30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Katastr nepřijme podání datovkou, protože je podpesané :)  (Přečteno 3994 krát)

Tez

 • Příspěvků: 244
  • Zobrazit profil

Zdravím,
ohlásil jsem na katastr změnu údajů a formulář jsem poslal datovkou. Ze zvyku jsem do toho pdf lípnul i naskenovaný podpis. Úřad teď poslal výzvu k doplnění podání, kde požaduje odstranění toho podpisu :D Úřad vyzývá k doložení, cituji:

"buď v listinné podobě s originálním podpisem
nebo prostřednictvím datové schránky, které vzniklo originálně v elektronické podobě, tj. bez zjevného podpisu
nebo prostřednictvím datové schránky se zjevným podpisem a s doložkou o provedené konverzi z listinné podoby do podoby elektronické,"

setkal se s tím už někdo? Má taková výzva nějaký zákonný podklad, nebo je to čistě svévole?

EDIT:
další citace:
"na Ohlášení je Váš zjevný vlastnoruční podpis - v případě listiny určené k zápisu změn do katastru nemovitostí a zaslané prostřednictvím datové schránky je třeba aby vznikla originálně v elektronické podobě a v této podobě byla zaslána katastrálnímu úřadu, ne jako grafický obraz, s výjimkou listin, které vznikly provedením autorizované konverze z listinné podoby do podoby elektronické,"
« Poslední změna: 07 Února 2022, 13:19:19 od Tez »
IP zaznamenána

ladin

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 1 244
  • Zobrazit profil
Re:[WIN] Katastr nepřijme podání datovkou, protože je podpesané :)
« Odpověď #1 kdy: 07 Února 2022, 12:57:47 »

Datovkou je to v principu podepsano respektive je jasne, kdo podani podal. Zde na foru spise panuje udiv nad tim, kdy ourada tvrdi, ze datovkou nedostal duveryhodny pisemny/overeny podpis.

To podani bylo za fyzickou nepodnikajici osobu, ktera k tomu ma odpovidajici datovou schranku? Nefigurovala v tom firma, kdy musi jednat vice lidi a navic podpis neodpovidal nejakemu "vzoru"?
IP zaznamenána

Tez

 • Příspěvků: 244
  • Zobrazit profil
Re:[WIN] Katastr nepřijme podání datovkou, protože je podpesané :)
« Odpověď #2 kdy: 07 Února 2022, 13:18:49 »

Jako fyzická osoba, z datovky FO. Ještě jsem do původního příspěvku doplnil další citaci.
IP zaznamenána

Lafayette

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 1 419
  • Zobrazit profil
Re:[WIN] Katastr nepřijme podání datovkou, protože je podpesané :)
« Odpověď #3 kdy: 07 Února 2022, 13:26:16 »

Před časem jsem udělal skoro to samé (PDF s podpisem, zaslané emailem s elektronickým podpisem), tak jsem zvědav na reakci.
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 309
  • Zobrazit profil
Re:[WIN] Katastr nepřijme podání datovkou, protože je podpesané :)
« Odpověď #4 kdy: 07 Února 2022, 14:39:53 »

setkal se s tím už někdo? Má taková výzva nějaký zákonný podklad, nebo je to čistě svévole?
Katastr je něco jako desátý okruh pekla (© Michal Tuláček, viz https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.18169-9/27459197_1611348528902062_6749411745556951617_n.png?_nc_cat=102&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=IBvq1XfYDNYAX_xavmG&_nc_ht=scontent-vie1-1.xx&oh=00_AT8GZsL9giYx0mAF6OPvdMDfSjgtaqm95ZgMTfnuIbLEag&oe=6225C8C2 ).

S identickou situací jsem se nesetkal, ale s tím, že bába na KN vidí neprůchozí problém v něčem, co splňuje kumulativně následující 3 základní kritéria, se setkávám u této instituce zcela běžně:
1) z hlediska platné legislativy a jejího standardního objektivního výkladu nejde o vadu
2) věcně jde o naprostou prkotinu
3) i otrlého uživatele služeb KN, který obstrukce čeká, řádně se připravil, by ani ve snu nenapadlo, že zrovna s touhle věcí by mohl být problém (typicky u smlouvy si dám bacha na přesné označení stran, předmětné nemovitosti, formulace klíčových pasáží, ověření podpisů, a nakonec shořím na tom, že stránky sice byly číslované, arabskými číslicemi, počínaje jedničkou, bez uvedení celkového počtu stran za lomítkem, ale bylo to dole uprostřed místo nahoře v rohu)

Tohle je bohužel institucionální nastavení KN - panuje všeobecná přecitlivělost na formální stránku, a vzhledem k nulovému odporu ze strany účastníků řízení jsou schopni si dovolit prakticky cokoliv. Vzpomínám si třeba na odmítnutí přijetí dokumentu, který byl jinak zcela v pořádku, byl tištěný jednostranně, a na jedné té prázdné zadní straně byla téměř neviditelná skvrna nejspíš od hrnku od kafe. Skoro jako by za tam fungoval nějaký čárkový systém.

