30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Je možné parkovat ve vjezdu na parkoviště? (viz link)  (Přečteno 1869 krát)

Trip

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Je možné parkovat ve vjezdu na parkoviště? (viz link)
« kdy: 08 Října 2021, 11:14:34 »

Je možné parkovat ve vjezdu na parkoviště? (viz link)

Po zavedení zón je to často místo, kde řidiči nechávají auta. Někdy jedno auto, jindy i 6. (ne primo v tomo miste, ale u jinych parkovist). Nechají mezeru cca 2,2m.
Denně musím projíždět několika takovými úseky. (nedá se jet jinudy). Projet je nekdy dost narocne. Musite si nekdy nadjet couvnout a pokouskach se posovat tim zuzenim.

https://mapy.cz/zakladni?mereni-vzdalenosti&x=16.5907870&y=49.2098923&z=20&base=ophoto&rm=9mJ6TxTx75NHMfMKMeMxN8NnNY
IP zaznamenána

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Je možné parkovat ve vjezdu na parkoviště? (viz link)
« Odpověď #1 kdy: 08 Října 2021, 11:28:37 »

Vzhledem k tomu, že sám konstatuje že jste se s takto parkujícími auty setkal, tak je odpověď jednoduchá - parkovat takto lze, proste tam to auto necháte.

IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Je možné parkovat ve vjezdu na parkoviště? (viz link)
« Odpověď #2 kdy: 08 Října 2021, 11:43:01 »

V souladu se ZPPK to samozřejmě není - dokonce z více důvodů, je to méně než 5 metrů od křižovatky (a nejde o speciální případ povoleného stání na rovné straně T) a nezbývá 6 m na dva pruhy (dokonce ani 3 m na jeden, tedy legálně není možné ani zastavení). Muselo by to místo být jako parkovací vyznačené vodorovným značením, to by pak mělo před obecným režimem přednost.

Proč vás to trápí? Chcete tam taky stát, nebo chcete na ty parkující volat fízly? To první bych moc nedoporučil, nejde-li o úplný vrak, rozhodně bych neměl takovou důvěru ve všechny řidiče, co kolem budou projíždět (ani v jejich řidičské schopnosti, ani v psychickou stabilitu).
IP zaznamenána

Trip

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Je možné parkovat ve vjezdu na parkoviště? (viz link)
« Odpověď #3 kdy: 08 Října 2021, 12:19:09 »

hh
Uvedu lepsi priklad a obrazek.
Nejedna se  o krizovatku, ale vjezd/vyjez z parkoviste. Je tam i bila cara.

Ja tam urcite parkovat nebudu. To ze tam sem tam je auto je fuk nebo mala auta. Ale jak se tam nacpe 5 aut, tak se to na jedenkrat neda projet. Musi clovek na vickrat. A kdyz to nekdo nechá rohem trčet nebo tam prdne rovou dodávku, tak je to vyloženě na cetimetry. Ostatní ulice jsou vedlejší (přednosti z prava/ případně jednosměrky)

Nemam ve zvyku volat opicky. Nicmene nekolikrat denne tama jezdit je dost otravne.

V podstate jde o to, kdyz na parkovisti nejsou oznacena mista ke stani (zadna), mohou ti lidi stat viz obrazek?

« Poslední změna: 08 Října 2021, 12:46:31 od Trip »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Je možné parkovat ve vjezdu na parkoviště? (viz link)
« Odpověď #4 kdy: 08 Října 2021, 13:33:45 »

Nejde-li o nějaké zřetelně oddělené parkoviště (za závorou, v budově atp.), tak bych bez znalosti bližších detailů spíš předpokládal, že jde pořád o součást pozemní komunikace. Tedy vjezd/výjezd je křižovatka jako každá jiná a všude platí normální pravidla.

Ad bílá čára - jaká, kde? Bílá čára nejspíš nic důležitého neznamená, může jít o V4 (jen rámuje vozovku), nebo příčnou V5 (hranice křižovatky). Zákaz stání/zastavení by musel být žlutý (V12x).

