30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: SO supluje SO2?  (Přečteno 2158 krát)

P.

  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
SO supluje SO2?
« kdy: 21 Dubna 2022, 16:26:42 »

Přišel mi pozdrav (rozhodnutí) z chráněné dílny a moc netuším, jak pokračovat, resp. tuším, ale potřeboval bych potvrdit/nakopnout.
Předně tedy, jde o reakci SO1 po odvolání k SO2. Jde už o druhý takový případ, ale tentokrát SO2 zde není nikde zmíněn, skoro to vypadá, že jim to hodili na hlavu, ať se tím probijou sami. Je možné, že by se rozhodnutí SO2 kompletně ztratilo? Mám si nechat poslat seznam korespondence případně rovnou zažádat o znovuzaslání vyjádření SO2?

Více méně bojuji spíše prohranou bitvu, ale natahuju slohovkami, ať si kus mojí výplaty aspoň odpracují. Jejich vyjádření k mým námitkám jsou ale reakce na části vytržené z kontextu, postupně dle odstavců (viz příloha):

1) Tady jde o typo, spletl jsem u rozhodnutí rok. Co se týče ústního jednání, dá se nějak pracovat s tím, že dílnu nemám za rohem a jejich "však jste se měl stavit" pro mě znamená čas/náklady, a i když zaměstnavatel mi musí poskytnout volno, jsem OSVČ a můj klient mi prostě dá volno jednou, a to navždy? Má smysl tohle doplnit/znovuotevřít se správným datem? A též si rýpnout, že jejich dokumentace obsahuje těch překlepů mraky, protože např. jeden dokument (smyšlená data) byl sepsán 13.2.2021 a vypraven 13.12.20120.

2) Tohle je reakce na jen část hlášky, následuje citace z mého odvolání/námitky:
"Zároveň Vás upozorňujeme, že pokud i nadále budou Vaše podání trpět vadami dle § 37 odst. 2, resp. 82 odst. 2 SŘ  (odvolací důvody), nebudete již nadále vyzýván k jejich odstranění a takto s Vašimi vadami podání, budou společně s příslušným spisovým materiálem správním orgánem zaslány k odvolacímu řízení na KÚ ... k posouzení." což lze považovat za vědomý pokus uvést odvolatele v omyl, jelikož dle § 37 odst. 3 SŘ. "Nemá-li podání předepsané náležitosti nebo trpí-li jinými vadami, pomůže správní orgán podateli nedostatky odstranit nebo ho vyzve k jejich odstranění a poskytne mu k tomu přiměřenou lhůtu." má správní orgán povinnost vady s podatelem odstranit, aniž by zákon jakýmkoliv způsobem definoval možnost správního orgánu se z dané povinnosti jakýmkoliv způsobem jednostranně vyvázat.
Tady je jejich reakce jen popis, toho, co se dělo dosud, ale pointa je právě v tom poukázání na to, že případné další faily (blanketní odvolání) budou ignorovat. Čili bych rád rýpnul do toho, že se sice SO námitkou zabýval, ale vypořádal se pouze s její částí, přičemž to jádro pudla zcela vyignoroval.

3) Tohle jejich vyjádření mi přijde jako totální úlet, protože nejednám s úředníkem, ale úřadem, tedy buď úředník jednal s vědomím úřadu nebo bez jeho vědomí a v tom případě selhaly kontrolní mechanismy, došlo k porušení mého soukromí nebo zneužití pravomoci úřední osoby, a tedy žádám o informaci zda a jaké byly v tomto podniknuty kroky a pokud nebyla na dotyčného podána žaloba, z jakého důvodu. Tady bych asi potřeboval hodně nakopnout, ať to má správnou váhu, znění a hlavně jestli má smysl se do toho vůbec pouštět, jelikož důkazní materiál prakticky neexituje

4) Tady šlo o završení skoro dvoustránkové slohovky, jehož odůvodnění bylo, že se úřad chová jednostranně, protiprávně a jako důkazy byly podány ostatní body (mimo pětky). Tj. má smysl vypíchnout, že SO vytrhává věci z kontextu a nezabývá se jimi komplexně?

