30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: omluva musí stačit  (Přečteno 1324 krát)

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
omluva musí stačit
« kdy: 12 Července 2023, 08:52:59 »

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-krive-ho-obvinila-z-odskodneho-dostal-jen-zlomek-40437348
Na konci vyhroceného vztahu jej přítelkyně křivě obvinila z týrání a znásilnění. Na 329 dnů skončil ve vazbě. Soud jej sice v plném rozsahu obžaloby zprostil, jenže z vazby vyšel muž s podlomeným zdravím, přišel o práci a jeho děti se s ním nechtějí vídat. Za tyto útrapy žádal po ministerstvu spravedlnosti přes dva miliony korun, podle úředníků má ale nárok jen na půl milionu…
…U nároku na náhradu nemajetkové újmy za trestní stíhání pak ministerstvo muži vzkázalo, že mu musí stačit konstatování, že došlo k nezákonnému postupu, za což se úřad omlouvá.
„Tato omluva se vzhledem ke stavu věci jeví jako zcela dostatečná,“ napsalo ministerstvo.


To by nebylo špatné použít u dopravního přestupku a vzkázat SO: „správnímu orgánu musí stačit konstatování, že došlo k nezákonnému postupu, za což se přestupce omlouvá. Tato omluva se vzhledem ke stavu věci jeví jako zcela dostatečná!“.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:omluva musí stačit
« Odpověď #1 kdy: 12 Července 2023, 09:54:35 »

To je trochu posunutý pohled. Stát ho poslal do vazby, protože existovaly důvody. A ty existovaly, protože jeho přítelkyně jej křivě obvinila.
Nemajetkovou újmu by tak měl vymáhat po bývalé přítelkyni.

V ideálním světě by bylo hezké, kdyby on dostal odškodné od státu, který jej stíhal vazebně. A tento stát by si to regresem vymohl na té přítelkyni. Jenže na to zákon nepamatuje a stát nemůže dělat to, co není v zákoně.
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
Re:omluva musí stačit
« Odpověď #2 kdy: 12 Července 2023, 10:21:18 »

Dovolil bych si nesouhlasit. Křivé obvinění přítelkyně přece nemůže být v právním státě dostatečným důvodem pro téměř roční vazbu. Letmým pohledem do trestního řádu nenalézám žádné důvody pro vazbu. Útěková vazba je až při možnosti uložení trestu 8 a vice let. Vzhledem k tomu, že se s přítelkýní rozešel, nejspíš se s ní ani nechtěl dále vídat, riziko opakování trestného činu je nulové.
 
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:omluva musí stačit
« Odpověď #3 kdy: 12 Července 2023, 10:31:30 »

Nesouhlasit můžete, ale letmým pohledem do TŘ vidím důvody vazby předstižné (§ 67 písm. b)). To je u týrání, stalkingu a vyhrožování opravdu jediná možnost, jak zabránit v pokračování v trestné činnosti.
Že se obvinění neprokázala, je pro něj dobře. Ale je smutné, že za to obvinění může přeci ta přítelkyně. Ta vystupovala v roli poškozené/svědkyně.

EDIT: A pokud "poškozená" vypovídá ve smyslu, že je nejen týrána, ale i zastrašována, tak je tam možná i koluzní důvod.

EDIT2: U předstižné se na sazbu nehledí: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1961-141#p68-4
« Poslední změna: 12 Července 2023, 10:41:26 od Panek »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:omluva musí stačit
« Odpověď #4 kdy: 12 Července 2023, 10:40:16 »

Když jsme u toho ideálního světa, tak i když lze pochopit, že v okamžiku prvotního nahlášení týrání a znásilnění od "oběti" mohou být dány vazební důvody, je naprosto nepřijatelné, aby trvaly 329 dní. Koluzní vazba je důvodná max. jednotky dní až týden, než OČTŘ vytěží svědky a zajistí vše ostatní, a předstižnou lze v dnešní době nahradit třeba nějakým tím sledovacím náramkem či podobným technickým opatřením.

Nicméně v reálném světě se nad tím nemá smysl pohoršovat, dotyčný je teprve ve fázi odmítnutí uplatněné újmy u MSp, což je v podstatě takový rituál, asi jako když nově zvolený římský král napoprvé korunu odmítne. Nejen MSp, ale v podstatě všechna ministerstva nároky podle OdpŠk rutinně odmítají, i takové, kde jim musí být jasné, že minimálně částečně důvodné jsou a že poškozený něco vysoudí. Dokonce jsem viděl i pár pracovních nabídek na pozici, která vyloženě zněla na odmítání (nikoliv vyřizování) těchto žádostí.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:omluva musí stačit
« Odpověď #5 kdy: 12 Července 2023, 10:45:25 »

Já se osobně setkal s náramkem u útěkové vazby při hospodářském TČ. Při předstižné nikoliv. Tam fakt stačí, že oběť "trpí" a odmítá vypovídat jen proto, že obviněného potkává.

