30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: poučení pacienta o nakládání s odpadem ze zdravotní péče  (Přečteno 5866 krát)

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil

Zdar a sílu všem!

Dali mi ve špitálu jen tak z čista jasna podepsat takovej divnej papír. Prý "to přišlo od vedení".

Prakticky se jedná o poučení podle § 89, odstl. 2 zákona č. 541/2020 o odpadech (WTF?):

Citace
(2) V případě zdravotní péče poskytované ve vlastním sociálním prostředí pacienta je poskytovatel zdravotních služeb povinen písemně poučit pacienta o způsobu nakládání s odpadem ze zdravotní péče a o jeho bezpečném uložení tak, aby nedošlo k ohrožení jeho zdraví, veřejného zdraví a poškození životního prostředí, a pacient je povinen s odpadem naložit v souladu s tímto poučením. O poučení učiní poskytovatel zdravotních služeb záznam do zdravotnické dokumentace; záznam podepíše zdravotnický pracovník, který ho provedl, a pacient nebo osoba, která o pacienta pečuje. Původcem odpadu ze zdravotní péče v případě zdravotní péče poskytované ve vlastním sociálním prostředí pacienta je poskytovatel zdravotních služeb.

Pacoš přečetl, nepodepsal a sestrou mu bylo vyhrožováno, že tedy nebude ošetřen a nebudou mu poskytnuty léky. Po konzultaci s primářem (který měl v očích stejné WTF jako pacoš) bylo na papír napsáno "poučení nerozumím, nesouhlasím" a založeno do lékařského spisu s tím, že se to "nějak vyřeší do příště".

No jo, ale jak? V zákoně výše je napsáno akorát "doktor poučí, pacoš podepíše" a sankce je pro pacoše jen když se tím nebude řídit. Nikde ale není napsáno nic o tom, že by to poučení měl pacoš pochopit. Stejně tak není ani v příloze zákona napsáno, jaké by to poučení vlastně mělo mít náležitosti a nebo jestli na něm závisí poskytnutí péče (=léků).

Zdravotní právo jde těžce mimo mě, trochu jsem hledal, ale zatím se mi nepodařilo najít nic, o co bych se mohl opřít, vyjma (zřejmé) absence jakýchkoliv sankcí za nepodepsání, vidím jen sankce pro ústav za nepoučení.

  -miky.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:poučení pacienta o nakládání s odpadem ze zdravotní péče
« Odpověď #1 kdy: 09 Února 2022, 15:07:11 »

... a tady je ta příloha :)
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 245
    • Zobrazit profil
Re:poučení pacienta o nakládání s odpadem ze zdravotní péče
« Odpověď #2 kdy: 09 Února 2022, 16:23:01 »

Školitelé na téma bezpečnost, odpady, elektro zařízení, nakládání s chemickými látkami, různé ISO systémy atd, to je klasika ve všech firmách 😂 Přenesení na zákazníka je bizár, ale podle letáku bych tipl, že jsou za tím roušky. Pacoši je hromadně vyhazují kam je napadne a pak by firma celý takový koš měla likvidovat (a platit!) jako nebezpečný odpad. Posmrkaný kapesník nevadí, ale uctívaný předmět covidové sekty, to je vyšší level... Co to "doktorům" přinese, to je jiná otázka.
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:poučení pacienta o nakládání s odpadem ze zdravotní péče
« Odpověď #3 kdy: 10 Února 2022, 00:14:58 »

... podle letáku bych tipl, že jsou za tím roušky ...

V tomhle případě ne. Tady se jedná primárně o lék ve formě jednorázových injekcí, podobných třeba Epipenu.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:poučení pacienta o nakládání s odpadem ze zdravotní péče
« Odpověď #4 kdy: 10 Února 2022, 00:47:36 »

Oni delaji, jen to co maji prikazano.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-541#p89-2
(2) V případě zdravotní péče poskytované ve vlastním sociálním prostředí pacienta je poskytovatel zdravotních služeb povinen písemně poučit pacienta o způsobu nakládání s odpadem ze zdravotní péče a o jeho bezpečném uložení tak, aby nedošlo k ohrožení jeho zdraví, veřejného zdraví a poškození životního prostředí, a pacient je povinen s odpadem naložit v souladu s tímto poučením. O poučení učiní poskytovatel zdravotních služeb záznam do zdravotnické dokumentace; záznam podepíše zdravotnický pracovník, který ho provedl, a pacient nebo osoba, která o pacienta pečuje. Původcem odpadu ze zdravotní péče v případě zdravotní péče poskytované ve vlastním sociálním prostředí pacienta je poskytovatel zdravotních služeb.