Ke konkrétní věci. Z hlediska obecného režimu upraveného v ElÚkon je to samozřejmě kravina. Naskenovaný podpis nevadí. Nemá povahu vlastnoručního podpisu, jen prosté kopie (a obecně záleží na kontextu, zda lze takovou věc v rámci řízení akceptovat, mělo by to být analogické tomu, zda by papírově stačilo či nestačilo předložit prostou kopii takové listiny). V případě podání přes DS by teoreticky mohl nastat problém v případě konkurence fikce podpisu (tj. že se na podání má nahlížet, jako by bylo podepsané držitelem DS) a jiného podpisu, ale jen v případě, že by tam byl nějaký rozpor. Ustálená judikatura např. vyřešila, že platný uznávaný el. podpis má absolutní přednost před tím fiktivním - tj. např. dokument řádně elektronicky podepíše osoba A, ale je podán z DS osoby B - pak se na to má nahlížet jako podepsané jen osobou A, a pokud by k akceptaci podání v daném kontextu bylo třeba, aby byl podepsaný osobou B, ani to podání z její DS by nestačilo (přitom kdyby tam el. podpis osoby A nebyl, bylo by to OK). Zda a jak jsou vyřešené jiné kombinace, např. kdy ten konkurující podpis je neplatný či v jiném ohledu nedostatečný, z hlavy netuším, ale problém by to mohlo generovat jen pokud by tam byl nějaký nesoulad - např. by to byl podpis nějaké jiné osoby, nebo by podání sice bylo podané z DS nějaké osoby, ale podle svého obsahu by podatelem byla jiná osoba. Je-li vše v souladu, tak ten podpis "navíc" nemůže představovat problém.

Tak je to obecně. Nelze vyloučit, že KN má v KatZ či prováděcí vyhlášce nějaké dodatečné podmínky, ale rychlým pohledem jsem tam našel jsem podmínky pro el. dokument, na základě kterého má dojít k zápisu práv, která jsou vázána na vklad (což předpokládám není váš případ, pochopil jsem to tak, že aktualizujete jen nějaké evidenční údaje). Podle poučení se taky zdá, že KN nevadí sám o sobě ten podpis, ale to, že ten dokument není "originálně elektronický", což by naznačovalo, že jsou velmi vybíraví ohledně formátů (jako např. FÚ vyžaduje přímo zpracovatelná XML dle jejich specifikace, a ne třeba PDF se shodným obsahem, a to ani naskenované, ani originálně elektronické). Pro požadavek "originálně elektronického" dokumentu jsem nenašel ani náznak právního základu (ale berte s velkou rezervou, na věci kolem KN nejsem specialista).

Pragmatické řešení je samozřejmě místo vyvolání konfliktu s peklem se té šikaně přizpůsobit, i když je požadavek na 99 % nezákonný. Je to z hlediska energie a nákladů na vaší straně cesta nejmenšího odporu.
« Poslední změna: 07 Února 2022, 14:42:15 od hh »
IP zaznamenána

Mike

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 1 752
  • Zobrazit profil
Re:[WIN] Katastr nepřijme podání datovkou, protože je podpesané :)
« Odpověď #5 kdy: 07 Února 2022, 21:16:19 »

přidám vlastní zkušenost
kupoval jsem od nich letecký snímek - šlo to i z webu, nevím jak dnes
vybral jsem si ho, odklikl...
druhý den volá paní, že jsem tam zadal, že chci, abych jej mohl publikovat, ale to že oni nepovolují...
no, vysvětlili jsme si to
pak přišla mailem smlouva, obratem jsem do ní doplnil podpis a odeslal zpět
druhý den přišel mail, že nejprve to musí podepsat oni a pak teprve já....

tož tak na světě  ;)
IP zaznamenána

Tez

 • Příspěvků: 244
  • Zobrazit profil
Re:[WIN] Katastr nepřijme podání datovkou, protože je podpesané :)
« Odpověď #6 kdy: 08 Února 2022, 12:50:15 »

hh> děkuji za vyčerpávající odpověď. Myslel jsem, že je to exces jednoho úředníka, ale pokud je to s katastrem až tak zlé, tak mě asi přešla chuť to nějak dále řešit.

Mike> Jj, já zas nechápu logiku, že ke všemu musí být geometrický plán. Ten vyrobí geodet a pošle ho na KÚ, ten ho elektronicky podepíše a uloží si ho. Geodet pak ten podepsaný plán dodá mě a já ho musím přiložit ke každému prdnutí. KÚ ho sice už dávno má, ale stejně ho chce vždycky znovu.
IP zaznamenána

Tez

 • Příspěvků: 244
  • Zobrazit profil
Re:[WIN] Katastr nepřijme podání datovkou, protože je podpesané :)
« Odpověď #7 kdy: 13 Června 2023, 14:36:11 »

Omlouvám se za oživení prastarého tématu, ale nedávno jsem o něj zakopl a všiml jsem si, že jsem nedodal rozuzlení.

Nakonec jsem se rozhodl přeci jen trochu pasivně odporovat a katastru jsem zaslal následující dílko:

(...)
K druhé části vaší výzvy sděluji, že Ohlášení vzniklo „originálně v elektronické podobě“ prostým vyplněním PDF formuláře staženého z vašich stránek, což si můžete snadno ověřit např. tak, že zkusíte část textu vybrat myší a zkopírovat (v případě skenovaného dokumentu by toto nebylo bez dalšího zpracování možné). Podpis je vložený obrázek, na tom ale nezáleží, neboť při podání datovou schránkou platí fikce podpisu.
Pokud existuje nějaký zákonný předpis, který stanovuje odlišnost od obecné úpravy (zák. č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů), tak se rád nechám poučit, já si toho nejsem vědom. Ve vaší výzvě není uveden žádný předpis, který by podporoval vaše požadavky. Nezbývá mi tedy, než trvat na správnosti původního podání.
(...)

Katastr už nijak nereagoval, nicméně požadované údaje po cca 2 týdnech zapsal, takže účel splněn.
IP zaznamenána

pk202

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 4 886
  • Zobrazit profil
Re:[WIN] Katastr nepřijme podání datovkou, protože je podpesané :)
« Odpověď #8 kdy: 14 Června 2023, 05:03:11 »

Skvělé - přesunuji do WIN protože je to dobrý návod jak se nenechat ojebat.
IP zaznamenána