30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 17

Autor Téma: Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.  (Přečteno 36032 krát)

plešoun

  • Příspěvků: 193
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #105 kdy: 10 Února 2023, 13:38:47 »

Asi stupidní dotaz.
Dalo by se nějak využít existence schránky PFO a současně neexistence schránky FO? :)

Můžu ze schránky PFO komunikovat s úřadem ve věcech nesouvisejících přímo s podnikáním, a může/musí se mnou úřad komunikovat přes datovku PFO i jako s FO, nebo musí nadále pro FO posílat poštou?

IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #106 kdy: 10 Února 2023, 14:35:00 »

Prohledejte fórum, řešeno zde opakovaně. Je to asi částečně otázka úhlu pohledu, ale z toho mého je zřízení pouze jedné z více možných DS pro fyzickou osobu spíše nevýhoda.

Ke konkrétním dotazům - ano, DS_PFO k odesílání lze využít IMHO téměř na cokoliv, co by se jinak posílalo z DS_FO. Podatelem je stále stejná osoba, funguje fikce podpisu. Je to stejné, jako kdybyste něco, co vůbec nesouvisí s podnikáním (třeba zápis dítěte do školky, žádost o voličský průkaz ...) poslal papírově, a připsal tam ke svému jménu IČO. Bude to tam navíc, ale nemělo by to ničemu a nikomu vadit. Píšu "téměř cokoliv", protože nevylučuju, že může existovat nějaký úkon, kde by to IČO navíc představovalo neřešitelný formální či materiální problém, ale od boku mě nic takového nenapadá.

Druhým směrem by měl OVM věci související s podnikáním posílat do DS_PFO a ostatní poštou podle algoritmu pro FO bez DS. Ale pokud to pošle jinak, neznamená to ve většině případů neúčinnost doručení - např. pokud to pošle do DS_PFO a vy se do ní přihlásíte, tedy je materiálně doručeno, bude to považováno za doručené i de iure. Zda by se aplikovala i fikce doručení není jisté (není autoritativně vyřešeno, jsou podobně silné argumenty a analogie pro i proti).
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #107 kdy: 13 Února 2023, 07:33:30 »

Proti EET se tu vedli mediální kampaně a pak tu všem vystřelí bez ptaní datovku a nikdo ani nemňoukl. Jo kdyby byl u vesla Bába, tak by tu možná i MioChvio svolalo demonstraci za ochranu podnikajících důchodců.
Super. Člověk, co mi převíjel motorky ke stěračům a stahování okének u vzácných amerik,  končí. Prý jim na ty data sere.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #108 kdy: 13 Února 2023, 07:50:59 »

Ale to asi není zcela to samé, nebo je to jenom můj názor? EET byl sakra jiný nástroj na to, jak sledovat a analyzovat podnikatelské subjekty a vlastně nejenom je, zvyšovalo to zátěž všech a ve výsledku kde nic, tu nic, spíše nic. Datová schránka je jako taková prostě opravdu užitečná, když odhlédnu od formy, jakou se aktuálně prosazuje, tlačí horem/dolem a od technického zázemí a provedení, nebo od ceny řešení.

Ač sám nesnáším takové prosazování, zároveň v tom vidím i možnosti, jak pak argumentovat do budoucna, když stát pořád bude (jako že bude) dělat s elektronickou komunikací, nepředáváním dat a tak dále, obstrukce a že se toto snad bude časem zlepšovat. To, že tady a nejenom tady někdy jenom z principu hledáme možnosti, jak do toho nasypat nějaký ten písek, to je věc druhá a sám to někdy dělám :-)

A že někdo díky tomu skončí? Má na to právo, ale to samo o sobě neříká nic o službě, ale spíše o něm. Má bývalá lékařka šla předčasne do důchodu, protože prostě neuměla s PC a nechtěla se učit. Bylo to před pár lety. A nebyla to ani dobrá lékařka. Schází mi? Ani omylem :-)
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #109 kdy: 13 Února 2023, 09:10:46 »

Že třeba na Slovensku to mají s EET úplně na salámu, prostě neměli Babiše, na kterého by to opozice hodila.
Zato tam mají fakt problém s nuceným zaváděním datovek.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #110 kdy: 13 Února 2023, 09:14:11 »

Asi stupidní dotaz.
Dalo by se nějak využít existence schránky PFO a současně neexistence schránky FO? :)