5) Tady asi nemá moc smysl do toho víc zabíhat

6) Tady se vydal na výlet nahlížitel (ještě jednou díky), bohužel byl poslán doprdele, písemné odmítnutí máme, které jsem SO2 přiložil k odvolání, tady mi bohužel nějak uniklo uvést, že SO1 prostě vyžaduje ověřenou plnou moc, i když se o ní nikde v SŘ nemluví, čímž si jej vykládá po svém a omezuje mne na právech? Čili poslat námitku repete včetně citace § a vypíchnout, že se chovají protiprávně? Existuje něco, o co bych se mohl opřít nebo si můžou takhle SŘ vyložit/rozšířit, jak jim to aktuálně vyhovuje?

Aktuálně pošlu blanketní odvolání a otestuju tím rovnou bod 2.




IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:SO supluje SO2?
« Odpověď #1 kdy: 21 Dubna 2022, 21:48:10 »

Už to čtu dnes potřetí a nemohu se ubránit pocitu, že se vám do ruky dostalo vyjáření, které zasílá SO I odvolacímu orgánu společně s postoupením spisu. V takovém případě máte unikátní příležitost vhodně doplnit odvolání (pokud je čím - např. lze osvětlit to "typo").

Pokud vám to tak nepřijde, pak prosím zkuste ještě jednou formulovat průběh dosavadního postupu v řízení před SO I, případně mě (kdokoliv) vyveďte z omylu.
IP zaznamenána

P.

  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
Re:SO supluje SO2?
« Odpověď #2 kdy: 21 Dubna 2022, 23:10:11 »

Spis právě postupovali už loni v létě, nicméně už jsem našel nervy projít všech těch 13 stran a v rekapitulaci (mimo chronologické pořadí) jsem našel, že měsíc zpět SO1 obdržel od SO2 rozhodnutí, kterým bylo zrušeno rozhodnutí SO1 a věc byla vrácena k novému projednání. Čili ten měsíc zpět se počítá jako nový restart, od kterého se počítají dva roky, chápu-li dobře? Je i nějaké maximum od pyrátění (2,5r) nebo takhle můžou restartovat neomezeně?

Historie je více méně bonz řidiče, hrátky na kočku a myš, v rámci výuky překloplení na sř vůči provozovateli a tohle už je druhej restart po vrácení od SO2, nicméně v tom prvním případě mi přišla kopie (resp. přepis od SO1) jejich rozhodnutí, tentokrát od SO1 přišlo pouze číslo rozhodnutí a obsah si mám vycucat. Tedy aktuální pozdrav je rozhodnutí po novém projednání, po té, co mě někdy cca tři týdny nazpět vyzvali ať se stavím si o tom popovídat. A to samotné vypořádání námitek je nejspíše pouze kopie toho, co poslali na kraj.

Jelikož samotný pozdrav je dost chaos, záznamy jsou nechronologicky seřazené, objevují se data z budoucnosti, asi bych mohl vypíchnout i to, nicméně zcela mi chybí právě to vyjádření od SO2, abych věděl, o co konkrétně bych se mohl opřít dále, jelikož, jak jsem psal výše, to vypořádání samotné je dost ve stylu samosoudce.
« Poslední změna: 21 Dubna 2022, 23:14:24 od P. »
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:SO supluje SO2?
« Odpověď #3 kdy: 21 Dubna 2022, 23:47:49 »

Ten poslední odstavec vyjádření SO - odmítnutí nahlédnutí do spisu na základě okopírované PM - to jim jako projde?.. Já myslel, že je to zcela v pořádku.

Viděl jsem se takhle nechávat zmocňovat advokáty. Navíc, 2 správní orgány mi přijaly VYTISKNUTOU plnou moc s elektronickým podpisem (naopak měly problém s tím, abych jim elektronicky podepsanou PM předal na flashce, ale na papíře je to prý OK)..
« Poslední změna: 21 Dubna 2022, 23:49:39 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:SO supluje SO2?
« Odpověď #4 kdy: 22 Dubna 2022, 00:37:56 »

