30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: pomoc pri spravnim rizeni - advokat?  (Přečteno 9266 krát)

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
pomoc pri spravnim rizeni - advokat?
« Odpověď #15 kdy: 06 Září 2021, 03:32:41 »

Swenak: výzva nebyla k předložení OP. Fízl chtěl "průkaz totožnosti".

Tak abychom byli přesní, chtěl "doklad totožnosti". Zjevné z videa ale je, že chtěl, aby bylo něco předloženo a nestačilo pouhé sdělení ani zjevná snaha o poskytnutí součinnosti, které by vedlo k prokázání totožnosti.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:pomoc pri spravnim rizeni - advokat?
« Odpověď #16 kdy: 06 Září 2021, 08:01:02 »

IZS: v priloze jsem prilozil trestni oznameni, ktere jsem na ne podal, myslim, ze to nebude mit zadny efekt...
Bohužel jsem z téhož názoru, protože v trestním oznámení je poukazováno spíše na přestupky a v rovině trestných činů - na zneužití pravomoci to určitě nebude stačit (k naplnění skutkové podstaty je potřeba úmysl způsobit škodu nebo újmu; samotný fakt, že je fízl zakomplexovaný ignorant tedy nepostačuje). Snaha se samozřejmě cení, ale je vhodné nemíchat přestupky (zákon o přestupcích jako hmotně i procesněprávní lex specialis, správní řád k tomu lex generali) a trestné činy (hmota trestní zákoník, proces trestní řád).

Pokud tedy Vasim radam rozumim dobre, pak nejdrive pozadat o kopii spisu jeste pred vyslechem: korespondencne nebo tam mam zajit?
Pokud si projdete zdejší zkušenosti s poskytováním kopie spisu poštou nebo dálkově, tak zatímco u soudu to často není problém, správní orgány se rozhodly, že aktivně potlačí dobu moderních technologií a znepříjemní občanovi život na maximum - pokud se vám podaří z nich spis vymámit dálkově (zda přes správní řád či 106 je jedno), budete výjimka.

Nemam s tim zkusennost, ale v minulem rizeni cca 6 let zpet po me pozadovali 20 Kc za kazdou okopirovanou stranku - plati to nebo to maji udelat bezplatne?
V závislosti na tom, jak moc budete chtít úředníky vysírat, si můžete v rámci nahlížení do spisu pořizovat fotografie spisového materiálu na vlastní zařízení, ale klidně taky opisy.

Na ustni jednani jsem pripraven nic nevypovidat, ale dotazat se policistu na par drobnosti.
Souhlasím s tím, že k meritu věci bych se v rámci ústního jednání nevyjadřoval vůbec. Praxe ukazuje, že cokoliv řeknete, může být použito proti vám. Správní orgán provádí důkaz výslechem svědků, což naznačuje, že ani jeden z videozáznamů pořízených fízly se k němu nedostal. Využil bych toho, že vy svůj záznam máte k dispozici a uvařil je na nejmenších detailech - jak (resp. na co) zněla zákonná výzva, jaká byla vaše reakce (to jsou věci, na které se nejspíš zeptá sám úředník, váš úkol bude vymámit z nich ideálně takový popis děje, který pak pěkně rozbijete, až jim do toho hodíte ten záznam). Ať je vše řádně zaprotokolované, pokud úředník není úplný debil, tak bude mít tendence ty jejich žvásty usměrňovat, aby ovlivnil výsledek výpovědi - pro jistotu celý průběh nahrávejte, ideálně nějak nenápadně. Po skončení výpovědi si vezměte lhůtu na doplnění důkazů do spisu s tím, že poskytnete videozáznam a vyjádříte se ke svědeckým výpovědím (na místě se nevyjadřujte k ničemu).
Paradoxně jste si podle mě narozdíl od svého bratra potenciálně uškodil tím, že jste nakonec občanku předložil. Ale tvrzení, že jste původně myslel, že ji nemáte, a pak ji objevil, by asi mohlo stačit.

