30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Rakousko rychlost 10/2021  (Přečteno 6661 krát)

Hroch2

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Rakousko rychlost 10/2021
« kdy: 14 Února 2022, 17:36:39 »

Zdravím,

rakouský úřad pojal podezření že řidič mého auta v říjnu 2021 spáchal na dálnici ve Štýrsku dopravní přestupek.

1) V listopadu mi přišel obyčejný dopis, popis události - překročení rychlosti o 10 km/h na dálnici, návrh odpustku 30 EUR, nebo požadavek na nahlášení řidiče. Dopis jsem uložil do šuplíku a čekal co bude dál.
2) V lednu přišel druhý obyčejný dopis obsahující pouze výzvu k nahlášení řidiče. Dopis jsem uložil do šuplíku a čekal co bude dál.
3) Tento týden přišel třetí dopis, první zaslaný doporučeně. Opět obsahuje pouze výzvu k nahlášení řidiče (Strafwesen, Lenkererhebung).

Předpokládám, že doporučený dopis už zasluhuje pozornost. Nechci si vymýšlet a hrát hry s Helmutem, atd. Takže mne napadají dvě varianty:

Je lepší se úřadu nahlásit jako řidič a čekat co bude dál (očekávám správní řízení s řidičem, dokazování překročení o 10 km/h, marginální závažnost, minimální pokuta, velká šance že to úřadu nebude stát za mezinárodní řízení...)

Nebo dále nereagovat? Jak se v Rakousku posuzuje SprDel nenahlášení řidiče vlastního auta? Může tam být větší pokuta než za 10 km překročení rychlosti? (a mnohem jednodušší dokazování...)

Díky,
Hroch2
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko rychlost 10/2021
« Odpověď #1 kdy: 14 Února 2022, 19:44:39 »

Druhou moznost (na Lenkererhebung nijak nereagovat) rozhodne nedoporucuju! Dle §134(1) KFG hrozi pokuta az 5000€ nebo trest odneti svobody na 6 tydnu. Takzvanou "osobu blizkou" jeste nemam vyzkousenou, ale verim ze v tomhle fasistanu bych musel udat i svou oblibenou babicku. Takze zustavaji dve moznosti:

1. Udat ridice kterej ridil (nebo dalsi osobu, ktera tuhle informaci muze poskytnout). Jeste se nic nedeje, a porad je velka sance na vyhru. Tipuju ze dalsi prubeh bude pokuta, odpor, zadost o spis, v nem nic prukazneho nebude, pak odkaz na §45(1) VStG a sach-mat!

2. Jednou sem se pobavil s ouradem tim, ze sem odpovedel neco jako "na otazku jak byla polozena neexistuje zadna odpoved, protoze otazka je logickej nesmysl". Ourad pohrozil pokutou, ale rychle se stahnul, kdyz sem mu citoval KFZ dle ktereho se muzou ptat jenom kdo na danem miste v dane dobe vozidlo ridil, ale ne jestli vubec nekdo ridil. Odpoved dle zakona musi obsahovat jmeno a adresu, ale "nikdo" neni ani jedno. Ourad se pak uz neozval, zjevne nestal o ostudu na zemskem spravnim soudu...
IP zaznamenána

Hroch2

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko rychlost 10/2021
« Odpověď #2 kdy: 14 Března 2022, 11:47:52 »

Diky za rychlou odpověď!

Můj případ má další pokračování:

4) V odpovědi na doporučený dopis jsem se rakouskému úřadu nahlásil jako řidič vozidla v okamžiku domnělého přestupku (doporučeným dopisem jsem poslal vyplněnou českou verzi nahlašovacího formuláře "Lenkerhebung")

5) Nyní mi přišla obyčejnou poštou výzva k zaplacení "Strafverfugung". Částku pokuty zvýšili na EUR 70,-. Jaký byste doporučoval další postup?

a) Na obyčejný dopis nereagovat.
b) Podat odpor písemně doporučeným dopisem. Stačí napsat že proti Strafverfugung číslo jednací BHxxxxxxx podávám odpor (Einspruch)? Nebo je lepší ještě něco doplnit (příslušný paragraf zákona, etc.)? A čekat co se bude dít dál...

Za sebe bych raději odpor podal, aby se úřad nemohl točit na tom že už rozhodl, pokuta je dána a proti jejímu vymáhání bych se mohl bránit pouze poukazováním na nedoručení rozhodnutí.

IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 908
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko rychlost 10/2021
« Odpověď #3 kdy: 14 Března 2022, 18:36:21 »

Zatím mi už 2x ze dvou vyšel postup - reagovat na první doporučený dopis . A to ručně, psacím písmem, napsaným dopisem, že nerozumím co po mě chtějí, a že v Rakousku ( Maďarsku) žádného strýce ani tetu nemám... Pokud chcete navázat nějakou finanční spolupráci, jak jsem vydedukoval z jednoho slova, kterému jsem rozuměl, tak se tomu nebráním a prosím o zaslání nabídky Vašeho zboží.. Částku, kterou uvádíte , jenž mi chcete patrně darovat na rozjezd spolupráce opravdu nemohu přijmout, jelikož i když jsem z chudých poměrů, tak peníze zdarma by mne netěšily...............atd...
rozepsat se aspoň na jednu stránku.  A pod to " obkreslit " začátek jejich dopisu včetně čísel,aby věděli o co jde..
IP zaznamenána

Hroch2

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko rychlost 10/2021
« Odpověď #4 kdy: 01 Dubna 2022, 11:40:32 »

Další vývoj mého případu:

6) Podal jsem Odpor (Einspruch) česky, rukou psaným doporučeným dopisem do Rakouska kde jsem požádal mj. o komunikaci v češtině a výhradně doporučenými dopisy (a pro názornost jsem přiložil i přeškrtnutou kopii "Strafverfugung" s jediným slovem "EINSPRUCH")

7)  Úřad téměř obratem odpověděl německy psaným doporučeným dopisem od samotné ředitelky úřadu, poprvé psáno individuálně "z hlavy" bez použití obecné šablony. Potvrzují přijetí mého dopisu, ovšem prý není čitelný a mám svoji námitku poslat znovu s přesným odůvodněním "genauen Begrundung" do xx. dubna, pokud nic nepošlu bude proces dále pokračovat.

Jaký byste doporučili další postup?

a) Nejjednodušší je poslat kopii dopisu s Odporem, pouze napsat text na PC aby se nemohli vymlouvat že ho nepřečtou a pro doplnění jako přesné odůvodnění uvést bod 1) tj. obecný nesouhlas s přestupkem
b) Nereagovat s tím, že odpor jsem již podal (ale založit budoucí obranu na tom že jsem podal Odpor a úřad jej nevzal na vědomí protože mu nerozuměl mi přijde dost slabé)
c) Nějaký další nápad? Podle rychlých reakcí a individuální odpovědi soudím že úřad má poměrně velkou motivaci můj případ řešit (u přestupku za EUR 70,- bych čekal laxnější postup)
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko rychlost 10/2021
« Odpověď #5 kdy: 01 Dubna 2022, 20:36:20 »

Pokud vam prisel dopis jen v nemcine, pak bych odepsal neco jako "Nerozumim, pozaduju komunikaci v mem rodnem ceskem jazyce". A mozna bych pridal jeste odkaz "European Convention on Human Rights, Article 6, (3) (a)".

Zatim nic vic. Tohle je dulezite, protoze pokud jim jednou projde ze s tebou komunikujou nemecky (a ty chapes co po tobe chteji), odvolavaly by se na to taky priste. Skratka je zapotrebi nastavit zakladni pravidla hry: bud mi budete psat cesky, nebo se dal nepohnem...
IP zaznamenána

Hroch2

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko rychlost 10/2021
« Odpověď #6 kdy: 03 Května 2022, 12:09:32 »

Díky za radu otočit se na té němčině.

Můj případ dále pokračuje svižným tempem:

8, Poslal jsem stručnou odpověď:
"Vážená paní xxx,
dne xxx 2022 jste mi poslala dopis, který je ovšem napsaný německy.
Je mi líto, ale německému jazyku nerozumím. Pamatujte prosím, že ve styku se mnou je nutno používat můj rodný jazyk, tedy češtinu, viz.  „European Convention on Human Rights, Article 6, (3) (a)“ (https://www.echr.coe.int/documents/convention_eng.pdf).
S přátelským pozdravem,"

9) Z Rakouska přišla téměř obratem odpověď, opakující německý text předchozího dopisu, ovšem pod ním je přidaný český překlad :)

Žádají mne abych jim "svoji námitku zaslal čitelně a s přesným odůvodněním do xx. dubna 2022."

Předpokládám že nyní bych měl podat Odpor (Einspruch) a specifikovat že podle bodu 1. (tj. "že jsem se činu vůbec nedopustil, nebo že jsem se jej dopustil jiným způsobem") a počkat co se bude dít dál.

Do kdy mám čas odpor podat? - V původní zákonné lhůtě jsem podal odpor ručně psaným dopisem, úřad se ohradil že jej nemůže přečíst a stanovil novou lhůtu pro podání odporu (xx. dubna), tato lhůta již uplynula mým požadavkem na komunikaci v češtině...

Pokračující komunikací se můj případ stává specifický a identifikovatelný, mělo by smysl další komunikaci přesunout na uzavřené fórum?

 
IP zaznamenána

Hroch2

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko rychlost 10/2021
« Odpověď #7 kdy: 09 Května 2022, 12:24:08 »

10) Poslal jsem jednoduchou odpoved:

"Vážená paní xxx,

Děkuji za Vaši odpověď v českém jazyce.

Je mi líto, že se Vám nepodařilo přečíst můj dopis ze dne xx.3.2022, kterým jsem podal Odpor (Einspruch) ve věci BHHF/xxx/2021.

Proti trestnímu opatření BHHF/xxx/2021 podávám Odpor podle bodu 1.