K restartu promlčení - je potřeba vycházet z § 32 odst. 2 PřesZ, dle kterého se promlčecí lhůta restartuje:
a) oznámením o zahájení řízení o přestupku,
b) vydáním rozhodnutí, jímž je obviněný uznán vinným; je-li prvním úkonem v řízení vydání příkazu, přerušuje se běh promlčecí doby jeho doručením,
c) vydáním rozhodnutí o schválení dohody o narovnání;

Vás konkrétně se týká písm. b) - promlčení restartuje za běhu řízení pouze rozhodnutí o vině, tedy okamžik, kdy správní orgán prvního stupně vydá rozhodnutí, že jste vinen. Rozhodnutím o vině není rozhodnutí o odvolání ani jiné podobné procesní rozhodnutí.
Pokud tedy SO I vydá rozhodnutí, že jste vinen, dojde k restartu roční promlčecí lhůty, do které se počítá 1) celé odvolací řízení a 2) pokud odvolací orgán zruší rozhodnutí SO I i opakované řízení před SO I. Pokud SO I nestihne (nestihl) ve lhůtě 1 roku od vydání svého předchozího rozhodnutí (zrušeného v rámci odvolacího řízení) vydat rozhodnutí nové, tak je promlčeno.
Celková doba od spáchání přestupku nesmí dle § 32 odst. 3 PřesZ překročit 3 roky - tedy i pokud by se úspěšně podařilo promlčecí lhůtu několikrát úspěšně restartovat, odpovědnost za přestupek zanikne uplynutím 3 let od spáchání, ať se řízení v té době nachází v jakémkoli stavu (pokud běží).

Bohužel jsem z vašeho popisu příliš nepochopil chronologii celého řízení, proto konkrétní aplikaci raději ponechávám na vás.

nicméně zcela mi chybí právě to vyjádření od SO2
Tady by se asi dalo hrát na to, že dokud vám nebylo doručeno rozhodnutí odvolacího orgánu, tak ani nenabývá svých účinků. Pokud by se blížilo promlčení, mohlo by se jevit jako účelné přihodit "do ohně" žádost o ochranu před nečinností (čímž by se spis na chvíli mohl dostat ze sféry SO I).
IP zaznamenána

P.

  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
Re:SO supluje SO2?
« Odpověď #5 kdy: 22 Dubna 2022, 08:33:12 »

IZS, díky .. já doteď myslel, že u řízení s provozovatelem jde automaticky o sprdel a promlčení je 2/4 roky. V tomhle případě píší, že jde o správní trest, tedy o sprdel nejde a tedy platí tedy 1/3 roky. Chápu správně?

Jinak tedy historie:
10/19 pyrátění
9/20 správní trest provozovateli, postoupení SO2, zrušení rozsudku rozhodnutí, nové projednání
6/21 nové rozhodnutí, postoupení SO2, zrušení rozsudku rozhodnutí, nové projednání
4/22 nové rozhodnutí

Jelikož posledně to hnilo na kraji přes půl roku, věřím, že by mělo stačit poslat blanketní odvolání, následně více méně podobnou slohovku, co posledně, a nechat jim to tam do konce roku zasmrádnout znovu.

Pokud tedy chápu poznámku "pod čarou", protože je rozhodnutí out of order, měl bych teď forknout a poslat odvolání plus za měsíc ochranu před nečinností, protože běží roční deadline po loňském červnu? Případně do nečinnosti přímo uvést nedodržení SŘ §72 (1) nebo to nechat čistě na nich? Tady očekávám, že opět vyzkouší tu srandu, že rozhodnutí je ve spise a měl jsem se stavit seznámit se.
« Poslední změna: 22 Dubna 2022, 10:30:24 od P. »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:SO supluje SO2?
« Odpověď #6 kdy: 22 Dubna 2022, 09:21:23 »

Nejdřív k těm zmatkům v pojmech (sprdel, přestupek, správní trest atp.). Správní delikt obecně je jakékoliv porušení správního práva spojené s nějakou sankcí. Tedy patří tam všechny přestupky, ale krom toho třeba i kázeňské, pořádkové, služební delikty. Pokud něco je správní delikt, ale nezapadá to do žádné škatulky, říká se tomu učeně "jiný správní delikt".

