30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: vysírací letáček aneb s orgánem se nebavíme  (Přečteno 17959 krát)

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
vysírací letáček aneb s orgánem se nebavíme
« kdy: 16 Února 2015, 11:59:40 »

Zajímavá iniciativa v USA. Zajímalo by mě, do jaký míry by to bylo použitelný u nás. Hlavně asi to "předložení" dokladů...
http://fairdui.org/
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:vysírací letáček aneb s orgánem se nebavíme
« Odpověď #1 kdy: 16 Února 2015, 13:34:48 »

U nás by to vypadalo asi takhle. Výzva jménem zákona, "ty jako nebudeš spolupracovat?" bum - rozbité okno a násilně vytažený řidič z vozidla. Popřípadě by střešním oknem nebo jiným pootevřeným oknem nastříkali slzák, aby si vynutili spolupráci. V USA to, ale někde respektují např. ta policie z Marylandu potvrdila, že řidič okno stahovat nemusí a stačí ukázat ŘP přes okno, to u nás by pachové pěkně prskali :D
IP zaznamenána

burtonbell

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 564
    • Zobrazit profil
Re:vysírací letáček aneb s orgánem se nebavíme
« Odpověď #2 kdy: 16 Února 2015, 13:40:21 »

viz klasická videa na téma "I don´t answer questions", neboli tzv. cop repellent :)

https://www.youtube.com/watch?v=Nn2-9vqIZt4

https://www.youtube.com/watch?v=gwYBshAScmE
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:vysírací letáček aneb s orgánem se nebavíme
« Odpověď #3 kdy: 16 Února 2015, 14:21:25 »

Možná jsem trochu naivní, ale zajímala by mě analýza reálnosti nasazení podobných technik v našem prostředí :)

Jak je to u nás s tím okýnkem, s "předkládáním" dokladů, účelem kontrol a tak. Je na to spousta roztříštěných článků - něco na FSM, něco od Berana, ale furt to není "simply clever" flyer style...
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:vysírací letáček aneb s orgánem se nebavíme
« Odpověď #4 kdy: 16 Února 2015, 15:43:49 »

viz klasická videa na téma "I don´t answer questions", neboli tzv. cop repellent :)

https://www.youtube.com/watch?v=Nn2-9vqIZt4

https://www.youtube.com/watch?v=gwYBshAScmE

Ty videa jsou výborný, to by se mi líbilo u nás :)
IP zaznamenána

burtonbell

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 564
    • Zobrazit profil
Re:vysírací letáček aneb s orgánem se nebavíme
« Odpověď #5 kdy: 16 Února 2015, 15:49:30 »

nj, ale dovedeš si představit, že fízl u nás bude na "I don´t answer questions" reagovat slovy "OK, well, have a nice day, sir"? ;)
IP zaznamenána

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:vysírací letáček aneb s orgánem se nebavíme
« Odpověď #6 kdy: 16 Února 2015, 15:55:31 »

Tady bude u nás nejspíš hlavní problém v tom, že, bez ohledu na znění zákona, bude orgán trvat na stáhnutí okénka a předání dokladů do ruky. A bohužel je u nás několikrát soudem posvěcený princip, že sprostý občan nemá co posuzovat zákonnost výzvy úření osoby. Prý je povinností občana takovou výzvu uposlechnout a na její neoprávněnost si případně stěžovat až dodatečně.

Viz například http://candigliota.blog.respekt.ihned.cz/c1-59503350-za-nezakonnou-buzeraci-policie-muze-byt-ve-finale-potrestan-obcan-rekl-ustavni-soud ale pamatuju ještě minimálně jeden další článek z idnesu o jiném případu se stejným výsledkem (bohužel si ale nepamatuju víc podrobností pro jeho případné dohledání).
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:vysírací letáček aneb s orgánem se nebavíme
« Odpověď #7 kdy: 16 Února 2015, 16:10:10 »

Možná jsem trochu naivní, ale zajímala by mě analýza reálnosti nasazení podobných technik v našem prostředí :)

Jak je to u nás s tím okýnkem, s "předkládáním" dokladů, účelem kontrol a tak. Je na to spousta roztříštěných článků - něco na FSM, něco od Berana, ale furt to není "simply clever" flyer style...

U nás se otáčí na základních povinnostech, primárně je člověk povinnen uposlechnou výzev policisty, pak si může stěžovat.

