30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: stání v křižovatce  (Přečteno 1675 krát)

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
stání v křižovatce
« kdy: 09 Září 2021, 10:00:48 »

Zdravím,

mám dotaz ohledně běžné dopravní situace vě všech větších městech.

Stojím na křižovatce, mám červenou, v protisměru je zácpa. Zprava do křižovatky začne najíždět auto, ale protože nemá kam pokračovat, zastaví se napůl v mém pruhu.  Po minutě se v křižovatce nic nezmění, jenom já dostanu zelenou - otázka ale je, co bych správně podle ZPPK měl dělat?

Počkat až auto najíždějící si zprava opustí můj pruh? To by mohlo trvat poměrně dlouho a zablokoval bych tím provoz v mém pruhu.

Nebo můžu auto objet a pokračovat v přímém směru? Kdyby se auto, které napůl blokuje můj pruh, rozjelo a došlo ke kolizi, čí to bude vina?

Vím, že auto přijíždějící zprava porušilo § 22 (3) ZPPK, ale jak je to s předností více vozidel uprostřed křižovatky řízené semafory v zácpě, to jsem v zákoně nenašel.
« Poslední změna: 09 Září 2021, 10:03:48 od urban.novak »
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 839
    • Zobrazit profil
Re:stání v křižovatce
« Odpověď #1 kdy: 09 Září 2021, 16:26:40 »

Pokud je ve vašem směru za křižovatkou zácpa tak vám asi nijak nebude vadit počkat na další interval. Jestli v zácpě stojíte před křižovatkou nebo dvacet metrů za ní je asi celkem jedno ;)
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 419
    • Zobrazit profil
Re:stání v křižovatce
« Odpověď #2 kdy: 09 Září 2021, 17:11:09 »

Jedno to není, protože pokud stojíte před křižovatkou, budou tam furt najíždět auta z vedlejší, které tu křižovatku budou stále blokovat. Pokud to auto z vedlejší pokračuje rovně a tedy ho lze objet a pokračovat ve svém směru jízdy, je možné ho samozřejmě objet a pokračovat v jízdě.

§ 22 odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb. "Řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce. To neplatí, pokud řidič zastavuje vozidlo v křižovatce za účelem plnění povinností podle § 5 odst. 1 písm. h) nebo při odbočení vlevo podle § 21 odst. 5."
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
Re:stání v křižovatce
« Odpověď #3 kdy: 09 Září 2021, 18:43:47 »

V mém směru zácpa nebyla. Ale i kdyby bylo za křižovatkou pouze 20 metrů, je lepší je využít. Když si pár dalších inteligentů řekne to samé, tedy že kvůli 20 metrům nemá cenu popojíždět, zácpa se kvůli tomu rozšíří o křižovatku dál ...

Protože řidič auta, které stojí způli v křižovatce už nevidí na semafor, znamená to, že pro něj signál na semaforu neplatí? Auto stálo z mého pohledu zprava, tudíž podle pravidla pravé ruky bych mu já měl dát přednost.
IP zaznamenána