To záleží na tom, jak rozseknou soudy to, že bylo nesprávně posláno do DS když mělo být posláno poštou a do DS se nikdo nepřihlásil. Obávám se, že je možný i ten názor, že doručením do DS ke které má adresát přístup (i když nevybírá) se dostala písemnost do sféry adresáta a mohli by to považovat za analogii k vhození písemnosti po 10 dnech do schránky. Pokud vím tak o tomhle žádný judikát zatím není.
Jediné co je jisté, že jakmile vyzvednete tak mají doručeno i kdyby to poslali špatným kanálem.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #111 kdy: 13 Února 2023, 09:22:27 »

EET byl sakra jiný nástroj na to, jak sledovat a analyzovat podnikatelské subjekty a vlastně nejenom je, zvyšovalo to zátěž všech a ve výsledku kde nic, tu nic, spíše nic.
Je vidět, že nejste informován a dáváte zase jen na emoce.
Takže to kde nic tu nic. Bylo propojené s rozkrýváním karuselových podvodů v B.3 oddíle. Teď prý sedí 4-6 úřednic a prohrabují se 30 kalendářních dní štosem účtenek a zkouší analyzovat, zda jsou nebo nejsou false s ohledem na odpočet 50-100k Kč. Takže i kdyby to dělali 4 úřednice z mzdovým nákladem 30k Kč, tak je ten systém kontroly DPH díky tomu v mínusu.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-kdo-si-zvykl-platit-kartou-mozna-priste-nezaplati-kvuli-konci-eet-200259

Super byla věc, o které se nemluví a to:
Že NACE 56xx mělo před EET stejné tržby jako pivovary a sodovkárny za sudové pivo a limonády. Takže jako hospody prodávaly  pivo/limo bez přirážky? A neprodávaly nic jiného? Ani destiláty ani jídlo?
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #112 kdy: 13 Února 2023, 10:44:41 »

EET byl sakra jiný nástroj na to, jak sledovat a analyzovat podnikatelské subjekty a vlastně nejenom je, zvyšovalo to zátěž všech a ve výsledku kde nic, tu nic, spíše nic.
Je vidět, že nejste informován a dáváte zase jen na emoce.


My se známe, že víte, co vím, nevím a jak jednám? To můžete leda tušit i kdyby jste mě znal a i kdyby jste se trefil ;) Jde o to, jak moc na to bylo potřeba EET, jak moc odhalení to přineslo, jaká byla motivace, jestli by to nešlo bez toho s tím, co již bylo zavedeno. Nepopírám, že díky tomu někteří více odváděli/podváděli, jiní zase ukočnili činnost, ale byť mnoho kapek udělá moře, tak se tomu nedá prostě vyhnout a vždy někdo bude podvádět a je to o tom poměru cena/efekt. To je jako se zachraňováním jediného života tím, že dalších 5mil životů bude ovlivněno "navěky".

Přečet jsem si odkazované osobní názory jednotlivce, který názory obahuje tím, že mluvil s těmi a těmi, má názory, myslí si. Mám za to, že už jenom tvrzení, že vypnutí je náročné je dost na vodě. Zapnutí bylo náročné, implementeca API do ERP, pokladen, pak řešení samotného mechanizmu, co poslat, kdy poslat, co neposlat, jak řešit problémy, když to neprošlo, když došlo k chybě, vratky, ... Vypnutí je často otázka pár kliků samotného uživatele, nebo někoho od dodavatele. EET jsem u klientů do ERP zaváděl, řešili jsme ho i v našem pokladním systému a to jak pro ČR, tak tu prasárnu pro SK (fiskální moduly/tiskárny, kam to cpete třeba přes TXT) a jelikož bylo potřeba definovat, co se pošle a co ne, tak teď se protě jenom vypne to, co bylo ano. Ano, je jasné, že tím, že náklady na to jsou již pryč, byť odepsané, je teď cokoliv další vždy "navíc", i když je to 5minut, práce a náklady. Mnohem přínosnější pro stát mi přijde kontrolní hlášení.

A že nebude možné platit kartou? V zemi, kde je takový poměr plateb zboží hotově, na dobírku? Předtím se kartou neplatilo, nebo se platilo všude? Více, než vypnutí pro nepotřebnost EET budou často důvodem % z platby pro karetní společnosti/provozovatele terminálů, nebo platebních bran, což bylo i v minulosti, ač se snad ty poplatky s konkurencí a dalšími možnostmi zmenšují. Ano, platby kartou někde nebudou možné, ač doteď byly, nebo to nebude preferovaný způsob. A kde je problém? To se řešilo i před EET, často tím, že platba kartou šla, ale nebyla doporučována, nebo třeba při platbě hotově byla lepší cena. A někde prostě "nešla". Trh se zařídí, ono si to dodavatel spočítá, jestli mu je lepší mít možnost platby kartou, nebo ne a stejně tak odběratel si vybere, kde nakupovat dle toho, jak chce platit. Pokud se podívám, odkud p. Lukeš z odkazu přišel a zejména kam, tak se nedivím těm názorům. Ono totiž hotovostní platby pro něj a členy asociace, nebo bývalého zaměstnavatele, značí nulový příjem;)

