30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Hypotéka u Sberbank  (Přečteno 894 krát)

zmaster

 • Příspěvků: 27
  • Zobrazit profil
Hypotéka u Sberbank
« kdy: 07 Dubna 2022, 14:05:49 »

Napadlo mě jesli tu náhodou nemá někdo hypotéku u Sberbank jako jeden můj známý, který si neví rady jestli zůstat a čekat jak dopadne insolvence (do které spermbanka nezadržitelně míří) nebo refinancovat k jiné bance.

Situace se má tak, že známý má aktuálně u spermbanky hypotéku na 2% úroku zafixovaný na cca 6 let! a refinanc by znamenal zvýšení na nějákých 7%.

V zásadě vidím dvě možnosti, jak se může situace vyvrbit:
1/ Nějaká jiná banka koupí všechny stávající spermbank hypotéky se stávajícími podmínkami - win pro klienty
2/ V rámci insolvence dojde ke zesplatnění hypoték a známý bude muset refinancovat podle aktuálních podmínek

Já to vidím tak, že není co ztratit a doporučil jsem mu vyčkávat a doufat, že nízká úroková sazba zůstane. Nebo mi něco uniká?
IP zaznamenána

Panek

 • Příspěvků: 468
  • Zobrazit profil
Re:Hypotéka u Sberbank
« Odpověď #1 kdy: 07 Dubna 2022, 14:37:56 »

3/ Garanční systém finančního trhu převezme závazky a pohledávky banky. Hypoteční dlužníci by tak nadále spláceli hypotéky dle smluv. GSFT by pak dle výtěžnosti tyto splátky používal prioritně na vykrytí výdajů spojených s řádnou výplatou náhrad vkladů a později i na dodatečné výplaty náhrad vkladu.

Vašeho známého nemusí zajímat, jak GSFT použije peníze z jeho splátek hypotéky. Důležité pro něj je, že s největší pravděpodobností dojede fixované období tak, jak je nastaveno ve smlouvě. Pokud Váš známy neprováděl nějakou neplechu při sjednání smlouvy a nebo nezačne dělat problémy teď, nemělo by se ho zesplatnění týkat.
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 074
  • Zobrazit profil
Re:Hypotéka u Sberbank
« Odpověď #2 kdy: 07 Dubna 2022, 14:51:02 »

Makroekonomické věštby nejsou má parketa, tak opravdu neporadím, zda s refinancováním spěchat, nebo se snažit naopak co nejvíc oddálit. Ale pokud se kloníte k vyčkávání, tak není jisté ani to, že Sebranka skončí v insolvenci (i když je to velmi pravděpodobné), ale už vůbec není jisté, že insolvenční řízení skončí konkurzem - a pokud ano, určitě to nebude hned, dost možná mezitím velká porce z fixační doby uplyne. A IIRC, účinek zesplatnění ze zákona nesplatných pohledávek náležejících do majetkové podstaty nastává právě až prohlášním konkurzu, ne dříve. Jako první věc bych ale přečetl smlouvu včetně všech VOP, jestli tam náhodou nějaké předčasné zesplatnění není pro případ pádu banky ujednáno dříve, než by nastalo ze zákona (velmi pravděpodobně tam něco bude, ale jak to bude pasovat na současnou situaci těžko od boku odhadovat).
IP zaznamenána

zmaster

 • Příspěvků: 27
  • Zobrazit profil
Re:Hypotéka u Sberbank
« Odpověď #3 kdy: 07 Dubna 2022, 21:50:56 »

Toto forum je neskutecne, clovek dostane odpoved na vsechno :D

Procitame smlouvu...
- Je tam podminka pro priznani slevy, ze na bankovni ucet budou chodit kazdy mesic nejake penize - podminku nelze splnit, ale vzhledem k tomu, ze prekazka je na strane banky tak by slevu zkrouhnout nemeli. Je tam taky, ze zruseni slevy musi banka hlasit doporucenym dopisem, ktery zatim nedorazil, takze jsme v klidu.

- Pak je tam odstavec o poruse trhu (viz. priloha). Krome odstavce, kde se pise o poruseni smlouvy ze strany klienta je tohle jedinne misto, kde se pise o zesplatneni.

A ve VOP jsem na nic zajimaveho nenarazil https://www.sberbank.cz/cs-cz/obchodni-podminky
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 074
  • Zobrazit profil
Re:Hypotéka u Sberbank
« Odpověď #4 kdy: 08 Dubna 2022, 09:25:27 »

No, ta "porucha trhu" je napsaná dost široce, jako jakákoliv situace, ve které náklady banky na získání potřebných prostředků na mezibankovním trhu nebudou odpovídat původním předpokladům. A těžko říct, zda je "porucha trhu", pokud je z toho trhu banka fakticky vyloučena.

Nicméně máme-li se bavit prakticky, není-li ve smlouvě nic, co by jednoznačně umožňovalo bance smlouvu ukončit, není moc pravděpodobné, že by tam teď zkoušela hledat skuliny. Nejpravděpodobnějším scénářem je, že v rámci likvidace (bez ohledu na to, jakou formou nakonec proběhne) bude celé hypoteční portfolio nějaké jiné bance postoupeno. Což z pohledu dlužníka bude klasická cesse - tedy nelze se tomu nijak bránit ani si vybírat nového věřitele, ale smlouva samotná a práva a povinnosti z ní plynoucí zůstávají nedotčena. A pokud k tomu převzetí dojde před případným prohlášením konkurzu na Sebranku (což je opět téměř jisté, jinak by to nedávalo smysl), tak se smlouvy následný osud Sebranky a jeho zákonné účinky už nijak nedotknou.
IP zaznamenána

gumidos

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 1 426
  • Zobrazit profil
Re:Hypotéka u Sberbank
« Odpověď #5 kdy: 08 Dubna 2022, 09:58:54 »

OT: když před lety přišla o licenci Pragobanka, znamenalo to mimo jiné, že nesmí poskytovat úvěry. Reálně to představovalo, že nesměla účtovat úrok. A proběhla docela dlouhá doba, než v rámci insolvence došlo k odkupu balíku pohledávek. Bonus pro splácející klienty spočíval v tom, že spláceli stále stejnou výši splátek, leč bezúročně - tedy pouze rychleji umořovali jistinu. Shodou okolností jsem dělal ručitele jednomu členu rodiny, který si takto zkrátil dobu splácení o rok (a mě dobu ručení). Sberbank ale dosud o licenci nepřišla.
IP zaznamenána