30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??  (Přečteno 9214 krát)

mortas

 • Příspěvků: 153
  • Zobrazit profil
[WIN] Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
« kdy: 11 Července 2022, 14:43:27 »

Zdravím - mám tu zajímavou "kvízovou" otázku k posouzení ( a rozsouzení..). Spáchala vozidla na fotografiích v příloze nějaký přestupek? ( s přihlédnutím na daný den i čas kdy byla značka platná). Poprosil bych i o vysvětlení jak byl přestupek spáchán vůči přenosné značce...

Já osobně se domnívám že přenosná značka v tomto provedení rozhodně neplatí na celé parkoviště až do dálky - ale možná se pletu.
Předem všem děkuji..
« Poslední změna: 01 Února 2024, 10:26:28 od mortas »
IP zaznamenána

Yea

 • Příspěvků: 62
  • Zobrazit profil
Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
« Odpověď #1 kdy: 11 Července 2022, 16:07:20 »

Asi ne, protože v době parkování zde značka nebyla.
Asi ne, protože značka tak jak je postavena dle mého názoru může zakazovat parkování s velkou dávkjou fantazie tak na to jedno parkovací místo na němž stojí.
Odpovídá přenosná značka parametrům která by měla mít... pruhy 100-200mm - vidím že spodní část pruh nemá ; /, je min 60cm nad zemí.

Ale zrovna na ten úklid... by ty auta mohly uhnout.
IP zaznamenána

mortas

 • Příspěvků: 153
  • Zobrazit profil
Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
« Odpověď #2 kdy: 11 Července 2022, 16:50:02 »

No místní systém úklidu na daném městě je slušně řečeno - dementní... Tomu i odpovídá provedení a způsob značení... A nebojte - zde se pilně auta stěhují za pomoci jeřábu a opatřují slušivou obuví tj. úklidu nic nebrání ;-)
IP zaznamenána

ladin

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 1 270
  • Zobrazit profil
Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
« Odpověď #3 kdy: 11 Července 2022, 17:04:05 »

Přidám argumenty, jakože "2.5" je nesrozumitelné a pokud nepatřím do party zvané "úklid komunikací", tak tam zakázáno zastavit nemám.

Asi nikdo nepřekáží rád vědomě, ale ty značky jsou opravdu tak dementní, že to často jinak nejde. Proč je v celém městě zákaz ve stejnou dobu a to celý den? Proč nejde použít hlavu, dát si klidně rezervu, a nasázet to postupně 7-9, o kus dále 8-10 atd? Pak by si zvolili místo podle sebe ti, kteří jedou do práce brzy, větší spáči, učitelky, úředníci, šichťáci,...
IP zaznamenána

Fogyn

 • Příspěvků: 898
  • Zobrazit profil
Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
« Odpověď #4 kdy: 12 Července 2022, 08:23:22 »

Vy jste nebyl v armade co..? Na recnicke otazky toho typu co jste polozil je standardni odpoved - "Protoze by to davalo smysl!!" ;-)
IP zaznamenána

mortas

 • Příspěvků: 153
  • Zobrazit profil
Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
« Odpověď #5 kdy: 12 Července 2022, 09:05:43 »

V armádě jsem byl ale to je myslím irelevantní.. ;) Jde mi o to, jakým způsobem se postavit k dané situaci výše... Úřad zatím požaduje "odpustek" či naprášení řidiče - a zde myslím ve výzvě i fabuluje, protože uvádí "Neuhradí li provozovatel vozidla nejpozději ve shora uvedené lhůtě určenou částku, nebo nesdělí MU údaje o totožnosti řidiče vozidla v době spáchíní přestupku, bude MU pokračovat v šetření přestupku řidiče. Nezjistí li však do 60 dnů ode dne, kdy se o přestupku dověděl, skutečnost odůvodňůjící zahájení přestupku proti určité osobě, věc odloží.. etc. "

Tj. váhám zda mám udat Helmuta... či rovnou sebe abych tento hypotetický přestupek s tímto pofiderním značením řešil klasickým SŘ. A zda stačí do těch zmíněných 60ti dnů provést udání... nebo zda přání MU o naprášení platí jen těch 30 dní....
IP zaznamenána

Ladislav Laker

 • Příspěvků: 146
  • Zobrazit profil
Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
« Odpověď #6 kdy: 12 Července 2022, 09:28:24 »

Mortas, odpověď na Váš dotaz není možná, protože z fotografií se nedá zjistit jak/zda značka byla viditelná ze směru přijíždějícího řidiče. To je ovšem pro posouzení rozhodující.

