30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Kopie spisu pouze za úplatu  (Přečteno 6882 krát)

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Kopie spisu pouze za úplatu
« kdy: 05 Ledna 2022, 12:59:47 »

Dnes jsem absolvoval nahlížení do spisu na jednom malém obecním úřadu. Po vyřešení absence roušky jsme přistoupili k nahlížení. Z důvodu rozsahu spisu jsem požádal o jeho kompletní kopii, vč. seznamu listin. Paní se kroutila, proč to potřebuji, že to nemůže udělat hned, atd. Nakonec jsme se dohodnuli, že bude připraveno v pondělí. Paní ale prohlásila, že kopii provede pouze za standardní úplatu dle sazebníku kopírovací služby. Domnívám se, že nic takového z § 38 zákona č. 500/2004 Sb. správní řád nevyplývá, a že tedy na to nemá nárok. Do protokolu jsem se vyjádřil tak, že žádám o řádné a přezkoumatelné zdůvodnění jejich požadavku provedení kopie spisu pouze za úplatu. Že tento požadavek považuji za nezákonný, protože mám ze zákona právo na kopii spisu bezplatně provedenou.

Rád bych ale znal názor odborníků, jak tomu opravdu je. Ve správním řádu jsem nic o úplatě za kopii spisu neobjevil, tak chci mít na pondělí argumentačně nabito. Formulaci "S právem nahlížet do spisu je spojeno právo činit si výpisy a právo na to, aby správní orgán pořídil kopie spisu nebo jeho části." si vykládám tak, že toto právo není zatíženo žádným poplatkem.

Podotýkám, že se jednalo o stavební úřad a projektovou dokumentaci, která se týkala stavebních úprav pozemku sousedícího s pozemkem, který patří mému rodinnému příslušníkovi. Z hlediska procesního je to ale stejná problematika, jako každé jiné správní řízení, takže otázka je obecně platná i pro naši dopravní tematiku.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Kopie spisu pouze za úplatu
« Odpověď #1 kdy: 05 Ledna 2022, 13:28:18 »

Frank Bold doporučuje vyfotit si spis foťákem, aby to bylo bez poplatku.
https://frankbold.org/poradna/spravni-rizeni/ucastnici-spravniho-rizeni/prava-ucastnika-rizeni/rada/co-byste-meli-vedet-o-nahlizeni-do-spisu

Odkaz na sazebník je také na stránkách Frank Bold:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-634#prilohy
« Poslední změna: 05 Ledna 2022, 13:34:08 od alo.is »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Kopie spisu pouze za úplatu
« Odpověď #2 kdy: 05 Ledna 2022, 13:28:42 »

Mám pocit, že to "paní na úřadě" neudělala dobře. Nikoliv proto, že chtěla "standardní úplatu dle sazebníku kopírovací služby", ale protože nechtěla správní poplatek - viz zákon 634/2004, § 2(1) - sazba pak v Příloze, Položka 3- písm a).
Přestupkové řízení dle §2(2) ani řízení z moci úřední to není, takže osvobození od poplatku nepřichází v úvahu....
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Kopie spisu pouze za úplatu
« Odpověď #3 kdy: 05 Ledna 2022, 13:44:27 »

První kopie by měla být zadarmo, ne?

Předmětem poplatku není
1. Vydání prvního stejnopisu, opisu, kopie, fotokopie nebo výpisu, uvedené v písmenu a) této položky, ...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Kopie spisu pouze za úplatu
« Odpověď #4 kdy: 05 Ledna 2022, 14:13:52 »

gumidos +1

Podle popisu jde o nějaké řízení podle StavZ (pravděpodně iniciované žádostí stavebníka, tedy nikoliv ex offo), takže osvobozeno podle § 2(2) zákona o správních poplatcích není. Výjimka, kterou cituje v^6, se týká jen daňového řízení. Jinak i u toho kopírování podléhajícího poplatku je dána široká možnost SO ten poplatek zcela či částečně odpustit.

Na druhou stranu, chcete-li tu dokumentaci skutečně k uplatnění práv do věci jako soused přicmrndávat (a nikoliv třeba k tomu si někde realizovat totéž a ušetřit za projektanta), tak by klasické nafocení spisu na mobil mělo být zcela dostatečné.