Je to o delani carek, vitejte v korporatu, ala EU pekle.
« Poslední změna: 10 Února 2022, 00:50:03 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:poučení pacienta o nakládání s odpadem ze zdravotní péče
« Odpověď #5 kdy: 15 Února 2022, 23:33:41 »

To vím, že oni to dělají, protože "musí". Ale já to podepisovat nechci. A tím vzniká potenciální pat, kterej bych chtěl nějak vyřešit - ideálně tak, aby pacoš nepodepsal, ale ústav byl z obliga.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:poučení pacienta o nakládání s odpadem ze zdravotní péče
« Odpověď #6 kdy: 16 Února 2022, 08:39:59 »

Není to stejné jako když poškozený odmítne policii podepsat, že byl seznámen s povinností chránit údaje pachatele? Policajt má sice chvíli nějaké řeči, ale pak si tam napíše "poučen, odmítl podepsat" a hotovo.
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:poučení pacienta o nakládání s odpadem ze zdravotní péče
« Odpověď #7 kdy: 16 Února 2022, 14:19:02 »

to si právě nemyslim, v tomhle případě je podpis pacoše fakticky zákonná povinnost:

Citace
O poučení učiní poskytovatel zdravotních služeb záznam do zdravotnické dokumentace; záznam podepíše zdravotnický pracovník, který ho provedl, a pacient nebo osoba, která o pacienta pečuje.

Nikde se neřeší třeba případ, kdy pacoš tomu poučení nerozumí. Je to celý takový divný. Prostě poučit, podepsat a nazdar. Nic jinýho se nepřipouští.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:poučení pacienta o nakládání s odpadem ze zdravotní péče
« Odpověď #8 kdy: 16 Února 2022, 16:17:50 »

A když nepodepíše, tak co? Dopustí se tím přestupku? Hrozí za to pokuta? Pochybuji.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:poučení pacienta o nakládání s odpadem ze zdravotní péče
« Odpověď #9 kdy: 16 Února 2022, 16:24:23 »

Tak dle mého selského rozumu je to o tom, že na sebe bereš zodpovědnost, že např ty injekce vyhodíš do odpadu podle souladu s nějakýma předpisama o likvidaci.
A řešení je dodle mě zcela prosté. Pokud nechceš podepsat, že to budeš likvidovat tak jak máš, tak holt ti nebude léčivo vydáno.
Žádný větší problém v tom nevidím.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:poučení pacienta o nakládání s odpadem ze zdravotní péče
« Odpověď #10 kdy: 16 Února 2022, 16:28:38 »

Tak dostane recept na léky a ty mu vydají v lékárně bez podpisu a asi i bez poučení.

Mám takovou jinou zkušenost s nemocnicí. Předali mi otce v sobotu dopoledne s tím, ze mu píchli injekci a dali mi recept na další injekce. V lékárně otevřeno až v pondělí, když jsem tam s receptem došel, tak lékárnice, že to nemají a že to objedná a kolik jich ještě mám, jestli mi stačí, když budou následující den, říkám, že žádné od soboty, ona oči navrch, že se to musí píchnou jednou denně a že to tedy odpoledne bude, a že i to je pozdě. V nemocnici neupozornili na nic, nepoučili nic.
« Poslední změna: 16 Února 2022, 16:35:17 od alo.is »
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:poučení pacienta o nakládání s odpadem ze zdravotní péče
« Odpověď #11 kdy: 16 Února 2022, 16:32:28 »

Tak správně by neměl asi dostat ani ten recept, pokud odmítá s odpadem zacházet podle toho jak se má.
Zrovna v tomto případě nevidím nějaký extra velký důvod, proč to poučení nepodepsat. Není to žádná buzerace, jen ochrana toho zařízení co vydává injekce, že ho poučilo o tom, že to nemá házet do popelnice s komunálním odpadem.

Pokud ho nechce podepsat z důvodu, že tomu nerozumí, tak od toho je tam ten co ho poučuje, aby mu to vysvětlil, tak že to pochopí. Pokud to nepochopí ani tak, tak by asi bylo vhodné si zajistit opatrovníka (toto je vtip, prosím nebrat jako urážku :-) )

« Poslední změna: 16 Února 2022, 16:35:28 od cocomoon »
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 907
    • Zobrazit profil
Re:poučení pacienta o nakládání s odpadem ze zdravotní péče
« Odpověď #12 kdy: 16 Února 2022, 20:42:21 »

http://www.szu.cz/tema/zivotni-prostredi/problematika-nakladani-s-ostrymi-predmety-a-s-pouzitymi

První problém vidím v tom, že dle Vašeho poučení dostane speciální nádoby jen někdo a ostatní si je mají koupit.

Co tam místo podpisu napsat:
Poučení v rozporu se Směrnicí Rady 2010/32/EU

Třeba to bude lapiduchoj stačit.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:poučení pacienta o nakládání s odpadem ze zdravotní péče
« Odpověď #13 kdy: 16 Února 2022, 21:43:22 »

Hugo: dobrej postřeh. Té části, že si má dotyčný platit vlastní nádoby jsem se nevšiml.
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:poučení pacienta o nakládání s odpadem ze zdravotní péče
« Odpověď #14 kdy: 21 Února 2022, 09:12:45 »

Tak správně by neměl asi dostat ani ten recept, pokud odmítá s odpadem zacházet podle toho jak se má.

Odmítnutí lékařské péče na základě zákona o odpadech? Navíc nikde netvrdím nic o tom, že s odpadem nebudu zacházet podle toho "jak se má".

Navíc, speciálně v tomhle případě je ta injekce mechanicky vyřešená tak, že po použití není možné se k hrotu jehly dostat bez vynaložení značného usilí nebo značné síly.
« Poslední změna: 21 Února 2022, 09:15:49 od mikky »
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.