EDIT: 329 dní je moc i na útěkovku. Tady nešlo o složité rozplétání např. jako v kauze Zadeh.
« Poslední změna: 12 Července 2023, 10:47:00 od Panek »
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:omluva musí stačit
« Odpověď #6 kdy: 12 Července 2023, 11:09:19 »

Tak třeba to po přítulce vymáhá taky. Ale to bude úplně jiný proces.
Tady jde o proces, že stát nedělal správně svojí práci.

Podle mě nejvíc v pohodě je paní žalobkyně, co se nesmyslně odvolávala i když měla ke všemu co soud zjistil přístup.
Prostě ženská drží s ženskou. Podle mě by i státní žalobce měl mít určitou odpovědnost za svojí práci a v takhle jasných případech (kdy to soudy smetou na plné čáře několikrát zasebou), by měla být popotahována, za to že vědomě někomu ničila život.

Taky naše soudy strašně lpí na správném slovním definování. Stačí to někde špatně odůvodnit a už se to musí zamítnout.
Podle mě by ve správně právním státě mělo snačit dát k soudu náhradu škody na stát jako takový a na soudech už by mělo být posoudit jaká státní istituce je jakou měrou odpovědná a kolik jí náleží hradit.
« Poslední změna: 12 Července 2023, 11:11:10 od cocomoon »
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:omluva musí stačit
« Odpověď #7 kdy: 12 Července 2023, 12:06:59 »

Já jsem spis neviděl, ale kdo ví, jaké emoce při interakci s vyšetřovatelem projevoval ten chlap? Pokud se před vyšetřovatelem více než naštval, ačkoliv oprávněně, tak se taky orgány mohly bát, že se budou psát články na téma oběť nahlásila týrání, policie nic neudělala a nebohou ženu to stálo život. Tam pak odpovědnost vyvozována asi bude. A tak orgány volí menší zlo, menší zlo pro ně, nikoli pro obviněného.

Jinak můj názor je, že prvním osvobozujícím rozsudkem (ačkoliv nepravomocným) by měly pominou všechny důvody vazby. A to už při vyhlášení! Když to nejsou schopni ustát, tak jakýpak držení ve vazbě. Prostě státní zástupce se sice odvolal, ale když to nebyl schopen ustát na první dobrou, tak ať si pak pachatele klidně shání v Tramtárii.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:omluva musí stačit
« Odpověď #8 kdy: 12 Července 2023, 12:24:41 »

Já se osobně setkal s náramkem u útěkové vazby při hospodářském TČ. Při předstižné nikoliv.
Já taky netvrdil, že se to běžně děje, jen že to lze. Dokonce i tuzemský předpotopní trestní řád s tím v podstatě počítá (podle "law in books" vazba z libovolného důvodu je možná pouze v případě, že nelze nahradit slabším opatřením, např. dohledem probační služby, v rámci čehož lze nasadit i ty elektronické opičárny, přičemž kreativitě se meze nekladou, klidně by např. náramek mohla nosit i údajná oběť a mohl být stanoven algoritmus pro obviněného, oběť i probační službu pro případ náhodného přiblížení ...).
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:omluva musí stačit
« Odpověď #9 kdy: 12 Července 2023, 13:48:11 »

Já jsem spis neviděl, ale kdo ví, jaké emoce při interakci s vyšetřovatelem projevoval ten chlap?
Spíš jde jen o to jak kdo dokáže KONTROLOVAT své emoce. Kdybych projevil své nitené pocity při setkání s libovolným zástupcem státu, dostal bych doživotí. Navíc v situaci, kdy se rozpadá rodina a život...
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:omluva musí stačit
« Odpověď #10 kdy: 13 Července 2023, 08:26:38 »

Dokonce i tuzemský předpotopní trestní řád s tím v podstatě počítá (podle "law in books" vazba z libovolného důvodu je možná pouze v případě, že nelze nahradit slabším opatřením, např. dohledem probační služby, v rámci čehož lze nasadit i ty elektronické opičárny, přičemž kreativitě se meze nekladou, klidně by např. náramek mohla nosit i údajná oběť a mohl být stanoven algoritmus pro obviněného, oběť i probační službu pro případ náhodného přiblížení ...).
Sakra, to by bylo téma na diplomku. To, co teď padá z našich fakult, to je děs a běs. Hlavní je odevzdat správný počet stran, dobře citovat a nenasrat oponenta.
IP zaznamenána