30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Jízdní kolo s pomocným motorem - 48ccm / 0,96kW / 25km/h - je to 100% legální?  (Přečteno 1521 krát)

Michelska_pivnice

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil

Ahoj, dobrý den,

v garáži jsem si postavil kolo s pomocným motorem (záměrně nepíši "motokolo") a chtěl bych se zeptat, zdali se s ním mohu vydat do provozu, případně kam.

Parametry:
• Motor:48cc dvoutaktní - vzduchem chlazený.
• Maximální výkon: 0,96 KW / 6000 ot./min.
• Kompresní poměr: 6 / 0.1
• Palivo: 90 oktanové
• Maximální rychlost: 25 km/h

Můj scénář:
- Přejedu se zapnutým motorem z místa bydliště (prázdné ulice) na cyklostezku
- Na cyklostezce motor vypnu, aby to lidem nehulilo pod nos (případně, kdyby před kolo vběhlo dítě aj.)
- Za cyklostezkou následuje nezpevněná štěrkovitá vozovka, kde není cyklostezka, ani zákaz vjezdu mot. vozidel
- Po této trase svůj "vynález" proháním

Občas ale potřebuji přejet po rušnější silnici, kde se mi příčí zdržovat auta, a tak nastartuji motor a jedu za pomocí něho.

V peněžence vozím Prohlášení o shodě k danému motoru, viz link:

http://www.sunway.cz/ce.pdf

Z praxe: lidé si upravené kolo fotí, zajímá je to a zatím to nikomu nevadilo
Výjimkou byla jedna zapálená cyklistka, která vrávorala po silnici, už od pohledu potřebovala zkazit den a tak se do mne pustila, že motor vydává hluk a smrdí (reálně mi ale motor spaluje dobře a vydává minimum emisí).
Byl jsem slušný, bohužel to nikam nevedlo, tak jsem jí nechal jet pryč.

Dále - policie už mne v provozu viděla, většina si mne ani nevšimla, zbytek příslušníků se otáčel a zubil (myšleno pozitivně).

Tím pádem mám otázky do pléna pro někoho, kdo se vyzná.

Kolo by sice mělo splňovat naprosto vše dle vyhlášky a obecné bezpečnosti, ale když pojedu po silnici a reálně mě policie zastaví, hrozí mi něco?
Řidičák mám a velmi si ho vážím.


Motor je plně demontovatelný, kolo funguje standardně i bez něho a při montáži jsem nenarušil rám kola.
Převodovka je jednostupňová (bez řazení) s ruční spojkou.

Dále si uvědomuji, že jelikož jízdní kolo nemá pojištění, riziko jde za mnou a podle toho se chovám.
Poslední věcí je, že konstrukční rychlost jest sice 25 km/h, nicméně se mnou (lehoučké kolo i řidič) není problém jet výrazně vyšší rychlostí...

Foto kola níže

IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil

Buďte, prosím, tak laskav a doplňte u Vašich předchozích témat (první, durhé, třetí, čtvrté) jaký byl výsledek. Toto fórum slouží mj. ke vzdělávání veřejnosti a pokud budete nechávat témata "viset" bez ukončení, budou mít uživatelé menší chuť Vám odpovídat. Děkuji.
IP zaznamenána

Michelska_pivnice

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil

Rád bych, nicméně všechna témata (vyjma jednoho ohledně přepisu vozidla) nijak dále nepostoupila a skončila "vyhnitím" ze strany úřadů.
Proto mi přišlo více než vhodné neodpovídat na vlastní, pět let stará témata, abych ostatním nekradl prostor na webu, stejně bych tím dále nikomu nepomohl.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil

V takových případech je dobré napsat něco jako "WIN, promlčeno". Jinak totiž nevíme, zda k promlčení došlo a nebo to mělo nějaké pokračování a Vy jste se pouze odmlčel a již dále kauzu nekomentoval.
IP zaznamenána