Konstrukt tzv. "sprdele" pochází z dob, kdy byla trochu jiná definice přestupku. Proto se to v zákoně nazvalo jako "správní delikt provozovatele" a tuším D-FENS přišel s tou zkratkou "sprdel". V současné době je "sprdel" již přestupkem, tedy v zákoně "přestupek provozovatele". Na fóru tomu pořád říkáme sprdel, přičemž jde o zkratku pro konkrétní přestupek, tedy "sprdel" = § 125f (nikoliv jakýkoliv správní delikt).

Pojem "správní trest" je také "novinka" (z roku 2017) nového přestupkového zákona. Dřív byla pokuta či zákaz řízení (správní) sankce, teď je to trest. Je to totéž, pouze změna slovíčka, nemá to žádný hodnotový přesah.

"Samosoudce" není nadávka, ale pouze vyjádření toho, že soudce rozhoduje jako jednotlivec (tj. nikoliv v senátu, nebo třeba při zapojení poroty).

A poslední poznámka k terminologii. Správní orgány všech druhů a stupňů vydávají (správní) rozhodnutí, případně usnesení (nebo nějaké další formy), ale nikdy rozsudek, to je věc vyhrazená soudům. Tak tomu neříkejte rozsudek. Ono by se tomu sice dalo říkat "rozsudek" (v obecném smyslu, nikoliv jako přesný právní pojem), jenže problém s dopravními delikty je v tom, že něco řeší úřady, něco výhradně soudy (trestné činy typu chlastu/drog, některé nehody ...), a něco správní soudy, pokud se k nim proti postupu úřadů podá žaloba. Takže když ve věci, která se týká sprdele (tj. přestupku) píšete o rozsudku, dost blbě se pozná, zda jde v daný okamžik jen o synonymum pro slovo "rozhodnutí", nebo zda jste to už dotáhl ke správnímu soudu a jde skutečně o rozsudek.

S promlčením to před účinností nového přestupkového zákona bylo u správních deliktů komplikované. Nyní jsou to přestupky a platí režim 1/3, jak máte ve vláknu výše.

A nyní k věci samé. Je-li správně rekapitulace, kratší roční "timeout" se restartoval v dubnu 22 vydáním v pořadí už třetího rozhodnutí (předpokládám, že o vině provozovatele), tedy v červnu se nic nestane. V říjnu to ale budou 3 roky od spáchání a tento timeout by měl fungovat tak, že pokud v daný moment nebude existovat pravomocné rozhodnutí, tak bez ohledu na to, v jaké fázi se řízení nachází, odpovědnost zaniká.

Pokud tvrdíte, že vám nechodí rozhodnutí od SO2, tak je to především dost divné, a bylo by ve vašem vlastním zájmu to rozklíčovat. Ale i kdyby skutečně šlo o chybu, tedy to rozhodnutí by vám formálně dosud nebylo doručeno, není jasné, co by to znamenalo pro osud řízení - tedy zda by rozhodnutí ze 4/22 mělo být jako předčasné zcela zrušeno, zda by mělo či nemělo účinek přerušení promlčecí doby. To je neprobádané území. Trochu to zamotat žádostí o opatření proti nečinnosti nebo stížností (kde budete tvrdit a třeba i prokazovat, že vám doposud nebylo odvolací rozhodnutí doručeno) asi nebude na škodu.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:SO supluje SO2?
« Odpověď #7 kdy: 22 Dubna 2022, 09:26:01 »

Formalisticky vzato, pokud SO I vydal teď někdy nové rozhodnutí, tak k restartu došlo, ačkoliv to rozhodnutí vydat neměl. Pro vás to znamená pouze to, že k zániku odpovědnosti dojde až 10/22. Odvolání podat musíte, protože jinak by rozhodnutí nabylo právní moci a dále bych uplatnil vše, co jde - stížnost proti postupu a tu ochranu před nečinností odvolacího orgánu taky. U ochrany před nečinností již navíc nejste vázán žádnou lhůtou, neboť lhůta pro vydání rozhodnutí o odvolání (30+30 dní) běžela (cca) od 6/21 - pokud dodnes rozhodnutí nemáte a nebyl jste po jeho vydání nahlížet do spisu, tak je odvolací orgán bezpečně nečinný.