O tom, co EET udělalo se společností nemluvě. Prohloubilo to v nepodnikatelích pocit, jací jsou ti podnikatelé zloději (a neříkám, že někdy nejsou, ale to nepodnikatelé taky), k tomu pak ještě více na ně bonzovat. Že podnikatelé nepodnikatelům často dávájí práci, kterou si sami neumí najít a zařídit, to nevadí, nabonzuju i šéfa, protože mi nedojde, že tím možná přijdu o práci :-) Zloději to jsou a basta, EET "to ukázalo".

Aby bylo jasno, obecně, ač sám "podnikám", se mě to nijak zásadně negativně nedotklo, mimo to, že jsem to jako koncový odběratel jistě zaplatil, dokonce jsem díky tomu měl i nějakou práci, ale i tak jsem rád, že je to pryč.

Jinak, na Slovensku se taky samozřejmě toto řešilo a žádné takové, že je to OK, jsme rádi a nejsou s tím problémy jsem si nevšimnul. Jednak jsem to řešil i pro SK a jednak jsem z SK :-)

Nicméně, zde je to OT, tak když tak můžeme pokračovat jinde :-)
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #113 kdy: 13 Února 2023, 10:55:58 »

Datová schránka je jako taková prostě opravdu užitečná
Pro většinu lidí asi ano, ale třeba pro mne je krajně neužitečná. Znemožnila by mi obsílky přebírat poslední den lhůty a ušetřila úředním parazitům práci a peníze za poštovné.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #114 kdy: 13 Února 2023, 11:07:41 »

Ale i Vy jistě v tom nacházíte nějaké výhody;) Ano, máte toho více na optimalizaci příjmu, něz třeba já, ale zatím jsem si +- uměl poradit, mám 2 DS + mám většinou přehled o tom, co mě tam čeká, jelikož toho řeším míň, než Vy. Někdy něco přeberu později, ale jelikož vím +-, co to je, tak si to umím dovolit a díky tomu to podstatné převezmu "kdy se mi hodí". Nikdy nebudou spokojeni všichni, nikdy to nebude vše jenom růžové, ale u DS, alespoň dle mého, to pozitivní, v rámci možností, převládá.
IP zaznamenána

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #115 kdy: 13 Února 2023, 14:25:11 »

Dobrý den všem,

přišlo mi také  přihlášení do datovky.  Ale ICO mám pozastavené.

Tzn. že ta datovka je na to pozastavené  ICO a né na fyzikou osobu jako RČ? Nikde se toho nemůžu dopátrat.
 
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #116 kdy: 13 Února 2023, 15:57:14 »

Ano, všechna existující IČO.
IP zaznamenána

SunWuKung

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #117 kdy: 13 Února 2023, 20:23:40 »

a kdyz tu zivnost zrusite, tak ta datovka bude mit jeste 3 roky cooldown, nez ji zrusej taky
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #118 kdy: 13 Února 2023, 20:50:08 »

Dobrý den všem,

přišlo mi také  přihlášení do datovky.  Ale ICO mám pozastavené.

Tzn. že ta datovka je na to pozastavené  ICO a né na fyzikou osobu jako RČ? Nikde se toho nemůžu dopátrat.
Mate-li bankovní identitu, můžete si DS ověřit na portále občana. Vše tam najdete.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #119 kdy: 14 Února 2023, 00:35:39 »

Testovací datovku si zřídíte až z té „ostré“
Často narážím na dotazy od lidí, kteří by si chtěli používání datovky takříkajíc ohmatat, tedy nezávazně vyzkoušet předtím, než si ji případně zřídí. Ta možnost tu je, jmenuje se Testovací prostředí datové schránky a naleznete jej na adrese info.czebox.cz. Přístup k němu nezískáte jinak než přes funkční „ostrou“ datovou schránku, a to ještě výlučně přes přihlášení jako oprávněná osoba.

https://www.lupa.cz/clanky/jak-na-datovku-slozite-prepinani-mezi-vice-schrankami-a-zrizeni-datovky-na-zkousku/



IP zaznamenána
Stran: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 17