30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: 10 let bez občanského průkazu  (Přečteno 3015 krát)

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
10 let bez občanského průkazu
« kdy: 27 Října 2021, 18:59:52 »

Řízením osudu jsem kdysi ztratil OP a při žádosti o nový jsem byl ovce a řekl jsem, že jsem ho ztratil
a SO mi chtěl dát pokutu cca 3 tis.. Na to jsem jim řekl, že si na to ten kus plastu necením a žádost zpoza okýnka sebral zpět.
Celých 10 let funguju na cestovní pas a OP jsme nikdy na nic nepotřeboval.

Teď při žádosti o nový CP se tety úřednice zakoukaly do systému a zjistily tuto donebe volající činnost rozvracející republiku.
Takovou anomálii ještě prý neviděly a tak zavolaly vedoucího, který už chtěl sepisovat canc o přestupku..
Opatrně jsem se zeptal, kdy došlo k přestupku a on , že v tom roce 2011, kdy jsem dle zákona nepožádal o vydání nového.
K tomu jsem se vyjádřil, že dle přestupkového zákona je promlčecí lhůta 1 rok a tudiž na žádné pokutování a správní řízení
není ze zákona nárok.. Borec zrudnul a nasraně odešel s tím, že to si jen myslím a že to tak jednoduchý nebude.

Je má teorie správná?
§65 269/2021 
Osoba, která má povinnost mít občanský průkaz, se dopustí přestupku tím, že nepožádá o vydání občanského průkazu ve lhůtě podle § 11 nebo si občanský průkaz nepřevezme.

lhůta je dle §11:  15 dnů ode dne, ve kterém došlo ke skončení platnosti jeho dosavadního občanského průkazu.

Protože přestupek dle zákona není to, že nevlastním OP , ale to, že nepožádám o nový ve lhůtě.

Takže dle mne přestupek se stal D+15 ( tzn, nastal 16 den a je teď otázka zda se jedná o trvající přestupek a nebo ten přestupek je brán jako ukončený tím, že nebylo splněno ve lhůtě 15 dní)

Kdyby v zákoně bylo, že přestupku se dopustí ten kdo nevlastní OP, tak tam by šlo jednoznačně o trvající přestupek, ale
v tomto případě je podmínka přestupku nesplnění konkrétní lhůty.

Měl by, prosím, někdo z moudřejších a zkušenějších nějakou radu?


« Poslední změna: 27 Října 2021, 19:02:17 od sennheiser »
IP zaznamenána

evlo

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:10 let bez občanského průkazu
« Odpověď #1 kdy: 27 Října 2021, 21:53:53 »

Jen tak pro zajímavost, máš trvalý pobyt v ČR?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:10 let bez občanského průkazu
« Odpověď #2 kdy: 28 Října 2021, 00:27:59 »

Obávám se, že rudý vedoucí by ve finále uspěl, pokud by u něj nasranost zvítězila nad leností. Předmětná diverzní činnost bude hodnocena jako tzv. trvající přestupek (§ 8 PřesZ). Máte pravdu, že by to mohlo být formulované jasněji, ale klíčová pasáž "... nepožádá o vydání ... ve lhůtě ..." bude jistě vyložena tak, že existuje povinnost požádat o nový OP, a navíc tak má být učiněno ve lhůtě. Marným uplynutím lhůty samotná povinnost nezaniká, trvá dál. Promlčecí doba začne plynout až po odstranění protiprávního stavu - § 31(2)(c) PřesZ.

Meritorně se z toho asi půjde dostat blbě. Ale když už jste v tom namočený, rozhodně jim to nedejte zadarmo. Je tam značný fun-factor potenciál, jednak pokud věc nebude řešit jako vedlejšák někdo, kdo normálně dělá dopravní přestupky, bude se možná hodně divit, co všechno se v rámci přestupkového řízení může dít, a především by mě zajímala argumentace SO ohledně společenské škodlivosti přestupku chránícího povinnost "mít OP" v kontextu toho, že ani pachateli, ani žádnému orgánu, ten OP 10 let nechyběl. Zároveň bude zajímavé se dozvědět, koho to má vlastně chránit, zda občana samotného před sebou (ve stylu "pokud mi to nezakážete, tak se vám zabiju"), nebo někoho jiného před občanem bez OP, a jde-li o druhou možnost, tak příklad nějaké takové situace a vysvětlení, proč místo OP nestačí prokázat se pasem.
« Poslední změna: 29 Října 2021, 10:50:18 od hh »
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
Re:10 let bez občanského průkazu
« Odpověď #3 kdy: 28 Října 2021, 10:19:21 »

to hh:
děkuji za ujasnění..
Takže promlčení je asi mimo.. Krajně by se možná dalo chytat, že jsem chtěl požádat v dubnu 2020, ale to technicky nešlo,
tak zkusit hrát to promlčení od dubna 2020.. A i když byla platnost "naslepo" prodloužena, tak rok propadlý už se těžko prodlužuje.  Ale to je promilová šance asi..

Spíš bych šel cestou té společenské nebezpečnosti a škodlivosti.
Úřad prokazatelně věděl o tom, že mám doklad propadlý a nijak nekonal.. Za celých 10 let nezahájil řízení o přestupku. Ať tedy vysvětlí, proč SŘ nezahájili třeba před 8 nebo 6 lety .A v čem je nyní ta škodlivost a nebezpečnost, když před x lety to nijak nevadilo. Tzn. že i když o tom věděli, tak to jako přestupek asi nebrali, jelikož nijak nekonali..

