30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Platnosť zóny vs. vodorovná značka.  (Přečteno 3614 krát)

foobar

 • Příspěvků: 7
  • Zobrazit profil
Platnosť zóny vs. vodorovná značka.
« kdy: 19 Července 2022, 13:01:57 »

Dobrý deň,

V minulosti som na týždeň navšívil známeho v ČR. Parkoval som na ulici pred bytom známeho, kde sa v budúcnosti mali spúšťať tzv. modré zóny. Počas môjho pobytu tam nakreslili na zem čiary, modré a biele. Po nakreslení čiar som zaparkoval na hranici modrej a bielej čiary, určite som stál s 2 kolesami mimo modrú čiaru. Po mojom odchode začala platnosť modrých zón a ja som tento týždeň dostal vyrozumenie o možnom spáchaní priestupku. Máte niekto skúsenosť ako je to s platnosťou vodorovného dopravného značenia (modrá čiara) predtým než mesto oficiálne spustí zonáciu?

Ďakujem za akékoľvek komentáre a nápady.
IP zaznamenána

Ladislav Laker

 • Příspěvků: 147
  • Zobrazit profil
Re:Platnosť zóny vs. vodorovná značka.
« Odpověď #1 kdy: 19 Července 2022, 20:19:52 »

Těžko odhadovat, ale podle Vašeho popisu (modré čáry) šlo o vodorovné dopravní značky V 10g Omezené stání.
Citace
Značka vyznačuje dovolené zastavení a stání a stanovuje způsob stání ve vztahu k okraji pozemní komunikace. Při stání nesmí vozidlo svým obrysem nebo nákladem přesahovat do vozovky vyznačenou plochu.
V úseku označeném touto značkou je stání dovoleno za podmínek stanovených svislou dopravní značkou.

Popis značky ve vyhlášce si protiřečí:
 • V první větě se píše, že jde o dovolené zastavení a stání. Z toho plyne neomezené právo zastavit a stát, jestliže chybí místní úprava, která by to omezila nebo zakázala (a samozřejmě při dodržení minimální šířky komunikace).
 • V poslední větě je naopak uvedeno, že zastavit a stát je možné pouze za podmínek stanovených svislou dopravní značkou.
 • Mezi oběma tvrzeními ve vyhlášce je nepřekonatelný rozpor.
V souladu s principem in dubio pro reo je třeba dát přednost takovému výkladu, který je pro řidiče příznivější. Takže pokud nebylo stání na tom místě zakázáno jinou (svislou) značkou a zůstaly volné jízdní pruhy, mohl jste s vozidlem stát kdekoli mimo modré obdélníky i uvnitř modrých obdélníků. Samotná modrá čára na vozovce pouze vyznačuje plochu, do které se stojící vozidlo musí vejít, pokud parkuje v modrém obdélníku.

Pokud jste ovšem zaparkoval tak nešikovně, že část vozidla byla v modrém obdélníku a část mimo obdélník, tak to vidím jako možný přestupek.
« Poslední změna: 19 Července 2022, 20:30:34 od Ladislav Laker »
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 323
  • Zobrazit profil
Re:Platnosť zóny vs. vodorovná značka.
« Odpověď #2 kdy: 19 Července 2022, 23:12:56 »

Ladislav Laker: Co to zase blábolíte o nepřekonatelných rozporech? Věta o dovoleném stání ve vyznačeném prostoru je shodná či obdobná u všech V 10x značek a nijak to není v rozporu s tím, že u některých značek jsou tam další podmínky. Ten nepřekonatelný rozpor je ve skutečnosti prosté logické AND. Pokud na místě chci parkovat, musím se vejít do namalovaného chlívku a zároveň být tím, pro koho je místo vyhrazeno (u V 10e) resp. splňovat podmínky pro použití průkazu invalidy (u V 10f) resp. splnit omezení plynoucí ze související svislé značky (u V 10g).

Zrovna ty modré čáry jsou redundantní - kdybychom je kdekoliv, kde jsou v souladu s platnými předpisy použity, přemalovali na bílo, vůbec nic by se na výsledných právech a povinnostech nezměnilo. Svislá značka, typicky nějaká IP 12 či IP 13x, případně něco v rámci zóny, by platilo i bez modrých omalovánek na vozovce, ze zákona, vyhlášky ani definice jednotlivých značek neplyne povinnost spolu se svislými značkami umožňujícími parkování s nějakým omezením/podmínkou mandatorně vyznačit i V 10g. De facto je tak ta modrá čára jen upozorněním, že nejde o dovolené parkování bez dalšího, a někde tam je svislá značka, která to upravuje.
IP zaznamenána

kdo

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 2 358
  • Zobrazit profil
Re:Platnosť zóny vs. vodorovná značka.
« Odpověď #3 kdy: 19 Července 2022, 23:29:17 »

foobar: Dostal jste skutečně přípis označený jako “vyrozumění o možném spáchání přestupku”, nebo úplně obyčejnou výzvu k úhradě určené částky?
IP zaznamenána