Kolega hh mě předběhnul, nicméně ponechávám pro doplnění:
Do určité doby to byla pravda - před rokem 2017 byl ve správním trestání značný bordel, neboť se správní delikty dále dělily na přestupky a "jiné správní delikty". Přestupkem bylo typicky deliktní jednání výhradně fyzické osoby s režimem promlčení 1/2 roky. Jiným správním deliktem bylo typicky deliktní jednání právnické či podnikající fyzické osoby a úprava (zejména ta procesní) byla značně nejednotná - dnes již nemá smysl do toho příliš zabředávat, protože to je historie. Určitým excesem v tomto ohledu byl "správní delikt provozovatele vozidla" dle ZPPK, kterého se mohla dopustit i fyzická osoba  přesto to nespadlo do kategorie "přestupek". Tento speciální režim s sebou přinášel mj. právě režim promlčení 2/4.

V roce 2016 došlo k přijetí a následně 1. 7. 2017 k nabytí účinnosti nového zákona o přestupcích č. 250/2016 Sb., který právní úpravu v oblasti správního trestání sjednotil - došlo ke zrušení "jiných správních deliktů", tj. dnes i podnikatelé a provozovatelé vozidel páší "jen" přestupky. Nový PřesZ také odstranil rozdíly v procesní úpravě, kdy kromě hmotného práva nese i procesní právní úpravu (lex specialis vůči správnímu řádu) jednotnou pro všechny přestupky. Zavedl se jednotný režim promlčení 1/3 roky u bagatelních přestupků, u přestupků s horní hranicí pokuty nad 100.000 Kč je režim promlčení 3/5 let.

Pojem "SprDel" je tedy dnes již nepřesný, protože od 1. 7. 2017 jde o "přestupek provozovatele vozidla", nicméně zde na fóru to je natolik zažitý a praktický pojem, že nemá smysl ho měnit. Množina deliktů, u kterých by to eventuálně mohlo hrát roli, se navíc postupem času vyprázdnila (definitivně pak zrušením nesmyslného znění § 112 PřesZ, dle kterého u deliktů vzniklých před 1. 7. 2017 platil dál režim promlčení platný v době vzniku jednání).
« Poslední změna: 22 Dubna 2022, 09:27:41 od IZS »
IP zaznamenána

P.

  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
Re:SO supluje SO2?
« Odpověď #8 kdy: 22 Dubna 2022, 10:29:50 »

A poslední poznámka k terminologii. Správní orgány všech druhů a stupňů vydávají (správní) rozhodnutí, případně usnesení (nebo nějaké další formy), ale nikdy rozsudek, to je věc vyhrazená soudům. Tak tomu neříkejte rozsudek. Ono by se tomu sice dalo říkat "rozsudek" (v obecném smyslu, nikoliv jako přesný právní pojem), jenže problém s dopravními delikty je v tom, že něco řeší úřady, něco výhradně soudy (trestné činy typu chlastu/drog, některé nehody ...), a něco správní soudy, pokud se k nim proti postupu úřadů podá žaloba. Takže když ve věci, která se týká sprdele (tj. přestupku) píšete o rozsudku, dost blbě se pozná, zda jde v daný okamžik jen o synonymum pro slovo "rozhodnutí", nebo zda jste to už dotáhl ke správnímu soudu a jde skutečně o rozsudek.

Díky a pardon, upravím .. celkem ani nevim, kde jsem to vzal, asi nedostatek kafe po ránu.

A ještě jednou díky hh a IZS za vyčerpávající popis terminologie a termínů. Chápal jsem to dosud stejně, jen ta aktualizace termínů mě nějak minula.

Tedy ať to shrnu, aktuálně blanketní odvolání a následně bych možná rovnou sesmolil kombo s námitkami (aktualizovaná kopie mého předchozího odvolání) spolu se stížností skrz doručování rozhodnutí od SO2.

edit: Ještě mě napadlo, co takhle otevřít, že díky tomu, že nepřišlo už to první rozhodnutí SO2 (pouze citace), měli bychom se vrátit o necelej rok zpět? :D
« Poslední změna: 22 Dubna 2022, 17:41:35 od P. »
IP zaznamenána