve správním řízení maximálně 2500 Kč. Takže pokud dojde ke sloučení více přestupků a výše pokuty se určí dle nejpřísněji postižitelného přestupku, pořád je horní hranice 2500 Kč. Sloučení je ve finále lepší překlopit na provozovatele neb je to bez bodu a parazit by mohl být teoreticky i shovívavější a nejít až na horní hranici.
IP zaznamenána

SlušnýŘidič

  • Příspěvků: 63
    • Zobrazit profil
Re:Ústí nad Orlicí - UnicamSPEED-R
« Odpověď #3 kdy: 12 Srpna 2022, 10:22:41 »

Při sloučení pokut může úředník cenu nayýšit až o 50% nejvyšší sazby, takže může jít až na 3750Kč a taky si určitě přičtou 1000 korun poplatek ze vedení řízení.

V Ústí není ten radar dlouho, tak předpokládám, že toho mají ze začátku hodně a nebudou příliš zkušení s vedením správního řízení na tom by se to mohlo dát uhrát.
IP zaznamenána

SlušnýŘidič

  • Příspěvků: 63
    • Zobrazit profil
Re:Ústí nad Orlicí - UnicamSPEED-R
« Odpověď #4 kdy: 24 Srpna 2022, 10:37:14 »

Trochu jsem se informoval a našel i nějaké veřejně dostupné dokumenty. Město si radar pronajímá od Tepvosu, což je ale organizace zřízená městem. Není mi jasné co tím přesně sledují, ale asi nepůjde měření napadnout jako neoprávněné viz. tento dokument Zadost_o_informaci_ze_dne_22_04_2022.pdf

Podle tohoto dokumentu: Zadost_o_informaci_ze_dne_10_08_2022.pdf. Město už zkasírovalo cca. 11 mil. korun, takže radar se jim už zřejmě zaplatil a vypadá to, že přes 70% lidí odpustek hned platí. Podle oficiálních informací mají 4 úředníky řešící dopravní přestupky, ale nedokážu odhadnout jestli dokážou zvládnout více než 2 tísíce správních řízení.
« Poslední změna: 24 Srpna 2022, 10:39:56 od SlušnýŘidič »
IP zaznamenána

Monsieur Vélo

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Ústí nad Orlicí - UnicamSPEED-R
« Odpověď #5 kdy: 31 Srpna 2022, 16:26:04 »

Není bez zajímavosti, že Městapo v ÚO vymyslelo tuto léčku témeř dokonale, neb před radar se v úseku od světelné křižovatky směr Česká Třebová ani neuráčilo umístit značku měření rychlosti IP31a. Takže kdo o radaru vyloženě neví, nemá prakticky šanci zpozorovat, že ho nějaký radar zazadu z vedlejšího pruhu měří :) To i světový unikát v usekovém měření Litomyšl označuje svoje výběrčí kasičky alespoň značkou.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 892
    • Zobrazit profil
Re:Ústí nad Orlicí - UnicamSPEED-R
« Odpověď #6 kdy: 31 Srpna 2022, 16:48:32 »

Není povinností označovat měření Městapem už od novely 2011. Ale co na to GDPR?
IP zaznamenána

Monsieur Vélo

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Ústí nad Orlicí - UnicamSPEED-R
« Odpověď #7 kdy: 31 Srpna 2022, 17:45:15 »

Povinnost to od uvedené novely samozřejmě není, ale u Městap s lidskou tváří to zůstalo alespoň zvyklostí. Měření lze v tomto případě klasifikovat i jako diskriminační, protože zatímco ostatní tranzit projíždějící celým průtahem městem po I/14 se o měření "dozví" z dopravní značky IP31a umístěné při vjezdu z opačné strany od Vamberka, zatímco místní nebo přespolní, kteří se napojí na I/14 až na některé z křižovatek ve městě se o měření nijak nedozví. Městapo v ÚO má tak zřejmě zájem sadisticky trestat především své vlastní ovčany.
IP zaznamenána