30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Promlčení u provozovatele 1 rok už nebude fungovat?  (Přečteno 12296 krát)

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Promlčení u provozovatele 1 rok už nebude fungovat?
« kdy: 28 Prosince 2021, 11:09:43 »

Dnes jsem si přečetl tohle:
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/co-ridice-ceka-a-nemine-prehled-chystanych-zmen-pro-rok-2022/r~ee1598c2632711eca7d80cc47ab5f122/v~sl:ecf4e28d653473dec5a1c70c6f433a7a/

Mimo jiné píšou:
"Další změna se dotkne šoférů, kteří se snaží nejrůznějšími právnickými kličkami vyhnout postihu za dopravní přestupek. Do promlčecí doby přestupku provozovatele vozidla se nebude započítávat doba, po niž se vedlo řízení o přestupku řidiče a naopak. "Cílem tohoto opatření je zamezit obstrukčním praktikám, které využívají "přehazování" mezi řízením o přestupku řidiče a řízením o přestupku provozovatele vozidla ve snaze vyhnout se postihu v důsledku uplynutí promlčecí doby," píše se ve zprávě ministerstva dopravy."

To je poměrně zásadní změna procesu správního řízení. Tedy taktika "kočkování" už nebude fungovat? Čtu tohle fórum denně, ale nezaznamenal jsem, že by se zde tato věc probírala.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Promlčení u provozovatele 1 rok už nebude fungovat?
« Odpověď #1 kdy: 28 Prosince 2021, 12:21:17 »

Novela se zde diskutovala - i když nejvíc se diskuse točila kolem odstupu 1,5 m od cyklistů, což byla součást stejného "balíčku".
IP zaznamenána

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Promlčení u provozovatele 1 rok už nebude fungovat?
« Odpověď #2 kdy: 28 Prosince 2021, 13:29:59 »

Ano, právě že ani z té diskuze pro mne nevyplynulo, že by v novele byla skrytá nějaká jiná zásadní zrada, než odstup od cyklistů. Ale nezapočtení doby řízení s řidičem do promlčecí lhůty provozovatele mění dost výrazně podmínky k boji v náš neprospěch. V podstatě se od teď přestupku provozovatele nedá kvůli tomu účinně bránit. To by musel úřad udělat nějakou fatální chybu. Prostor pro taktiku ze strany obviněného je silně omezen. Je rozdíl kočkovat se jako řidič jeden rok, nebo jako provozovatel tři roky.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Promlčení u provozovatele 1 rok už nebude fungovat?
« Odpověď #3 kdy: 28 Prosince 2021, 14:53:25 »

Ano, je to utažení šroubu. K výtce, že se tu o tom dostatečně nediskutovalo, si dovolím konstatovat, že samotná diskuse o tom, co se vaří v Parlamentu, je jednou z nejzbytečnějších činností, kterou si lze představit. Má smysl varovat a pokusit se přímo či přes nějakou vlivovou skupinu výsledek ovlivnit. Má smysl analyzovat finální podobu vyšlou ve Sbírce. Ale pokud bych se měl mentálně připravovat na případnou platnost všeho, co někdo hodil do sněmovního tisku, pravděpodobně by po pár měsících jediným předpisem, kterému by bylo třeba věnovat pozornost, zůstal provozní řád blázince.

Tahle novela měla dlouho velkou šanci, že díky ladění formulace toho odstupu od ocyklenců (což mi osobně připadá jako blbost, ale naštěstí ve výsledné podobě převážně neškodná) to jako celek s končící sněmovnou spadne pod stůl. Bohužel se nestalo.