Ladislav Laker

 • Příspěvků: 147
  • Zobrazit profil
Re:Platnosť zóny vs. vodorovná značka.
« Odpověď #4 kdy: 20 Července 2022, 00:21:19 »

Pro hh: V tomto případě blábolíte Vy. Tazatel se neptal na vodorovné značky, které jste zbytečně vyjmenoval. Ptal se pouze na jedinou značku, a to na modrou V 10g. Také jste si zjevně nepovšiml, že v jeho případě byly na vozovce vodorovné značky V 10g, avšak nebyla dosud osazena žádná svislá značka. Raději budu citovat z úvodního dotazu: "Máte niekto skúsenosť ako je to s platnosťou vodorovného dopravného značenia (modrá čiara) predtým než mesto oficiálne spustí zonáciu?"

Také jste nepostřehl, že ze všech značek V 10x pouze jediná V 10g rozlišuje mezi zastavením a stáním: V první větě popisu se deklaruje možnost zastavit a stát na značce bez omezení: "Značka vyznačuje dovolené zastavení a stání". Ovšem v poslední větě je (a to pouze pro stání) stanovena podmínka: "V úseku označeném touto značkou je stání dovoleno za podmínek stanovených svislou dopravní značkou." 
Zjevně Vám ušlo, že první a poslední věta popisu značky jsou navzájem v rozporu, jak už jsem zde uvedl.
 • První věta umožňuje na V 10g zastavení a stání, není-li to omezeno/zakázáno svislou dopravní značkou.
 • Druhá věta zakazuje na V 10g stání, není-li to dovoleno svislou dopravní značkou.
Toto zcela určitě není "prosté logické AND". To je, pane hh, logický rozpor mezi dvěma výroky, které se navzájem vylučují; nemohou tedy být pravdivé oba zároveň.

Z poslední věty by mohl úředník či policista dovodit (argumentum a contrario), že samotné modré čáry vylučují stání: nejsou-li podmínky stání stanoveny svislou dopravní značkou, pak v místě vyznačeném modrými čarami V 10g je možné pouze zastavit, nesmí se tam však stát. Chybí značka, která by stání v tomto úseku dovolovala. Ostatně toto je vyjádřeno přímo v názvu vodorovné značky V 10g Omezené stání.

Můj názor byl že takovýto výklad vyhlášky není správný. Soudím že nelze stání na "modrých čarách" omezit pokud žádná svislá značka (dosud) osazena není ani se nejedná o zónu za značkou IZ 8a Zóna s dopravním omezením. V tom se spolu určitě shodujeme.
« Poslední změna: 20 Července 2022, 07:27:56 od Ladislav Laker »
IP zaznamenána

klapaucius

 • Příspěvků: 46
  • Zobrazit profil
Re:Platnosť zóny vs. vodorovná značka.
« Odpověď #5 kdy: 20 Července 2022, 09:47:20 »

První věta umožňuje na V 10g zastavení a stání, není-li to omezeno/zakázáno svislou dopravní značkou.
Druhá věta zakazuje na V 10g stání, není-li to dovoleno svislou dopravní značkou.

Máme tam tedy jen jednu značku, která umožňuje stání. Může tam stát? A jsou oba výroky pravdivé?

Mi přijde, že ano. Případně prosím o upřesnění, kde přesně dojde v tomto případě k rozporu.
« Poslední změna: 20 Července 2022, 09:51:09 od klapaucius »
IP zaznamenána

Fogyn

 • Příspěvků: 906
  • Zobrazit profil
Re:Platnosť zóny vs. vodorovná značka.
« Odpověď #6 kdy: 20 Července 2022, 10:00:35 »

Prelozeno do cestiny je v zakone "TAKHLE tady muzes stat. Za podminek upravenych znackou. Rozpor je pouze v hlave Ladika...
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 323
  • Zobrazit profil
Re:Platnosť zóny vs. vodorovná značka.
« Odpověď #7 kdy: 20 Července 2022, 10:43:41 »

Pro hh: V tomto případě blábolíte Vy. Tazatel se neptal na vodorovné značky, které jste zbytečně vyjmenoval. [...]
S blábolivým výkladem značek jste začal vy, na to jsem reagoval. Odkaz na obdobné značky byl komparativní, resp. systematický argument. Více k tomu nemám co dodat, jak vypadá pokus o konstruktivní diskusi s vámi už demonstroval kolega IZS na tématu SPZ v. RZ.

