30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Úmyslně povolené šrouby u kola  (Přečteno 2737 krát)

Trip

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Úmyslně povolené šrouby u kola
« kdy: 01 Dubna 2022, 00:11:18 »

Ahoj,

když vám nějaký spoluobčan úmyslně povolí šouby u kola, jak na to nahlíží SO, PCR?
Důvod sousedské vztahy, video není. K nehodě nedošlo.
Případně pokus o krádež kol, ale krádež se nedokončí a nechá jen volné šrouby.

V případě nehody, jak by to bylo z hlediska odpovědnosti řidiče za kontrolu vozidla před jízdou?
Jak byste se k tomu stavěli?
Je to přestupek, trestný čin? Poškozování cizí věci, pokus o ublížení na zdraví, obecné ohrožení?
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Úmyslně povolené šrouby u kola
« Odpověď #1 kdy: 01 Dubna 2022, 06:09:52 »

viz ZPPK § 5 - Povinnosti řidiče

Povolene srouby mate zaznamenat vizualne bud pred jizdou nebo behem rozjeti, a jste zpet v § 5 - u osobaku to neni problem, neco jineho je dvojmontaz, ale co vim pada to temer vzdy nahlavu ridce.

Tim padem trestny ciny vysi by to slo naroubovat napr. u umyslneho poskozeni brzdoveho systemu, nebo neco obdobneho skrytym zpusobem, ale to jeste musite prokazat ucel.
U pokusu ukradeni kol, je to asi hodne pritazene za vlasy.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Úmyslně povolené šrouby u kola
« Odpověď #2 kdy: 01 Dubna 2022, 07:21:16 »

Možná by šlo použít Schválnost dle Zákona č. 251/2016 Sb.:

§ 7
Přestupky proti občanskému soužití
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
a) jinému ublíží na cti tím, že ho zesměšní nebo ho jiným způsobem hrubě urazí,
b) jinému ublíží na zdraví, nebo
c) úmyslně naruší občanské soužití tak, že
1. jinému vyhrožuje újmou na zdraví,
2. jiného nepravdivě obviní z přestupku,
3. se vůči jinému dopustí schválnosti, nebo
4. se vůči jinému dopustí jiného hrubého jednání.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Úmyslně povolené šrouby u kola
« Odpověď #3 kdy: 01 Dubna 2022, 08:51:50 »

Já tedy nevím, ale pokud mi někdo povolí šrouby u kol, beru to jako pokus o vraždu! Nějaký kecy že si to mám kontrolovat (kdo z vás to doopravdy dělá) a že kvůli tomu to je vlastně jenom takovej blbej vtip nebo schválnost neberu.

Pokud by se mi to stalo, a byl bych si 100% jistý kdo to byl, okamžitě bych toho člověka naprášil i kdyby to nakonec mělo dopadnout jako tvrzení proti tvrzení....ono přeci jenom kolama to začne a čím toby to mohlo pokračovat, že...myslím že nějaké to vyšetřování i kdyby nakonec padlo naprázdno může dotyčného od dalších akcí odradit.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 419
    • Zobrazit profil
Re:Úmyslně povolené šrouby u kola
« Odpověď #4 kdy: 01 Dubna 2022, 09:30:36 »

https://www.idnes.cz/praha/zpravy/sanitka-uvolnene-kolo-chyba-ridice.A161220_094752_praha-zpravy_rsr

Z toho incidentu v clanku jsem cekal ze vnikne nejakej legislativni patch ktery by ridicum v tomto smeru ulevil, ale bohuzel to hodili na ridice sanitky. Jinak pokud jsou srouby nebo zavity opotrebovane, i pri dotazeni na spravny moment muze dojit k uvolneni (nekolikanasobna osobni zkusenost). Coz je mimochodem duvod proc to v servisech radsi pretahnou.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Úmyslně povolené šrouby u kola
« Odpověď #5 kdy: 01 Dubna 2022, 09:58:24 »

Kola utažená na moment se musí po ujetí pár km znovu utáhnout.
Proto to v servisech dotáhnout utahovákem na nějakej nesmysl, aby to bylo nafurt.

A to že to hodili na řidiče sanitky. On se asi nebránil. Já bych se bránil, protože není v možnostech řidiče toto kontrolovat. Těžko budu před každou jízdou obcházet kola a kontrolovat každý šroub.

Jiná situace je u nákladních vozidel, které jsou vybavené teříčíky. Tam lze nesrovnalost v utažení kola odhalit pouhým pohledem.
https://bvbcz.cz/tiskove-zpravy/pn65-jedinecny-bezpecnostni-prvek-pro-kamiony-dodavky-nakladni-auta-a-autobusy
« Poslední změna: 01 Dubna 2022, 10:00:25 od cocomoon »
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Úmyslně povolené šrouby u kola
« Odpověď #6 kdy: 01 Dubna 2022, 10:47:18 »

Z toho incidentu v clanku jsem cekal ze vnikne nejakej legislativni patch ktery by ridicum v tomto smeru ulevil, ale bohuzel to hodili na ridice sanitky.
Asi se přiznal jako chlap. Nechápu jak bych mohl být odpovědný za úmyslně povolené kolo. Pokud jsou šrouby venku, tak asi jo, ale jestli je kolo dotažené rukou nebo na správný moment přece nemůžu poznat.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Úmyslně povolené šrouby u kola
« Odpověď #7 kdy: 02 Dubna 2022, 21:38:12 »

jen aby to nedopadlo jako křivé obvinění....
myslím, že to mají už na formuláři předtištěné - v poučení...
IP zaznamenána