Dale podam namitku podjatosti.
Na to zatím nejsou nějak přesvědčivé podmínky, má to jen zdržovací potenciál; momentálně máte podle mě slušně nabito, podjatost bych si nechal až na okamžik, kdy opravdu nebudete vědět, co jiného dělat.

zda je ovčan je povinen splnit i nesplnitelný příkaz (žádný "průkaz totožnosti" fašistický stát nevydává a ovčan ho tedy mít nemůže, na OP je napsáno "občanský průkaz"), a zda má povinnost zkoumat obsah nezákonné výzvy a měnit ji tak, aby se zákonnou stala, v tomto případě přeložit "průkaz totožnosti" do "občanský průkaz". Totožnost lze ovšem prokázat i jinými státem vydanými průkazy, tak kupříkladu i předložení cestovního pasu by mohlo být považováno na nesplnění výzvy.

Nejprve k tomu jednoduššímu - v průkazu totožnosti jako pojmu nevidím nějaký zásadní nedostatek, je to především problém policisty, protože pojem průkazu totožnosti není nikde nějak spolehlivě vyložen - když mu na tuto výzvu předložím kartičku pojišťovny, tak jsem výzvu splnil a policista má smůlu. Naopak argumentace, že občan nevěděl, že se do pojmu "průkaz totožnosti" vejde občanský průkaz, by podle mě neměl uspět.

Složitější je posouzení takové výzvy celkově. Na to, aby policista požadoval průkaz totožnosti, samozřejmě nemá žádné zákonné oprávnění. Zákon jej legitimuje k tomu osobu ztotožnit, přičemž způsobů je několik a předvedení na stanici je až krajní postup, kdy to skutečně jinak nejde. To, co policista na místě provádí za úkony je otázkou jeho diskreční pravomoci a na místě prakticky není možnost jeho postup nějak přezkoumat, protože jak sám vidíte, dříve, než by přijel nějaký GIBS, by byli dávno na stanici. Obecně bohužel nelze doporučit nic jiného, než se (byť nezákonným) výzvám podrobit, ze všeho pořídit záznam, a důsledky pro přítomné orgány vyvozovat až zpětně. Když už mám dostat na budku, tak se nebránit atd. Nepodvolení se a kladení aktivního odporu totiž většinou končí takovou situací, kdy ten zásah nakonec byl alespoň částečně jednáním poškozeného(a zároveň následně obviněného) legitimován, čímž se snižuje šance na potrestání zakročujících policistů. Měl jsem příležitost hodnotit několik zákroků, které vznikly prakticky z policejní provokace - výzva k předložení občanského průkazu, zákaz hýbat se, psychický nátlak porušováním komfortní vzdálenosti mezi policistou a občanem... Nakonec občan nikdy neudržel nervy a byť některé zákroky byly opravdu surové, svým jednáním je z velké části legalizoval, takže kromě toho, že skončil zmlácený, pochroumaný a prakticky bez šance na potrestání policistů a vlastní odškodnění bylo proti němu samozřejmě zahájeno správní řízení.

A pokud už nějakou výzvu neuposlechnu, mělo by to být něco skutečně excesivního, typu příkaz svléknout se apod. Hodnocení obsahu zákonné výzvy jeho adresátem je totiž velmi vratké a pokud to není zjevný exces (nemám u sebe občanku, tak ji nemůžu předložit), tak je zpravidla nutné se takové výzvě podrobit, ať už si o ní myslím cokoliv.