Ale neviděl bych to zas tak černě. Konkrétně ohledně toho promlčení bych pořád taktiku stíhání řidiče nezavrhoval. Ono kdyby úřad nebyl zahlcený a měl schopné úředníky, nedalo by se příliš obstruovat ani za stávající úpravy - k vyřešení, zda nabonzovaný řidič přestupek spáchal, nespáchal, nebo nejde jedno ani druhé prokázat, je roční lhůta naprosto luxustní i při nasazení sebekreativnějších zdržovacích taktik. Teď to sice bude o trochu složitější, ale základní princip, tedy znemožnit úřadu věc uzavřít rychle a efektivně podle obvyklé šablony, a pak doufat, že se unaví, bude až na malé výjimky fungovat jako dosud.
« Poslední změna: 28 Prosince 2021, 15:12:16 od hh »
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Promlčení u provozovatele 1 rok už nebude fungovat?
« Odpověď #4 kdy: 28 Prosince 2021, 14:59:21 »

Řekl bych, že s vládou ve které mají velké slovo starostové a nějaké i piráti lze také očekávat, že se šrouby řádně pootočí. Pirátstvo je posedlé digitalizací a propojováním registrů atd. a starostové reprezentují městapo a obecní úředníky.
(Výsledkem by mohlo být nějaké automatické strhávání z kreditky bez obhajoby rovnou z mýtné brány nebo jiný bizár :-))
IP zaznamenána

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Promlčení u provozovatele 1 rok už nebude fungovat?
« Odpověď #5 kdy: 28 Prosince 2021, 15:07:14 »

Děkuji za odpovědi, pane hh.
Neměla to být výtka, uvědomuji si, i kdybychom se zde diskuzi kdovíjak věnovali, na existenci novely zákona bychom nezměnili zhola nic. Spíše jsem na platnost této nové bariéry chtěl samostatně upozornit a hledat způsoby, jak dál. Právo přeje bdělým. Přece se nepřestaneme bránit.
IP zaznamenána

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Promlčení u provozovatele 1 rok už nebude fungovat?
« Odpověď #6 kdy: 28 Prosince 2021, 16:18:15 »

Předpokládám, že novela se nevztahuje na případy z data před její platností, i když vlastní správní řízení je zahájeno až během její účinnosti. Leží mi na různých úřadech několik měsíců iks údajných přestupků, kde jsem byl nahlášen provozovatelem jako řidič, ale zatím se nikdo z parazitů neozval.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Promlčení u provozovatele 1 rok už nebude fungovat?
« Odpověď #7 kdy: 28 Prosince 2021, 20:03:24 »

Působí to na mě jako černý den pro tuto komunitu :( Jak píše hh, 1 rok je dost, navíc dnes jsme v situaci, kdy víceméně stačí úřadu na sílu zastavit řízení s řidičem (a to navíc začínají rádi dělat i když se v řízení přizná) a rozjet sprdel těsně před promlčením. Jak zde hh kdesi analyzoval, úřadu nic silně nebrání ve vedení sprdele a řízení s řidičem zároveň.

Citace
Řekl bych, že s vládou ve které mají velké slovo starostové a nějaké i piráti lze také očekávat, že se šrouby řádně pootočí. Pirátstvo je posedlé digitalizací a propojováním registrů atd. a starostové reprezentují městapo a obecní úředníky.
Nerad bych vám bral iluze a zabíhal do politiky, ale z mé zkušenosti a znalosti jsou největší pokuto-fetišisti právě ODSáci. Viz. zákon 3x a dost (s kterým asi i souhlasím). U nás ve městě pak patří zastupitel za ODS k největším zastáncům radarů a snad na každém zastupitelství urguje odbor dopravy, aby tvrději vybíral pokuty a sanoval tak rozpočet... Naopak mezi Piráty je mnoho anarchistů, kteří s byrokratickým systémem chtějí bojovat. Minimálně na tomto byli Piráti založeni. Že jsou tam teď byrofetišisti jako Peksa, kterého se na FB něco zeptáte a on vám odpoví "Podej si 106ku", to je něco jiného.