Ministerstvo dopravy a spojů ČR vydalo technické podmínky TP65 "Zásady pro dopravní značení na pozemních komunikacích", zdroj: http://www.pjpk.cz/data/USR_001_2_8_TP/TP_65_2002_12.pdf. Ačkoliv nejde o celostátně účinný právní předpis, najdete v něm důležité podmínky pro umisťování svislých dopravních značek. V kapitole 7.4 se uvádí, že značky a dopravní zařízení musí být těmi účastníky provozu, pro které jsou určeny, viditelné z dostatečné vzdálenosti. V kapitole 8.2.3 Směrové umístění se uvádí, že značky a dopravní značení se umisťují přibližně kolmo ke směru provozu.

Pro Váš případ je rozhodující zda řidič přijížděl k parkovišti ze směru kolmého k ploše značky s dodatkovou tabulkou. V tom případě přední světla osvětlila značku dostatečně, i v případě že na parkovišti byla tma jako v pytli.

Ovšem pokud příjezd na parkoviště je z pravé strany, pak značka s dodatkovou tabulkou byla natočena rovnoběžně se směrem jízdy a nemohla plnit svou funkci. Přední světla vozidla neosvětlovala plochu značky a dodatkové tabulky. Odraz světla k řidiči byl nulový. Řidič mohl vidět jen sloupek a hranu plechu u svislé značky. Pokud to bylo například v noci, pak řidič hledající mezeru k zaparkování ve vzdálenější části parkoviště neměl možnost značku vidět.
« Poslední změna: 12 Července 2022, 09:34:54 od Ladislav Laker »
IP zaznamenána

IZS

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 1 518
  • Zobrazit profil
Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
« Odpověď #7 kdy: 12 Července 2022, 10:47:16 »

Ačkoliv nejde o celostátně účinný právní předpis, najdete v něm důležité podmínky pro umisťování svislých dopravních značek.
Tady bych si dovolil to lehce přeformulovat - "celostátní" působnost je dána, ale nejde o normativní právní akt, který by byl jakkoli vymahatelný nebo mohl sloužit jako pramen vyvinění z nějakého deliktního jednání. Hezky to vysvětlil kolega enzym už před 5 lety:

TP nejsou norma, ale kuchařka pro základní situace, sloužící projektantům a orgánům státní správy a buzerace k tomu, aby bylo učiněno zadost zákonu bez vysilujícího mozkového myšlení. Lze to udělat jakkoli a je to z hlediska přestupkového řízení nenapadnutelné.

Vaše logické úvahy jsou správné a mohou mít na odpovědnost za přestupek vliv, ale nelze je opřít čistě o umístění značky v rozporu s TP 65.
V tomto případě je směrodatné taky posouzení, zda může značka tak, jak je vyobrazena na fotce, platit na celém parkovišti - za mě nemůže, protože tam 1) chybí tabulka se šipkou, která by vymezovala platnost značky na další parkovací stání ve směru, kterým ukazuje, a 2) tam patrně chybí další značky - uprostřed (s "průběžnou" tabulkou se šipkami na oba směry) a na konci (s tabulkou se šipkou ukazující směrem vpravo).
Spornost textu na dodatkové tabulce už tu padla a o jejím významu by taky bylo možné s úspěchem pochybovat.
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 319
  • Zobrazit profil
Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
« Odpověď #8 kdy: 12 Července 2022, 11:20:11 »

Ono hlavně záleží, zda řešíme "kvízovou otázku", nebo reálný problém. Pokud by šlo o skutečný případ, může veřejná správa útočit na dvou frontách - jednak řešit přestupek nerespektování dané DZ (a to buď napřímo s řidičem, nebo cestou přes odpustek a sprdel), a jednak chtít nějaké výpalné za odtah resp. manipulaci s autem v době čištění.

