30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Je to omezování předjíždění nebo ne?  (Přečteno 2770 krát)

Féna

  • Příspěvků: 137
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #15 kdy: 25 Července 2023, 09:54:43 »

Aniž by se závodníka chtěl zastávat, tak pokud by platil Váš výklad, mohl by to kamion švihnout do levého pruhu prakticky kdykoliv a případná kolize by byla vinou předjíždějícího.
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #16 kdy: 25 Července 2023, 10:54:36 »

No dobře, tak si k délce předjížděného vozidla připočítejte i minimální bezpečnou vzdálenost. Ale víc ani ťuk.

Zákon sice definuje pojem kolona vozidel, ovšem předjíždění kolony vozidel nijak neupravuje. Proto se pravidla pro předjíždění vztahují vždy na dvě konkrétní vozidla.
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #17 kdy: 25 Července 2023, 14:15:51 »

 Nechci se zastávat závodníka, ale měl předvídat, že jsme v Čechách, kde jezdí všichni za se sebou nalepení jak buzeranti a krom toho nečumí do zrcátek a snaží se ostatní školit a vychovávat. A je vcelku jedno jaký měl k riskantnímu předjíždění důvod. Zřejmě ten předjížděný trouba čuměl jen před sebe a přišlápl zcela neúmyslně, ale je to přinejmenším divné, protože u nás se zrychluje na konci obce velmi pomalu a vláčně. Někteří jezdí jakousi economy run a čumí na okamžitou spotřebu.
Ty rozestupy je prostě u nás nefungují. Pokud jedu v koloně vozidel za něčím pomalejším a nejde to předjet, tak držím rozestup takový, abych mohl plynule dorovnávat guma efekt a nemusel zbytečně brzdit nebo zrychlovat a umožnil  řazení právě takového nedočkavce.
Chápu řidiče začátečníky, důchodce nebo slabší vozy, že se bojí předjet kamion, co stojí na omezovači,ale ku.va proč jsou za ním nalepení jak buzíci. Tady v Čechách je vše jinak.

Minulý týden na jedné silnici v Maďarsku jsem viděl učebnicový příklad debility. Jel jsem OA s károu v koloně vozidel. Tempo 100-110 tachometrových- pohodová cestovní rychlost, v obcích kolem 60 tacho, na omezených rychlostech +10% tacho. Všichni stejně bez ohledu na značku vozu, výkon,stáří a národnost. Udržovali dostatečné mezery. Díky tomu nevznikal gumoefekt. Předjíždět se téměř nedalo, protože v protisměru byl provoz ještě silnější. Přesto se dal udržovat slušný rychlostní průměr. Takto pohodově se jelo skoro 100km a najednou to začalo skřípat a idilka skončila. Říkám si, tohle nevypadá na  kamion ani autobus někde vpředu. Trvalo to možná 20 minut než jsem zjistil, že příčinou je Kia s českou RZ.  Co ten mamlas předváděl, to se nedalo. Před obcí rozzářil brzdovky a jel 45 tacho, za značkou přišlápl a zrychlil na 110 tacho, což jsem  já tak rychle nedokázal, pak si uvědomil, že to je pirátství a následně zpomalil na 75 a to mu vydrželo do první mírnější zatáčky, kde ubral pro sichr na 60, následovalo prudké zrychlení na 110 tacho a tak se to opakovalo. Po dvaceti minutách takové jízdy pak mají někteří jedinci  a mě nevyjímaje nervy na pochodu. Nakonec jsem se musel dopustit těžkého pirátství a využít velké mezery v protisměru a  vzít ho stovkou na 70. Stejně tak to stihla ještě dvě auta za mnou. Osobně jsem se  styděl, co u nás může dostat řidičák.
 Toho závodníka dokážu pochopit.
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 906
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #18 kdy: 26 Července 2023, 09:37:33 »

Martin623: zvláštní pohled na situaci...Předjíždět táhlou kolonu aut co jede tachometrových 60km/h v obci mi nepřijde úplně O.K.
Proč se řidičí, kteří jedou naprosto normálně musí dostávat do nekomfortní situace jen kvůli někomu, kdo začne bezdůvodně porušovat pravidla? Opravdu obcí jezdit 100+ během dne v provozu mi nepřijde O.K.