Citace
Teď to sice bude o trochu složitější, ale základní princip, tedy znemožnit úřadu věc uzavřít rychle a efektivně podle obvyklé šablony, a pak doufat, že se unaví, bude až na malé výjimky fungovat jako dosud.
Čili jinými slovy, teď bude už opravdu potřeba Číkuso-šikana v takové intenzitě, aby se na to prostě vykašlali. A spíš než jako na způsob zbavení se odpovědnosti za přestupek na to nahlížet jako na counteršikanu, ze které odejdou poraženi oba :D


BTW - jak to bude s působností? Bude to platit na řízení o skutcích z roku 22+? Dotkne se mne/nás to, když teď někomu dělám spolupracujícího řidiče?
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 359
    • Zobrazit profil
Re:Promlčení u provozovatele 1 rok už nebude fungovat?
« Odpověď #8 kdy: 28 Prosince 2021, 20:40:23 »

Je to ještě právo, když se to co 2 roky ohýbá v neprospěch občanů? To už rovnou může vzniknout ustanovení, že občan má právo držet hubu, krok a platit. Tohle už je opravdu na demonstraci.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Promlčení u provozovatele 1 rok už nebude fungovat?
« Odpověď #9 kdy: 29 Prosince 2021, 02:48:14 »

K intertemporalitě - tady je situace poměrně přehledná. Máme tu dva nálezy ÚS, které vykostily přechodná ustanovení v PřesZ/2016 - tam je jasně řečeno, že promlčení deliktu je otázka hmotněprávní a platí zákaz retroaktivity k horšímu (a naopak povinnost aplikovat pozdější úpravu, pokud by byla příznivější, což u této novely ale asi nenastane).

Tedy pro skutky spáchané do konce roku platí pro provozovatele klasické roční promlčení (bez stavení po dobu vedení řízení s řidičem). Tady vidím i určitý potenciál pro fun factor, protože bude-li nějaký natěšený SO podle nové úpravy poprvé postupovat (a bude se mu to jevit tak, že právě díky novele ještě nemá promlčeno), dost pravděpodobně to poprvé bude testovat právě na nějakém starém případu a poučený provozovatel si SO namaže na chleba.

K obecnému pohoršení nad utahováním šroubu - děláte, jako by se něco podobného stalo poprvé. Jen namátkou z poslední doby - omezení obecných zmocněnců (a naopak rozvolnění požadavků na OÚO), omezení kasačních stížností, delší dobu se chystá zdražení SOP, "konečné řešení" systémové podjatosti ... Blbě se to odhaduje, ale zatím se konkrétně celá "cyklonovela ZPPK" jeví sice (pochopitelně) jako utažení šroubu, ale vcelku bezvýznamné.
« Poslední změna: 29 Prosince 2021, 02:49:53 od hh »
IP zaznamenána

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Promlčení u provozovatele 1 rok už nebude fungovat?
« Odpověď #10 kdy: 29 Prosince 2021, 10:48:30 »

to hh:

Dobře, děkuji za výklad.

K tomu "děláte, jako by se něco podobného stalo poprvé" dodám, že je to přesně naopak. Alespoň mám-li mluvit za sebe. Právě pro ten rozsáhlý výčet dalších postupně uzákoňovaných omezení občana, považuji toto konkrétní za docela tlusté ukrojené kolečko salámu. Už z něj moc nezbývá.. Neztotožňuji se s vaším "utažení šroubu, ale vcelku bezvýznamné" a "neviděl bych to zas tak černě". Vnímám to velmi černě a významně, v podstatě se teď zboural základ obranné taktiky. Rok lhůty se dal za vydatné pomoci ouřední liknavosti zvládnout obstrukcemi s odřenýma ušima. Tři roky jsou pro i pro líného parazita luxus, ve kterém to v pohodě dotáhne do konce, ať děláme, co děláme. Samozřejmě to neznamená, že bych se přestal ve správních řízeních angažovat, spíš o to více budu aktivní. Ale vědomí předem prohraného boje na náladě nepřidá. Doteď, když člověk věděl co, kdy a jak udělat, se to skoro prohrát nedalo.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Promlčení u provozovatele 1 rok už nebude fungovat?
« Odpověď #11 kdy: 29 Prosince 2021, 11:15:04 »

Zvládli jsme přežít několikeré prodloužené promlčecích lhůt, bodový systém, objektivní odpovědnost  provozovatele (sprdel), zvládneme i tohle. Já bych to viděl takto:

U bodovaných přestupků se od Číkusmutů vrátíme zpět k Helmutům.