Oba procesy by probíhaly víceméně nezávisle na sobě. A minimálně ten první lze typicky vyhrát prakticky bez práce poukázáním na to, že orgány zpravidla nebudou mít prokázané, že tam to auto zaparkovalo až po umístění značek (a je úplně jedno, zda se to bude týkat ztotožněného či nezjištěného řidiče). Tedy nějaké kočkování se o tom, kdy kudy kdo přijel a jak moc kolmo měl vůči sobě značku, mi přijde vyloženě kontraproduktivní, protože k uplatnění takové argumentace by úplně zbytečně účastník řízení sděloval orgánům informace, které by pak mohly v neprospěch provozovatele použít v tom druhém procesu.

No a pokud jde o to placení za odtah/manipulaci, tam je zákon stručný, stojí v něm "bylo-li dopravní značení na pozemní komunikaci umístěno alespoň 7 dní před prvním dnem ...". Konstruuje se tím něco jako objektivní odpovědnost, tj. už se neřeší, zda tam někdo (při současném spáchání dopravního přestupku) zastavil až v době zákazu, nebo tam už stál a nepřeparkoval, protože se válí 2 týdny někde u moře. Počítá se s tím, že pokud se provozovatel někde kolem toho auta motá, tak si dočasného značení všimne (aniž by v tu chvíli musel být sám řidič), a pokud ne, tak je to jeho věc, aby si informaci o blokovém čištění ověřil nějak jinak (např. z úřední desky či dotazem na daného správce komunikace). No a z tohoto hlediska umístění značek v souladu s TP je ještě méně relevantní, než už případného přestupku řidiče.
IP zaznamenána

mortas

 • Příspěvků: 153
  • Zobrazit profil
Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
« Odpověď #9 kdy: 12 Července 2022, 14:38:42 »

Děkuji za reakce, řešíme reálný "problém" ( parkovací prkotinu..) ale mě samotnému se to označení nezdálo tj. jsem chtěl znát pohled zkušenějších - značka je umístěna natolik debilně že je "bokem" směrem k příjezdu tj. přijíždějící řidič si jí skoro nevšimne ( obzvláště v noci jak píše pan Laker - a tehdy bylo i parkováno a neviděno). Vozidlo bylo zvednuto a přesunuto, následně obotičkováno, placeno při sundání boty nebylo nic ani žádné další výpalné za přesun není požadován, majitel vozidla se při sundávání boty nijak nevyjádřil - jen že kdo řídil že ví ale nepoví, nechť jde věc dál... Místní MU nyní zaslal první Výzvu k zaplacení určené částky či napráskání řidiče. Na místním MU bylo na přestupkovém provedeno nahlížení do spisu - což ouřada odmítnul, neboť žádné řízení ještě neběží a jediné co mi ukáže jsou fota ( viz. příloha - jsou i další fota ale ty jsou nepodstatná, je na nich jen přímo parkující vozidlo a pár fotek z nakládání a přesunu, jediná fota s dopravním značením jsou ty dvě).

Tudíž se s klidným vědomím a svědomím klidně udám jako pachatel... Předpokládám že na to mám čas po celých 60 dní, ode dne kdy se úřad o přestupku dozvěděl že? ( úřad ve Výzvě operuje jen s možností placení i udávání po dobu 30ti dnů...)
IP zaznamenána

cocomoon

 • Příspěvků: 1 026
  • Zobrazit profil
Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
« Odpověď #10 kdy: 12 Července 2022, 14:46:43 »

Nedávají náhodou silničáři dočasné značení takto kolmo k silnici v době, když nemá platit.
Už jsem to videl mnohokrát, že přes pracovní dobu měli značky postavené a když jeli domů, tak je takto otočili.
IP zaznamenána

mortas

 • Příspěvků: 153
  • Zobrazit profil
Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
« Odpověď #11 kdy: 12 Července 2022, 14:53:38 »

Ano - tohle jsem samozřejmě taky už párkrát viděl ale není to stejný případ... V daném městě je dočasné dopravní značení pro čištění ulic takhle dementně ( kolmo ke směru jízdy, naprosto nelogické umístění, že není poznat kam platí a vše další, co jste schopni vymyslet..) umisťováno zcela běžně.
IP zaznamenána

Hugo

 • Příspěvků: 949
  • Zobrazit profil
Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
« Odpověď #12 kdy: 12 Července 2022, 19:25:35 »

IZS +1

294/2015 § 6 Zákazové značky
(1) Zákazové značky se umísťují u místa, odkud zákaz nebo omezení platí, popřípadě kde končí. Značku lze pro zdůraznění opakovat i v průběhu platnosti zákazu nebo omezení.


