30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Odření na parkovišti  (Přečteno 2856 krát)

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Odření na parkovišti
« kdy: 24 Listopadu 2021, 11:03:01 »

Kde z par.47 ZPPK vyplývá, že má viník této nehody volat vždy policii (i když škoda nepřesáhne 100.000 Kč). Na netu ve více článcích tvrdí, že to vyplývá ze zmíněného paragrafu. Já ho pročetl celý 3x ale nevidím to tam. Fakt nestačí lístek za stěrač poškozeného?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Odření na parkovišti
« Odpověď #1 kdy: 24 Listopadu 2021, 11:28:21 »

§ 47(5)(a): Povinnost podle odstavce 4 [tj. ohlásit nehodu PČR] platí i v případě, kdy při dopravní nehodě dojde ke hmotné škodě na majetku třetí osoby, s výjimkou škody na vozidle, jehož řidič má účast na dopravní nehodě nebo škody na věci přepravované v tomto vozidle ...

Při odření vozidla na parkovišti došlo ke škodě na majetku třetí osoby (vlastníka podrápaného auta), a neaplikuje se výjimka, protože řidič poškrábaného vozidla účast na nehodě neměl.
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 255
    • Zobrazit profil
Re:Odření na parkovišti
« Odpověď #2 kdy: 24 Listopadu 2021, 11:29:54 »

4) Dojde-li při dopravní nehodě k usmrcení nebo zranění osoby nebo k hmotné škodě převyšující zřejmě na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí částku 100 000 Kč, jsou účastníci dopravní nehody povinni...........

 (5) Povinnost podle odstavce 4 platí i v případě, kdy při dopravní nehodě
 
a) dojde ke hmotné škodě na majetku třetí osoby, s výjimkou škody na vozidle, jehož řidič má účast na dopravní nehodě nebo škody na věci přepravované v tomto vozidle,
 
b) dojde k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace podle zákona o pozemních komunikacích 20a), nebo
 
c) účastníci dopravní nehody nemohou sami bez vynaložení nepřiměřeného úsilí zabezpečit obnovení plynulosti provozu na pozemních komunikacích.
 

IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Odření na parkovišti
« Odpověď #3 kdy: 24 Listopadu 2021, 11:31:37 »

Kdo je druhá osoba? To odřené auto?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Odření na parkovišti
« Odpověď #4 kdy: 24 Listopadu 2021, 12:18:10 »

Třetí osoba je terminus technicus - primárně se používá v civilním právu pro označení neúčastníků smlouvy. Použití v § 47 ZPPK není úplně šťastné, ale zřejmě tím je myšlena libovolná osoba mimo účastníků nehody, za které jsou patrně považováni řidiči zúčastněných vozidel. V každém případě, dojde-li k nehodě s účastí jediného řidiče, tak k tomu, aby někdo byl "třetí" osobou, není potřeba nejprve obsadit volnou pozici jménem "druhá osoba", nic takového neexistuje.
« Poslední změna: 24 Listopadu 2021, 12:20:10 od hh »
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Odření na parkovišti
« Odpověď #5 kdy: 24 Listopadu 2021, 12:25:26 »

Fajn, díky moc za vysvětlení. Asi na to jdu moc matematicky.
Když je jen zanechán lístek, může se pojišťovna viníka vymlouvat s tím, že nebude plnit, protože nebyla přizvána policie? (= lísteček je blbost a řešení situace je 1) nedělat nic, 2) volat policii)
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Odření na parkovišti
« Odpověď #6 kdy: 24 Listopadu 2021, 13:13:33 »

Co takhle před položením dotazu zkusit prohlédnout příslušnou legislativu....zákon 168/1999?
Pojišťovna se nebude vymlouvat, že nebude plnit..... protože se vymlouvat nemůže (za předpokladu, že o "vinném" vozidle bude jasno).
Pojišťovna bude plnit v pohodě, leč může (tedy to nepochybně učiní) uplatnit proti pojištěnému právo dle § 10 zákona 168/1999.

edit: co přesně by jste na ten "lístek za stěračem" napsal a jaký si představujete další postup? resp. ještě lépe - k jakému vlastně poškození na parkovišti došlo?
« Poslední změna: 24 Listopadu 2021, 13:18:21 od gumidos »
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Odření na parkovišti
« Odpověď #7 kdy: 24 Listopadu 2021, 16:56:38 »

Na listek jsem napsal své příjmení, telefon a popis nehody. Na mém autě (viník) byl odrenej nárazník (slo to z 95% rozlestit) bez jakýchkoliv promacklin, druhé vozidlo (třetí osoby) lehce odrenej nárazník a trochu pocechranej blatník.
Protože každý dobrý skutek bývá po zásluze potrestán (s lístkem za stěračem bych riskoval pokutu od opic a náhradu pojišťovně), tak jsem nakonec lístek ztopil. Jediný správný postup - volat opice - jsem z důvodu, které zde nebudu rozvádět, nezvolil (nemohl jsem si dovolit čekat hodinu či více na dopraváky)
« Poslední změna: 24 Listopadu 2021, 17:01:05 od akit »
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Odření na parkovišti
« Odpověď #8 kdy: 24 Listopadu 2021, 20:49:47 »