Za připomenutí stojí, že spoustě těchto situací jde předejít pravidlem č. 1 zdejší komunity, tedy "S fízlem se nebavíme". V prvé řadě nemá IMHO smysl se s fízlem dohadovat o tom, kdo je orgánem nadaným pravomocí kontrolovat nošení respirátorů. Prostě "pokud máte podezření, sepište prosím oznámení" a dál nemá smysl to moc řešit, protože jediné, co se stane, bude to, že jakmile ponížíte přehnané ego policisty, tak vám to akorát začne vracet (a zde se odkážu znovu na předchozí odstavec, na místě nemáte možnost se mu legálně bránit). Jejich postupy jsou často závadné už samy o sobě, osobně nemám žaludek na to, abych u toho ještě dostal na budku.
IP zaznamenána

karasep

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:pomoc pri spravnim rizeni - advokat?
« Odpověď #17 kdy: 12 Září 2021, 18:01:53 »

Zdravim,
mezitim mi prisla odpoved na me trestni oznameni/stiznost.
Nedelal jsem si iluze, ze kdyz policista vysetruje policistu, ze to dopadne jinak.
Otazka do plena - da se toto nejak rozporovat/odvolat atd?
Mam tam nekolik nesrovnalosti:
1. Organ odignoroval, ze byl bratr ustne identifikovan - tomu se nejak nevenovali, ackoli jsem na to upozornoval.
2. Organ upozornuje, ze pokud se mi nelibi prikaz policisty, splnit jej musim, a pak si muzu stezovat jinou cestou - jakou cestou, kdyz na moji stiznost presne na toto mi argumentuji timto?
3. Organ pise, ze jsem nedodrzel 2m odstup od policistu - zde se mi to jevi jako policejni provokace. Pristoupi policista, pozada o doklad, a skasne Vas za to, ze nemate od nej 2m odstup?
4. Organ pise, ze jsem byl poucen podle §13, nicmene ja jsem zadne pouceni nezaznamenal a ani na nahravce zadne neni, pokud neberu toto jako pouceni: "bude pouzito hmatu a chvatu"...

Prosim znaleho o posouzeni, zda se to da hnat nekam jinam/vejs, pripadne zda to ma smysl.
Dekuji
P
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:pomoc pri spravnim rizeni - advokat?
« Odpověď #18 kdy: 12 Září 2021, 22:16:25 »

„ze jsem nedodrzel 2m odstup od policistu“ to je zjevně nespllnitelná podmínka. Polucista přistoupí a poruší tím 2m distanc a pokud by občan měl distanc obnovit, tak ho stíhají ještě navíc za nedovolené opuštění „místa činu“?
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:pomoc pri spravnim rizeni - advokat?
« Odpověď #19 kdy: 12 Září 2021, 23:19:22 »

Vyhodnotili to překvapivě správně jako stížnost podle správního řádu, nabízí se vám proto požádat nadřízený orgán o přešetření způsobu vyřízení stížnosti (§ 175 odst. 7 správního řádu).

Ad 1. - tady bych trval na tom, že následovalo zbytečné předvedení na služebnu, čímž došlo k nadměrnému zásahu do svobody vašeho bratra - tento postup byl proto v rozporu s ust. § 11 písm. c) zákona o policii ČR. Policista ignoroval jakoukoli jinou možnost totožnost ověřit, ačkoliv nic nenasvědčovalo tomu, že by těmto způsobům nemohl důvěřovat.

Ad 2. - tuto situaci jsem bohužel popisoval ve svém předchozím příspěvku výše, na místě skutečně mnoho prostoru na efektivní obranu není. Zpětně to lze prostřednictvím stížnosti dle správního řádu, podnětu dle zákona o policii nebo podnětu na generální inspekci bezpečnostních sborů. Jde o vaše právo, aby bylo jednání policisty prošetřeno (rádoby nezávislým orgánem), samozřejmě bez garance toho, že bude věc prošetřena s výsledkem, jaký odpovídá vašim představám. Ačkoliv byl provedený úkon nepřiměřený, nejednalo se o takový exces, aby z toho šlo upéct něco "většího", takže nelze ani očekávat, že způsob prošetření bude nějak důrazný/důkladný.