Pokud není ona DZ B28 (zákaz zastavení) doplněna o E8d (úsek platnosti) nemůže být platná pro celý prostor kolmého parkování.

Edit: změna tučné za kurzivu
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 319
  • Zobrazit profil
Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
« Odpověď #13 kdy: 13 Července 2022, 09:47:41 »

Vozidlo bylo zvednuto a přesunuto, následně obotičkováno, placeno při sundání boty nebylo nic ani žádné další výpalné za přesun není požadován, majitel vozidla se při sundávání boty nijak nevyjádřil - jen že kdo řídil že ví ale nepoví, nechť jde věc dál...
Pokud nikdo nic nechtěl a stále nechce za manipulaci ani zutí boty, tak bych doporučil nechat to uležet - čím větší bude časový odstup, tím menší je pravděpodobnost, že to budou zkoušet dodatečně.

Jede-li úřad v tuto chvíli přípravu na sprdel, tak viz výše, není-li zdokumentované, od kdy tam auto stálo, je jednoznačně nejjednodušší způsob, jak se s tím vypořádat, nechat úřad "pracovat" a ve vhodný moment (po výzvě k vyjádření k podkladům, eventuálně až v odvolání) poukázat, že z žádného podkladu neplyne, že tam značka byla dřív než auto. Že je zároveň značka pochybně umístěna, a že při přísně textualistickém výkladu se navíc vztahuje jen na vozidla provádějící úklid komunikací, lze použít jen jako bonus. Osobně bych to (z pohodlnosti) v aktuální fázi proignoroval, ale varianta s nějakým stručným vyjádřením už ve fázi odpustku, případně sebebonzem, je samozřejmě taky hratelná - záleží asi hlavně na tom, jak intenzivně se s úřadem chcete kočkovat, a nakolik vám návštěvy úřadu přináší nějaký bonus (např. z hlediska fun-factoru, budování/upevňování své schopnosti jednat s úředníky, získání nějakých informací, které se do oficiálních papírů nedostanou ...).

Jinak na nahlédnutí do spisu i před zahájením řízení samozřejmě právo je - § 38 SprŘ obsahuje 2 nezávislé tituly, jednak účastenství v řízení (které samozřejmě u dosud nezahájeného řízení není), ale také právního zájmu, který u provozovatele je IMHO dán kdykoliv se veřejná správa jakýmkoliv způsobem motá kolem jím provozovaného vozidla (a ve chvíli, kdy po něm chce odpustek, resp. rozhodnutí, zda platit, bonzovat nebo čelit přestupkovému řízení, o tom není sebemenších pochyb).
IP zaznamenána

mortas

 • Příspěvků: 153
  • Zobrazit profil
Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
« Odpověď #14 kdy: 13 Července 2022, 11:51:00 »

Děkuji pane hh a jsem vám velmi vděčný - vaše rady a návrhy jsou vždy přínosné a dokáží i méně znalé nasměrovat, jak věc řešit. Kočkování s úřadem si milerád odpustím a snažím se to řešit co nejúsporněji - stojí to můj volný čas zaplácaný tvořením dokumentů, který mohu využít smysluplněji. Následující týden ( stále ve lhůtě 60ti dnů) tedy jen úřadu doručím za osobu provozovatele prohlášení, nechť se úřad znovu pořádně podívá na dokumentaci kterou má a zda je opravdu přesvědčen, že se nějaký přestupek stal.. a následně se uvidí, zda SO překlopí na sprdel či to rovnou odpíská ( poslední prohra SO vůči mě je docela čerstvá - tak si to snad madam pamatuje..).

Co se týče nějakého dodatečného vymáhání financí za přesun či odbotičkování, tak mám dojem, že tohle se na daném místě nijak neprovozuje.. Takže tato linie by mohla být už mrtvá.
IP zaznamenána