Napíšu vám ale jako moderátor. Zkuste se prosím chovat trochu zdrženlivěji, zejména v poradně. Budete-li pokračovat v současném duchu, obdržíte k nicku nálepku exota a vaše příspěvky s potenciálem poškodit tazatele začnou v poradně mizet.
IP zaznamenána

Hugo

 • Příspěvků: 961
  • Zobrazit profil
Re:Platnosť zóny vs. vodorovná značka.
« Odpověď #8 kdy: 20 Července 2022, 13:20:26 »

Pane LL nebudu jediný, kterému je Váš agresivně konfrontační tón v každém postu nepříjemný.

Pokud není doplněna svislou DZ upravující podmínky stání, mělo by se to vyhodnotit, jako zákaz stání v daném prostoru. V tom s Vámi souhlasím. Pak už by nebylo u tazatele co řešit. Ale nedokážu najít materiální aspekt.

Naopak stání tazatele, kdy obrys vozidla/náklad přesahuje do vozovky by přestupkem být mohlo. Ale z popisu situace se jednalo o kolmé/podélné parkování, kdy tazatel přesahoval do vedlejšího parkovacího místa, tedy by se o přestupek jednat nemělo.

Anonymizujte to vyrozumění a postněte ho sem.
IP zaznamenána

Ladislav Laker

 • Příspěvků: 147
  • Zobrazit profil
Re:Platnosť zóny vs. vodorovná značka.
« Odpověď #9 kdy: 19 Listopadu 2023, 13:21:04 »

Pokud není doplněna svislou DZ upravující podmínky stání, mělo by se to vyhodnotit, jako zákaz stání v daném prostoru. V tom s Vámi souhlasím.

Ale já jsem přece napsal přesný opak! LOL. Takže ještě jednou znovu. Samotná značka V 10g (bez doplnění o svislou dopravní značku) má tento význam:
Citace
Značka vyznačuje dovolené zastavení a stání a stanovuje způsob stání ve vztahu k okraji pozemní komunikace. Při stání nesmí vozidlo svým obrysem nebo nákladem přesahovat do vozovky vyznačenou plochu.
V úseku označeném touto značkou je tedy zastavení nebo stání dovoleno bez omezení.

Je-li však vodorovná značka doplněna i svislou dopravní značkou, pak obě značení (vodorovné i svislé) tvoří jeden celek. V tom případě platí, že na vodorovných značkách V 10g je zastavení možné bez omezení, stání však je omezeno svislou dopravní značkou.

IP zaznamenána

sennheiser

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 950
  • Zobrazit profil
Re:Platnosť zóny vs. vodorovná značka.
« Odpověď #10 kdy: 19 Listopadu 2023, 17:58:56 »

po roce a půl je to už lehce neaktuální pro tazatele.
IP zaznamenána

Behemot

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 2 696
  • Zobrazit profil
  • HW World
Re:Platnosť zóny vs. vodorovná značka.
« Odpověď #11 kdy: 23 Prosince 2023, 17:40:15 »

a ty seš nákej jeho mluvčí?  :D
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

Ladislav Laker

 • Příspěvků: 147
  • Zobrazit profil
Re:Platnosť zóny vs. vodorovná značka.
« Odpověď #12 kdy: 23 Prosince 2023, 21:59:46 »

po roce a půl je to už lehce neaktuální pro tazatele.

Aktuální je to, že hh se mýlil a když mu chyběly věcné argumenty, "vyjel" na mne (modrým písmem) jako moderátor.
IP zaznamenána

Číkus

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 9 124
  • Zobrazit profil
Re:Platnosť zóny vs. vodorovná značka.
« Odpověď #13 kdy: 23 Prosince 2023, 22:27:49 »

Ladislav Laker> Varování: Chovejte se prosím slušně. Děkuji.
IP zaznamenána

foobar

 • Příspěvků: 7
  • Zobrazit profil
Re:Platnosť zóny vs. vodorovná značka.
« Odpověď #14 kdy: 30 Května 2024, 21:00:11 »

Bohužiaľ som to ignoroval a tým pádom som nedokázal prispieť k rozseknutiu Vášho sporu. V každom prípade je to pravdepodobne pasé, brnenskí úradníci majú napilno tak na mňa zabudli.
IP zaznamenána