30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Benešov - radar ve stoupání do kopce  (Přečteno 1859 krát)

Kevil

 • Příspěvků: 97
  • Zobrazit profil
Benešov - radar ve stoupání do kopce
« kdy: 27 Dubna 2022, 13:35:27 »

Z MÚ Benešov mi přišla výzva na úhradu pokuty 600 Kč s fotkou, která vůz zachytila ve stoupání se dvěma pruhy před Benešovem. Změřena rychlost 106 km/h (po odečtení odchylky), značka 90 km/h.

Lze výzvu nějak napadnou, pokud v ní není uvedeno, zda šlo úsekové nebo o okamžité měření rychlosti?

Není cena podle zákona chybně určena (odvolávají se na § 125h Zákona o provozu na pozemních komunikacích)? Nemělo by jít o  1000 Kč?

Jak je to se souhlasem majitele pozemku pro umístění radaru?

Kupní smlouva města Benešov na nákup radarů (klikni na text) a jak radar vypadá zde (Google maps)

Kde dohledat, zda policie schválila místa umístění radaru? O "bezpečnost dopravy" jde samozřejmě až na posledním místě, hlavní je naplnit pokladnu MÚ Benešov pod vedení starosty Ing. Jaroslava Hlavničky. Z údajných 172 dopravních nehod za posledních 5 let byla jediná smrtelná. V ostatních případech šlo většinou o srážku se zvěří.

V článku "Na vytížené silnici u Benešova vyrostlo úsekové měření. Městu se díky pokutám vyplatí za týden" píší:
Výstavba kamerového systému vyšla na 1,7 milionu korun bez daně. A ukazuje se, že se městskému rozpočtu velmi vyplatí. Benešovská policejní mluvčí Barbora Schneeweissová pro server iDnes.cz uvedla, že od začátku září systém zaznamenal na osm tisíc přestupků. V plánu je přitom obvykle posílat pokutu okolo 1000 korun za každý přestupek. Za měsíc by tak město vydělalo osm milionů korun. Náklady na stavbu by se mu vrátily dříve než za týden. Město ale upozorňuje na fakt, že za posledních pět let se v místě stalo 172 dopravních nehod, tedy zhruba jedna za 10 dní.

IP zaznamenána

hladik

 • Příspěvků: 94
  • Zobrazit profil
Re:Benešov - radar ve stoupání do kopce
« Odpověď #1 kdy: 27 Dubna 2022, 16:25:02 »

1. Výzva se nedá napadnout. Na výzvu jsou 3 kroky. Zaplatit, udat řidiče, nereagovat a vznikne správní řízení.
2. 125h je o výzvách, ne o výši pokuty. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361#p125h
3. Ve výzvě nemusí být jestli je to okamžité, nebo úsekové měření. Respektive nic to na věci nemění, jedná se o automatický prostředek, takže je jedno jak byla rychlost změřena.
4. Zda policie schválila místo si můžete vyžádat přez 106/1999Sb, nebo dohledáte na stránkách města. (Většinou) Benešov provozuje měření od roku 2019, takže předpokládám, že mají vše schválené a v pořádku.
5. Počet nehod a kolik vyberou je irelevantní.
IP zaznamenána

Kevil

 • Příspěvků: 97
  • Zobrazit profil
Re:Benešov - radar ve stoupání do kopce
« Odpověď #2 kdy: 27 Dubna 2022, 18:59:14 »

V minulosti se mi už stalo, že mě v Ostravě naháněli s pokutou, že jsem prý projel křižovatku na červenou. Dotáhl jsem to až na ministerstvo dopravy, které věc smetlo ze stolu. Ostrava instalací kamer porušila nějaký zákon ;-).
IP zaznamenána

Kevil

 • Příspěvků: 97
  • Zobrazit profil
Re:Benešov - radar ve stoupání do kopce
« Odpověď #3 kdy: 30 Dubna 2022, 10:46:15 »

Ještě mě napadlo, zda je v pořádku, pokud obec umístí radary mimo vlastní území obce na silnici I. třídy ve vzdálenosti cca 7 km. Podle mých zjištění navíc nešlo o požadavek policie, ale byla to iniciativa obce.

Ta má úvěr ve výši 250 mil. Kč, který potřebuje splatit. Výběrem pokut za malá překročení rychlosti ve dvouproudém stoupání do kopce si tak za rok příjde na slušných 96 mil. Kč a úvěr brzy splatí.

Nenašel již čas na změnu zákona, že obce mohou instalovat radary pouze na území obce s tím, že z vybraných pokut si mohou vzít zpět pouze částku, kterou investovali do instalace radarů a další pokuty budou příjmem státu (po pokrytí případných doložených nákladů na provoz systému)? Ukázalo by se, zda jde v daném místě skutečně o "bezpečnost provozu" na prvním místě  ;).
IP zaznamenána

alo.is

 • Příspěvků: 795
  • Zobrazit profil
Re:Benešov - radar ve stoupání do kopce
« Odpověď #4 kdy: 30 Dubna 2022, 15:56:54 »

Asi to bude podle katastrálního území města? To asi nemusí být přesně podle dopravní značky začátek nebo konec města?
IP zaznamenána

hladik

 • Příspěvků: 94
  • Zobrazit profil
Re:Benešov - radar ve stoupání do kopce
« Odpověď #5 kdy: 01 Května 2022, 20:59:30 »

Je to podle správního obvodu a pokud je radar jinde, než v tom daném městě, tak se dělá smlouva. Typicky Židlochovice a Holasice. V Holasicích je radar, ze kterého rýžují Židlochovice a Židlochovice za to posílá ho Holasic městskou policii.

https://mesta.obce.cz/obce_orp.asp?zujorp=529303
IP zaznamenána