U nebodovaných přestupků bude mít každý úřad místně příslušného Číkusmuta (zamlouvám si Brno!), kterého budou na základě sprdelních výzev udávat všichni obeslaní provozovatelé. Místně příslušný Číkusmut se bude přiznávat, všechny přestupky cíleně prohrávat a na tu jednu pokutu ve společném správním řízení se mu poskládají provozovatelé.
IP zaznamenána

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Promlčení u provozovatele 1 rok už nebude fungovat?
« Odpověď #12 kdy: 29 Prosince 2021, 12:14:13 »

to Číkus:

Je pravda, že reálný Helmut, ochotný komunikovat a spolupracovat, by byl ideální. Prostě se bude opakovaně přiznávat, ale do ČR nebude mít žádné cesty v plánu, tudíž bude pro úřady nedosažitelný. Teorie pěkná, ale i přes moje poměrně úzké vztahy s Ukrajinou se mi nikoho takového nepodařilo sehnat. Pokusů bylo dost, ale předposranost je mrcha i u Vasilmuta.

Druhý systém je poněkud logisticky komplikovanější. Nepochybuji, že pan Číkus to zvládne, ale kolik takových je?

Nicméně, kreativní taktiky, průzkum bojem a nenechat se odradit. Nic jiného nám teď nezbývá.
Například, jako ortopedický ID s trvalou diagnózou na sebe beru všechny parkovací přestupky s tím, že to byla momentální zdravotní indispozice, tedy zastavení vozidla nezávislé na vůli řidiče. Ale nikdy jsem to přiznání nemusel použít, protože to do roka nestihli a poslední případy, kde jsem byl nahlášen, mě už ani neobeslali. Tak třeba teď dojde na kriplovskou nemohoucnost a bude užitečná.
IP zaznamenána

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 359
    • Zobrazit profil
Re:Promlčení u provozovatele 1 rok už nebude fungovat?
« Odpověď #13 kdy: 29 Prosince 2021, 19:35:32 »

to hh:

Dobře, děkuji za výklad.

K tomu "děláte, jako by se něco podobného stalo poprvé" dodám, že je to přesně naopak. Alespoň mám-li mluvit za sebe. Právě pro ten rozsáhlý výčet dalších postupně uzákoňovaných omezení občana, považuji toto konkrétní za docela tlusté ukrojené kolečko salámu. Už z něj moc nezbývá.. Neztotožňuji se s vaším "utažení šroubu, ale vcelku bezvýznamné" a "neviděl bych to zas tak černě". Vnímám to velmi černě a významně, v podstatě se teď zboural základ obranné taktiky. Rok lhůty se dal za vydatné pomoci ouřední liknavosti zvládnout obstrukcemi s odřenýma ušima. Tři roky jsou pro i pro líného parazita luxus, ve kterém to v pohodě dotáhne do konce, ať děláme, co děláme. Samozřejmě to neznamená, že bych se přestal ve správních řízeních angažovat, spíš o to více budu aktivní. Ale vědomí předem prohraného boje na náladě nepřidá. Doteď, když člověk věděl co, kdy a jak udělat, se to skoro prohrát nedalo.

Ano, přesně tak to vidím. Popsal jste to perfektně.
IP zaznamenána

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 359
    • Zobrazit profil
Re:Promlčení u provozovatele 1 rok už nebude fungovat?
« Odpověď #14 kdy: 29 Prosince 2021, 19:41:06 »

Je zde samozřejmě šance na poli odvolávání se, kdy mě už 1 a 3/4 roku hnije na kraji odvolání. Když to po 2 letech vrátí, lhůta už se nějak zvládne, ale má to 2 zásadní nevýhody. Musíte už pokutu zaplatit a body se udělí a jsou kraje, kde to zvládnou rychle a potvrdí kdejaký blábol, tam je to pak konečná.
IP zaznamenána