30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: ARMEX Energy - oznámení o změně smluvních podmínek, ceny a novém produktu  (Přečteno 4809 krát)

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil

Zdravím pánové,
dovoluji se na Vás obrátit v nedopravní tématice - dodavatel elektřiny a plynu nám jednostranně změnil obchodní podmínky, produkt a tedy i cenu.

V dubnu tohoto roku jsme uzavřeli dodatek ke Smlouvě o sdružených službách dodávky elektřiny i plynu, ve které byla stanovená pevná (fixovaná) cena za odebraný plyn i elektřinu na následujících 24 měsíců.

Aktuální situace na burze je jaká je a náš dodavatel nám odeslal dopis, ve kterém nás informuje o změně obchodních podmínek, produktu i ceny - cena bude kopírovat vývoj na burze.

S takovou změnou nesouhlasíme. V opačném případě, když by cena na burze výrazně klesala, by nám dodavatel tento pokles samozřejmě nekompenzoval -- smlouva s pevnou cenou by tak ztratila jakýkoli smysl. V aktuálně platných podmínkách jsem nenašel žádnou relevantní možnost dodavatele od smlouvy odstoupit.

Otázka zní, může dodavatel energie jednostranně změnit obchodní podmínky, produkt i cenu za předpokladu, že smlouva byla uzavřena na dobu určitou (24 měsíců) a s pevnou cenou?

Jak na tohle nejlépe reagovat?

Děkuji.

e-m

V příloze naleznete:

Anonymizovaný dopis.
Nové obchodní podmínky.
Produktové podmínky.

Původní obchodní podmínky.
« Poslední změna: 08 Dubna 2022, 10:40:39 od e-m »
IP zaznamenána

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil

Nevím jestli to platí i u energií, (nepředpokládám, že by to bylo jinak) ale obecně platí, že pokud Vám 2 strana jednostranně změní obchodní podmínky, což může, tak samozřejmě máte možnost na ně nepřistoupit a odstoupit od plnění.

Jestli o tom musí informovat ( o možnosti odstoupit v případě nesouhlasu nevím). Pozor odstoupení je taky nutné provést do nějaké doby a mlčení je považováno za souhlas s pokračováním smlouvy.
IP zaznamenána

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil

Děkuji za odpověď. Že můžeme odstoupit vím. Tady je situace opačná. My nechceme odstoupit, ale chceme, aby druhá strana plnila smlouvu tak, jak byla uzavřena.
IP zaznamenána

Féna

  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil

Přiložené dokument jsem nestudoval, ale jsem v podobné situaci a je to, dle mě, poměrně prosté. Ve VOP bývají uvedeny možnosti odstoupení od smlouvy a případné sankce, příklad:
-jednostranné odstoupení, v tom případě platí výpovědní lhůta
-dohoda, kdy se může odstoupit hned

Dále pak lze odstoupit v den výročí uzavření smlouvy nebo v případě zvýšení cen/jiné změny podmínek.

Jako další část jsou pokuty, pokud toto nedodržíte. Ty pokuty tam jsou typicky jen pro zákazníka a ne pro dodavatele, takže smůla a jediné, co z toho nejspíše půjde vytřískat, je donutit je dodržet výpovědní lhůtu.

Připadá mi, že se v tomhle oboru teď roztočila spirála sviňáren. V plno případěch platí že pokud z toho firma nebude mít dostatečný zisk, prostě skončí a nic je nezajímá. Ostatní dodavatelé si jsou vědomi situace, tak napálí cenu pro nové zákazníky. Vidí to další a zkusí pak alespoň neco vyždímat ze zákazníků s fixací, protože jim je jasné, že jinde dostanou ještě horší nabídku a firmě za toho chování prakticky nic nehrozí.

Kombinace blbé situace a nevýhodně sepsané smlouvy/podmínek.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil

Chybí to nejpodstatnější - stávající smlouva, kde je uvedena "fixace" ceny a její podmínky.
Jinak je to trochu "Plha se hlásí...." v podstatě se to děje všude a dít se to bude ještě dlouho. Tihle šedí dodavatelé se chovali ve většině případů stejně - v rámci náboru slibovali, že "pro nás" nakupují elektřinu na celou dobu fixace, leč byla to lež. Spekulovali totiž na dlouhodobý pokles ceny, který jim přinese větší výnos.
A teď všichni půjdou do kopru, protože nebudou schopni dostát svým závazkům. Podobně dopadl dodavatel Bohemia Energy, který mimochodem zkusil úplně stejnou taktiku. Začal ho šetřit ERÚ se značnou pravděpodobností, že to BE prosere - https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/energeticky-regulacni-urad-prosetruje-mozne-nefer-jednani-tr/r~029c93e8281a11ecb02dac1f6b220ee8/, takže obratem hodili ručník do ringu.
Váš dodavatel zkouší shodnou praktiku. Jenomže vidím pouze 2 špatné cesty - a) buď akceptovat nový návrh, nebo b) trvat na původní smlouvě a protlačit to silou přes ERÚ. V případě b) však půjde váš dodavatel nejspíš do kopru a zůstane vám možnost a) akorát u jiného dodavatele.
Můžete tedy odpovědět, že máte sjednanou fixovanou dobu, trváte na původním rozsahu závazku a považujete veškeré úpravy za neplatné. Ke zvážení přichází i možnost navázání ceny na pohyblivou cenu na burze - všichni to kritizují, ale nevím proč. Výhodou je, že pokud aktuální cena klesne, což je predikováno, pak klesne i cena pro spotřebitele.
Podepisovat 24 měsíční závazek  - to je těžké posoudit, dostal jste nabídku na cenu 1499Kč/MWh, zatímco ČEZ teď nabízí 2155 Kč/MWh, obojí bez DPH. Takže možná váš dodavatel ještě ručník do ringu nehází, nebo má skutečně nakoupenou elektřinu, je v pohodě a chce vás jenom podojit.
Kloudnou radu vám dnes nikdo nedá.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil

Klasika, to jsou ti vykukové, co zafixovali cenu napři na 24 měsíců. A pak neprovedli fixaci na trhu na stejně dlouhou dobu, ale skupovali jen levné krárkodobé přebytky. Jenže jakmile se cena vyšplhala, nemohli by vydělávat a tak to buď změní jednostraně, nebo udělají to, co Bohemia Energy.
IP zaznamenána

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil

V původní smlouvě nic podstatného není, jen identifikace smluvních stran, odběrných míst atp. a v ostatních ujednáních, že je sjednána pevná cena, v jaké výši a od kdy do kdy. Vše ostatní upravují obchodní podmínky, které tuto situaci ale dle mého názoru nepokrývají. Otázka je, jestli tedy tento postup umožňuje zákon. Zatím to vypadá, že nikoli a že dopis je jakousi snahou o "dohodu".
« Poslední změna: 15 Října 2021, 13:24:17 od e-m »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil

Když už se téma nakouslo, máte tip kam přejít od Bohemia Energy & spol.?
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil

Já jsem nikdy k Bohemce nechtěl, ale bohužel mého dodavatele elektřiny koupili. Plyn mám jinde.

Prozatím jsem si nechal poslat ČEZ na rok, ale ceny jsou tam dost vysoké. Zadal jsem svoje nacionále přes web do Pražské plynárenské na dva roky, tam ty ceny vycházejí celkem rozumně, tak se mi snad ozvou a ta cena bude ještě platit.

Mimochodem, našel jsem http://kraken.slv.cz/4ICm3387/2019 - takže to vypadá tak, že ti, co měli fixaci můžou nárokovat rozdíl ceny u původního dodavatele nebo v insolvenčním řízení.
IP zaznamenána

martye

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil

Když už se téma nakouslo, máte tip kam přejít od Bohemia Energy & spol.?

asi to je jedno. Kratkodobe asi ma smysl zustat u PRE, kym se to cele neusadi a resit to za 3-4 mesice. Pro hardcore hrace mozna spotova cena. Jinak jsou ceny vicemene vsude stejne, kolem 3500-4000 za MWh.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil

Masakr. Tohle bude ještě divočina.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil

martye > To uvádíte ceny bez DPH? Já se v energiích neorientuji, ale teď jsem tu musel trochu řešit u vytápení. U PRE v Praze máme 4,6 Kč/kWh VT a asi 1,8 Kč/kWh NT (vše s DPH), + asi 70 Kč měsíčně za odběrové místo, či co. Když jsem Googlil, tak mi přišlo, že u konkurence je to prakticky stejné. Kdybych s tím občas nepotřeboval topit, tak by mi to bylo asi šumák úplně...

EDIT: I když přihlédnu k průměrům na webu, tak jsou moje ceny asi celkem v pohodě.
« Poslední změna: 15 Října 2021, 23:56:02 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil

Je důležité porovnávat porovnatelné, tzn. pro přehlednost srovnávat pouze cenu za komoditu (nikoli včetně regulované ceny za distribuci).
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil

tip kam přejít od Bohemia Energy & spol.?

Mně se ještě minulý pátek podařilo přejít s elektřinou k E-ON za dobrou cenu (do 2000 CZK za MWh) ale pro mámu jsem to již nestihl a v pondělí už ceníky zmizely všem dodavatelům. Tento čtvrtek se mi podařilo nasmlouvat ČEZ (elektřinu na rok za cca 4000 CZK/MWh a plyn ČEZ na 3 roky za cca 1800 CZK/MWh)
V Praze dodavatelé poslední instance prý dodávají plyn i elektřinu přes 5000 CZK/MWh.
Obávám se že žádný jiný dodavatel než ČEZ nebere nové zákazníky.

Bacha - zaražte platbu záloh Bohemia Energy.
« Poslední změna: 16 Října 2021, 01:59:38 od pk202 »
IP zaznamenána