Ad 3. - to, co naznačujete vy a kolega ViktorN je samozřejmě stupidní. Souhlasím s tím, že je to problém daného fízla, neboť neměli jediný důvod opatření porušit (resp. vás nutit ho porušit). V praxi bych to asi zbytečně neeskaloval neustálým ustupováním, ale do první ostřejší výzvy bych si ten prostor dělal, ať je na záznamu, že k porušení předepsané vzdálenosti došlo na pokyn policisty. A když přemýšlím nad argumentací, tak mě napadá, že pokud přistoupili první policisté k vám, tak jste neměl důvod pochybovat o tom, že z jejich strany vše probíhá v souladu s v ten moment účinnými opatřeními, zejména pokud vás ohledně identického opatření přišli poučit.

Ad 4. - mám dojem, že to tam někde zaznělo, ale už se nepamatuji přesně (tuším, že to bylo ze strany policistky v rámci nějakého zmatku). Otázka je, jak s tím naložit - zda je zákonné povinnosti policisty poučit vás vyhověno, pokud vás bude mlátit obuškem a u toho na vás řvát vaše práva a povinnosti? Patrně ne, na druhou stranu nikde není exaktně stanovená forma poučení (asi kvůli široké škále úkonů, které může policista provádět, avšak v praxi je to dvojsečné). Nějakým laickým teleologickým výkladem dojdeme k tomu, že smyslem ustanovení o povinnosti policisty poučit osobu dotčenou úkonem o právních důvodech, případně jejích právech a povinnostech, není to, aby ze sebe policista vychrlil nesrozumitelně poučení, tedy aby si formálně splnil svoji povinnost, ale aby došlo k poučení i v materiálním smyslu, tedy aby osoba dotčená úkonem měla šanci poučení porozumět a jednat podle něj. Na tento styl jednání bohužel spousta policistů není zvyklá, protože oni jsou ta autorita, mají v rukou nějakou moc a jakmile občan není ignorant vůči svým právům a spoléhá se taky na svůj úsudek, tak je to pro ně často automaticky odpor, který mají potřebu překonat - když už ne obsahem argumentů, tak alespoň takovým nátlakem, aby dotyčného zastrašili (viz. váš případ, kdy jste nakonec občanku tasil; nic ve zlém samozřejmě).

Ad prostředky a smysl - možný postup jsem vám nastínil výše, avšak za mě si musíte najít najít nějaký optimální poměr mezi časem, který do toho investujete a výsledkem (protože výsledek se téměř jistě ponese v obdobném duchu jako reakce OVK PČR, kterou jste přiložil). Vůbec nejvíce proto záleží na vaší časochuti něco podnikat.
IP zaznamenána

karasep

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:pomoc pri spravnim rizeni - advokat?
« Odpověď #20 kdy: 20 Září 2021, 21:06:13 »

Zdravim
Mam pri procitani pocit, ze si se mnou vytreli zadek, a mam chut se v tom jeste povrtat.
@IZS: sepisuji stiznost na prosetreni me stiznosti, meho casu mi lito neni.
Jaka forma by to mela byt? Stizsnost na prosetreni stiznosti, nebo to ma formalne a procesne jiny nazev?
Komu ji pak adresovat?
Dekuji, poslu Vam to az to bude prefinalni.
Jeste otazka: byl schvalen č. 243/2020 Sb.
plati to i po ukonceni nouzoveho stavu, nebo to skoncilo s nouzovym stavem?
Jde mi o to, zda policie muze vysetrvat a vyzyvat k nasazeni rousky i po 10. kvetnu, nebo o tuto pravomoc prisli?
Podle jinych zjisteni Policie CR neni organ ochrany verejneho zdravi a neprislusi jim se o rousky zajimat.
Dekuji 
P
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:pomoc pri spravnim rizeni - advokat?
« Odpověď #21 kdy: 21 Září 2021, 01:04:26 »

Jedná se o žádost o přešetření způsobu vyřízení stížnosti (§ 175 odst. 7 SprŘ) a nadřízeným orgánem policie by mělo být ministerstvo vnitra. Pokud by jím snad nedejbože nebylo, tak to dle ust. § 12 SprŘ postoupí.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:pomoc pri spravnim rizeni - advokat?
« Odpověď #22 kdy: 21 Září 2021, 09:26:45 »