§ 4 písm. b) Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen
b) řídit se pravidly provozu na pozemních komunikacích upravenými tímto zákonem, pokyny policisty..



§ 6 odst. 12 Na výzvu policisty nebo vojenského policisty je řidič motorového vozidla povinen předložit doklady podle odstavců 8 a 9 policistovi ke kontrole.

Když řidič některé výzvě nevyhoví, tak mu budou chtí přišít přestupek. Jakýkoli odpor řidiče se snaží překonat nečím dalším, když třeba nechce vystoupit, tak chtěj vidět povinnou výbavu, aby ho dostaly z auta. Nebylo by špatné u nás rozjet takovou iniciativu, ale nevěřím v dobrý výsledek. U nás takový odpor končí extrémem, kdy pachové přistoupí k donucovacím prostředkům.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:vysírací letáček aneb s orgánem se nebavíme
« Odpověď #8 kdy: 16 Února 2015, 16:11:32 »

U nás to asi nepůjde.
Řidič je povinen "předložit doklady policistovi ke kontrole" a úřady to berou že mu je musíte dát (pod záminkou že má právo kontrolovat jestli nejsou falešné).
Policajt má právo (za určitých podmínek, ale ty se dodatečně odůvodní) chtít prokázání totožnosti a v zákoně je gumové "Rozsah a způsob zjišťování osobních údajů musí být přiměřené účelu zjišťování totožnosti."
A pak může použít výzvu ("Jménem zákona vystupte z vozu!") a když odmítnete poslechnout tak použít násilí.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:vysírací letáček aneb s orgánem se nebavíme
« Odpověď #9 kdy: 16 Února 2015, 16:16:01 »

nj, ale dovedeš si představit, že fízl u nás bude na "I don´t answer questions" reagovat slovy "OK, well, have a nice day, sir"? ;)

Nedovedu, to je scifi :)
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:vysírací letáček aneb s orgánem se nebavíme
« Odpověď #10 kdy: 16 Února 2015, 16:27:29 »

Jen by mne zajímalo, zda onu hlášku „jménem zákona vystupte z vozu“ musí mít někjak zdůvodněnou. Co když řeknu, že vystoupit nemohu, protože mne zrovna bolí záda, protože plotýnky a při aplikaci donucovacích prostředku by mi přivodil újmu a zda-li je jeho požadavek úměrný situaci. Proč vlastně požaduje vystoupit z vozu a kčemu to je a jakou oporu to má v zákoně?
IP zaznamenána

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:vysírací letáček aneb s orgánem se nebavíme
« Odpověď #11 kdy: 16 Února 2015, 16:47:34 »

Jen by mne zajímalo, zda onu hlášku „jménem zákona vystupte z vozu“ musí mít někjak zdůvodněnou.

Policista je před provedením jakéhokoliv úkonu zasahujícího do vašich práv vás poučit o jeho důvodu a zároveň o vašich právech a povinnostech (viz § 13, zákona o policii ČR).
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:vysírací letáček aneb s orgánem se nebavíme
« Odpověď #12 kdy: 16 Února 2015, 16:49:28 »

Policajt musí dbát na přiměřenost postupu (§11 zákona o policii).

Můžete si potom stěžovat.
Pak snad (to teď nevím přesně) nemusíte uposlechnout výzvu která zjevně odporuje zákonům ("jménem zákona zastřelte spolujezdce").
Ale jinak v té situaci taháte za kratší konec.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:vysírací letáček aneb s orgánem se nebavíme
« Odpověď #13 kdy: 16 Února 2015, 19:40:20 »

Proč vlastně požaduje vystoupit z vozu a kčemu to je a jakou oporu to má v zákoně?

Když budou chtít, tak si vždycky nějaký důvod najdou. Např. pátráme po odcizených věcech, vystupte a otevřete zavazadlový prostor, pátráme po pohřešované osobě, dostali jsme oznámení, že ve vozidle xy řidič převáží omamné látky atd. Nejhorší je, že si klidně můžou vymýšlet a pokud už mají zkušenosti, tak jim to bez problému projde.
IP zaznamenána

dmitrijsadlo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 220
    • Zobrazit profil
Re:vysírací letáček aneb s orgánem se nebavíme
« Odpověď #14 kdy: 18 Února 2015, 16:11:44 »

kontrolní (imigrační) kontrola po americku: I don't answer questions.

https://www.youtube.com/watch?v=u4Ku17CqdZg
IP zaznamenána