Zda pokuta až 15.000 je ze strany SO nějak obhajitelná a jestli není ten zákon v rozporu s dobrými mravy. Když např. za krádež je pokuta cca 2-10 tis.., tak za propadlý kus plastu až 15000 je značný nepoměr
A kdo posoudí, jaká výše pokuty z rozmezí 0-15.000,-Kč má být udělena?? Prostor pro korupci úředníků--
Takový případ s nulovou spoečenskou nebezpečností bych viděl na napomenutí nebo max řády nízkých stokorun.




« Poslední změna: 28 Října 2021, 10:21:03 od sennheiser »
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 868
    • Zobrazit profil
Re:10 let bez občanského průkazu
« Odpověď #4 kdy: 28 Října 2021, 17:55:45 »

A co tak jít cestou nejmenšího odporu? "Hlásím zcizení nebo ztrátu OP, kdy k tomu došlo netuším, žádám o vydání nového". "No, ale měl jste podat žádost do 15 dnů, bla bla" ; "no, zřejmě mi byl zcizen, ale kdy přesně v té době netuším..."..
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
Re:10 let bez občanského průkazu
« Odpověď #5 kdy: 28 Října 2021, 18:44:57 »

Jenže platnost OP končí uplnutím doby v něm uvedené.. / a platnost je myslím 10 let / a já ho nějakou dobu už měl před ztrátou.
Každopádně v portálu občana mám u OP nápis: doklad není evidován   :-)
Přece evidovaný musí být i propadlý .. A ztrátu jsem vlastně oficiálně nenahlásil - ten papír jsem jim od toho okýnka tenkrát sebral.
No uvidím co bude při vydání CP..Vezmu si sebou naditý šanon se správním řízením se Šlapanicemi a zkusím v případě nouze nadhodit, jestli se opravdu chtějí pouštět do SŘ, kde budou z mé strany využity veškeré možné prostředky :-)
Mimochodem pozdrav do Šlapanic ... myslím, že ještě teď se vzpamatovávají z pojebu a hloubkové kontroly co jim tam provedl Moravský zemský archív ohledně naprosto nefunkční el. podatelny a její údržby a hlavně neznalosti zákona o spisové službě.." Byla provedena kontrola, která zjistila závažné pochybení...."
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 868
    • Zobrazit profil
Re:10 let bez občanského průkazu
« Odpověď #6 kdy: 28 Října 2021, 19:32:01 »

Kdyz vam byl zcizen jak mate znat platnost..? ;-)
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:10 let bez občanského průkazu
« Odpověď #7 kdy: 28 Října 2021, 19:47:17 »

Nahlaseni ztraty nebo odcizeni rozhodne neni cesta nejmensiho odporu. Hrozi obvineni z prestupku! Spravnej postup sem kdysi cetl u dfens-e: jednoduse prijit a zahlasit neco jako "zjistil sem ze postradam obcansky prukaz". A dale v dane veci nevypovidat...

https://dfens-cz.com/obcanka/
https://dfens-cz.com/obcanka-trautenau-style/
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 868
    • Zobrazit profil
Re:10 let bez občanského průkazu
« Odpověď #8 kdy: 29 Října 2021, 09:27:23 »

Pardon, špatně jsem to formuloval, ale samozřejmě jsem měl na mysli D-Fesvův postup. Odpadá tudíž platnost dokladu, jelikož jsem ji neměl jak zjistit když ani nevím od kdy doklad postrádám...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:10 let bez občanského průkazu
« Odpověď #9 kdy: 29 Října 2021, 11:12:48 »

"no, zřejmě mi byl zcizen, ale kdy přesně v té době netuším..."
Jazyková policie. Slovesu "zcizit" je v češtině lepší se vyhnout, typicky je použito buď ve snaze o vyšší styl a znamená něco jiného, než co pisatel chtěl říct. Nebo je použito sice správně, ale mimo úzký odborný kontext to vyvolává opačný problém, tedy že to velká část čtenářů bude interpretovat chybně.

Zcizit znamená zbavit se vlastnictví, je to zastřešující pojem pro prodej, darování, směnu a další exotičtější operace (postoupení smlouvy, prodej závodu, transformace a zániky PO ...), před kterými je něco moje a po provedení už to je cizí. Synonymum ke krádeži je odcizení.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:10 let bez občanského průkazu
« Odpověď #10 kdy: 10 Listopadu 2021, 19:10:06 »

Máte pravdu, že by to mohlo být formulované jasněji, ale klíčová pasáž "... nepožádá o vydání ... ve lhůtě ..." bude jistě vyložena tak, že existuje povinnost požádat o nový OP, a navíc tak má být učiněno ve lhůtě. Marným uplynutím lhůty samotná povinnost nezaniká, trvá dál. Promlčecí doba začne plynout až po odstranění protiprávního stavu - § 31(2)(c) PřesZ.

Omlouvám se za zneužití vlákna, ale dotaz je relevantní - může sprostý podezřelý splnit tuto podmínku žádostí podanou emailem na adresu úřadu? Za předpokladu, že úřad odpoví ve smyslu "přes email to nejde, musíte osobně." To znamená, že úřad žádost obdržel, reagoval na ní, podezřelý svojí povinnost splnil?
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:10 let bez občanského průkazu
« Odpověď #11 kdy: 11 Listopadu 2021, 18:09:11 »

Možná poslat žádost emailem, ale na správném formuláři?
https://www.mubruntal.cz/formulare-obcanske-prukazy/ds-44744
IP zaznamenána