A Váš přiklad z HU.. Ano, najdou se i takoví řidiči co jezdí zásadně míň a přesně u cedule brzdí jak protržení.. Můžou to být začátečníci, důchodci, co dbají na striktnosti pravidel nebo někdo, kdo v HU dostal pokutu. Oni ty radary tam mají celkem dobře schované a kdo nejzdí s Waze, tak je klidně přehlédne..

K těm nervům na pochodu.. Párkrát se mi už taky stalo, že byl takový zvláštní jezdec, co se nedal předjet..Většinou jsem to vyřešil zastavením na nějaké benzínce nebo volném prostoru- vyřídil v klidu telefony, zkoukl internet , dál kávu a pak po pár minutách jel v klidu dál. Takoví vynervovaní řidiči jsou na silnicích pak počátkem případných problémů.
Za mne si ten závodník žádné pochopení nezaslouží ( nebyla to žádná krajní nouze)
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 839
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #19 kdy: 26 Července 2023, 09:56:25 »

Opravdu obcí jezdit 100+ během dne v provozu mi nepřijde O.K.
Naopak, pokud to situace a silnice dovoluje, je to naprosto OK. Proč musím dodržovat pravidlo, který si úředník u stolu vycucal z prstu? U školy pojedu pomalu, na výpadovce třeba 150. Jezdím podle SITUACE, nikoli podle tupce za stolem..
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 906
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #20 kdy: 26 Července 2023, 13:27:48 »

Souhlasím s tím, že se má jezdit dle situace.. Ale zrovna obcí jezdit během dne za provozu 100+ není v žádném případě adekvátní situaci. Obec je zastavěným územím, kde jsou uličky ze kterých může třeba kdykoliv vyjet dítě na odrážedle ( ano, má být hlídáno, jenže..) A myslíte že to ubrzdíte ze 100km/h? Ani náhodou.
A nemusí to být ani dítě - zde třeba video školáka jak vběhne do silnice.
https://brnensky.denik.cz/nehody/srazene-dite-brno-video-policie-prazdniny-upozorneni-pravidla-neopatrnost.html

Pak i v noci jsou v obci jiné aspekty - motající se opilci nebo i zvýšený hluk .. Běžné auto má hluk pneu + motoru cca 70dB při 50km/h
při 90km/h je to cca 80dB ( v přepočtu logaritmu je to desetinásobně větší hluková zátěž)

Těch pár ušetřených minut (někdy ani to ne) si myslím není adekvátní případnému riziku. Je to vše o respektu a slušnosti.

Já osobně se v obci snažím jezdit okolo těch 55-60km/h, tam kde je zástavba a možnost nenadálých situací - případně i méně, kde to situace vyžaduje.. Jsou i místa, kde mimo zástavbu v poli, jedu třeba 90 v obci..
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 839
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #21 kdy: 26 Července 2023, 14:16:50 »

obcí jezdit během dne za provozu 100+ není v žádném případě adekvátní situaci.
KDYBY TO MĚLO ZACHRÁNIT JEDINÝ ŽIVOT!! Jak snadno lze zabřednout do hloupých prázdných úřednických frází... ;-) Je spoustu míst kde tak lze pohodlně jet za plného provozu... Záleží NA SITUACI ;-) Kde máte ty děti na odrážedle např. Olomouc Přerovská..?
https://www.google.com/maps/@49.5761125,17.2964796,3a,75y,150.67h,77.79t/data=!3m7!1e1!3m5!1spLFDVe8eydcDD2VStigP-w!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3DpLFDVe8eydcDD2VStigP-w%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D16.877676%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i16384!8i8192?entry=ttu
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #22 kdy: 26 Července 2023, 21:36:17 »

2 Martin :
bohužel, naprosto přesně popsaná realita českých silnic
podobný vláček jsem tuhle potkal u Brandýsa
naštěstí, měření tam začíná až v hloubi obce, takže jsem vláček opirátil až do obce 100kmh+
IP zaznamenána