Nevidím problém v tom lístku. Nikdo se při řešení škody s vlastníkem poškozeného vozidla nemusí policii přiznávat, že byl řidič. Koneckonců nemusí škodu poškozenému hradit ani pojišťovna, múže to uhradit člověk sám. Tyhle odřeniny k rozleštění se ani nevyplatí ŕešit přes pojišťovnu kvúli následnému malusu.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Odření na parkovišti
« Odpověď #9 kdy: 24 Listopadu 2021, 21:16:03 »

Nikdy nevite, jak velky magor je ten druhy a jestli to pak nezacne resit s policii on..
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Odření na parkovišti
« Odpověď #10 kdy: 24 Listopadu 2021, 23:32:13 »

No jistě přece, ten magor může být rád, ze jste mu to počechral jenom trochu, viďte…
Vyšel z toho ještě levně...

edit: autorovi vlákna sděluji, že to byla silná ironie, u ostatních předpokládám, že to tak pochopili....
« Poslední změna: 26 Listopadu 2021, 13:02:01 od gumidos »
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Odření na parkovišti
« Odpověď #11 kdy: 25 Listopadu 2021, 04:16:11 »

Jestli se zachová ten druhý jako magor, tak se tak může zachovat i ten první a říct policajtúm, že tam nechal na sebe kontakt jako na svědka, který viděl dopravní nehodu, ale SPZ si nezapamatoval. A magorovi sdělit, že tím pádem žádná náhrada škody nebude, když bonzuje policii.
« Poslední změna: 25 Listopadu 2021, 04:34:24 od alo.is »
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Odření na parkovišti
« Odpověď #12 kdy: 25 Listopadu 2021, 04:19:53 »

To, že někomu necháľm kontakt za sklem neznamená, že je to kontakt na mně, nebo, že jsem to udělal já. A že by policie pak případně hledala záznamy na kamerách, pokud by vůbec bylo kde hledat, to je asi dost nepravděpodobné.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Odření na parkovišti
« Odpověď #13 kdy: 26 Listopadu 2021, 11:39:40 »

Otvírá se mi kudla v kapse na tyhle hajzli, kteří někoho nabourají a ještě ujedou, tohle je fakt sviňárna největšího kalibru.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:Odření na parkovišti
« Odpověď #14 kdy: 26 Listopadu 2021, 13:30:37 »

Mám pár zkušeností s odřením na parkovišti.

Jako mladej sem se tam učil smyk a trefil jsem auto, co tam bylo zaparkované. Prostě to ujelo, i když jsem si myslel, že jsem od toho auta dost daleko. Policajty se mi volat nechtělo, tak jsem nechal lísteček. Asi za tejden mi volal nějakej pán, že protože jsem slušnej člověk a nechal jsem mu lísteček, tak to řešit nebudeme, že na té jeho staré pixle to nemá cenu. Měl prasklé světlo.

Nedavno tady jednoho odřeli při parkování. Má tam kameru a i dědka rovnou chytnul při činu. Tak jim dědek dal tel. číslo, že to pak dořeší. A když mu pak volali, tak nahluchlej dědek jim řekl, že od nikoh opřes telefon žádnou nabídku nechce a zavěsil. Od té doby telefon nezvedá ani z jiného čísla.
Ten si podle už ani nepamatuje, že nedavno někoho odřel :-D Takže asi nezbyde, než se obrátit na PČR.

Pak odřeli mě. Měl jsem to na firemní kameře. Viník samozřejmě ujel. Tak jsem kontaktoval pojišťovnu. Ta kontaktovala majitelku, ta vše popřela. Tak jsem to včetně záznamu poslal na pčr. Za tejden mi volal policajt, jestli může dát moje tel. číslo paní, že se semnou chce domluvit. Paní si prý nevšimla, že by mě odřela (moc tomu nevěřím, ale ani nemůžu na 100% říci, že by o tom věděla).  Nechtěla to řešit přes pojišťovnu. Tak jsem jí jako náhradu škody navrhl flašku zelený a bylo vyřešeno. Za týden jí dovezla. Takže evidentní je, že policie pokud může, tak s takovejma blbostma nic mít nechce i když by měla čárku zdarma.

Kolegu na tom samém místě odřela jedna pipka, která o tom věděla. Ještě měla nějaké keci ve smyslu, že s řešením škody čeká, až jí kontaktuje. Nebejt kamery, tak by ani nevěděl, kdo ho odřel. Prostě pipina, co čekala, že jí to projde. Kolega to s ní vyřešil sepsáním formuláře. Já bych rozhodně tak hodnej nebyl, protože k lidem co někomu odřou auto a vědomě ujedou mám nulovou toleranci. Záznam v řidičáku o ujetí od nehody bych jí s chutí zařídil.
« Poslední změna: 26 Listopadu 2021, 13:32:32 od cocomoon »
IP zaznamenána