Konkrétně u stavebního řízení existuje z hlediska přístupu k dokumentaci prapodivný a dosti kontroverzní § 168(2) StavZ, který je stavebními úřady vykládán a aplikován všelijak (co přesně byl původní záměr zákonoblijce též není moc jasné). Ale podle popisu na tohle nenarážíte, pokud úřad se samotným vydání kopie jako takovým nedělá ofuky a podmiňuje to jen platbou.
IP zaznamenána

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Kopie spisu pouze za úplatu
« Odpověď #5 kdy: 05 Ledna 2022, 19:31:34 »

Děkuji všem za odpovědi.

Konkrétně se jednalo o "Oznámení o zahájení územního řízení", kdy společnost CETIN (tohle asi není třeba držet v anonymitě, mají prakticky monopol) podala žádost o vydání územního rozhodnutí na stavební záměr. Tím záměrem je položení nového optického kabelu do stávající kabelové trasy veřejné komunikační sítě. Příbuzný je účastníkem řízení z titulu vlastnictví sousedního pozemku a stavby na něm. Nyní lze uplatnit námitky k ochraně zájmů obce a zájmů občanů obce, čehož chceme využít. Současně je účastníkům před vydáním rozhodnutí ve věci dána možnost vyjádřit se k podkladům rozhodnutí.

V praxi jde o to, že bude proveden výkop podél základů domu, asi půl metru od nich. Když to dělali minule (cca 10 let), začala do sklepa téct voda a je to vlhké dosud. Tak jsem chtěl co nejpodrobněji prostudovat dokumentaci, abych viděl rozsah, trasu a konkrétní provedení. Podotýkám, že se projektováním v oblasti jedné specifické stavební profese zabývám 30 let, ve výkresech číst umím. Tím spíše vím, že do mobilu ofocené velké stavební výkresy jsou peklo. Nejenom kvůli formátu a rozlišení, ale i kvůli mizerným světelným podmínkám při focení, různým zprohýbaninám papíru a stínům, atd. Běžné dokumenty A4 nemám problém do mobilu fotit, ale tohle není ten případ.

Pokud není jiné cesty, než za to kopírování zaplatit, udělám to. Potřebuji stavební dokumentaci v dobře čitelné formě, protože určitě se přicmrndávat bude. Jinak je mi ta dokumentace k ničemu, CETIN MkII zakládat nehodlám.

Pro jistotou kontroluji formulaci, která je v protokolu uvedena: "Za pořízení kopií bude účtován poplatek za kopírování ve výši...". Tedy žádný správní poplatek.
« Poslední změna: 05 Ledna 2022, 19:41:02 od Kokrhel123 »
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 235
    • Zobrazit profil
Re:Kopie spisu pouze za úplatu
« Odpověď #6 kdy: 05 Ledna 2022, 21:57:02 »

V 21. století posílá CETIN úředníkovi výkres vytištěný na papíře? Nezkoušel jste požadovat originál v elektronické formě?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Kopie spisu pouze za úplatu
« Odpověď #7 kdy: 06 Ledna 2022, 04:42:46 »

S účinností nového StavZ by snad konečně stavební dokumentace měla být elektronická, včetně řešení dálkového přístupu účastníků řízení (je to jedna z mála věcí, kterou se v Parlamentu z původního návrhu "nepovedlo" vykostit ani zmršit). Ale i v současném stavu je velmi pravděpodobné, že stavební úřad disponuje elektronickou verzí, a i tu by měl bez ofuků vydat (podle sazebníku může za CD/DVD chtít jednorázově 40 Kč - je to sice trochu retro, ale pokud vám CETIN nehrabe kabely pod okny denně, asi nic neakceptovatelného).
IP zaznamenána

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Kopie spisu pouze za úplatu
« Odpověď #8 kdy: 06 Ledna 2022, 10:41:56 »

Na několikerá pare projektové dokumentace v papírové formě jsem zvyklý, je to moje denní realita. Neshledával jsem na tom nic divného, bachratý spis neobsahoval žádný elektronický materiál. Ale mohl jsem se zeptat, to ano. Úřednice nic takového nenabídla, když jsme se handrkovali o kopii spisu. Předpokládám, kdyby měla elektronickou verzi k dispozici, dala by mi tuto možnost.

Zda je k dispozici i elektronická verze ověřím, až budu přebírat tu papírovou. Aspoň budu vědět pro příště.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Kopie spisu pouze za úplatu
« Odpověď #9 kdy: 06 Ledna 2022, 11:31:50 »

Na tohle je dobrý mobilní skener, byť na velké formáty to není, ale pokud je to složeno na A4, jde to. Na úřadu jsem ho ještě neměl, ale třeba když chci něco z nástěnky v baráku, tak jdu se skenerem a mám to na jednu cestu.
IP zaznamenána