K aktualizovanému dotazu - nepřečtu tu dodatkovou tabulku, ale je tam značka parkoviště a kolmé stání. To je override obecné úpravy, je možnost takto stát od značky dál (ad absurdum, kdyby měl někdo neobvykle dlouhé auto a kolmým stáním podle značky na vozovce, kde nejsou vodorovně vyznačené jednotlivé chlívky, efektivně zablokoval průjezd, nebylo by to formálně v rozporu s dopravním značením). Tedy je-li tam značka, vzdálenost od křižovatky ani zbývající místo na průjezdné pruhy nehraje roli.

Zároveň je způsob stání příkazem, tedy je-li tam kolmé, podélně stát nelze. Což je asi hledaná odpověď na dotaz. Pro úplnost, postavit se do toho vjezdu kolmo taky není možné, rozumný tvůrce značení by sice způsob stání měl vyznačit i vodorovným značením, ale pokud to neudělal, je třeba přesný význam a smysl svislé značky dovodit zdravým rozumem.

Opět se ptám, co si s tou informací počnete? Sám tam stát nechcete. Jezdit tam je otravné - já se pohybuji převážně v Praze a poslední dobou musím říct, že mimo hluboké noci je jízda autem dost otravná prakticky pořád a všude. Situaci parkování "jak se dá" mám i v okolí svého bydliště, a z pozice činovníka SVJ mě lidi taky pořád bombardují, ať "se to" nějak řeší. Většinou odpovídám, že jsem to zkoušel, ale pan Seto mi nezvedá telefon.
IP zaznamenána

Trip

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Je možné parkovat ve vjezdu na parkoviště? (viz link)
« Odpověď #5 kdy: 08 Října 2021, 13:57:31 »

Na te dodatkove ceduli je jen neco o zimni udrzbe.
ok. Jen kolme stani, to by odpovidalo, ze auta stoji spatne.

Jen nerozumím jedné věci.
Při vyjíždění z tohoto parkoviště dává řidič přednost všem. Toho oni využívají (nestojí v křižovatce) a ten vjezd totálně zablokují.
Jediné co porušují je tedy podélné stání.

Co průjezd parkovištěm. Mám namysli šířku, taky platí 3m i zde? Např. pro hasiče?

SVJ, známe ... to je taky dobrá zabava.
Co si  stím počnu, asi nic. Vadí mi arogance některých individuí. Ne že takhle parkují, ale když jim člověk hezky řekne, ať dají blíž k obruníku, tak jsou ještě doslova agresivní.
Když se tam dá projet, je mi to jedno. Ale jak blokují výjezdy, že někdy opravdu nejde vyjet, tak je to na zabití.

Ještě takhle, v okolí (blízko, doslova desítky m) je dost místa, kde ty auta můžou nechat (mimo zóny), sice né úplně legálně, ale vůbec nikomu by nepřekáželi.

Nedávno se snažil jeden chudák vyjet s vozíkem. No musel odpřihnout a odmanévrovat ručo.
Nebo tam nemohla vjet odtahovka pro jedno z aut na parkovišti.
I malou dodávkou projet nejde.



IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Je možné parkovat ve vjezdu na parkoviště? (viz link)
« Odpověď #6 kdy: 08 Října 2021, 18:23:14 »

Asi vám rozumím, ale nemám na to žádný recept (pokud nechcete třeba nastoupit do politiky či k fízlům).

Ad průjezd parkovištěm - značka má přednost před obecnou úpravou. Tedy pokud auta stojí v souladu se značkou tak, že nezůstane 3/6 m, není to porušení pravidel. Ale pokud tam nejsou namalované chlívky, přiznávám, že jsem nepřemýšlel, jak by se z pohledu pravidel měla řešit situace, že tam někdo postavil napříč třeba autobus ...

Já osobně k tomu přistupuji asi podobně jako ke starosti o světový mír. Sám se snažím parkovat jde-li to, podle pravidel, nejde-li, tak aspoň ne jako úplné hovado, a pokud vím, že někde jsou takové poměry, že bych nemusel projet, primárně se tomu místu vyhnu (nebo si místo auta vezmu ženy nákupní tašku). Ale dokud mi to přímo nezasáhne do života, že by mě třeba někdo zcela zablokoval a nešlo to nijak objet, tak nevidím valný smysl v tom se jakkoliv angažovat ...
IP zaznamenána