Přesně tak, dával jsem vám dokonce odkaz hned v první větě svého příspěvku z 12. září.
Zákon, na který odkazujete, nabyl účinnosti po skončení nouzového stavu.
IP zaznamenána

karasep

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:pomoc pri spravnim rizeni - advokat?
« Odpověď #23 kdy: 01 Listopadu 2021, 20:53:21 »

Zdravim po nejake dobe.
Rad bych poprosil o radu ohledne vyjadreni se.
Vyslechy svedku mame za sebou, ponechal jsem si 30-ti denni lhutu k vyjadreni se.
Otazka: co takove vyjadreni ma obsahovat? Rozporovat vypovedi svedku mezi sebou a s prilozenym videem (je soucasti spisu vcetne tech natocenych policisty)?
Napsat svou verzi a upozornit na protimluvy svedeckych vypovedi?
Moc mi neni jasne, jaky je rozdil mezi timto vyjadrenim a pripadnym odvolanim. Mam si nechat trumfy az do odvolani, nebo to cele naservirovat uz ve vyjadreni?
Dekuji za rady.
P
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:pomoc pri spravnim rizeni - advokat?
« Odpověď #24 kdy: 01 Listopadu 2021, 21:40:14 »

Jako co přesně napsat vám nikdo neporadí. A už vůbec ne bez případných materiálů. Kdyby to vše bylo snadné a univerzální, tak tu vůbec jako společnost nepotřebujeme právníky a advokáty.

Ve vyjádření použijte vše, co by vám mohlo pomoct. Co si nechat a nenechat do odvolání je spíše strategická otázka. Ve správních řízeních se neuplatňuje zásada koncentrace a část důkazů můžete použít až v odvolání. Na druhou stranu je možné, že pokud budou nově vznesené důkazy v odvolání působit nedůvěryhodně/pofidérně, tak vás SO2 může vyfakovat s tím, že jste to měl sdělit už u SO1 a nové důkazy nevzít v potaz (...pokud to samozřejmě jen trochu půjde, pak lze tuto snahu od SO2 očekávat).

Velmi obecně lze doporučit takový postup, kdy hlavní a nejklíčovější námitky přednesete u SO1 (v tom vyjádření) a v odvolání namítáte spíše procesní a jiné chyby ze strany SO1.
Existují situace, kdy si nějakou skutečnost/důkaz záměrně a strategicky necháte až pro SO2 (tedy do odvolání), ale to je postup spíše pro fajnšmekry, kteří v tom umí chodit a přesně vědí co a proč dělají.
« Poslední změna: 01 Listopadu 2021, 21:41:56 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

karasep

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:pomoc pri spravnim rizeni - advokat?
« Odpověď #25 kdy: 22 Listopadu 2021, 11:44:01 »

Zdravim,
podal jsem zadost o prosetreni me stiznosti na Policajty, dnes to jsou 2 mesice a zatim nic.
Chtell bych se zeptat zkusenejsich, je nejaka cesta, jak se dobrat toho, co se s tim deje?

@IZS - poslal jsem Vam zpravu, dejte mi pls vedet.
Dekuji
P
IP zaznamenána

karasep

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:pomoc pri spravnim rizeni - advokat?
« Odpověď #26 kdy: 14 Března 2022, 12:50:25 »

Jen pro uplnost: po mem vyjadreni se k dukazum (cca 10 stranek) bylo toto rizeni zastaveno, nebot spachani skutku nebylo prokazano (usneseni ma 26 stranek:-)
Tedy prozatim jeste nejaka spravedlnost zafungovala.
Stiznost na Policii dopadla dle ocekavani - i nejvyssi mista potvrdili, ze pry hosi a zeny jednali spravne. Nicmene to trochu odporuje vyse zastavenemu spravnimu rizeni...uz neni moznost to hnat vyse...
Diky za pomoc vsem, kdo jakkoli prispel.
P
IP zaznamenána