S přátelským pozdravem,"

Uvidime co se bude dit dal.
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko rychlost 10/2021
« Odpověď #8 kdy: 01 Června 2022, 21:34:42 »

Pozor na to! někde zde na fóru jsem teď nedávno četl, že odpor proti trestnímu opatření je rozporování pokuty, nikoliv přestupku samotného! Takže bych ještě hjednou poslal „Odpor proti BHHF//2021"

IP zaznamenána

Hroch2

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko rychlost 10/2021
« Odpověď #9 kdy: 10 Června 2022, 14:50:53 »

11) Tento týden jsem si převzal další doporučený dopis z Rakouska:

"Verstandigung vom Ergebnis der Beweisaufnahme" - předpokládám že jde o spisovou dokumentaci a zahájení standardního správního řízení. Celý dopis je psaný pouze německy a obsahuje fotku mého auta s jasně čitelnou SPZ a nabízí možnost podat do 14 dnů od doručení připomínky/námitky.

Plánuji v první odpovědi požadovat komunikaci v češtině, tak jak bylo již v předchozí korespondenci s úřadem vyjasněno. Předpokládám ale, že úřad se nevzdá a do měsíce pošle český překlad se stejnými požadavky.

Je nějaká obrana proti fotce z radaru (datum, čas, rychlost auta), když jsem se již přiznal jako řidič auta v daném místě a čase? Co dalšího bych měl v odpovědi uvést?
IP zaznamenána

Hroch2

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko rychlost 10/2021
« Odpověď #10 kdy: 19 Července 2022, 13:51:09 »

12) Koncem cervna jsem do Rakouska poslal zadost o komunikaci v cestine. Urad mi odpovedel doporucenym dopisem, ktery ted lezi na poste (zase tak moc doporucenych dopisu z ciziny mi nechodi, takze predpokladam ze jde o pozdrav ze Styrska obsahujici cesky predklad predchozi nemecke "Verstandigung vom Ergebnis der Beweisaufnahme".)

Mate nekdo zkusenosti s prubehem spravniho rizeni v Rakousku?

Prekroceni rychlosti prokazuji fotkou z radaru ze zadu, spz je jasne citelna, ridic neni videt, ale ja uz se priznal ze jsem auto ridil.

Napadaji mne dva smery obrany:
1) Zpochybnit samotne mereni rychlosti - kalibrace radaru, povetrnostni podminky, presnost mereni,... - ale predpokladam ze u dalnice budou mit vse v poradku
2) Nadhodit moznost ze merenym usekem projelo v podobny cas jeste jedno auto se stejnou spz (napr. rucne upravenou)

Oboji mi ale prijde dost slabe a bez sance na uspech.

Pak je tu moznost dopis proste nechat na poste - existuje v Rakousku neco jako fikce doruceni? I pri dorucovani do zahranici? (na pruvodni dodejce kterou jsem podepisoval u predchozich dopisu bylo uvedeno ze v pripade nedoruceni se ma dopis vratit odesilateli) Mate nejake zkusenosti jak bude urad dale postupovat, poslou dopis znovu?

Celkove shrnuto jsem dost v krizi, sice se mi podarilo prosadit cestinu jako komunikacni jazyk, ale priznal jsem se k rizeni auta a ve spojeni s fotkou z radaru pak nevidim sanci rizeni vyhrat.
IP zaznamenána

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko rychlost 10/2021
« Odpověď #11 kdy: 26 Července 2022, 19:27:14 »

Jezdíte do rakouska často s timto vozem? Pokud ne, nebude nejrozumnější to prostě ignorovat?

Odesláno z mého 2106118C pomocí Tapatalk

IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko rychlost 10/2021
« Odpověď #12 kdy: 02 Srpna 2022, 14:08:37 »

Vyžádejte si fotku a ta se dá rozporovat. Mně ji poslali emailem.
IP zaznamenána

Hroch2

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko rychlost 10/2021
« Odpověď #13 kdy: 06 Září 2022, 09:11:08 »

Fotku poslali, jak jsem psal vyse, je z radaru ze zadu, spz je jasne citelna, ridic neni videt, ale ja uz se priznal ze jsem auto ridil.

Predpokladam, ze je to jediny dukaz, ktery proti mne maji, ale nevim co bych na te fotce mohl rozporovat?

Kalibraci radaru, povetrnostni podminky, presnost mereni? Je to stabilni radar u dalnice, denne zmeri tisice lidi, takze predpokladam ze formalne budou mit vse v poradku.
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko rychlost 10/2021
« Odpověď #14 kdy: 07 Září 2022, 20:15:39 »

Šlo by sem tu fotku postnout? Já jsem teď řešil dva odpustky z Reichu, podařilo mi získat i fotky a vzhledem k tomu, že to bylo za nejnižší sazbu a téměř se zaplatily posádkou, tak jsem to neřešil.
Z mého druhého přestupku by to šlo rozporovat, ale po zaplacení už se nikdo neozval.

Ona to vymáhá nějaká agentura a ne úřad. A možná se na to i podívat.
IP zaznamenána